Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.02.2009, 00:41:21
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit La multi ani ionut-octavian!


Draga Ionut, te-am vazut adesea in fotografii alaturi de cei dragi ai tai. Ma bucur ca am fericita ocazie, ca in acesta zi frumoasa de dubla sarbatoare, una este INTAMPINAREA DOMNULUI si a doua este ca, mama ta draga, a primit cel mai frumos dar de la bunul Dumnezeu, adica pe tine.
Sa fii sanatos, cuminte, istet, sa inveti bine si sa ai grija de mami, tati si surioara ta. Sa fi fericit ca ai sansa de-a te fi nascut, intr-o asa frumoasa zi !
Draga Jenica, esti o mamica fericita! Asa sa ramai, toata viata, sa te bucuri de cei dragi ! Va imbratisez cu mult drag, icamilin
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.02.2009, 10:56:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Astazi se canta in Biserica: Nu pricep Curata - Leganusul
http://www.crestinortodox.ro/Asculta...UDIO-3372.html

[SIZE=3]"Nu pricep, Curată, nici îngerii, nici oamenii, Maică și Fecioară, ce prin tine s-a săvârșit. În mâini ține Simeon, bătânul, îmbrățișat, pe al Legii făcător și Stăpânul tuturor..."[/SIZE]
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.02.2009, 14:31:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Mantuitorul Iisus Hristos- "Lumina neamurilor"

Astazi, Simeon batranul intra in biserica, bucurandu-se cu duhul, ca sa primeasca in brate pe Cel Ce a dat Legea lui Moise si Plinitorul Legii. Dar Acela prin intuneric si prin glas nearatat si cu fata acoperita s-a invrednicit a fi vazator de Dumnezeu si inimile cele necredincioase ale evreilor le-a defaimat ; iar acesta pe Cuvantul Tatalui Cel mai inainte de veci intrupat L-a purtat si a descoperit lumina neamurilor. Crucea, adica, si Invierea. Si Ana proorocița s-a aratat, propovaduind pe Mantuitorul si Izbavitorul lui Israil. Acestuia sa strigam, lui Hristos Dumnezeului nostru : Pentru Nascatoarea de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi ! " ( Stihira a 7 - a de la Litie, de la Vecernia zilei )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.02.2009, 16:56:38
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim tuturor de urari. Domnul si Maica Domnului sa va rasplateasca dragostea.
ps. iertare adminului si celei ce a deschis acest topic ( mama Ica). Din cauza mea ne-am abatut de la subiectul principal. Praznicul Intampinarii Domnului. Iertare!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.02.2009, 19:41:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Mi-a placut o vorba spusa de Parintele Dumitru Paduraru de la Radio Trinitas si care spune multe si care mi-a ramas in suflet : " Bratele dreptului Simeon sunt, de fapt, bratele fiecarui crestin care se bucura de venirea Domnului Iisus Hristos in aceasta lume".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.02.2009, 21:37:47
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Icoana Intampinarii Domnului - Muzeul Bizantin din Kastoria


Aceasta icoana, pe lemn, ce reprezinta scena Intampinarii Domnului, este datata in jurul anului 1400 si provine din Biserica Celor Trei Sfinti din Kastoria. In prezent se afla in Muzeul Bizantin din Kastoria.

Scena se desfasoara in fata unei impresionante cladiri ornamentale, Templul din Ierusalim, spre care se indreapta Sfanta Nascatoare de Dumnezeu si Iosif, ca sa aduca jertfa conform randuielilor Legii Mozaice. In partea stanga, Nascatoarea de Dumnezeu, tinand in bratele ei pe pruncul Hristos, se intoarce catre batranul Simeon, care, usor aplecat in fata si pasind pe treapta scarii se pregateste sa primesca in brate pe Fiul lui Dumnezeu. Pe Sfanta Fecioara o insoteste Iosif care tine in mainile acoperite de vesmant o pereche de porumbei, ca sa-i jertfeasca lui Dumnezeu. In spatele lui Simeon este pictata de la mijloc in sus Prorocita Ana, cu mana dreapta si cu privirea intoarse catre cer, proorocind descendenta dumnezeiasca a pruncului.

Din punct de vedere iconografic, pictorul urmeaza tipul cel mai raspandit, conform caruia Sf. Nascatoare de Dumnezeu tine in bratele ei pe micul Hristos, tip care se intalneste in pictura din perioada paleologa timpurie, ca de pilda in Biserica lui Hristos din Veria (1315). Acelasi tip se intalneste des atat in pictura celei de a doua jumatati a secolului al XIV-lea in Kastoria, cat si in regiunea mai extinsa (Prespa, Mali Grad).
Attached Images
File Type: jpg intampinarea domnului01 copy.jpg (88,4 KB, 4 views)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.02.2009, 22:23:43
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Mi-a placut o vorba spusa de Parintele Dumitru Paduraru de la Radio Trinitas si care spune multe si care mi-a ramas in suflet : " Bratele dreptului Simeon sunt, de fapt, bratele fiecarui crestin care se bucura de venirea Domnului Iisus Hristos in aceasta lume".
Frumos Cristi, dar sa ne gandim ca el l-a purtat pe brate, iar noi il primim prin sfanta Euharistie in noi.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.02.2009, 23:01:58
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Ziua de maine este pentru familia mea e prilej de dubla bucurie. Sarbatorim Intampinarea Domnului si...ziua de nastere a baiatului meu Ionut Octavian. Acum 16 ani la ora 10 dimineata Domnul ne-a facut cadou un baietel.. care acum e mai inalt cu un cap decat mama sa..
LA MULTI ANI!!! pentru fiul vostru....Sa va traiasca, si sa va bucurati de el...si sa se mantuiasca!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.02.2009, 23:43:14
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Ziua de maine este pentru familia mea e prilej de dubla bucurie. Sarbatorim Intampinarea Domnului si...ziua de nastere a baiatului meu Ionut Octavian. Acum 16 ani la ora 10 dimineata Domnul ne-a facut cadou un baietel.. care acum e mai inalt cu un cap decat mama sa..
LA MULTI ANI CU MANTUIRE!!! Sa fie Binecuvantat!!! Harul Duhului Sf sa fie peste el!!!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.02.2009, 03:19:10
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Cantarea IX de la Utrenia Intampinarii Domnului - BYZANTION

http://www.resurse-ortodoxe.ro/Muzic...track%2004.mp3
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intampinarea Domnului antoniap Diverse Sarbatori 7 01.02.2016 21:18:42
Intampinarea Domnului ! Daniel777 Despre Biserica Ortodoxa in general 6 02.02.2012 09:49:21
Intampinarea Domnului Marian Rusu Intrebari utilizatori 0 02.02.2011 18:02:33
6 februarie - SFANTUL FOTIE CEL MARE andrei_im Generalitati 2 06.02.2010 17:43:14
13 februarie - Sfântul Cuvios Martinian ( harți ) cristiboss56 Diverse Sarbatori 0 13.02.2009 19:37:03