Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 11.01.2013, 15:41:46
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cred ca mi-a scapat partea cu iesitul in strada, am auzit doar cand spunea: sa adunam 500.000 de semnaturi, ca doar asa putem initia un referendum. Eu as intreaba-o: de cati ani nu s-a mai validat un referendum la noi? Daca nici pe Basescu nu l-am putut da jos, pentru ca s-au prezentat 48-49% , crede ca cip-ul pe carnetul de sofer este considerat de toata lumea o problema majora, cum o vede dansa si se va trece pragul de 50% ca si prezenta ?
Ioana, inregistrarea aceea e veche, din 2009! Mai sunt si alte materiale pe care le-am postat, totusi.

Last edited by antoniap; 11.01.2013 at 15:46:15.
Reply With Quote
  #312  
Vechi 11.01.2013, 15:45:21
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ioana, inregistrarea aceea e veche, din 2009!
Nu conteaza,nici in 2009 romanii nu erau mai dornici sa iasa la vot.
Reply With Quote
  #313  
Vechi 11.01.2013, 15:45:35
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Tocmai am ascultat inregistrarea si ea spune asa:
"Daca veti fi opriti pe strada, posesorii de masini, care nu sunteti in regula cu... v-a expirat permisul, luati-L pe Hristos intaritor etc"
Daca verificarea actelor se face doar cand suntem la volan, atunci aveti dreptate. A gasit o solutie care nu e viabila, dupa parerea mea.
Mă bucur că în final ai sesizat.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dar se pare ca nu s-a auzit ca solicita adunarea de semnaturi in timp util!
Pentru mine tot aiuristică e propunerea dânsei. Nu ai înțeles că ea a făcut o greșeală care poate genera o altă greșeală: cum ar fi cea legată de ieșitul în stradă. Apropo cine spune să ieșim în stradă, în afară de d-na judecător? Apoi ea face greșeli mari spunând să megem la "ghișeele poliției și să protestăm că nu vrem acte cu cip". Păi ce legătură are poliția cu legea? A doua mare greșeală, care pe mie mi-a cam spus totul despre cum gândește, ca să nu mai spun mai bine nu se știa ce funcție are.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ovidiu, tu ai spus ca nu vrei cipul din alte motive; de aici intrebarea mea: care iti sunt argumentele.
Cam greu să-ți răspund. Încă nu am ajuns la o concluzie clară. După cum observi sunt în căutare. Sincer îți spun și recunosc că și eu acum câteva zile eram cu "ce spun marii duhovnici", dar mi-am dat seama că nici nici un duhovnic nu vine cu soluțiile pe care leprezenați voi. Astfel am mai cercetat și descoperit și părerea altor duhovnici care spun să nu ne tulburăm. Un părinte chiar spunea "cel ce face fapta rea este deja pecetluit pe frunte și pe mână". S-ar putea ca cipurile astea să fie o diversiune a celor care ne "vor binele", pentru a ne pregăti în liniște surpriza. Dar sunt doar presupuneri personale. Ce este clar că nici unul din duhovnici nu primește actul cu cip și asta și îndeamnă: nu primiți actele cu cip. Dar nu dau soluții viabile, încă eu zic că s-a făcut fum prea devremea așa cum pr Arsenie Papacioc a zis. E clar că globalizarea aceasta politico-economică, religioasă și tendința de ne controla, nu va duce la ceva bun. Sunt de acord să luăm o poziție, dar una creștinească, adică una dezbătută de de mai mulți "mari duhovnici". Sper să mă fi făcut înțeles. Un lucru pentru mine e cert: Dumnezeu nu na va lăsa, dacă vom crede.
Reply With Quote
  #314  
Vechi 11.01.2013, 15:49:49
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cred ca mi-a scapat partea cu iesitul in strada, am auzit doar cand spunea: sa adunam 500.000 de semnaturi, ca doar asa putem initia un referendum. Eu as intreaba-o: de cati ani nu s-a mai validat un referendum la noi? Daca nici pe Basescu nu l-am putut da jos, pentru ca s-au prezentat 48-49% , crede ca cip-ul pe carnetul de sofer este considerat de toata lumea o problema majora, cum o vede dansa si se va trece pragul de 50% ca si prezenta ?
Nu poti sti pana nu se incearca. De ce sa ne punem singuri bete in roate cu asemena rationamente? Ioana, nu toti au fost impotriva lui Basescu.
Tu in principiu ai dreptate, ca va fi greu sa scoti din casa atata lume. Dar nu asta e problema, ci aceea de a-i face pe oameni sa gandesca la ceea ce le e de folos in vederea mantuirii si ce nu. Unii habar nu au ce inseamna mantuire; altii nici la biserica nu merg; dar asa o actiune ar pune focus tocmai pe ceea ce e important in viata noastra: Hristos si mantuirea.
Cum a zis si Antonia, un crestin nu se manifesta precum vandalii, ci apeleaza la rugaciune, la tacere. In felul acesta Il cooptam pe Hristos si rezultatul poate fi unul surprinzator de bun.
Reply With Quote
  #315  
Vechi 11.01.2013, 15:50:00
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Dar tu cand dai un raspuns, ca la pus intrebari vad ca te pricepi.!
Am pus întrebări ca să mă lămuresc cam cum gândește fiecare.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
P.S. De multe ori recunosc stilul lui AlinB in raspunsurile tale...
Acum că nu mai sunt cu voi...sunt de a lui Alin.
Reply With Quote
  #316  
Vechi 11.01.2013, 15:53:44
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
dar asa o actiune ar pune focus tocmai pe ceea ce e important in viata noastra: Hristos si mantuirea.
Dpmdv o astfel de actiune, daca e prost justificata (cum e de exemplu textul acelei petitii online, dar si alte articole la care s-a facut trimitere) doar va arata cat de tributari superstiilor sunt unii oameni, cat de putini credinciosi sunt cei ce se cred credinciosi.
Reply With Quote
  #317  
Vechi 11.01.2013, 15:55:41
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Protest anti-cip 666 în București

http://www.youtube.com/watch?v=AHq8GemUiC4
Reply With Quote
  #318  
Vechi 11.01.2013, 15:57:42
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul



Ce este clar că nici unul din duhovnici nu primește actul cu cip și asta și îndeamnă: nu primiți actele cu cip. Dar nu dau soluții viabile, încă eu zic că s-a făcut fum prea devremea așa cum pr Arsenie Papacioc a zis. E clar că globalizarea aceasta politico-economică, religioasă și tendința de ne controla, nu va duce la ceva bun. Sunt de acord să luăm o poziție, dar una creștinească, adică una dezbătută de de mai mulți "mari duhovnici". Sper să mă fi făcut înțeles. Un lucru pentru mine e cert: Dumnezeu nu na va lăsa, dacă vom crede.
Din pacate, la noi nu cred ca o sa avem parte de solutii viabile, daca nu ne implicam. Dumnezeu sa ne ajute sa avem indrazneala cea buna si sa facem voia sa. Care este pozitia crestineasca la care te referi?
Reply With Quote
  #319  
Vechi 11.01.2013, 15:57:48
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Tu in principiu ai dreptate, ca va fi greu sa scoti din casa atata lume. Dar nu asta e problema, ci aceea de a-i face pe oameni sa gandesca la ceea ce le e de folos in vederea mantuirii si ce nu. Unii habar nu au ce inseamna mantuire; altii nici la biserica nu merg; dar asa o actiune ar pune focus tocmai pe ceea ce e important in viata noastra: Hristos si mantuirea.
Sunt convins că cel care iasă în stradă nu știe ce e aia mântuirea.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cum a zis si Antonia, un crestin nu se manifesta precum vandalii, ci apeleaza la rugaciune, la tacere. In felul acesta Il cooptam pe Hristos si rezultatul poate fi unul surprinzator de bun.
Dar de ce protest? Cine spune? Concret...părintele, sfântul, sinodul cutare?
Reply With Quote
  #320  
Vechi 11.01.2013, 16:01:58
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul


Pentru mine tot aiuristică e propunerea dânsei.
Stii de ce ti se pare aiuristica? Pentru ca noi nu traim in democratie. Daca am fi intr-o adevarata democratie, asa cum vad ca e in Scandinavia, nimeni nu si-ar permite sa priveasca in partea cealalta, cand se aduna 500.000 semnaturi. Romanii nu sunt inca constienti de valoarea votului lor, a semnaturii lor. De vina nu e doar incultura crescanda, ci in primul rand saracia. Oameni, care nu au de lucru si traiesc din indemnizatia de copil, nu sunt indiferenti la cate 100 lei, cat primesc la un vot. Am insa speranta ca multi dintre ei au frica de Dumnezeu si teama de a pierde mantuirea.
In sine, propunerea cu strangerea de semnaturi nu mi se pare de loc aiuristica.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 13:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53