Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 09.02.2015, 18:14:02
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Musiu Inorog a lasant o capcana si Ovidiu a cazut in plasa.
Am revenit aici pentru a spune ca m-am intins prea mult cu acel ultim comentariu. Nu am intins o capcana pt. ca, imi recunosc vina, mai degraba am acuzat decat am afirmat ceva. Este o parere pe care trebuia sa o pastrez pentru mine, nu sa o expun public ca si cum ar aceasta ar solicita un raspuns, cand in realitate ea are la baza un trolling... involuntar.
...Nu caut sa intru in polemica pe aceasta tema; cel putin nu in acest fel, aratand cu degetul.

Scuze!
  #82  
Vechi 09.02.2015, 18:26:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mai sunt si trolareli care ajuta pe oameni sa-si mai puna la punct defecte de gandire :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #83  
Vechi 09.02.2015, 18:26:51
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Newage919 Vezi mesajul
Homosexualitatea nu este o boala. Pana in anii 60-70 a fost considerata o boala mentala intr-adevar. Dar de atunci, dupa multe cercetari si faptul ca este mult prea prezenta in natura, s-a constatat si ras-constatat ca nu este de fapt o boala.
Da, numai ca aceasta "constatare",cine a facut-o ?
Nu cumva tot homosexualii ???
  #84  
Vechi 09.02.2015, 18:28:57
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu i-as fi dat dreptate Inorogului, cel putin in parte: e posibil sa fie o schimbare reala, dar nu neaparat o "minune".
Nici eu nu neg posibilitatea ca manifestările astea, specifice penticostalilor, să aibă un puternic impact asupra celor care participă la ele și să producă chiar niște mutații. Un psiholog ar putea să ne lămurească mai bine.
  #85  
Vechi 09.02.2015, 18:31:03
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Nici eu nu neg posibilitatea ca manifestările astea, specifice penticostalilor, să aibă un puternic impact asupra celor care participă la ele și să producă chiar niște mutații. Un psiholog ar putea să ne lămurească mai bine.
Sau un genetician.
  #86  
Vechi 09.02.2015, 18:32:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cred ca aia sunt mai degraba statisticieni.
Si stii cum se zice: exista minciuni, minciuni nerusinate si .....

Studiu ala e o gluma.
Ceva gen: hai sa vedem ce gene comune gasim printre gay.
Bun, cutare. Pai sa vedem, ce mai au in comun astia cu gena asta, pe langa ca sunt gay?
Hai sa mai vedem niste chestii gen culoare ochi, par, altceva nu mai stim (desi genele pot determina o infinitate de caracteristici, nu neaparat evidente somatic). N-am gasit altceva? (nu ca am fi in stare sa cautam). Atunci sa zicem ca aia e gena "gay".
Si sa ne luam si un safeguard, in caz ca vin altii mai destepti si ne dau peste bot intr-o zi.

Zicem asa:

"Whatever the results (studiu este de fapt vag si incomplent - fapt recunoscut nn) Sanders stresses that complex traits such as sexual orientation depend on multiple factors, both environmental and genetic. Even if he has hit on individual genes, they will likely only have at most a small effect on their own, as has also been seen in studies of the genetic basis for intelligence, for example. [/quote]

Haha, deci uite cum studiul "pro-gay" zice ca gayismu' e cel mai probabil tratabil, pentru ca genetica e fix-pix in tabloul de ansamblu.

http://www.newscientist.com/article/...gay-genes.html

Bun, deci ne-am lamurit ca nici macar avocatii fenomenului nu'si dau silinta sa citeasca sursele care le citeaza, d'apai sa le analizeze logic si impartial..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 09.02.2015 at 18:41:59.
  #87  
Vechi 09.02.2015, 18:49:48
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eu i-as fi dat dreptate Inorogului, cel putin in parte: e posibil sa fie o schimbare reala, dar nu neaparat o "minune".
Nu am exclus posibiliateta unei schimbări reale. Cât despre minune, da am exclus-o.
  #88  
Vechi 09.02.2015, 22:32:39
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/cas...lumea-intreaga
  #89  
Vechi 09.02.2015, 23:02:04
MarcelEmil MarcelEmil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2015
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cred ca aia sunt mai degraba statisticieni.
Si stii cum se zice: exista minciuni, minciuni nerusinate si .....

Studiu ala e o gluma.
[...]
Si sa ne luam si un safeguard, in caz ca vin altii mai destepti si ne dau peste bot intr-o zi.

Zicem asa:

Citat:
"Whatever the results (studiu este de fapt vag si incomplent - fapt recunoscut nn) Sanders stresses that complex traits such as sexual orientation depend on multiple factors, both environmental and genetic. Even if he has hit on individual genes, they will likely only have at most a small effect on their own, as has also been seen in studies of the genetic basis for intelligence, for example.
Haha, deci uite cum studiul "pro-gay" zice ca gayismu' e cel mai probabil tratabil, pentru ca genetica e fix-pix in tabloul de ansamblu.

http://www.newscientist.com/article/...gay-genes.html

Bun, deci ne-am lamurit ca nici macar avocatii fenomenului nu'si dau silinta sa citeasca sursele care le citeaza, d'apai sa le analizeze logic si impartial..
Textul citat și subliniat nu-ți sprijină alegațiile. Cred că mai degrabă nu l-ai înțeles. Ceea ce spune el este că sunt implicate mai multe gene, fiecare cu propriul aport, mic, nu una singură (individuală) cu aport mare, și dă exemplu de altă situație similară, cazul inteligenței.

Că sunt mai multe gene implicate o spune atât articolul științific original cât și articolul de popularizare, din care ai citat, cât se poate de clar, prin identificarea a 5 zone diferite în care sunt localizabile genele suspectabile a avea legătură cu homosexualitatea.

Că în orientarea sexuală a unei persoane nu este implicată o genă unică, dacă este implicată vreuna, era clar de pese 50 ani, pentru toată lumea care știe câte ceva despre orientările sexuale și despre genetică dar aceste cunoștințe nu pot fi cerute fanaticilor anti-gay. Dacă ar fi o genă unică pentru homosexualitate atunci ar exista doar homosexuali (cei care au gena) și heterosexuali (cei care n-au gena), fiind exclusă existența bisexualilor. Similar, dacă ar exista o astfel de genă pentru heterosexualitate. Mai mult, dacă sunt implicate gene în orientarea sexuală atunci ele trebuie să fie în număr mare și / sau să nu fie doar ele implicate ci și factori de mediu iar această concluzie este impusă de existența continuumului heterosexual-homosexual, mai precis de existența bisexualității cu grade diferite de atracții heterosexuale și homosexuale. Existența continuumului heterosexual-homosexual a fost pusă în evidență în anul 1948, de către Kinsey și alții, confirmată ulterior. Când vorbesc despre "factori de mediu" specialiștii în genetică înțeleg tot ceea ce nu este codificat în gene și aceștia pot fi: biologici, chimici, fizici, sociali, psihologici, etc. sau chiar aleatori.

În altă ordine de idei, și pentru înțelegerea problemei, dau un exemplu similar. Cred că toată lumea este convinsă și aici că înălțimea unei persoane este influențată genetic. Înălțimea unei persoane este și ea situată într-un continuum. Nu există o genă a persoanelor de 1,80 m înălțime, alta pentru cei cu 1,81 m înălțime etc. Numărul genelor implicate în înălțimea unei persoane este apreciat a fi de peste 200! În plus față de gene sunt și alți factori implicați, în special hormonali, direct sau indirect.

Last edited by MarcelEmil; 09.02.2015 at 23:56:09.
  #90  
Vechi 10.02.2015, 00:10:51
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Exemplul ales pentru a lămuri teoria acelui continuum aduce un spor de înțelegere, cred. Pe de altă parte el se referă doar la variații cantitative (mai mulți sau mai puțini centimetri), în timp ce homosexualitatea e o chestiune calitativă.
Problema nu constă în cât de mult sau cât de puțin face un homosexual, ci în ce anume face (subiectiv și comportamental). El face altceva decât un heterosexual.
Acest "altceva", această "calitate" diferită are nevoie de explicații ceva mai largi decât cele oferite exclusiv de datele materialiste ale geneticii (clasice).
În articolele pe care le postasem se insistă asupra unui model sistemic, unde sunt luați simultan în calcul mai mulți factori care interacționează. De "jocul" acestui întreg sistem depinde comportamentul sexual, iar nu de un singur factor (anume, genetic/ereditar).
Orientarea sexuală este de obicei produsul unor alegeri succesive pe care o persoană le-a făcut de-a lungul vieții (alegeri care constituie un răspuns la o serie de stimulări/presiuni). Aceste alegeri nu sunt însă atât de evidente, uneori nu sunt conștientizate nici de persoana în cauză decât cu ajutorul unor laborioase și delicate investigații.
Precum bine se cunoaște, adeseori viața noastră poate fi modificată substanțial doar ca urmare a unei simple bătăi din aripi a unui fluture... Tocmai acest raport între un factor aparent insignifiant și consecințele uneori drastice, de proporții uriașe, arată, cel puțin în înțelegerea mea, două lucruri:
a) că omul este o ființă extrem de vulnerabilă și cu o viață imprevizibilă (cel puțin în datele mai tainice, esențiale, iar nu doar în cele formal/exterioare - constatabile de oricine);
b) că viața oamenilor nu este lăsată la voia întâmplării, ci este cunoscută și sprijinită, uneori chiar condusă; altminteri ea ar înceta cu totul sau ar urma un destin mereu implacabil. În ce mă privește cred că Cel Care ne cunoaște și ne sprijină mereu viața este Bunul Dumnezeu, fără de Care nimic nu ar putea ființa, nici măcar o clipită.

În ciuda oricăror constrângeri (și, din câte cunosc, condiția homosexualului este o constrângere foarte complexă și severă), din fericire (mai exact din Pronie Dumnezeiască) omul are posibilitatea în orice clipă a vieții să ceară și să folosească ajutorul divin. Singura problemă este dacă noi oamenii apelăm la această inegalabilă Resursă sau o ignorăm. Cred că la această alegere se reduce totul, în ultimă instanță. Pe acest temei, al liberului arbitru de a trăi/lucra cu Dumnezeu sau fără Dumnezeu, cred că se desfășoară și viața noastră și Judecata ei.
Suntem, așadar, liberi să alegem. Și să trăim consecințele alegerilor noastre de fiece zi, de fiece gând, construindu-ne astfel un destin personal. Și colectiv.
Subiect închis