Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.03.2016, 16:26:32
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Vsovi, bine-ai revenit. Totuși, cine te-a trimis?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.03.2016, 17:01:39
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și? Mai departe?
Dragos..tie chiar iti plac telenovelele ieftine?:) Cerand continuarea nu facem altceva decat sa-i dam apa la moara..nu-i greu de inteles cine nu si-a implinit visul de a deveni bancher...:)
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.03.2016, 17:23:12
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Și? Mai departe?
Și mai departe.

Continuare la pildă:
Lîngă una din școali era un un parc și în parc se serveau castane prăjite, cafea și vara înghețată. În pauză copiii ieșeau în parc și mîncau ce și-au luat de la fastfood. Bătrînii jucau șah sau stăteau pe bănci. Unii 'pocăiți' dădeau gratis reviste cu Isus. Mulți oameni mergeau care încotro. Miile de panseluțele plantate de zilierii ce lucrau în slujba comunității se ofileau. Un chitarist stătea rezemat de un zid și avea jos o cutie cu bani mărunți. Un cerșetor îndruga o poveste care să impresioneze. Fariseul trecînd pe acolo a dat un bănuț cerșetorului și un bănuț chitaristului... după care s-a dus să se roage la templu unde spunea așa:

'Mulțumesc Doamne că mi-ai mai dat o zi de viață ca să pot milui acel cerșetor spurcat și acel chitarist care face dezordine. Bine că sunt sănătos și cîștig bine.'

Vameșul stătea la vamă și încasa impozite și zicea așa:
''Doamne ajută-mi să se sfîrșească mai repede ziua aceasta că nu mai rezist nervos. Șeful în cere situații peste situații și mereu lipsesc bani.''

Băiatul fariseului nu-l iubea pe tatăl său iar băiatul Vameșului o nesocotea pe mama sa fraierind-o ușurînd-o mereu de bani, pentru tot felul de lucruri. Fata Vameșului o ajuta pe mama ei să facă mîncare și mergeau împreună la cumpărături. Își cumpăra des parfumuri scumpe și ciocolată. Medicii au recomandat ciocolata pentru că e bună la memorie. Deși era străină, din import toate fetele o pofteau zilnic pentru că era foarte fină și bună la gust. Băieții pofteau bere. Și berea străină era foarte bună la gust.
Păsările zburând pe deasupra orașului simțeau un plăcut miros de cafea, de ciocolată, de bere și de castane prășite, miros asezonat cu mult fum de țigară și de gaze de eșapament. Un bătrîn în fața unei vitrine își împingea ochelarii în sus pe nas uitîndu-se la prețuri. Copiii ieșiți în pauză în parc vorbeau despre Leonardo di Caprio pentru că a primit un oscar. Nimeni nu mai își aducea aminte ce s-a discutat la templu. Nimeni nu mai știa că există un templu chiar în orașul lor. Toți își aduceau aminte abea sîmbăta sau duminica. După ce reveneau de la templu uitau de Dumnezeu. Unii țineau minte de Dumnezeu dar habar nu mai aveau ce anume le-a cerut să țină. Afară era o zi fierbinte și frumoasă. Fariseul a murit. L-a lovit tramvaiul. Nu a mai putut fi salvat. După marea trecere
s-a întălnit cu Dumnezeu și i-a spus așa:

''Mulțumesc Doamne că m-ai scăpat de toți că nu mai rezistam nervos să-i văd cum se prefac la templu că sunt credincioși''

Dumnezeu l-a pus undeva departe de Rai.

Nu a suferit după fariseu decît nevasta lui pentru că a rămas fără bani. Avea strînși destui bani dar ar mai fi vrut... zicîndu-și mereu că ''nu strică''.

Vameșul trecînd pe lîngă înmormîntare a întrebat cine a murit și amintindu-și de fariseul de la templu și de rugăciunile lui a pus un ban în cutia chitaristului.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.03.2016, 17:39:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mai e? Sau gata?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.03.2016, 18:40:09
Carmen135 Carmen135 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Și mai departe.

Continuare la pildă:
Lîngă una din școali era un un parc și în parc se serveau castane prăjite, cafea și vara înghețată. În pauză copiii ieșeau în parc și mîncau ce și-au luat de la fastfood. Bătrînii jucau șah sau stăteau pe bănci. Unii 'pocăiți' dădeau gratis reviste cu Isus. Mulți oameni mergeau care încotro. Miile de panseluțele plantate de zilierii ce lucrau în slujba comunității se ofileau. Un chitarist stătea rezemat de un zid și avea jos o cutie cu bani mărunți. Un cerșetor îndruga o poveste care să impresioneze. Fariseul trecînd pe acolo a dat un bănuț cerșetorului și un bănuț chitaristului... după care s-a dus să se roage la templu unde spunea așa:

'Mulțumesc Doamne că mi-ai mai dat o zi de viață ca să pot milui acel cerșetor spurcat și acel chitarist care face dezordine. Bine că sunt sănătos și cîștig bine.'

Vameșul stătea la vamă și încasa impozite și zicea așa:
''Doamne ajută-mi să se sfîrșească mai repede ziua aceasta că nu mai rezist nervos. Șeful în cere situații peste situații și mereu lipsesc bani.''

Băiatul fariseului nu-l iubea pe tatăl său iar băiatul Vameșului o nesocotea pe mama sa fraierind-o ușurînd-o mereu de bani, pentru tot felul de lucruri. Fata Vameșului o ajuta pe mama ei să facă mîncare și mergeau împreună la cumpărături. Își cumpăra des parfumuri scumpe și ciocolată. Medicii au recomandat ciocolata pentru că e bună la memorie. Deși era străină, din import toate fetele o pofteau zilnic pentru că era foarte fină și bună la gust. Băieții pofteau bere. Și berea străină era foarte bună la gust.
Păsările zburând pe deasupra orașului simțeau un plăcut miros de cafea, de ciocolată, de bere și de castane prășite, miros asezonat cu mult fum de țigară și de gaze de eșapament. Un bătrîn în fața unei vitrine își împingea ochelarii în sus pe nas uitîndu-se la prețuri. Copiii ieșiți în pauză în parc vorbeau despre Leonardo di Caprio pentru că a primit un oscar. Nimeni nu mai își aducea aminte ce s-a discutat la templu. Nimeni nu mai știa că există un templu chiar în orașul lor. Toți își aduceau aminte abea sîmbăta sau duminica. După ce reveneau de la templu uitau de Dumnezeu. Unii țineau minte de Dumnezeu dar habar nu mai aveau ce anume le-a cerut să țină. Afară era o zi fierbinte și frumoasă. Fariseul a murit. L-a lovit tramvaiul. Nu a mai putut fi salvat. După marea trecere
s-a întălnit cu Dumnezeu și i-a spus așa:

''Mulțumesc Doamne că m-ai scăpat de toți că nu mai rezistam nervos să-i văd cum se prefac la templu că sunt credincioși''

Dumnezeu l-a pus undeva departe de Rai.

Nu a suferit după fariseu decît nevasta lui pentru că a rămas fără bani. Avea strînși destui bani dar ar mai fi vrut... zicîndu-și mereu că ''nu strică''.

Vameșul trecînd pe lîngă înmormîntare a întrebat cine a murit și amintindu-și de fariseul de la templu și de rugăciunile lui a pus un ban în cutia chitaristului.

nu stiu daca e bine..dar pe mine m ai facut sa rad cu povestirea aceasta. :D
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.03.2016, 20:33:22
pc-cutza pc-cutza is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.01.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 116
Implicit

Trimisule hai să iți spun un banc.

Cristiano Ronaldo : "Am fost trimis de Dumnezeu sa le arăt oamenilor cum se joacă fotbal!"
Messi: "Îmi pare rău, nu am trimis pe nimeni!"*
Reply With Quote
  #27  
Vechi 07.03.2016, 13:43:28
Trimisul Trimisul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.03.2016
Mesaje: 296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mai e? Sau gata?
Mai este destul, de mult. Pilda asta e pentru cei ce nu se plictisesc prea repede și prea ușor atunci cînd e vorba de aplicarea corectă a tîlcului ce rezultă din pilde.

Carmen135@
''nu stiu daca e bine..dar pe mine m ai facut sa rad cu povestirea aceasta. :D ''

Aș putea oare trage concluzia că ai reușit să rîzi de expunerea ostentativă a rugăciunii de mulțumire a fariseului? Vameșul păstra o oarecare taină stînd în Templu undeva mai retras astfel că era greu de remarcat. Iată însă că fariseul avea o privire ageră ca de erete încît l-a observat și l-a folosit în rugăciune. Din nefericire pentru el, problema lui este că l-a folosit ca rău înaintea Domnului în timp ce pe sine se dădea ca exemplu bun. Cum se putea el oare îndrepta prin rugăciune dacă se socotea și se închipui și se credea drept? Așa că mai îndreptat s-a coborît de la Templu vameșul. Pentru că''Milă voiesc și nu jertfe așa că duceți-vă de învățați că n-am venit să chem drepții la pocăință ci pe colectorii de taxe și impozite, pe tîlhari și pe desfrînate'')

@Trimisule hai să iți spun un banc.

'Cristiano Ronaldo : "Am fost trimis de Dumnezeu sa le arăt oamenilor cum se joacă fotbal!"
Messi: "Îmi pare rău, nu am trimis pe nimeni!"*'

Continuare la banc:
Pele: Te lauzi Lionele sau ai uitat că de la Maradona ai învățat cum să te descurci în teren?
Gert Muller: Voi cu aplauzele, noi cu trofeele.

@CristianR
Vsovi, bine-ai revenit. Totuși, cine te-a trimis?
Dacă îl recunoști în mine pe acel vsovi de care ați tot amintit, nu pot decît să mă bucur... pentru că îmi dau seama cam ce scria și în cine și în ce credea.

Continuare la Pildă:

Vameșul s-a dus la Templu să se roage și apoi în timp ce se cobora spre casă s-a întîlnit cu băiatul fariseului care l-a întrebat cît este ceasul.
I-a răspuns așa: Cam.... gîndindu-se bine... cam cît un, cît o, cam cît dai pe el?
Băiatul i-a răspuns: Mă iertați, voiam doar să știu cît mai e pînă la ora 2... Trebuie să mă întâlnesc cu cineva... și scoase pachetul de țigări și da să aprindă o țigară. Vameșul i-a răspuns atunci uitîndu-se blajin la el: Păi atunci cam 3-4 fumuri, adică pardon, voiam să spun țigări.Și continuă, ai și pentru mine o țigară?
Băiatul politicos îi întinse pachetul și vameșul luă o țigară și plecă.
Apoi, după 100 de pași, o strînse în mînă și o aruncă la primul coș de gunoi.

Dumnezeu aflînd de fapta Vameșului cea bună a dăruit Fariseului trecut la cele veșnice să vadă fapta fiului său... sperînd că fariseul se va bucura... însă acesta s-a întristat mai tare și a continuat să se roage spunînd:

Mulțumesc Doamne că m-ai îndreptățit și acum văd prea bine de la cine s-a molipsit fiul meu de a ajuns să fumeze și să nu se urce la Templu în ziua de odihnă.

Un îngeraș trimis de Dumnezeu l-a întrebat:
-de la cine crezi că s-a inspirat?
-Păi nu se vede că vameșul mă ura de moarte pe cînd eram între oameni și acum după ce am murit în accident din vina lui iată că se răzbună pe singurul meu fiu?
-Îngerul întristat a plecat dar nu mai înainte de ai spune: Fiul tău se va lăsa de fumat după ce se va întâlni a doua oară în același loc cu acel vameș.
-Fariseul mirat se bucură foarte și spuse:'Mulțumesc Doamne că mi-ai ascultat rugăciunea.'

End of story
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.03.2016, 15:18:10
Carmen135 Carmen135 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2015
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trimisul Vezi mesajul
Carmen135@
''nu stiu daca e bine..dar pe mine m ai facut sa rad cu povestirea aceasta. :D ''

Aș putea oare trage concluzia că ai reușit să rîzi de expunerea ostentativă a rugăciunii de mulțumire a fariseului? Vameșul păstra o oarecare taină stînd în Templu undeva mai retras astfel că era greu de remarcat. Iată însă că fariseul avea o privire ageră ca de erete încît l-a observat și l-a folosit în rugăciune. Din nefericire pentru el, problema lui este că l-a folosit ca rău înaintea Domnului în timp ce pe sine se dădea ca exemplu bun. Cum se putea el oare îndrepta prin rugăciune dacă se socotea și se închipui și se credea drept? Așa că mai îndreptat s-a coborît de la Templu vameșul. Pentru că''Milă voiesc și nu jertfe așa că duceți-vă de învățați că n-am venit să chem drepții la pocăință ci pe colectorii de taxe și impozite, pe tîlhari și pe desfrînate'')

per total..m a amuzat...felul cum ai descris..cuvintele pe care le ai folosit..
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.03.2016, 11:12:36
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pc-cutza Vezi mesajul
Trimisule hai să iți spun un banc.

Cristiano Ronaldo : "Am fost trimis de Dumnezeu sa le arăt oamenilor cum se joacă fotbal!"
Messi: "Îmi pare rău, nu am trimis pe nimeni!"*
tare chestia asta!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare