Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.12.2009, 16:15:29
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit Ce se intampla cu animalele dupa moarte?

Multe lucruri zic eu ca le pot intelege din dogmatica ortodoxa iar la altele imi pot inchipui un raspuns, dar aici intalnesc o dificultate.

Ce se intampla cu animalutele dupa moarte?
Dispar cu totul? Este si pt ele o viata dupa?
Sper sa fie.

Multi oameni nu dau 2 bani pe ele.
Nu ma intereseaza raspunsul si argumentatia lor, ii rog sa se abtina din a posta aici despre cum le-ar otravi pe toate.

De ce intreb asta!?
Pentru ca inteleg ca omul e format din 2 parti: trup si suflet.
Din punct de vedere al trupului, al corpului, omul nu e cel mai complex organism de pe pamant.
Inteleg ca rechinii nu prea se imbolnavesc, etc.

Din punct de vedere al sufletului exista oameni care iarasi nu sunt foarte dezvoltati: vezi gravidele care-si ucid pruncii.

Animalele in schimb din punct de vedere al instinctului matern, nu pot face ce fac unii oameni.
Nu ma intelegeti gresit, nu vreau sa zic ca noi suntem inferiori, sau le pun pe picior de egalitate cu noi.

Insa am vazut o catelusa, la tara, care si-a dorit atat de mult pui, incat i-a crescut pe cei ai surorii ei mai mici. A stat ca o mama langa ei.
Apoi cand a fatat ea, (nu ma blamati pe mine ca nu am avut ce face) i-au fost luati puii.
Ea sa suferit atat de mult dupa puii ei incat s-a traumatizat.
3 zile a facut numai gauri, gauri sa-i caute.
Apoi a stat zile intregi uitandu-se in gol fara sa manance.
Nici acum nu mai e ca mai-nainte.
Ca omu care-si pierde familia.

Deci simt durere, se citeste pe fata lor durere ca si la oameni. Si durerea asta nu e ca ii doare o labuta, ci e o durere dincolo de corp.


Voi ce ziceti, ce se intampla cu animalutele dupa moarte? Ajung ca o ridichie din materie organica in tarana?

Inainte de a intreba pe forumuri, am intrebat duhovnicul meu.
Raspunsul lui a fost ca nu stie sa se zica niciunde despre ce se intampla cu ele.

Voi stiti ceva?
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletele dupa moarte silverstar Generalitati 112 24.03.2012 09:47:27
Ce intalnim dupa moarte costel Generalitati 86 20.02.2011 09:38:22
Ce se intampla cu sufletul dupa moarte heorhe Generalitati 85 02.08.2010 16:09:02
ceva totusi se intampla dupa moarte remember Generalitati 5 20.09.2009 21:50:26