Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 17.03.2013, 19:16:35
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beniamin777 Vezi mesajul
Intrebati pe cei care au scris Catehismul Ortodox. Acolo asa scrie. Va indoiti cumva?

Credeti ca mai sunt valabile legile ceremoniale (cele legate de jertfe si ritualurile de la templu)?
Sau, credeti ca nu mai sunt valabile Cele 10 Porunci Dumnezeiesti (sa nu minti, sa nu furi, sa nu ucizi, sa nu curvesti, etc)? Ce nu va este limpede.
cum templul nu m-ai exista, acele cereminialuri nu mai au unde sa se oficieze. Eu te intreb: UNDE ANUME SCRIE IN BIBLIE CA O PARTE DIN LEGE A FOST DESFIINTATA, SI O PARTE A RAMAS? Cele 10 porunci se gasesc in TOATE RELIGIILE LUMII, cu mult inainte de a le primi Moise pe muntele Sinai
Reply With Quote
  #272  
Vechi 17.03.2013, 19:23:05
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusoctavus Vezi mesajul

Omul nu este Creator ca să facă ceea ce face Dumnezeu. Dumnezeu a sfințit, a binecuvântat și apoi a dat exemplu Personal de odihnă doar în prima sâmbătă a Pământului, nu în toate.
Iar porunca Lui face referire la faptul că El "S-a odihnit", nu că Se odihnește continuu în zile de sâmbătă. Eu credeam că am fost clar.
te-am intrebat si nu mi-ai raspuns: ce intelegi tu prin "Dumnezeu s-a odihnit"?
Reply With Quote
  #273  
Vechi 17.03.2013, 19:25:20
centesimusoctavus centesimusoctavus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.03.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
te-am intrebat si nu mi-ai raspuns: ce intelegi tu prin "Dumnezeu s-a odihnit"?
Cred că la întrebarea asta, am răspuns de cele mai multe ori pe diferite topice. De ce-mi ceri să repet?
Reply With Quote
  #274  
Vechi 17.03.2013, 19:26:32
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusoctavus Vezi mesajul
Cred că la întrebarea asta, am răspuns de cele mai multe ori pe diferite topice. De ce-mi ceri să repet?
nu am timp acum sa iau la rand toate topicele sa vad raspunsul tau
Reply With Quote
  #275  
Vechi 17.03.2013, 20:31:04
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
cum templul nu m-ai exista, acele cereminialuri nu mai au unde sa se oficieze. Eu te intreb: UNDE ANUME SCRIE IN BIBLIE CA O PARTE DIN LEGE A FOST DESFIINTATA, SI O PARTE A RAMAS? Cele 10 porunci se gasesc in TOATE RELIGIILE LUMII, cu mult inainte de a le primi Moise pe muntele Sinai
Just! Evident ca asa e. In sfirsit cineva care observa si afirma asta.
Reply With Quote
  #276  
Vechi 17.03.2013, 21:05:49
centesimusoctavus centesimusoctavus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.03.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Cele 10 porunci se gasesc in TOATE RELIGIILE LUMII, cu mult inainte de a le primi Moise pe muntele Sinai
Din acele "TOATE RELIGIILE LUMII", arată-mi una singură (afară de mozaism și creștinism) care să aibă primele patru porunci ale Decalogului.
Reply With Quote
  #277  
Vechi 17.03.2013, 22:37:22
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusoctavus Vezi mesajul
Din acele "TOATE RELIGIILE LUMII", arată-mi una singură (afară de mozaism și creștinism) care să aibă primele patru porunci ale Decalogului.
Nu in acea forma explicita. Propoaganda noastra monoteista, sa o recunoastem, uneori face din tantar brontozaur, insinuand, sau alteori spunanad deschis, ca inaintea/fara/in afara Decalogului, respectiv mai tarziu a Bisericii, oricare ar fi ea, ceilalti oameni/celealte culturi si civilizatii erau prizonieri unei soi de indobitociri/zombificari spirituale; un soi de retarzi asociati social in mod oarecum paradoxal, pe care Semiluna si/sau Crucea, dupa caz, i-au facut atit de fericiti. In comparatie cu felul, sau mai bine zis halul in care arata Europa in razboiul de 30 de ani, sau spatiul circummediteranean sub cruciade, teritoriile ocupate de triburile australiene sau de evenki in Manciuria, sau de "primitivi/pagani" cam oriunde, inca semanau cu Paradisul Primordial. Asa ca, asta e tot legenda de propaganda a unor obstinati subiectivisti care nu vad dincolo de copertile unei anume carti, fie ea si revelata...sau de portile unei anume institutii, fie ea si divino-umana.
Asta ca sa fie clar ca sunt echitabil, obiectiv, nepartinitor, sau , ma rog in cea mai mare parte. :P

Last edited by celestial_pottery; 17.03.2013 at 22:40:02.
Reply With Quote
  #278  
Vechi 17.03.2013, 22:48:29
centesimusoctavus centesimusoctavus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.03.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de celestial_pottery Vezi mesajul
Nu in acea forma explicita.
Mulțumesc.
Reply With Quote
  #279  
Vechi 19.03.2013, 08:13:00
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beniamin777 Vezi mesajul
Mare neadevar spuneti. Tocmai adventistii sunt acuzati, de alte culte, ca sunt legalisti.

Aici gasim o mare asemanare intre Catehismul Ortodox si invataturile adventiste. Este vorba despre clasificarea legilor vechitestamentare si valabilitatea lor dupa Jertfa Domnului. Vedeti ce spune Catehismul Ortodox :http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ala-80574.html

La punctele 20 si 21 (Catehismul Ortodoc, cap. "Legea Morala") se spune ce legi s-au incheiat odata cu Jertfa Domnului si ce legi raman valabile in continuare (Cele 10 Porunci - Legea Morala). Exact la fel (chiar si in exprimare) spun si invataturile adventiste.
Intreba un ortodox. ce cauta astia aici? Ratacire!

În prealabil postat de bairstow:
In fapt din cate stiu adventistii sunt primii care spun ca legea poate fi incalcata!
da e perfect adevarat ce am scris. Nu spuneti voi ca Israel primea porunca sa ucida popoarele pagane?

Au revenit ambii adventisti dupa o saptamana. De ce? A-ti asteptat sfarsitul lumii deoarece papa benedict a demisionat?Hai sa raspundem celui banat:1 Adventist:Cea mai nepotrivită exemplificare! Hristos nu doar că n-a schimbat porunca a VII-a, dar a întărit-o ! Bairstow: deci a fost schimbata. Biblia spune clar:Eu insa va spun voua: Ca oricine se uita la femeie, poftind-o, a si savarsit adulter cu ea in inima lui. (Mat.5:28). Unde este scris asta in Vt?
2 Adventist:Mai mult decât atât, el confirmă că rămâne sâmbăta pentru poporul lui Dumnezeu. Bairstow: Chiar traducerea gresita a lui cornilescu nu arata acest lucru:Ramane, dar, o odihna ca cea de Sabat pentru poporul lui Dumnezeu.(ca cea de sabat si nu de sabat!. Adica dupa tipicul acelei zile. Sarea crestina a invatat ca duminica e o zi care trebuie respectata dupa tipicul sambetei. In acelasi mod) Traducerea corecta e mai clara si nu lasa loc de suspiciuni:. Drept aceea, s-a lasat alta sarbatoare de odihna poporului lui Dumnezeu. Uimitor?
3 Cap 24 e greu de explicat. Sarea crestina adica invatatura crestina a invatat insa ca in primele versete ale raspunsului Domnului se refera la templu care va fi daramat si El vorbeste evreilor!
4 Adventis: Nici White, nici Miller nu au făcut parte din Biserica Ortodoxă, nici măcar din Biserica Catolică Bairstow: in mod direct ei nu au parasit aceste biserici dar au parasit bisericile din care faceau parte aratand ca sunt conform bibliei niste pagani! Miler si-a dat seama de greseala si sa intors in biserica lui! Din pacate acea biserica nu e adevarata (asta ca o asemanare intre cele doua biserici) nici din punctul nostru si nici din al vostru!
Reply With Quote
  #280  
Vechi 19.03.2013, 10:20:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusoctavus Vezi mesajul
Din acele "TOATE RELIGIILE LUMII", arată-mi una singură (afară de mozaism și creștinism) care să aibă primele patru porunci ale Decalogului.
ai citit vreodata ceva din invataturile lui Confucius? Citeste...si apoi mai vorbim. O sa ai o MARE SURPRIZA!
Reply With Quote
Răspunde