Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.02.2015, 15:48:39
vladalexandruuhisem's Avatar
vladalexandruuhisem vladalexandruuhisem is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2015
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit Despre operă

Eu de ceva vreme am prins drag a asculta opera. Doar ca unele subiecte din opera sunt cam necrestine : de exemplu "Carmen" are o scenografie cam desfranata, "Don Giovanni " e cam "spiritista", in "Flautul Fermecat"se vorbeste despre omor, etc.
Mie imi place melodia, nu ma intereseaza versurile si scenografia. Ce ziceti, saa nu mai ascult?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.02.2015, 15:57:11
vladalexandruuhisem's Avatar
vladalexandruuhisem vladalexandruuhisem is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2015
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

Si nu ma uit la toata opera, doar la ariile importante, ca daca te uiti la toata te plictisesti .
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.02.2015, 16:06:53
vladalexandruuhisem's Avatar
vladalexandruuhisem vladalexandruuhisem is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2015
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 95
Implicit

Scuzati-ma ca acum intram in Postul Mare si eu intreb tampenii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.02.2015, 17:42:08
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Um.. cred ca nimeni nu a patit ceva din ascultat opera...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.02.2015, 00:45:48
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vladalexandruuhisem Vezi mesajul
Eu de ceva vreme am prins drag a asculta opera. Doar ca unele subiecte din opera sunt cam necrestine : de exemplu "Carmen" are o scenografie cam desfranata, "Don Giovanni " e cam "spiritista", in "Flautul Fermecat"se vorbeste despre omor, etc.
Mie imi place melodia, nu ma intereseaza versurile si scenografia. Ce ziceti, saa nu mai ascult?
Subiectele operelor sunt cele din viata, sunt subiecte pe care le intalnim la tot pasul, afara de cazul in care alegem sa traim sub un clopot de sticla ori cu capul in nisip. Sa le luam pe rand si vom sesiza imediat, dincolo de frumusetea muzicii unor compozitori geniali ca Bizet ori Mozart, inaltele invataminte morale din libretele dupa care s-au inspirat.

In "Carmen", vedem in actele 1 si 2 mult dezmat. O tiganca curva il seduce pe un tanar militar, care isi abandoneaza onoarea si uita iubirea pura. In actul al treilea deja apar mari probleme, tanarul inca are prilejuri sa se intoarca, avand destule semnale de la Dumnezeu. Dar alegerea raului e definitiva. In actul al 4-lea lucrurile se termina tragic, cum era de asteptat: pretul pacatului este moartea.

In "Don Giovanni", la fel, raul este pedepsit. Statuia care apare, inchipuindu-l pe comandorul omorat, nu e spirit. Spiritele sunt reprezentate, in teatru, in feluri mult mai "fluide" decat statuile. Aici e vorba de "fantomele trecutului". De propria constiinta, care adreseaza un ultim apel sufletului chinuit al lui Don Giovanni de a se converti. Dar, ca si Don José din "Carmen", refuza. Se va face dreptate, criminalul va fi ucis.

"Flautul fermecat" este o piesa complet lirica, in care libretul este pe de-a intregul un pretext pentru muzica. Despre omor, mai mult se vorbeste. Nimeni nu moare, eroul principal renunta la a se sinucide si primeste rasplata deciziei lui bune si rabdarii de a fi trecut toate probele. Cu iubita lui, vor trai fericiti pana la adanci batraneti.

Cu totul altfel este muzica de care, intr-adevar, trebuie sa va feriti. Cu totul altfel e muzica ce poate face rau. Puneti pe o coloana texte folosite de Mozart si pe una texte folosite de Marilyn Mansion si va lamuriti repede de diferenta.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 22.02.2015 at 00:48:00.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.02.2015, 00:58:53
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

-unele arii sunt impresionante,merita ascultate :

Maria Callas - La mamma morta: https://www.youtube.com/watch?v=5oZi2fovnZQ
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare