Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.10.2010, 01:11:01
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit Unde este scris in Biblie data nasterii lui Hristos?

Unde este scris exact aceasta data, 25 decembrie?
Am intrebat in alta parte si mi-au spus ca aceasta data e de la pagani, fiind identificata cu nasterea lui Sol Invictus (pt romani), sau Mitra (pt persiani) un zeu zoroastric.
Ma indoiesc ca crestinismul poate fi o religie autentica.
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t

Last edited by Bast-et; 26.10.2010 at 01:13:46.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.10.2010, 01:13:13
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Unde este scris exact aceasta data, 25 decembrie?
Am intrebat in alta parte si mi-au spus ca aceasta data e de la pagani, fiind identificata cu nasterea lui Sol Invictus (pt romani), sau Mitra (pt persiani) un zeu zoroastric.

Corect.

Biserica nu sustine ca Isus Cristos s-ar fi nascut pe 25 decembrie, ca un fapt istoric.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.10.2010, 01:15:18
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Corect.

Biserica nu sustine ca Isus Cristos s-ar fi nascut pe 25 decembrie, ca un fapt istoric.
Deci de ce ceasta data? Nu cumva voi sarbatoriti nasterea acestui zeu?
__________________
But I am not a slave to a God, that doesn't exist
And I'm not a slave to a world, that doesn't give a sh*t
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.10.2010, 01:22:06
VEGIRO VEGIRO is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.07.2009
Locație: Baia Mare
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Iisus nu a fost zeu a fost Dumnezeu incarnat sau a 2 persoana din sf treime si sarbatorim de craciun nasterea 25 fiind perioada aprox nasterii lui si da bradul nu e din traditie crestina luat e din traditii pagane dar nicaieri in biblie nu scrie sa impodobim bradul daca ma intelegi asta au luato oamenii ca si traditie alte nelamuriri?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.10.2010, 01:49:40
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

...stim ca Mantuitorul S-a nascut cu circa sase luni dupa Sfantul Ioan Botezatorul, dar cum nu sunt expert in cunoasterea Scripturii prin duh precum Maria Egipteanca, nici aceasta nu stiu cat de exacta poate fi, decat ca de regula, se serbeaza ziua trecerii sfintilor la vesnicie, ca fiind mult mai importanta decat nasterea acestora pe pamant, si chiar si unii pagani se bucurau pentru cei ce plecau din aceasta lume, si plangeau la nastere...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.10.2010, 14:18:24
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Nasterea Mantuitorului

Acum doi ani, in ajunul Craciunului, intr-un orasel cochet din Sudul Frantei, ma opreste o babuta pe strada cu un pliant in mana incercand sa-mi explice ca nu 25 decembrie este ziua nasterii Mantuitorului. Am oprit-o si i-am spus ca nu ma intereseaza, "ziua nasterii poate fi si 32 decembrie, dar asta nu ma impiedica sa-L iubesc si sa cred in EL". A facut babuta niste ochi!!! Raspunsul meu nu intra in tiparul pe care l-a invatat ea cu raspunsuri gata fabricate.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 26.10.2010, 14:31:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Unde este scris exact aceasta data, 25 decembrie?
Am intrebat in alta parte si mi-au spus ca aceasta data e de la pagani, fiind identificata cu nasterea lui Sol Invictus (pt romani), sau Mitra (pt persiani) un zeu zoroastric.
Ma indoiesc ca crestinismul poate fi o religie autentica.
Nu se cunoaste data nasterii lui iisus. Data sarbatoririi ei a fost aleasa prin secolul 4 (daca nu ma insel) din motiove pedagogice-strategice si simbolice:
- pedagogice -strategice: pentru ca atunci era la cei care tineau de religia greco-romana o sarbatoare a zeului soare; astfel, sarbatoarea pagana nu mai facea concurenta crestinismului, ci era inglobata de el (de altfel mai toate religiile au o sarbatoare in mijlocuml iernii)
- simbolice: pentru ca este aproximativ ziua in care ziua incepe sa fie mai lunga decat noaptea, lumina incepe sa invinga intunericul.

NB: mai intai a fost 6 ianuarie ziua sarbatorii, sfarsitul sarbatorilor saturnalii, si se sarbatorea odata cu botezul, adorarea magilor si nunta din Cana (toate sunt Teoofanii). Mai tarziu sarbatorile au fost 'splitate': nasterea si adorarea magilor pe 25 decembrie, restul teofaniilor pe 6 ianuarie (la armeni au ramas toate pe 6 ianuarie pana in zilele noastre, in occident magii au ramas pe 6 ianuarie).

Te poti desigur indoi de divinitatea lui Iisus, care nu poate fi dovedita, dar faptul ca Iisus Hristos a fost un personaj istoric si ca a fost considerat Fiul lui Dumnezeu de discipolii sai este totusi un fapt istoric dovedit si de alte surse independente de evanghelii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.10.2010, 15:44:39
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Deci de ce ceasta data? Nu cumva voi sarbatoriti nasterea acestui zeu?
Este exact invers. Sarbatorim Nasterea Domnului pe 25 decembrie ca sa nu mai sarbatorim un zeu. Daca vei intra intr-o biserica in aceasta zi, vei auzi ca nu se face referire decat la Hristos.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 26.10.2010, 16:16:47
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Unde este scris exact aceasta data, 25 decembrie?
Am intrebat in alta parte si mi-au spus ca aceasta data e de la pagani, fiind identificata cu nasterea lui Sol Invictus (pt romani), sau Mitra (pt persiani) un zeu zoroastric.
Ma indoiesc ca crestinismul poate fi o religie autentica.

Dincolo de raspunsurile date trebuie sa avem in vedere si data nasterii Sfantului Ioan Botezatorul- Elisabeta mama Sfantului Ioan era insarcinata in a sasea luna la vestea pe care Fecioara Maria i-a dat-o cu privire la zamislirea Mantuitorului, iar pruncul a saltat in pantecele ei la glasul salutarii Mariei- detalii Evanghelia dupa Luca.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 26.10.2010, 16:25:38
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Dincolo de raspunsurile date trebuie sa avem in vedere si data nasterii Sfantului Ioan Botezatorul- Elisabeta mama Sfantului Ioan era insarcinata in a sasea luna la vestea pe care Fecioara Maria i-a dat-o cu privire la zamislirea Mantuitorului, iar pruncul a saltat in pantecele ei la glasul salutarii Mariei- detalii Evanghelia dupa Luca.
Da, dar din cate stiu eu data nasterii sfantului Ioan a fost calculata dupa cea a nasterii Mantuitorului.

Dar in fine, de ce nu ar corespunde suportul simbolic cu ceea ce este simbolizat? de ce sa nu se fi nascut iisus Hristos chiar la acea data, pentru a arata ca prin nasterea Sa, lumina invinge intunericul?
Se poate..
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Data Nasterii Domnului celestial_pottery Craciunul - Nasterea Domnului 12 25.12.2012 09:56:13
Autopsier -unde scrie in Biblie despre el ? elenavioletacocos Slujba inmormantarii 8 05.11.2012 02:48:09
unde in Biblie sunt versetele astea? crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 1 03.08.2011 00:41:09
Data nasterii lui Iisus! cdiasimi Din Noul Testament 25 13.11.2008 23:01:21