Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 15.10.2013, 11:06:56
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Decât la dogma comunistoida excelează.
Adica daca am prezentat cateva aspecte- documentate istoric, cu cifre si date concrete- despre ce a insemnat regimul comunist in Romania, asa cum a fost el cu bune si rele, dumneavoastra ati inteles "dogma comunistoida"" ?!
Fie ca ne place sau nu, regimul comunist a facut parte din istoria Romaniei, si trebuie tratat obiectiv, fara exagerari nici intr-un sens nici in altul!
Reply With Quote
  #262  
Vechi 15.10.2013, 11:07:53
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Hai, ia-ne și la bătaie!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #263  
Vechi 15.10.2013, 11:15:01
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Cu tot respectul, insa nu cred ca aveti de unde sa stiti dumneavoastra (doar nu am discutat nicioadata intre 4 ochi), cat de puternica sau nu este credinta mea ortodoxa!
Așa este. Totuși nu sesizezi contradicția, ridicolul mesajului tău (251)? Ești sigur că ceea ce susții este în acord cu credința ortodoxă?
Reply With Quote
  #264  
Vechi 15.10.2013, 11:34:12
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Atat cat poate fi de sigur un om, sunt foarte sigur si nu vad nici o contradictie! Evident ca in definitiv fiecare din noi poate gresi, dar asa simt si nu prea imi schimb convingerile peste noapte si zic exact ceea ce cred.
Reply With Quote
  #265  
Vechi 15.10.2013, 11:37:41
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Nu prea am inteles ce ati vrut sa spuneti prin asta!
Am postat cateva melodii foarte frumoase, pentru a putea raspunde- cu exemple concrete- unor colegi de forum care spun ca a-ti place un anumit gen de muzica- mai vesela- ar fi pacat!
Le respect parerea, insa pur si simplu asa simt.

Si ca sa incheiem oarecum acest topic, pentru acei colegi de forum (si celui care a deschis topicul) si barbati in general care s-au indragostit de o femeie de alta religie:

-nu trebuie sa renuntam sub nici o forma la credinta ortodoxa, sub toate aspectele ei dogmatice;
-insa daca s-au indragostit de o femeie de alta religie sau atee, iar sentimentul este reciproc, atunci trebuie sa actioneze cu toata hotararea si fermitatea, sa nu ezite, pentru a fi impreuna cu aceea femeie.
Iar atunci cand doi oameni se iubesc cu adevarat, fiecare va accepta ca celalalt sa-si pastreze religia!
si ce te faci atunci cand apar copii? Ai fi tu de acord ca, copilul tau sa fie botezat in alta confesiune, sa zicem adventist pe la varsta de 20 ani, si sa renunte la toate tainele Bisericii Ortodoxe?
Ziceai ca atunci cand doi oameni se iubesc cu adevarat, fiecare va accepta ca celalalt sa-si pastreze religia. Gresit! Vor aparea certuri datorita credintelor diferite ale celor doi, si unul v-a fi nevoit sa renunte la confesiunea sa si sa imbratiseze confesiunea celuilalt. O dovada biblica a fost regele Solomon, care a cazut datorita femeilor pe care acesta le-a avut de alta religie, chiar daca a fost un rege foarte intelept:
"La timpul bătrâneții lui Solomon, femeile lui i-au întors inima spre alți dumnezei și inima lui nu i-a mai fost deloc întreagă la Domnul Dumnezeul său, ca inima lui David, tatăl său.
Și a început Solomon să slujească Astartei, zeița Sidonienilor, și lui Moloh, idolul Amoniților.
Astfel a făptuit Solomon lucruri neplăcute înaintea ochilor Domnului și nu a urmat cu stăruință după Domnul, cum urmase David, tatăl lui.
Atunci a zidit Solomon capiștea lui Chemoș, idolul Moabiților, pe muntele din fața Ierusalimului, și capiștea lui Moloh, idolul Amoniților.
Tot așa a făcut el pentru toate femeile sale străine, care tămâiau și aduceau jertfe dumnezeilor lor." (3 Regi 11: 4-8).
Iar daca se intampla ca barbatul sa renunte la Ortodoxie in favoarea confesiunii iubitei pe motivul ca o iubeste foarte mult, acest lucru este deosebit de grav. Hristos insusi condamna acest lucru:
"Cel ce iubește pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubește pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine." Matei 10:37)
Reply With Quote
  #266  
Vechi 15.10.2013, 11:42:03
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Atat cat poate fi de sigur un om, sunt foarte sigur si nu vad nici o contradictie!
În contradicție te afli doar cu învățătura ortodoxă.

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Evident ca in definitiv fiecare din noi poate gresi, dar asa simt si nu prea imi schimb convingerile peste noapte si zic exact ceea ce cred.
Dacă spui ceea ce crezi nu e bai, poți crede ce vrei, totuși să nu facem o confuzie între ceea ce crezi și învățătura ortodoxă.

Last edited by ovidiu b.; 15.10.2013 at 12:24:28.
Reply With Quote
  #267  
Vechi 15.10.2013, 12:29:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Atat cat poate fi de sigur un om, sunt foarte sigur si nu vad nici o contradictie! Evident ca in definitiv fiecare din noi poate gresi, dar asa simt si nu prea imi schimb convingerile peste noapte si zic exact ceea ce cred.
Este evident ca citesti doar ce scrii tu si mai putin sau deloc ce au scris altii pentru ca altfel ti-ai fi dat seama cat de ridicola e afirmatia aia cu "suntem impreuna fizic dar spiritual pe drumuri diferite".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde