Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 02.04.2012, 15:08:25
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu e de ajuns sa ai in fata oameni care au chipul luminos, trebuie sa fii si tu pe cale spre dobandirea acestui chip. Altminteri nici nu observi lumina de pe chipul lor.
Asa este, Costel. De multe ori, ma gandesc ca din pricina pacatelor singuri ne lipsim de aceasta lumina a lui Hristos pe care o putem primi prin aproapele. Alteori, tocmai aceasta lumina dinspre semeni reuseste sa ne lumineze, fie si pentru o clipa, intunericul. Cert este ca Dumnezeu randuieste in viata fiecaruia dintre noi astfel de intalniri si experiente luminoase.

In ceea ce ne priveste, nu trebuie sa ne obisnuim cu "noptea cea fara de zori" a pacatului si, mai mult, nu trebuie sa ne multumim doar cu aceste "pulsatii" de lumina. Sa fim constineti ca Domnul ne-a gatit "ziua cea neinserata", toata lumina, toata bucurie.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 03.04.2012, 23:46:50
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu e de ajuns sa ai in fata oameni care au chipul luminos, trebuie sa fii si tu pe cale spre dobandirea acestui chip. Altminteri nici nu observi lumina de pe chipul lor.
Omul trupesc nu se bucura de frumusetea duhovniceasca, interioara, fiind lipsit de vederea duhovniceasca. E orb. Nu vede mai departe de trup, de carne, de pamant. Se opreste la suprafata celor vazute.
Poate fi inconjurat de mii de sfinti, el tot ii va dispretui si desconsidera. Frumusetea lor ii ramane ascunsa.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 27.06.2012, 14:16:08
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cei care au ajuns la dobandirea frumusetii interioare au aceleasi trasaturi, spre deosebire de frumusetea trupeasca.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 10.07.2012, 18:12:34
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Frumusetea interioara a omului se vede si pe chipul lui, asa cum spunea si Constantin Brancusi: Trupul omenesc este frumos numai in masura in care oglindeste sufletul. Daca frumusetea exterioara este un dar, frumusetea interioara poate fi cultivata si imbogatita prin respectarea poruncilor date de Dumnezeu. Un om care iubeste, care este milostiv, care empatizeaza cu cel de langa el, raspandeste o caldura care atrage, te face sa ii cauti prezenta, te odihneste in tot ce face si ce spune. Frumusetea interioara a omului o eclipseaza pe cea exterioara.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 23.11.2012, 15:26:19
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cat de ciudat pare pentru unii tineri din zilele noastre sa spui ca ai vazut niste batrani foarte frumosi. Pentru ca acesti tineri nu mai reusesc sa vada dincolo de trup, infatisarea batranilor nu poate fi sub niciun chip frumoasa. Si cat de mult pierd unii tineri neprivind si altfel ...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 07.04.2014, 20:28:39
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iată un topic uitat de multișor... pe care se uita adineauri un vizitator...

Eram acum mai mulți ani la mănăstirea Sinaia și mă băgasem în vorbă cu un călugăr bătrân, care vindea la pangar, lăudând și mirându-mă cu glas tare și multă hotărâre - florile din ghivece, aflate de jur împrejurul chiliilor... Părintele m-a certat, cu asprime, că venim la mănăstire să vedem florile, în loc să ne cercetăm păcatele...

Am ținut minte episodul acesta. Deși îmi plac în continuare și florile, ne e de folos să nu fim doar vizitatori prin mănăstiri... de preferință nici prin viață...

Nu cred că această amintire are legătură cu frumusețea interioară... Sau poate că frumusețea interioară (a călugărului, de exemplu)...nu poate fi exprimată prin blândețe, atunci când vede un "neavenit", ca mine, atunci... Asprimea e și ea necesară, trezește la viață...
Reply With Quote
  #47  
Vechi 07.04.2014, 23:57:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Iată un topic uitat de multișor... pe care se uita adineauri un vizitator...

Eram acum mai mulți ani la mănăstirea Sinaia și mă băgasem în vorbă cu un călugăr bătrân, care vindea la pangar, lăudând și mirându-mă cu glas tare și multă hotărâre - florile din ghivece, aflate de jur împrejurul chiliilor... Părintele m-a certat, cu asprime, că venim la mănăstire să vedem florile, în loc să ne cercetăm păcatele...

Am ținut minte episodul acesta. Deși îmi plac în continuare și florile, ne e de folos să nu fim doar vizitatori prin mănăstiri... de preferință nici prin viață...

Nu cred că această amintire are legătură cu frumusețea interioară... Sau poate că frumusețea interioară (a călugărului, de exemplu)...nu poate fi exprimată prin blândețe, atunci când vede un "neavenit", ca mine, atunci... Asprimea e și ea necesară, trezește la viață...
Desigur,pt oamenii mai smeriti asprimea este lucratoare in schimb ce pt cei mai"mici",mandri de sine o atitudine plina de dragoste si de intelegere poate fi binevenita.
Pe la inceputuri,cand unii parinti m-au mustrat pt pacate, m-am smintit si am luat o pauza;mi-a trebuit cam multisor sa accept ca sunt pacatoasa sau ca am gresit :)
Chiar i-am spus parintelui ca am facut pacatul respectiv insa nu a fost vina mea :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Adevarul interior sau exterior omului; Realitate sau falsitate interioara a oamenilor Tangun Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 90 05.08.2011 20:33:11
Frumusetea fizica si frumusetea interioara alexdu Generalitati 30 16.05.2011 21:25:56
Frumusetea lui Dumnezeu in raport cu frumusetea noastra Rodica50 Intrebari utilizatori 0 09.10.2010 17:10:01
Nu aveam pace interioara: cu mine si Dumnezeu Ioan_Ciobota Generalitati 3 30.09.2007 11:46:15
Frumusetea interioara versus frumusetea exterioara dayana_18 Nunta 3 22.02.2007 22:09:12