Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.07.2016, 23:15:25
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit Pokémon Go

O noua cultura se intinde in intreaga lume.

Daca as spune ca este vorba de Demoni" ati rade cu totii

Si daca vreodata as afirma ca aceasta "Cultura" este una veche si vine exclusiv din Japonia, v-ati prapadii de ras.

Si daca pe acea planeta de care vorbeam am afirma ca "cultura" este de fapt "Religia Sintu" am fi chiar foarte departe de.....un ras autentic.


Dar totusi, aceasta Religie nu cere un loc "intai" in Religiozitatea noastra, ci se multumeste cu un loc secund.



La fel sireligia Sintu din Japonia este practicate de majoritatea ca Religie secundara, si anume ei mai au o alta religie, de exemplu Budismul.


acum observam ca si "Crestinii" au loc in sufletul lor pentru o secundara religie, plina de Demoni simpatici si plini de puteri vrajitoresti. dar nu este ceva rau doar si supermen avea privire cu raze "X" si vedea pe sub heine (fara rusine) si expunand Persoana la razeleX, binenteles fara consecinte rele....si eroii americani din filmele de azi au puteri supranaturale, pe care le folosesc pentru binele celorlani oameni ( care cad ca mustele in conflictele lor de aparare) impotriva altor eroi "rai", binenteles.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.07.2016, 23:22:59
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Interesant ca si anumite filme tematizeaza aceste jocuri de masa.

Kingsman: The Secret Service | Official Trailer [HD] | 20th Century FOX

https://www.youtube.com/watch?v=m4NCribDx4U


Si uitati-va la filmele de desene animate japoneze, si vedeti ca sunt aproape toate cu "Demoni" buni sau rai. Este "Cultura" din alta tara
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.07.2016, 00:08:38
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Nu stiu unde am auzit ca au bagat pokemoni dinastia si in Biserrica.Sa fiu preot i-as lasa, dar i-as pune inainte ori sa stea la slujba pana la capat, daca vin inainte de liturghie sau alta slujba,sau le-as da sa citeasca cateva pagini utile din ceva carte mai accesibila.Adica vii la mine in Biserica da iti pun conditii "nene".
Cautand "dracusorii" astia i-as duce de "urechi" la Hristos cu intelepciune.
Doamne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.07.2016, 10:08:04
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Stiai ca orice biserica este un Pokecenter? Asta pentru ca japonezii au presupus ca bisericile sunt locuri sigure. Stii cat de bucurosi erau unii preoti din SUA ca acest joc aduce tineretul la biserica?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.07.2016, 10:27:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Stiai ca orice biserica este un Pokecenter? Asta pentru ca japonezii au presupus ca bisericile sunt locuri sigure. Stii cat de bucurosi erau unii preoti din SUA ca acest joc aduce tineretul la biserica?
Poate vrei sa spui pastori, ca e altceva.

Daca ii aduce ca sa prinda pokemoni, trebuie sa fii bucuros doar daca ai dubla calificare: pastor si psihiatru.

Nu mai trebuie sa-i aduci cu ambulanta, vin singuri.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.07.2016, 12:14:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poate vrei sa spui pastori, ca e altceva.

Daca ii aduce ca sa prinda pokemoni, trebuie sa fii bucuros doar daca ai dubla calificare: pastor si psihiatru.

Nu mai trebuie sa-i aduci cu ambulanta, vin singuri.
O treabă excelentă, economie de carburanți :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.07.2016, 12:50:09
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Regizorul Oliver Stone, de trei ori premiat cu Oscar: „Pokemon Go e un instrument de spionaj”


Regizorul Oliver Stone, una dintre cele mai curajoase vedete americane, un contestatar virulent al planurilor Ocultei de creare a așa-numitei Noi Ordini Mondiale, face o declarație șocantă despre Pokemon Go, noua nebunia virală care arată gradul de îndobitocire a populației adulte. Că, dacă ar fi doar copiii cei prinși în mrejele vânătorii de monstruleți pe străzile lumii parcă nu ar fi atât de grav. Tragedia este că oameni în toată firea aleargă ca besmeticii pe străzi și prin parcuri, ore întregi, obsedați de joc.
E tragic să vedem la ce nivel de stupiditate au ajuns mulți tineri și adulți de pe această planetă. Și dacă Oana Pellea își exprima convingerea că această variantă a Pokemon-ului este un experiment social, Oliver Stone, multiplu câștigător al Oscarului, merge încă mai departe.
Iată ce a spus el la prezentarea filmului ”Snowden” ce tratează subiectul spionajului pe care îl face Statele Unite la adresa cetățenilor americani:
”Au investit o groază de bani în supraveghere, în acumularea de informații. Supraveghează absolut toate persoanele din camera asta pentru informații. Ce cumperi, ce îți place. Comportamentul tău. Pokemon Go face același lucru. Unii oameni îi spun capitalism al supravegherii. Ne manipulează comportamentul și începem să ne comportăm într-un anume fel. Vom deveni un fel de societate robot în care vor ști cum vrem să ne comportăm și ne vor spune ce să facem. Este ceea ce numim totalitarism”. (B1Tv)
Fără alte comentarii!
Daniel Roxin
http://daniel-roxin.ro/


Sursa:


http://www.cunoastelumea.ro/regizoru...nt-de-spionaj/
Reply With Quote
  #8  
Vechi 29.07.2016, 09:32:05
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Antonia sa nu-ti face update la telefon ca iti baga astia software de spionaj
ca sa vada ce faci tu pe telefon.Mai ales tu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.07.2016, 11:59:30
Romowe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Chiar. Antonia, "pokemonul pentru noi/este cipul din măsea doi".
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.07.2016, 13:03:38
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Stiai ca orice biserica este un Pokecenter? Asta pentru ca japonezii au presupus ca bisericile sunt locuri sigure. Stii cat de bucurosi erau unii preoti din SUA ca acest joc aduce tineretul la biserica?
Și la ortodocși văd copchii de la 8 ani în sus care se joacă pe telefon în timpul Liturghiei. Ai căror părinți poartă toată răspunderea.

N-am prin ideea de ce le cumpără tablete și smartfoane la vîrste atît de fragede. Din cauză că nu gîndesc, altfel nu-mi explic.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare