Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.03.2008, 15:36:31
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Fratilor, avei mare grija ce ritualuri si rugaciuni spuneti prin casa , chiar si cu preotul. Parerea mea este sa nu le faceti de unii singuri!!! Situatia in casa si in familie s-ar putea sa fie asa de grea, si noi in orbirea noastra sa nu vedem, incit vor veni multe incercari si ispite ca urmare a sfintirii si exorcizarii, ispite care vin cu viclenie, cind nu te astepti...
Preotii imbunatatiti simt si ii previn pe cei prezenti la rugaciune de ce va urma, ce anume, nu stiu nici ei, insa ceva ceva rau de obicei se intimpla, cu Mila lui Dumnezeu INCEPE VINDECAREA ACELEI FAMILII...., insa cu GUST AMAR la inceput!...
Fiti pregatiti!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.03.2008, 15:39:33
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Oricum, multumim Ica Milin pentru aceste rugaciuni
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.03.2008, 15:43:40
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.567
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin
eu sant necajita insa ca nepotelul meu ( are numai 3 anisori ),ii simte prezenta in casa si fara sa vreau mi-e teama pentru micut.
Ica, poate ne spui si noua , ce face micutul, cum se manifesta, cind spui ca-i simte prezenta...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.03.2008, 16:12:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sfintii Parinti spun ca atat timp cat suntem incepatori in acesta viata duhovniceasca, nu trebuie sa intram in dialog cu diavolul.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.03.2008, 16:18:54
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Mai frati si surori, oameni buni...
Pentru ce ve ocupati cu dracii???

Si daca se pune unul inainte unui om e bine ca omul sa nu caute la fata lui ci intorcand-ui spatele sa cada catre Hristos si sa ceara izbavire...
Laudati pe Domnul si cereti mila de la El, nu incepeti lupte...

Nu e locul nostru a lupta cu aceia, ca nu suntem noi arhanghelii lui Mihail...

Putem sa ne impotrivim si sa chemam Numele Domnului, dar eu unul am citit si auzit de la parintii calugari care au avut de indurat ispite grele ca smerenia e cea mai buna atitudine...
Sa nu ne semetim si sa cerem de la Domnul mantuire...

Nu "piei satana" ci "ajuta-mi, Doamne, Hristoase, Dumnezeul meu izbaveste-ne pe noi".
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.03.2008, 16:25:39
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Bogdanel, asa il cheama pe nepotelul meu, acum cateva luni nu mai vroia sa mearga la ceilalti bunici, zicand ca vede pe " omul rau " in casa. Noi l-am intrebat daca vede asa ceva si la noi, el zicea ca nu. Vreau sa va spun ( nu ca lauda ), dar seara ne punem in genunchi in fata candelei si la icoana Maicii Domnului cu pruncul IIsus in brate, zicem rugaciuni si ne culcam linistiti. De o vreme ( a fost stresat cu mersul la gradinita, s-a obisnuit tare greu fara noi ) nu mai vrea sa ne rugam, vorbeste urat, tipa, parca nu-i el.
Acum cateva seri s-a trezit plangand, zicea ca l-a vazut pe " Dumnezeul negru ", fiica mea i-a spus ca Dumnezeu este lumina, este iubire... si era tare tulburat. Si fiica mea visa tare urat cu Bogdanel, s-au iscat certuri intre fiica mea si ginerele meu. Sunt lucruri marunte ce nu se pot povesti, insa eu realizez ca sunt ispite de la cel rau si am apelat la Maicuta pe care o cunosc de la manastire ( am trimis pomelnice la 5 manastiri pentru bine in casa..>) si am primit aceste rugaciuni, care zicea maicuta sunt luate din cartea : " CELE MAI FRUMOASE RUGACIUNI " scise de Sfintii Parinti, publicata de cuviosul Nicodim Arghioritul, la editura Anastasia. Am inceput aceste rugaciuni si simtim ca e mult mai bine in casa, am mesr la Sfantul Maslu si nu voi inceta rugaciunea. Doamne ajuta! icamilin
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.03.2008, 16:49:24
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leinarius
Mai frati si surori, oameni buni...
Pentru ce ve ocupati cu dracii???

Si daca se pune unul inainte unui om e bine ca omul sa nu caute la fata lui ci intorcand-ui spatele sa cada catre Hristos si sa ceara izbavire...
Laudati pe Domnul si cereti mila de la El, nu incepeti lupte...

Nu e locul nostru a lupta cu aceia, ca nu suntem noi arhanghelii lui Mihail...

Putem sa ne impotrivim si sa chemam Numele Domnului, dar eu unul am citit si auzit de la parintii calugari care au avut de indurat ispite grele ca smerenia e cea mai buna atitudine...
Sa nu ne semetim si sa cerem de la Domnul mantuire...

Nu "piei satana" ci "ajuta-mi, Doamne, Hristoase, Dumnezeul meu izbaveste-ne pe noi".
Ba sa certzi dracii, sa-i alungi, sa faci ceva, sa spui ceva, sa chemi Numele Lui Hristos, iar dracului sa nu-i dai atentzei ca sa intrii cu el discutzii shi la intzelpciuni, la prietenii shi cardashiri, la amicitzii shi discutzii ci sa te aduni la voire shi sa-i spui mereu, nu ma intereseaza adeverurile tale, nu ma intereseaza minciunile tale... Domnul Hristos shi Biserica Sa este Adevarul shi ce marturiseshte Biserica acela este Adevarul... asha cum ne invatza sf Nicodim Aghioratul ca batalia se da in ultimele ceasuri dinaintea mortzii trupeshti shi in primele de dupa moarte prin toate patimile shi pacatele tale pe care le-ai savarshit in viatza... shi mi se pare firesc, atunci nu prea mai este nimic de facut shi razboiul se declansheaza cu toata violentza... dar iata ce ne sfatuieshte

"Sa se stie ca patru sunt asupririle cele mai primejdioase cu care ne da razboi vrajmasul
în vremea mortii:

a. întâi este razboiul împotriva credintei;
b. al doilea, împotriva nadejdii;
c. al treilea, împotriva smereniei, cu slava desarta si cu mândria;
d. si al patrulea, cu nalucirile cele de multe feluri si
prefacerea slujitorilor nedreptatii în îngeri de lumina.

Sfântul Nicodim Aghioritul ne învata în ce chip trebuie a se lupta cineva
împotriva acestor mari asupriri si grele ispite din vremea mortii. Si iata cum:

a. Când vrajmasul va începe a ne da razboi cu mincinoasele lui apucaturi,
prin gânduri de necre-dinta în mintea noastra, atunci trebuie sa ne tragem înapoi degraba,
de la minte la voire, zicând:
"Du-te înapoi, satano, tatal minciunii,
caci nu voiesc nici macar sa te aud pe tine,
fiindca destul îmi este mie a crede cele ce crede Biserica cea sfânta a lui Hristos".
Si sa nu dam loc în inima noastra gândurilor necredintei,
precum este scris de înteleptul Solomon:
De se va sui peste tine duhul celui puternic - adica al vrajmasului -,
sa nu-ti lasi locul tau.
Si daca vrajmasul sarpe îti va aduce îndoiala în ce crede Biserica,
nu-l baga în seama si sa nu-i raspunzi.
Ci, vazând minciuna si viclenia lui, fereste-te foarte mult de el.
Iar daca esti puternic în credinta si în gândire si voiesti sa-l faci pe vrajmasul de rusine,
raspunde-i lui: "Biserica crede adevarul".
Si de-ti va zice tie: "Ce este adevarul?"
Zi-i lui: "Acela pe care îl crede Biserica".
"Si ce crede Biserica?" "Adevarul".
"Care adevar?" "Pe care-l marturiseste Biserica"
si pururea fii în gând cu rugaciunea catre Mântuitorul nostru Iisus Hristos.

b. Iar când ne razboieste vrajmasul cu dezna-dejdea,
sa ne aducem aminte de mila si bunatatea lui Dumnezeu,
Care a venit în lume sa moara pentru noi, pacatosii.

c. Când ne va da razboi cu slava desarta si cu mândria,
sa ne socotim ca suntem praf si cenusa si sa punem toate ispravile
noastre pe seama lui Dumnezeu.
Sa ne cunoastem cu adevarat greutatea pacatelor si a rautatilor noastre,
dar sa nu dezna-dajduim de mila lui Dumnezeu,
caci auzi ce zice Sfântul Duh prin gura Proorocului David:
Mântui-va Domnul sufletele robilor Sai si nu vor gresi toti cei ce nadajduiesc spre Dânsul.

d. Iar daca ne vor da noua diavolii razboi cu nalucirile si prefacerile lor în chip de îngeri de lumina,
sa stam tare întemeiati în smerenia cugetului nostru si sa zicem:
"Schimbati-va, ticalosilor, în întunericul vostru, ca mie nu îmi trebuiesc vedenii.
Nu am trebuinta în acest ceas decât de mila lui Dumnezeu si de milostivirea Lui".

Si chiar de ai cunoaste ca multe din semnele aratate ar fi de la Dumnezeu,
întoarce-te de la dânsele si alunga-le de la tine cât poti de departe.
Si sa nu te temi ca nu-I place lui Dumnezeu acest lucru
si aceasta întoarcere a ta, de o faci socotindu-te nevrednic de acele vedenii.

Asadar, tineti minte, fratii mei, ca acestea sunt armele cele mai de obste
pe care obisnuiesc vrajmasii nostri draci a le unelti împotriva noastra
în ceasul cel mai de pe urma al mortii.
Si fiecaruia îi da razboi dupa placerile si patimile la care îl cunoaste ca este supus mai mult.

Si sa nu uiti a cere cu toata inima, în ceasul acela,
ajutorul rugaciunilor Preasfintei si Preacuratei Maici a lui Dumnezeu,
si grabnicul ei ajutor te va izbavi si va aduce
peste sufletul tau mila ei si îndurarea Preaputernicului Dumnezeu. Amin"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.03.2008, 04:56:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Leinarius
Laudati pe Domnul si cereti mila de la El, nu incepeti lupte...

Nu e locul nostru a lupta cu aceia, ca nu suntem noi arhanghelii lui Mihail...
da, si eu zic ca este un sfat mai intelept acesta pentru noi, oamenii de rand.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.03.2008, 08:33:18
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Fiind crescut intr-o familie de credinciosi si fiind curat sufleteste micutului i s-au dat aceste insusiri de a vedea pe cel rau.
Se spune ca este prezent printre noi ca si ingerul pazitor.De fapt este scris in vietile sfintilor(sf.ierarh Nifon ,sf.Andrei cel nebun dupa Hristos)iar mai curand in vremurile noastre sf.Lavrentie al Cernigovului era de vreo 10 ani cand l-a vazut dormind sub masa.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.03.2008, 09:45:08
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim, icamilin, pentru rugaciuni. Nu e nimeni obligat sa le spuna, dar ce bine e sa le ai, atunci cand ai nevoie de ele. Si apoi, fara ispite, ce ne-am face, dupa cum spune Pr. Arsenie Papacioc?!? Iar perioada de post este incarcata de ispite. Dar ne aduce si bucuria impartasirii.
Liniste si pace in casa iti uram, icamilin.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CERTAREA DEMONULUI icamilin Rugaciuni 4 27.03.2008 10:09:34