Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.12.2010, 22:55:38
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit Citirea Sf Evanghelii

Doamne ajuta,

As avea nevoie de o lamurire din partea celor care au cunostinte de Tipic bisericesc:

Daca la Sfanta Liturghie slujeste pe langa preot si un diacon, de unde se citeste Sfanta Evanghelie? ma refer la locul in Sfanta Biserica...
Se citeste cu fata spre credinciosi, diaconul stand in apropierea Sfintelor usi sau din locul de unde se citeste de obicei Apostolul zilei de catre protopsaltul bisericii?
Intreb pentru ca am vazut ambele variante si vreau sa stiu daca exista o regula anume.

Nu stiu cat de clar m-am exprimat, dar sper sa inteleaga cineva intrebarea.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.12.2010, 23:25:08
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
Doamne ajuta,

As avea nevoie de o lamurire din partea celor care au cunostinte de Tipic bisericesc:

Daca la Sfanta Liturghie slujeste pe langa preot si un diacon, de unde se citeste Sfanta Evanghelie? ma refer la locul in Sfanta Biserica...
Se citeste cu fata spre credinciosi, diaconul stand in apropierea Sfintelor usi sau din locul de unde se citeste de obicei Apostolul zilei de catre protopsaltul bisericii?
Intreb pentru ca am vazut ambele variante si vreau sa stiu daca exista o regula anume.

Nu stiu cat de clar m-am exprimat, dar sper sa inteleaga cineva intrebarea.
Se citește din loc împărătesc: fie din amvon (dacă există și este folosit), fie din fața ușilor împărătești.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.12.2010, 00:13:11
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sfanta Evanghelie se citeste oriunde!! Cu conditia sa fie tinuta la loc de cinste, iar cel ce o citeste, sa aiba meritul si binecuvantarea mai-marilor sai. Sfanta Evanghelie se citeste in biserica sau in jurul ei, se citeste la praznice, botezuri, cununii, inmormantari si mai ales la Sf Maslu, care poate fi la capul bolnavului fie el acasa sau in spital. Sfanta Evanghelie este detinuta in anumite cazuri si de mireni, fie ca si-au procurat-o ei, fie ca o au mostenire de la un strabun care a fost slujitor al Bisericii lui Hristos. Sf. Evanghelie este de departe accesoriul cel mai important prin care Dumnezeu desavarseste orice rugaciune, indiferent de sensul dorintelor noastre. Pentru ca ce legam pe pamant va fi legat si in ceruri si ce dezlegam pe pamant, dezlegat va fi si in ceruri. Tocmai de aceea e necesara intelepciunea matura si stapanirea oricaror patimi trupesti inainte de a indrazni la folosirea ei, fiindca altfel Sfanta Evanghelie poate deveni un pachet de dinamita in jarul incandescent al slabiciunilor!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.12.2010, 09:02:37
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Va multumesc pentru raspunsuri.
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Talcuirea celor 7 evanghelii io8nut Maslul 2 04.12.2011 13:17:08
Talcuire la Evanghelii adrian73_mail Stiri, actualitati, anunturi 0 23.09.2009 23:37:55
evanghelii din Vechiul Testameent dorinel78 Din Vechiul Testament 2 18.10.2008 13:48:18
Sfaturile Sfintei Evanghelii SSB Despre Biserica Ortodoxa in general 6 20.04.2008 16:58:11