Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.02.2011, 14:20:49
Negrean Negrean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Question Rugăciunea în icoane

Aveți cunoștințe despre existența unor icoane care să ilustreze în mod implicit rugăciunea? Dar în care rugăciunea să fie un element definitoriu? Dacă da, vă rog să-mi spuneți și unde să găsește aceasta. Vă mulțumesc! Pozele ar fi și ele de mare folos!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.02.2011, 14:50:55
Negrean Negrean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Question ?

Încă ceva... care este diferența între pictura - frească și icoană? Asta dacă este vreo una
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.02.2011, 16:28:56
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Icoana cu Maica Domnului...
Attached Images
File Type: jpg maica-domnului.jpg (28,5 KB, 6 views)
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.02.2011, 03:02:55
Negrean Negrean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Question deci

Icoana (gr. εικον = chip, reprezentare) este, în înțelegerea creștinismului ortodox, o imagine sacră, în două dimensiuni, care reprezintă pe Iisus Hristos, pe Maica Domnului sau un sfânt. (wikipedia)

Traducerea literală a cuvântului grec εικονογραφία (iconografie) este "scrierea de imagini" (idem)
Până aici este destul de vag. În continuare sunt prezentate câteva caracteristici ale icoanei ortodoxe (De ce ortodoxe? - Atunci care ar fi caracteristicile icoanei catolice?):
1. În portretul iconic al persoanei sfinte reprezentate aceasta persoană poate fi recunoscută, dar trăsăturile ei nu sunt de un realism carnal, ci mai degrabă ascetice, asemănătoare sfintelor moaște lipsite de "mustul cărnii" (Sf. Marcu Ascetul, Sf. Diadoh al Foticeii);
2. Fondul icoanei este cel mai adesea aurul (sau albastrul, în fresce), culoare în același timp caldă, împărătească și prețioasă, care trimite la harul Duhului Sfânt și la Împărăția lui Dumnezeu;
3. Reprezentări realiste ale naturii lipsesc, iar natura care este prezentă în icoană transmite și ea un mesaj spiritual (ex.: munții înclinați ca niște valuri asupra personajului sfânt fac legătura cu imnografia: "Marea vieții văzând-o înălțându-se de viforul ispitelor, la limanul Tău cel lin alergând, strig către Tine...")

Mi-am pus întrebarea după ce am citit o carte de specialitate despre arta (pictura, arhitectura), mai precis despre stilul moldovenesc. Acolo, pictura exterioară de pe pereții unor mănăstiri de referință ale ținutului respectiv, era asociată cu termenul icoană. Fac vreo confuzie între pictură și frescă?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.02.2011, 03:20:18
Negrean Negrean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit Icoană sau pictură?

Aveți informații despre această reprezentare?
Attached Images
File Type: jpg rugaciunea-mantuitorului.jpg (37,9 KB, 15 views)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.02.2011, 11:32:10
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit fresca

Citat:
În prealabil postat de Negrean Vezi mesajul
Fac vreo confuzie între pictură și frescă?
Fresca este tehnica de a picta cu culori dizolvate in apa de var, pe o tencuiala inca umeda.Se realizeaza cu acesta tehnica, picturi monumental-decorative de dimensiuni mari.

Last edited by Melissa; 13.02.2011 at 11:43:00.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.05.2011, 05:27:14
Negrean Negrean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negrean Vezi mesajul
Aveți informații despre această reprezentare?
Am găsit o pictură, în același stil, pictată de Heinrich Hofmann în Riverside Church: Christ in Gethsemane (1890)
Are cineva mai multe detalii?
Attached Images
File Type: jpg 200px-Christ_in_Gethsemane.jpg (11,6 KB, 6 views)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.05.2011, 08:21:06
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negrean Vezi mesajul
Aveți informații despre această reprezentare?
Aceasta este o pictura de factura romantica.
Se numeste"Rugaciunea din Gradina Ghetsimani"de Theodor Pallady.

Fresca este o pictura murala,adica executata direct pe perete,pe cand icoanele sunt reprezentari executate pe lemn.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.05.2011, 12:52:31
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Icoanele nu sunt ACTIUNI! Ci sunt reprzentari STATICE, pot fi numite chiar 'portretiste'!
Deci daca avem imaginea de mai sus - Domnul Hristos in Gradina Ghetsimani - fiind o actiune in reprezentare ea este numita TABLOU RELIGIOS! Maica Domnului de mai sus, este de factura pietista, care duce pe om la lacrimi de durere, ori in ICONOGRAFIA PUR ORTODOXA, de la Sfintii puctori care cunostea DOGMA ortodoxa si Canoanele ortodoxe, NU avem actiuni in icoane! Singura icoana plina de durere care ne face pe noi sa constientizam starea noastra sufleteasca si sa ne indreptam, este icoana RASTIGNIRII DOMNULUI HRISTOS! Dar nu cu soldati impreujurul Crucii si lume plina de durere si lacrimi si vaiete, ci DOAR Maica Domnului si Sf.Ap.Ioan!
In afara de Icoanele Praznicare (Intratea in Ierusalim, Nasterea Domnului, Invierea - Pogorarea la iad a Domnului, Adormirea si Nasterea Maicii Domnului - am dat ex de cateva dar ele sunt 14) care reprezinta "actiuni", restul sunt TABLOURI RELIGIOASE!
Icoane sunt cele cu Maica Domnului cu Prucul Iisus, cu Acoperamantul Maicii Domnului, Sfintii Arhangheli, Sf.Siluan, Sf.Pantelimon, dar fiecare avand in reprezentare ceva "specific" sfantului... Sf.Pantelimon are cutia cu medicamente si lingurita, Sf.Stelian are un prunc - ocrotitorul pruncilor, Sf.Nicolae are mana dreapta astupata si Sf.Evanghelie in mana, dar si pe Maica Domnului cu omoforul si Domnul Hristos cu Evanghelia, plus si OBLIGATORIU este scrierea NUMELUI persoanei inchipuite pe icoana!
Apoi Icoana se Sfinteste printr-o slujba de Sfintire si cu stropire de Apa Sfintita!

Iar daca ai nevoie de RUGACIUNE IN ICOANE, sa stii ca numai privind cineva la ele trece de la privire la rugaciune! Dar actiunea rugaciunii in icoane, lipseste din CANONUL ICONOGRAFIC ORTODOX! Singura rugaciune din canonul iconografic orotodox este la Maica Domnului din Icoana BINEVESTIRI, caci Maica Domnului se ruga cand a venit Sf.Arhanghel Gavriil! Si Maica Domnului asa a ramas in smerenie si cu capul plecat, plus cu o mana RESPINGE vestirea lui...

Last edited by Aghioritul; 07.05.2011 at 13:00:02.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.05.2011, 04:26:07
Negrean Negrean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de Aghioritul Vezi mesajul
Icoanele nu sunt ACTIUNI! Ci sunt reprzentari STATICE, pot fi numite chiar 'portretiste'!
Deci daca avem imaginea de mai sus - Domnul Hristos in Gradina Ghetsimani - fiind o actiune in reprezentare ea este numita TABLOU RELIGIOS! Maica Domnului de mai sus, este de factura pietista, care duce pe om la lacrimi de durere, ori in ICONOGRAFIA PUR ORTODOXA, de la Sfintii puctori care cunostea DOGMA ortodoxa si Canoanele ortodoxe, NU avem actiuni in icoane! Singura icoana plina de durere care ne face pe noi sa constientizam starea noastra sufleteasca si sa ne indreptam, este icoana RASTIGNIRII DOMNULUI HRISTOS! Dar nu cu soldati impreujurul Crucii si lume plina de durere si lacrimi si vaiete, ci DOAR Maica Domnului si Sf.Ap.Ioan!
In afara de Icoanele Praznicare (Intratea in Ierusalim, Nasterea Domnului, Invierea - Pogorarea la iad a Domnului, Adormirea si Nasterea Maicii Domnului - am dat ex de cateva dar ele sunt 14) care reprezinta "actiuni", restul sunt TABLOURI RELIGIOASE!
Icoane sunt cele cu Maica Domnului cu Prucul Iisus, cu Acoperamantul Maicii Domnului, Sfintii Arhangheli, Sf.Siluan, Sf.Pantelimon, dar fiecare avand in reprezentare ceva "specific" sfantului... Sf.Pantelimon are cutia cu medicamente si lingurita, Sf.Stelian are un prunc - ocrotitorul pruncilor, Sf.Nicolae are mana dreapta astupata si Sf.Evanghelie in mana, dar si pe Maica Domnului cu omoforul si Domnul Hristos cu Evanghelia, plus si OBLIGATORIU este scrierea NUMELUI persoanei inchipuite pe icoana!
Apoi Icoana se Sfinteste printr-o slujba de Sfintire si cu stropire de Apa Sfintita!

Iar daca ai nevoie de RUGACIUNE IN ICOANE, sa stii ca numai privind cineva la ele trece de la privire la rugaciune! Dar actiunea rugaciunii in icoane, lipseste din CANONUL ICONOGRAFIC ORTODOX! Singura rugaciune din canonul iconografic orotodox este la Maica Domnului din Icoana BINEVESTIRI, caci Maica Domnului se ruga cand a venit Sf.Arhanghel Gavriil! Si Maica Domnului asa a ramas in smerenie si cu capul plecat, plus cu o mana RESPINGE vestirea lui...
Vă mulțumesc că mi-ați reamintit. După ce am deschis acest post, am citit ceva despre icoană, însă în capul meu este mare dezordine, momentan și... cine știe cât de acum încolo.
Mi-am dat seama că titlul ales nu este cel potrivit, ci mă refeream, mai degrabă la Rugăciunea în pictura bisericească - ortodoxă.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
icoana - rugăciune

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea de acasa si rugaciunea din Biserica georgeval Rugaciuni 3 31.07.2012 00:01:10
Icoane vidoveczandrei Moaste 25 24.08.2011 00:28:00
Icoane inedite - Icoane bizantine cu psalti Lujootm Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 20:11:55
Icoane cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 5 12.09.2010 21:14:53
icoane adelasibiu Stiri, actualitati, anunturi 1 02.02.2010 12:28:01