Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 10.07.2008, 09:52:34
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
... arăta la fel de jalnic ca toate celelalte iar înăuntru se găseau coridoare în marmură, picturi nespus de frumoase, lifturi si BĂI !!!!!!!! cu apă curentă si caldă la discretie. Camere f. curate cu mobilier nou si de calitate.
O mînăstire numai bună de smintit pe cei slabi în credintă! Dar tocmai aici în bogătia aceasta aveam să trăim o serie de minuni si să ne atingem de un om cu putere nu din această lume.
Mirela,
sint nevoit sa revin pentru a nu smintii pe nimeni.
Am fost in mai toate minastirile de pe Athos, doar la Vatopedi este asa!
Si la Vatopedi este asa PENTRU MIRENII veniti in pelerinaj, nu pentru calugari!
Si este asa pentru ca Printul Charles a facut pe bani lui acest corp de cladire PENTRU MIRENI!
Pe de alta parte marmura este un material folosit de toata lumea in Grecia pentru ca tine racoarea. Tablourile nu erau deosebite, dar sa nu uitam ca in minastire traiesc ca monah, pictori de valoare.
In comparatie sala de primire a staretului este simpla fara aur si bogatii cu un birou si scaune destul de subrede, in rest .....goala!
Calugarii trebuie judecati dupa trezevia lor, dupa faptul ca se roaga pentru noi toti incontinuu ani de-a rindul, fara pauza, fara somn, fara mese imbelsugate, fara sa fie stiuti si recompensati lumeste.
Eu n-asi fi capabil de asa ceva chiar daca ar trebuii sa o fac intr-o chilie ultra-moderna!
Cum arata chiliile la Vatopedi nu stiu, dar pe unde stiu arata (pentru conceptia lumeasca) DEZOLANT!!!!!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 11.07.2008, 00:16:20
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Are mare dreptate Mirela...

Printul Charles, care desi este simpatizant al Ortodoxiei(numai Dumnezeu stie ce vede el) nu a putut sa nu se abtina sa-si bage coada si pe acolo smintind cu mentalitatea anglicana puritanista-utilitarista care nu ajuta la nimic Duhovnicesc asa cum bine a punctat Mirela.
Ptin alte locuri si asezaminte ale sfintelor moaste, oamenii se tirasc pe genunchi sau merg pe jos zeci de Km, pentru ca asa le este canonul de vindecare iar aici vin turistii englezi ca sa se plimbe cu liftul si sa simta marmura sub degetele
Doamne Lumineaza-i si iarta-mi interventia dar nu pot sa rabd sa vad impreuna -petrecere cu sfintii facuta albie de porci prin spurcaciunea luxului aducatoare de moarte a sufletului la care adera tot mai multi romini plecati in strainatate

Ma surprinde faptul ca monahii greci nu l-au sanctionat pe Charles asta, ei oare nu stiu ca si mirenii care merg la Athos trebuie sa se nevoiasca pentru vindecare? Doamne sper ca nu i-a smintit Printul
Reply With Quote
  #43  
Vechi 11.07.2008, 05:03:07
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Mirela,
sint nevoit sa revin pentru a nu sminti pe nimeni.
Am fost in mai toate minastirile de pe Athos, doar la Vatopedi este asa!
[...]
Calugarii trebuie judecati dupa trezvia lor, dupa faptul ca se roaga pentru noi toti incontinuu ani de-a rindul, fara pauza, fara somn, fara mese imbelsugate, fara sa fie stiuti si recompensati lumeste.
:) Ma bucur pentru revenire, Marius. Sper ca esti bine sanatos si m-as bucura sa mai treci din cand in cand pe aici, sa mai citesti, sa mai scrii, sa mai dai un sfat sau o parere.

PS ptr Andrei/cozia: nu erau de fapt cuvintele mele acelea, eu doar citasem din impresiile din pelerinaje ale lui Marius, pe care ni le impartasise cu alta ocazie.

Iar eu de fapt dorisem sa punctez - ca si Marius dealtfel - ca nu trebuie sa judecam vrednicia calugarilor din vremurile de azi dupa un lux aparent, destinat de fapt vizitatorilor obisnuiti cu un anumit nivel de trai, poate in dorinta de a le face sederea mai usoara si a nu-i descuraja, printr-o trecere prea brusca la alte "realitati".
Reply With Quote
  #44  
Vechi 11.07.2008, 09:17:35
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia

Ptin alte locuri si asezaminte ale sfintelor moaste, oamenii se tirasc pe genunchi sau merg pe jos zeci de Km, pentru ca asa le este canonul de vindecare iar aici vin turistii englezi ca sa se plimbe cu liftul si sa simta marmura sub degetele
Ura asta este impotriva lui Charles sau a mea Andrei?:)
Eu m-asi ferii sa-l critic asa tare. Omul merge des la Vatopedi si participa la slujbe (care incep noaptea si tin 6-9 ore), maninca in rind cu calugarii si munceste la cimp cu studentii lui. Avind bani a contribuit sa nu se darime minastirea (pt ca asta-i starea minastirilor) si nu s-a zgircit! Dar se pare ca nici asa nu-i bine! Daca nu dadea iarasi era zgirie brinza!
Mi-asi dorii ca mai multi oameni de stat sa vina la Vatopedi sa stea la sfat cu Pr. Efrem sa lase Duhul care e acolo sa-i atinga....Poate lumea ar arata altfel.
O sa fi surprins dar exista o simpatie in rindul calugarilor de acolo pt print. Acesta reuseste sa se smereasca ca fiecare si cu fiecare. Fara bodygard, fara nimic special pt el, fara frica de contact cu fiecare....Omul vine la sfat si sa-si caute de suflet ca noi toti.
Nu stiu cind ai fost tu ultima data pe Athos dar numarul pelerinilor de alta confesiune decit ortodoxa este infim (majoritari sint grecii si romanii)Dintre vestici germanii sint singurii mai bine reprezentati pe Sfintul Munte si culmea singurii care merg pe jos! Ortodocsii nostrii folosesc autobuzul.
Sint convins ca cunosti povestea cu fostul imparat ajuns calugar care dormea pe saltea si minca de doua ori pe zi. Era criticat de ceilalti calugari care dormeau pe scinduri si mincau o data pe zi. Diferenta era ca primul avea mult mai multa nevointa (coborind de la lux la mai nimic) in timp ce calugarii erau veniti in minastire la lux, pentru ca in viata de toate zilele nu mincau adesea de loc zile intregi, dormeau pe jos afara in ploaie....
Cred ca se potriveste si aici si poate te ajuta sa nu mai urasti...
Reply With Quote
  #45  
Vechi 11.07.2008, 12:22:00
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Jane,mai stii si altceva inafara de a critica preoti sau calugari?Opreste-te frate si linisteste-te.Ce te-a smintit atat de tare incat sa te incarci cu ura impotriva slujitorilor Bisericii?Mai bine ai spune o rugaciune pentru cei ce te-au suparat sau smintit.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 11.07.2008, 12:25:10
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

In multe manastiri a patruns duhul lumii acesteia.Saracia de bunavoie este unul dintre cele trei voturi(juraminte)facute la calugarie.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 12.07.2008, 19:13:24
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Ura asta este impotriva lui Charles sau a mea Andrei?:)
vezi Marius ca ai inceput sa vorbesti ca Machiavelli in carte sa "Principele" unde enumerind calitatile unui conducator spunea ca cu cit lumea il uraste mai tare cu atit este mai puternic si mai IMPORTANT iar lumea il va iubi de frica...insa tu poti sa stai calm ca nu ai "onoarea" asta
Reply With Quote
  #48  
Vechi 12.07.2008, 21:48:17
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
calugarii erau veniti in minastire la lux, pentru ca in viata de toate zilele nu mincau adesea de loc zile intregi, dormeau pe jos afara in ploaie....
Apropo de povestea asta, am auzit pe cineva spunand ca in Romania multi se duc la manastire ca sa scape de saracia de acasa, mai ales prin Moldova. Ce parere aveti?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 12.07.2008, 21:58:52
StoicaFlorina's Avatar
StoicaFlorina StoicaFlorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Eu nu prea cred....sau chiar daca sunt unii care vor sa afle in mamastire doar un acoperis deasupra capului si o masa calda, Staretul manastirii respective isi va da seama imediat si nu il va primi pe acela. Si apoi, nu vor rezista ei....nu rezista multi din cei cu ravna si care vor sa ramane acolo cand vad ca nu pot face ascultare si nu fac fata la sarcinile zilnice, barem cei care nu sunt pregatiti pentr viata aceasta.
Iar prin Moldova din ce mai stiu si eu, selectiile sunt destul de drastice , adice nu te primeste asa cu una cu doua, te si incearca inainte sa vada daca chiar asta vrei si esti pregatit pentru asta.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 12.07.2008, 22:10:39
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, Flori, ptr opinie. Cele ce v-am spus eu era impresia unui observator din strainatate, nu un roman.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stiinta moderna - produs al teologiei evreiesti! LgMihail Teologie si Stiinta 18 05.03.2013 14:27:25
Calugaria marinaru Calugarul 58 23.03.2012 02:50:16
Calugaria AlexieOmulLuiDumnezeu Calugarul 11 19.09.2011 15:46:44
calugaria cosmin95 Calugarul 29 19.03.2010 00:21:52
Turnul Eiffel sau adorarea falusului in societatea moderna mihailt Generalitati 12 01.04.2009 20:13:27