Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.06.2014, 22:20:40
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Arrow Evreii, Mesia și Ioan Botezătorul

Pentru că s-a adus vorba în altă parte - pun și eu aici niște întrebări la care sper să aveți răspuns.

Știau deci evreii că Mesia este/ va fi Fiul lui Dumnezeu? Dacă da, unde scrie asta în Vechiul Testament? Sau alte mărturii.

Dar Ioan Botezătorul, l-a recunoscut el pe Iisus ca și Fiul lui Dumnezeu - înainte de Botezul Domnului?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.06.2014, 22:47:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Pentru că s-a adus vorba în altă parte - pun și eu aici niște întrebări la care sper să aveți răspuns.
Știau deci evreii că Mesia este/ va fi Fiul lui Dumnezeu? Dacă da, unde scrie asta în Vechiul Testament? Sau alte mărturii.
Dar Ioan Botezătorul, l-a recunoscut el pe Iisus ca și Fiul lui Dumnezeu - înainte de Botezul Domnului?
Scriu din ce stiu eu, fara sa caut raspunsurile. Evreii Il asteptau pe Mesia, era prezis de prooroci venirea Lui. Dar evreii din vremea Mantuitorului (sau fariseii si carturarii) nu cred stiau cum va fi Mesia, pentru ca nu interpretau corect textele Scripturii.
Din cate stiu Sfantul Ioan L-a vazut pe Iisus atunci cand a venit sa se Boteze (fara de episodul cand era in pantece). El stia ca va veni Mesia, probabil stia si interpretarea corecta a Scripturilor. Pentru ca a spus inainte sa Il boteze pe Iisus ca El nu are nevoie de botez, ne da de inteles ca stia cine e Iisus inainte sa Il boteze.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.06.2014, 07:13:56
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Scuze de nedumerire, dar eu cred că Sf. Ioan Botezătorul ne dă de înțeles că știa că Iisus este Mesia - doar și-a și trimis ucenicii să-l întrebe dacă este el sau să aștepte pe altul - nu că este Fiul lui Dumnezeu.

Cât privește raportul evreilor cu Mesia -
poate îmi poți da o trimitere la proorocii din VT care s-au referit la El ca fiind Dumnezeu/ Fiul lui Dumnezeu.
Mulțumesc frumos !
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.06.2014, 08:52:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
o trimitere la proorocii din VT care s-au referit la El ca fiind Dumnezeu/ Fiul lui Dumnezeu.
Spre exemplu, Isaia 9:5,6.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.06.2014, 17:57:27
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Spre exemplu, Isaia 9:5,6.
Mulțumesc, Mihnea.

Citat:
Căci Prunc s-a născut nouă, un Fiu s-a dat nouă, a Cărui stăpânire e pe umărul Lui și se cheamă numele Lui: Înger de mare sfat, Sfetnic minunat, Dumnezeu tare, biruitor, Domn al păcii, Părinte al veacului ce va să fie.
Și mare va fi stăpânirea Lui și pacea Lui nu va avea hotar. Va împărăți pe tronul și peste împărăția lui David, ca s-o întărească și s-o întemeieze prin judecată și prin dreptate, de acum și până-n veac. Râvna Domnului Savaot va face aceasta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.06.2014, 20:47:29
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Maria, Maica Domnului, era verisoara cu Elisabeta, mama Sf. Ioan Botezatorul si s-au vazut
cand erau amandoua insarcinate ("Bucura-te Marie, plina de har...").
Poate ca acesta stia din familia lui niste lucruri (si cum a fost zamislit el insusi si cum a fost zamislit Iisus. Asa ca il cunostea.
Acum nu stiu daca stia si acesta este Mesia. Poate ca stia insa de minunile savarsite, de apostolii care il urmau.

Ce nu-mi este clar este ce anume insemna pentru evrei un Mesia. Ce anume asteptau de la el, ce stiau despre el si cum aveau sa-l recunoasca (dupa parerea lor). Clar este ca nu l-au recunoscut in Iisus. Sau pana la urma le-a fost frica de El cand a venit.
Nu stiu ce stiau Caiafa si Ana (cei doi care i-au dorit pierderea).

Intrebarea cea mare insa ramane de ce oamenii totusi au ales sa-l salveze pe Barabas? De ce l-au urat intr-atat pe Iisus? Eu asta nu inteleg.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.06.2014, 22:09:58
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ce nu-mi este clar este ce anume insemna pentru evrei un Mesia. Ce anume asteptau de la el, ce stiau despre el si cum aveau sa-l recunoasca (dupa parerea lor). Clar este ca nu l-au recunoscut in Iisus.
Pentru un popor ca Israel, era versiunea pt oprimati a ceea ce multi duc dorul cand zic "Unde esti tu, Tepes". Un lider care vine, ii face pe evrei din nou independenti, si pune la punct lucrurile in tara. Ceva de genul a ceea ce a fost Simon Bar Kohba mai tarziu. http://ro.wikipedia.org/wiki/Bar_Kohba

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Intrebarea cea mare insa ramane de ce oamenii totusi au ales sa-l salveze pe Barabas? De ce l-au urat intr-atat pe Iisus? Eu asta nu inteleg.
Aveau de ales intre un rebel religios cu pretentii mesianice si un criminal de rand.
Din punctul de vedere al unui evreu de rand, insuflat de rabini, preferau sa salveze un gainar de rand, ca era "de-al nostru", in fata unui blasfemiator, din punctul lor de vedere.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.06.2014, 22:25:32
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
...Intrebarea cea mare insa ramane de ce oamenii totusi au ales sa-l salveze pe Barabas? De ce l-au urat intr-atat pe Iisus? Eu asta nu inteleg.
11. Dar arhiereii au ațâțat mulțimea ca să le elibereze mai degrabă pe Baraba.(Marcu15,11)

Eu sunt de părere că, la fel ca azi, oamenii au fost manipulați, dar și că, tot la fel ca azi, oamenii nu sunt preocupați de mântuire, ci de traiul cât mai ușor în această lume și de aceea au strigat ce li s-a spus, nu de la oricine, ci de la arhierei.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.06.2014, 23:47:49
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
11. Dar arhiereii au ațâțat mulțimea ca să le elibereze mai degrabă pe Baraba.(Marcu15,11)

Eu sunt de părere că, la fel ca azi, oamenii au fost manipulați, dar și că, tot la fel ca azi, oamenii nu sunt preocupați de mântuire, ci de traiul cât mai ușor în această lume și de aceea au strigat ce li s-a spus, nu de la oricine, ci de la arhierei.
Cu regret totusi, nu am striga si noi la fel, daca ar zice episcopii ca unul e eretic?
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.06.2014, 05:17:56
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Cu regret totusi, nu am striga si noi la fel, daca ar zice episcopii ca unul e eretic?
Nici vorbă de regrete.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare