Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 18.05.2010, 20:02:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Eu am vrut doar sa atrag atentia ca ,chiar daca noi nu dam importanta,conteaza si scopul in care facem rugaciunea.Rugaciunea pentru tara mi s-a parut prea pompoasa si cu scop nedefinit.Daca continuati asa,o sa va propuneti sa va rugati apoi pentru tot globul pamantesc.
Daca in Postul Mare actiunea se chema Rugaciunea pentru tara,acum se cheama Rugaciunea pentru neputintele noastre si pentru tara.Deci cum spuneam,titlul evolueaza.
Eu nu am nici o treaba,nu intru in acest grup,si poate nici in altul,insa va atrag atentia membrilor si celui care are initiativa: Propuneti-va un scop precis si realizabil.
" Vecinul tau bate crasmele ?Verisoara ta a fugit necununata ? Feciorul tau fuge din biserica ? Copiii tai umbla la joca seara si scuipa dupa preot ? N-ai pe nimeni de adus la Iisus ? Poate ai de gand sa te aduci pe tine ! Voi stiti despre Iisus o multime de lucruri , dar nu-L stiti pe El . Si pana nu-L gasesti pe Dumnezeu , nu te afli nici pe tine , nu-ti gasesti nici sensul tau , nici sensul lumii " . ( Parintele Arsenie Boca ) . Intelegi mai Daniele cum vine treaba ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #42  
Vechi 18.05.2010, 20:04:05
Marius247's Avatar
Marius247 Marius247 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.05.2010
Locație: Strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit pai...vreau si eu un loc in tren...

daca se poate sa imi lasati si mie o catisma...
Reply With Quote
  #43  
Vechi 18.05.2010, 20:08:58
Marius247's Avatar
Marius247 Marius247 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.05.2010
Locație: Strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit

stiti ca a fost si o initiativa de a reface Rugul aprins?
Reply With Quote
  #44  
Vechi 18.05.2010, 20:12:49
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Astept precizari... ideea este minunata!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 18.05.2010, 20:12:51
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius247 Vezi mesajul
stiti ca a fost si o initiativa de a reface Rugul aprins?
Iti las eu catisma 3,cum sunt lenes ...cine stie...oricum eu raman in tren,ascuns in acoperis.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 18.05.2010, 20:27:09
Marius247's Avatar
Marius247 Marius247 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.05.2010
Locație: Strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit Doamne ajuta!

...oricand este vorba de asa ceva puteti sa contati pe mine...am avut ocazia sa vad cateva astfel de initiative si cand incercau si chiar reuseau sa faca ceva...au fost oprite chiar din interiorul bisericii...pare sa existe un interes general de mentinere a constiintei undeva jos...m-as bucura sa vad o alta incercare de a reface Rugul aprins !...pana atunci raman cu catisma 3...Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #47  
Vechi 18.05.2010, 20:32:04
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Fratii mei incetati sa mai cirtiti in legatura cu propunerea surorii noastre Dorina,daca puteti sa faceti rugaciuni alaturati-va grupului si nu mai comentati.Faceti rugaciuni cit puteti,toate ne vor fi ascultate.Eu locuiesc in strainatate,mai bine zis Sicilia si am fost de curind la o reuniune de-a lor ,sincer dragii mei am ramas muta cita unitate exista in ei,noi de ce nu putem face la fel?Haideti sa ne schimbam si sa incercam si noi sa ne unim si sa facem ceea ce trebuie.Daca exista disponibilitate pentru rugaciune care poate sa se alature grupului si sa o faca,sa nu mai existe comentarii ca e pacat.Eu consider ca aceste sunt capricii de ale noastre si ca nu la toti le este la indemina sa faca astfel de rugaciuni.Eu cum traiesc afara ,viata mea este foarte buna si nu duc lipsa de nimic asa cum este in tara ,dar asta nu ma impiedica sa nu ma rog pentru tara mea, ca nu am sa uit niciodata de unde am plecat si mai ales nu voi uita credinta mea si dragostea pentru fratii mei romani de pretutindeni.Noi oricum ne rugam la biserica si pentru tara si mai cred ca pina la urma rugaciunile noastre vor fi auzite .Asa ca haideti sa ne unim toti romanii de pretutindeni in Sfinta rugaciune ,ca asta ne-a mai ramas .Si va rog din suflet fiti alaturi de sora noastra Dorina si de initiativa ei.Sanatate la toti .DAOAMNE AJUTA.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 18.05.2010, 22:19:29
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit daca puteti si vreti,

va rog rugati-va si pentru mine
va multumesc anticipat
mihai alexandru
Reply With Quote
  #49  
Vechi 18.05.2010, 22:21:25
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sunsray Vezi mesajul
va rog rugati-va si pentru mine
va multumesc anticipat
mihai alexandru
Fii linistit mihai alexandru,ca se vor ruga pentru toti din forum,si pentru tara,totul se va rezolva.Doar trebuie sa asteptam...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 19.05.2010, 01:47:49
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Fii linistit mihai alexandru,ca se vor ruga pentru toti din forum,si pentru tara,totul se va rezolva.Doar trebuie sa asteptam...
Draga Daniel, noi ne rugam, iar Dumnezeu face ceea ce trebuie, daca cerem bine. Cred ca esti de acord ca noi oamenii nimic nu putem face fara El. Si daca vom vedea o schimbare, nu ne-o insusim, de parca noi am fi facut ceva. Asa ca stai te rog linistit in privinta asta. Noi ne dorim o schimbare in bine in Romania. Nimic mai mult, nimic mai putin. Si pentru asta ne rugam.
Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ne!
Anca-Mihaela
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grup de rugaciune delia31 Umanitare 286 11.03.2024 04:41:48
Rugaciune pentru elevi si pentru profesori spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 07.07.2012 02:50:19
Acatiste la Manastiri, pentru cei care nu se afla in tara Iulia11 Generalitati 7 01.11.2010 12:48:47
Sfântul Vasile cel Mare : picături de înțelepciune - PENTRU SUFLETELE NOASTRE cristiboss56 Pocainta 19 12.01.2010 18:45:34
Pentru cei diaspora (dar si din tara)-aveti biblioteca de carti religioase? sophia Biserica Ortodoxa Romana 6 08.10.2009 23:35:55