Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.06.2011, 21:52:39
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

"Slăvit fiind de lucrarea Duhului, izvorăști tămăduiri și har bogat; pentru aceea îi strigăm: Bucură-te, Părinte Nectarie!"

Nu am crezut până acum că puterea Sfinților e LUCRĂTOARE.
Dar când m-am închinat și am sărutat moaștele Sfântului Nectarie mi s-a umplut inima de bucurie.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.06.2011, 00:02:50
Andrei Balas Andrei Balas is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2011
Mesaje: 1
Implicit

Doamne ajuta!

As vrea sa va povestesc si eu pe scurt despre ajutorul primit de la Sfantul Nectarie, ocrotitorul familiei mele.
Tatalui meu i-au iesit cateva analize nu prea bune printre care si un marker tumoral cu o valoare foarte mare. Dupa mai multe investigatii la tiroida, doctorul i-a spus ca in proportie de 75% are cancer si ca trebuie sa se opereze. Imi era foarte frica, mai ales penrtu ca stiam ca tatal meu nu este un om credincios. M-am rugat impreuna cu familia mea Sfantului Nectarie si Maicii Domnului sa il ierte si sa aiba mila de el si de noi.A urmat operatia care a decurs bine si apoi 2 saptamani de asteptare a rezultatelor biopsiei.Slava Domnului, totul a fost bine! In plus, la urmatorul set de analize markerul tumoral a avut valori normale.
Nu am cuvinte ca sa-i multumesc bunului Dumnezeu pentru ajutorul primit prin Sfantul Nectarie si Maica Domnului si prin ceilalti sfinti carora m-am rugat.
Nu este singura data cand Sfantul Nectarie si Maica Domului ne-au ajutat, pe mine si pe familia mea.

Slava Tie Hristoase, Dumnezeul nostru, slava Tie !
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.07.2011, 14:19:51
CircusPark CircusPark is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2011
Locație: http://www.youtube.com/user/CircusPark48
Mesaje: 9
Exclamation Cartea scrisa/audio cu Viata Sfantului Nectarie din Eghina

Cine vrea sa citeasca viata completa a Sfantului Nectarie din Eghina o poate face accesand documentul de aici http://www.scribd.com/doc/59291837/V...orul-de-minuni

iar pentru descarcarea lui, aici http://www.archive.org/details/Viata...atorulDeMinuni

De asemenea, pentru cei cu probleme vizuale, pot accesa varianta audio a vieții, minunilor si invataturilor Sfantului aici http://youtu.be/1RVpKP2pPQw


http://www.archive.org/search.php?qu...Circus+Park%22
Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.07.2011, 11:47:23
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Cine doreste cartea in format electronic,nou aparuta la editura Egumenita,sa ma contacteze pe privat.
Ma intereseaza sa o pot lista ,se poate trimite?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.07.2011, 18:13:23
Andreea12 Andreea12 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Mesaje: 1
Implicit Ajutor de la Sfantul Nectarie

In acest moment in care scriu prietenul meu trece prin probleme grele de sanatate, dar mi-am pus toata nadejdea in Sfantul Nectarie la care ma rog zilnic impreuna cu mama lui si care stiu ca o sa il ajute sa se insanatoseasca.
De altfel, despre Sfantul Nectarie am aflat nu cu mult timp in urma prin mama prietenului meu care a primit cartea despre minunile Sfantului de la o prietena care a aflat in ce impas ne aflam din cauza problemelor de sanatate ale prietenului meu. Ajutor am mai primit din partea Sfintilor. Eu ma rugam mai ales Fecioare Maria, la casa careia am si fost in Turcia. De acolo, mi-am cumparat o icoana a Fecioarei de care sunt nedespartita de atunci si care m-a ajutat de multe ori. Icoana Fecioarei Maria am purtat-o cu mine si la un examen in timpul facultatii la o materie care nu era punctul meu forte si la care se obtinea f gru nota de trecere. Examenul a avut 2 probe:scris si oral. La proba scrisa am obtinut nota minima cat sa intru la proba urmatoare, iar la oaral am tras un bilet cu singurul subiect pe care nu il stiam deloc. Din fericire insa la final profesorul mi-a spus ca nu stie ce s-a intamplat, ca el crede ca citez "am aprins lumanari pe la ceva biserici" pt ca el simte ca trebuie sa ma treaca acel examen, dar nu intelege de ce. Si asa am trecut cu bine examenul.
In ceea ce il priveste pe Sfantul Nectarie, am simtit prima data ajutorul din partea lui pe cand eram cu prietenul meu in spital si alergam pe la usile doctorilor cu sora lui ca sa ne aprobe niste acte pt a putea fi tratat in strainatate pt ca in Romania boala de care sufera nu poate fi tratata. Pt a obtine un astfel de dosar ai nevoie de semnatura a trei medici din Romania care sa ateste ca nu pot trata boala respectiva in Romania. Obtinusem semnatura unui singur medic, iar unul din ei au refuzat categoric sa semneze. Motivatia nu ne-a dat-o, pur si simplu a zis ca nu semneaza. Alt medic ne-a sfatuit sa ne intoarcem a doua zi sa discutam cu doctorul care nu a vrut sa semneze poate il gasim intr-o alta dispozitie. Atunci eu m-am rugat Sfantului Nectarie sa ne ajute si a doua zi cand sora prietenului meu s-a dus sa vorbeasca cu medicul care nu a vrut sa semneze, acesta a acceptat in cele din urma sa ne dea semnatura si am reusit sa intocmim dosarul pt a pleca la tratament.
Tratamentul a decurs bine, doar ca au fost si efecte secundare. Si in clipa de fata dupa o luna de zile de la tratament inca ne aflam in spital pt recuperarea (in acest timp a facut fizioterapie si a primit tot felul de medicamente), dar am depasit pana acum totul cu bine tot prin rugaciuni catre Sfantul si catre Maicuta Domnului. Tot cu ajutorul lui Dumnezeu, aici, pe meleaguri straine am intalnit o doamna care este plecata din Romania de aproximativ 30 de ani si care ne-a avut din toate punctele de vedere. Ma rog la Sfantul Nectarie si la Bunul Dumnezeu si Maicuta Domnului sa trecem si de ultimul hop pt ca medicii ne-au spus ca s-ar putea sa mai aiba nevoie de inca o operatie dupa perioada aceasta de recuperare si nu ne dorim sa mai fie nevoie si de aceasta.


Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.07.2011, 00:39:48
MariaV MariaV is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2011
Mesaje: 1
Implicit

Buna tuturor!

Pentru ca minunile sa se produca, trebuie doar sa crezi. Voi spune pe scurt povestea mea. Acum 4 luni, tata a fost diagnosticat cu o boala cardiovasculara ce impunea operatia. Am incercat la Fundeni, dar ne tot plimbau fara niciun raspuns concret. Disperata, dupa ce am cautat pe forumuri, am inceput sa citesc Paraclisul Maicii Domnului, impreuna cu Acatistul, rugandu-ma totodata la Icoana Facatoare de Minuni de la Biserica Mihai Voda. Un prim semn, a aparut. Am schimba spitalul, am gasit un doctor si mai bun si sperantele apareau din nou la orizont. Sa nu mai punem ca niste negi pe care ii aveam pe deget s-au vindecat ca prin minune.
O discutie cu noul doctor urma sa ne puna din nou la grea incercare. Se preconiza ca riscurile operatiei erau de 50%. Cuprinsa din nou de disperare, am inceput sa citesc Acatistul Sfantului Nectarie si sa ma rog si moastelor sale de la biserica Radu-Voda. Tata se ungea si el cu mir de la moaste si citea asemenea.
Intr-o zi, la sfarsitul slujbei, o doamna ingrijitoare in biserica a venit, mi-a luat pumnul, mi-a pus in mana un crin si mi-a zis: "Ia-o. E de la Maica Domnului!".Nu pot descrie ce am simtit. Plus ca atunci cand citeam Paraclisul in biserica incepea sa miroase a busuioc, desi nu era pe nicaieri in apropiere.
In fine, in acelasi timp, regaseam icoana cu Sfantul Nectarie prin bisericile prin care mergeam, semn ca e cu noi. Asta pana cand l-am internat pe tata si in rezerva lui, am ramas socata vazand pe perete 3 iconite: una cu Maica Domnului, una cu Sfantul Nectarie si una cu Iisus Hristos. Deci care era probabilitatea ca tata sa fie internat tocmai acolo? Atunci mi-am zis ca am primit cu prisosinta semnele de care aveam atata nevoie.
Tata a fost operat de Sfantul Pantelimon (m-am rugat sa pice operatia de sarbatoarea Mucenicului Doctor Fara de arginti), iar doctorii au spus ca nu se asteptau sa fie asa usor. Sa nu mai punem, ca ceea ce ei au vazut foarte grav la ecografii, nu corespundea cu cea ce au vazut cand l-au taiat.Nu ma indoiesc nicio clipa ca a fost puterea Sfantului Mir si a rugaciunilor Sfantului Nectarie, Sfintei Fecioare, a Sfantului Pantelimon si a Sfintei Paracheva de la Iasi. Acum tata e bine, se recupereaza si ii multumeste lui Dumnezeu si Sfintilor sai mijlocitori.
Tin sa subliniez ca tata era disperat, plangea tot timpul si se gandea numai la moarte. Dupa ce am inceput sa citim minim 40 de zile Paraclisul si Acatistul Maicii Domnului si Acatistul Sfantului Nectarie, a facut masluri, s-a intarit intru credinta si s-a linistit vizibil.
Am spus povestea asta ca sa exemplific cat de mare este puterea Domnului si a Sfintilor sai mijlocitori pentru noi. Le-am promis Maicii Domnului si Sfantului Nectarie ca voi impartasi experienta mea tuturor oamenilor aflati in nevoi ca sa gaseasca mangaiere, alinare si tamaduire.Multumesc Maicii Domnului, Sfantului Nectarie, Sfantului Pantelimon si Cuvioasei Parascheva pentru rugaciunile lor tamaduitoare si va rog si pe voi sa aveti credinta ca Dumnezeu nu te va lasa!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.07.2011, 08:52:47
cristina mioara
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile minunile facute pt mine.

buna gasind acest topic m-am gandit sa va spun si eu cateva dintre minunile Sf Nectarie care le-a facut pentru mine.eram la spital asteptam sa intru in cea de a 2 operatie dupa 6 luni de chimioterapie...mi se descoperise ca desi am fost operata si am facut chimioterapie analizele nu erau bune iar la rmn sa vazut o noua tumora..asteptam sa se faca ora sa vina sa ma ia asistenta,cand a venit la mine o femeie care la randul dumneaei astepta sa se opereze la san.mi-a dat acatistul sf nectarie si mi-a spus sa citesc atunci pana intru in oparatie..atunci l-am cunoscut prima data...am citit acatistul cu emotii pt ca imi era frica de ce se va gasila oparatie.....sincer nu stiam ca sf Nectarie e facator de minuni chiar asa ....am terminat de citit acatistul iar dupa o perioada a venit timpul sa intru in operatie...m-am pregatit si am intrat cu gandul ca sf nectarie va face cum vrea....m-am oparat si dupa aceea m-am trezit cu sotul meu langa mine...asa ametita cum eram l-am intrebat ce a gasit doctorii la operatie....mare mi-a fost uimirea si sufletul cand doc a venit chiar in momentul acela si a spus ca sa-u dat probe din tesuturi in momentul acela la anatomie patologica si nu a fost nici urma de cancer...totul a fost foarte normal..mi sa umplut sufletul de bucurie si am inceput sa plang...sf a continuat cu minunile...a doua zi am stat la reanimare iar a 3 zi ma dus in salon...imi trebuia cartela pt tel,,,si m-am hotarat sa merg in incinta spitalului sa imi iau una..pt ca imi e frica cu liftul am coborat pe scari de la etajul 4 jos la parter...vreau sa va spun ca in maxim 10 minute am ajuns sus la etajul 4...ma vedeau femeile care stasteau alaturi cand ma opereaza ..iar eu l-eam spus ca sunt oparata si au ramas mute de uimire ce zburdalnica eram mai ales ca am coborat si am urcat 4 etaje..pe cand alte fem cu eceeas operatie ca mine zaceau la pat de dureri si se miscau f greu......abia dupa o foarte lunga perioada mi-am dat seama ca Sf Nectarie a facut aceste minuni pt mine....dupa 3 sapt rezultatul la patologie a fost acelasi,,totul era ok...mentionez ca operatia mea a fost pentru cancer ovarian si am fost operata clasic,,taiata pe burta de la buric in jos....Bucura-te,Sfinte Ierarhe Nectarie,Mare Facatorule de minuni!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.07.2011, 11:24:23
nico.dia nico.dia is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.06.2008
Mesaje: 38
Implicit Sfantul nectarie

Sambata trecuta am fost la manastirea radu-voda ,unde sunt moastele sfantului nectarie.cuvintele sunt prea sarace pentru a descrie frumusetea locului.nu stiu sa va explic,dar ochii icoanei sfantului erau ,vii zambitori si frumosi.am plins .chiar daca ma repet ,va rog sa imi da-ti clementa ,nu am cuvinte.stand asa in genuchi ,parintele si-a pus mana pe capul meu ,ca o mangaiere,.o ce frumusete! Nu am cuvinte.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 30.07.2011, 15:45:58
cristina mioara
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile o alta minune

alta minune care a facut sf nectarie pt mine....traiam in concubinaj de 5 ani...imi doream din suflet sa fac si eu macar cununia civila...am citit acatistul Sf Nectarie si am tinut o zi de post negru.....vreau sa va spun ca dupa maxim 2 luni de zile sotul meu a spus ca in 2 sapt facem cununia civila,,,lucru de care el nu voia sa auda...si ia luminat SF Nectarie mintea si sufletul si am facut cununia civila.....slava Tie Sfine Parinte Nectarie...e cu adevarat facator de MINUNI...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 30.07.2011, 17:16:28
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina mioara Vezi mesajul
alta minune care a facut sf nectarie pt mine....traiam in concubinaj de 5 ani...imi doream din suflet sa fac si eu macar cununia civila...am citit acatistul Sf Nectarie si am tinut o zi de post negru.....vreau sa va spun ca dupa maxim 2 luni de zile sotul meu a spus ca in 2 sapt facem cununia civila,,,lucru de care el nu voia sa auda...si ia luminat SF Nectarie mintea si sufletul si am facut cununia civila.....slava Tie Sfine Parinte Nectarie...e cu adevarat facator de MINUNI...
Sa inteleg ca copiii i-ai nascut in concubinaj?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoane facatoare de minuni din Romania 1 Bucurie Moaste 41 28.01.2023 21:25:09
Noi minuni ale Sfantului Ierarh Nectarie Vindecatorul de Boli andreidiniasi Generalitati 7 08.05.2014 23:18:34
ACTA – Tratatul semnat in secret de Romania, ce va instaura dictatura si pe internet Laura19 Generalitati 100 06.07.2012 20:14:40
Sfantul nectarie, mare facator de minuni icamilin Rugaciuni 31 29.12.2008 18:07:31