Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.02.2009, 06:39:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Candel aprinsa este necesara noua, deoarece sintem in intunericul pacatului, asa cel putin ne vede Dumnezeu.

Candela aprinsa la Icoana Maicii Domnului, inseamna rugaciune continua cu ulei sfintit, care este binefacator sufletului si trupului.
Uleiul ( untul de lemn ) se sfinteste prin insasi arderea lui in candela. Spun aceasta, deoarece am auzit pe unii ce puneau cateva picaturi de mir in ulei. Gresit si este pacat a face asa ceva ! Uleiul din candela , chiar de nu avem din acela virgin de masline, trebuie sa fie curat fara a mai adauga ceva in el.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.02.2009, 13:43:47
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Spune icamilin ca daca moare un om fara sa aibe candela aprinsa la capatai, merge la Hristos fara lumina. Eu nu cred asta, depinde cum era sufletu omului in acel moment, ca daca era curat, => ca era luminos, nu mai avea nevoie de nici o candela materiala care probabil l-ar fi dus cu lumina la Hristos. Bine ar fi sa ne ajute candela materiala in vre-un fel, eu as vrea sa fie asa, ca ne-ar usura mult toata treaba, dar tare mi-e frica ca nu ne-ajuta cu nimica atata timp cat suntem mandri, rai si plini de invidie/ura, sau de dorinta continua de razbunare pentru cei care ne fac rau, iar pe deasupra si plini de vicii. Dar de ce nu vorbiti si de "candela" sufletului nostru? Cu ea ce facem? O aprindem pe cea materiala, iar inauntru nostru zace intuneric. A, pai stiu ca e usor sa vorbim de cele din afara noastra, mda.
Icamilin, ma scuzi ca ti-am bruiat initiativa ta cu candela, insa asa am simtit eu ca trebuie sa spun despre subiect, si o spun pentru ca chiar eu am tinut cu atata darzenie candela aprinsa in fiecare noapte, dar gandu si sufletu meu erau departe de Dumnezeu, bantuind in lumea pacatelor, nu ma schimba deloc candela aprinsa pentru ca de fapt eu nu fac ce trebuie si ce e important cu adevarat. Asa ca imi pare rau, dar realitatea-i alta, adevaru e ce traim noi zilnic, nu visarile frumoase.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.02.2009, 14:48:11
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Spune icamilin ca daca moare un om fara sa aibe candela aprinsa la capatai, merge la Hristos fara lumina. Eu nu cred asta, depinde cum era sufletu omului in acel moment, ca daca era curat, => ca era luminos, nu mai avea nevoie de nici o candela materiala care probabil l-ar fi dus cu lumina la Hristos. Bine ar fi sa ne ajute candela materiala in vre-un fel, eu as vrea sa fie asa, ca ne-ar usura mult toata treaba, dar tare mi-e frica ca nu ne-ajuta cu nimica atata timp cat suntem mandri, rai si plini de invidie/ura, sau de dorinta continua de razbunare pentru cei care ne fac rau, iar pe deasupra si plini de vicii. Dar de ce nu vorbiti si de "candela" sufletului nostru? Cu ea ce facem? O aprindem pe cea materiala, iar inauntru nostru zace intuneric. A, pai stiu ca e usor sa vorbim de cele din afara noastra, mda.
Icamilin, ma scuzi ca ti-am bruiat initiativa ta cu candela, insa asa am simtit eu ca trebuie sa spun despre subiect, si o spun pentru ca chiar eu am tinut cu atata darzenie candela aprinsa in fiecare noapte, dar gandu si sufletu meu erau departe de Dumnezeu, bantuind in lumea pacatelor, nu ma schimba deloc candela aprinsa pentru ca de fapt eu nu fac ce trebuie si ce e important cu adevarat. Asa ca imi pare rau, dar realitatea-i alta, adevaru e ce traim noi zilnic, nu visarile frumoase.
Veilur are dreptate, sa nu depasim limitele simbolismului si sa facem dogma
candela asa cum sa spus simbolizeaza vegea noastra in rugaciune, sa nu cumva sa uitam esentialu pentru ca daca sufletul tau e intunecat de pacate, poti sa mori cu o mie de candele la cap ca tot nu te ajuta la nimic,
sa nu lasam invatatura Bisericii in favoarea unor practici exagerate
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.02.2009, 16:22:34
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Veilur are dreptate, sa nu depasim limitele simbolismului si sa facem dogma
candela asa cum sa spus simbolizeaza vegea noastra in rugaciune, sa nu cumva sa uitam esentialu pentru ca daca sufletul tau e intunecat de pacate, poti sa mori cu o mie de candele la cap ca tot nu te ajuta la nimic,
sa nu lasam invatatura Bisericii in favoarea unor practici exagerate
Draga Daniel, draga Stefan, aici nu este vorba nici de practici , nici de simbolistica. Cele scrise, trebui intelese ca un indemn, sfat vrednic de urmat. De ne gaseste sfasitul fara candela, sau lumanare, fara voia noastra nu reprezinta un obstacol in calea mantuirii. Important sa ne gaseasca moartea spovediti si impartasiti , cu sufletul impacat. Dar, de putem si vrem, fiecare poate avea o candela in casa. Sa nu trecem la extreme, dar nici in delasare, ignoranta, nepasare si lenevie. Echilibrul in credinta si nu numai, este cel mai bun. O candela in casa , o carte de rugaciune, o icoana , Sfanta Scriptura, se incadreaza in normalitate, echilibru si bun simt in credinta noastra. Sa nu rastalmacim vorbele si sa nesocotim Invataturile Sf. Parinti. Doamne ajuta ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.02.2009, 16:45:18
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Apocalipsa Sfântului Ioan Teologul
6. Și am auzit, în mijlocul celor patru ființe, ca un glas care zicea: Măsura de grâu un dinar, și trei măsuri de orz un dinar. Dar de untdelemn și de vin să nu te atingi. "

Despre ce untdelemn si vin e vorba aici?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.02.2009, 16:50:45
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Draga Daniel, draga Stefan, aici nu este vorba nici de practici , nici de simbolistica. Cele scrise, trebui intelese ca un indemn, sfat vrednic de urmat. De ne gaseste sfasitul fara candela, sau lumanare, fara voia noastra nu reprezinta un obstacol in calea mantuirii. Important sa ne gaseasca moartea spovediti si impartasiti , cu sufletul impacat. Dar, de putem si vrem, fiecare poate avea o candela in casa. Sa nu trecem la extreme, dar nici in delasare, ignoranta, nepasare si lenevie. Echilibrul in credinta si nu numai, este cel mai bun. O candela in casa , o carte de rugaciune, o icoana , Sfanta Scriptura, se incadreaza in normalitate, echilibru si bun simt in credinta noastra. Sa nu rastalmacim vorbele si sa nesocotim Invataturile Sf. Parinti. Doamne ajuta ! +
da exact asta am vrut sa spun si eu, sunt intru totul de acord cu cele afirmate de tine
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.02.2009, 17:54:38
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur Vezi mesajul
Icamilin, ma scuzi ca ti-am bruiat initiativa ta cu candela, insa asa am simtit eu ca trebuie sa spun despre subiect, si o spun pentru ca chiar eu am tinut cu atata darzenie candela aprinsa in fiecare noapte, dar gandu si sufletu meu erau departe de Dumnezeu, bantuind in lumea pacatelor, nu ma schimba deloc candela aprinsa pentru ca de fapt eu nu fac ce trebuie si ce e important cu adevarat. Asa ca imi pare rau, dar realitatea-i alta, adevaru e ce traim noi zilnic, nu visarile frumoase.

Consider acest mesaj ca o problema a ta personala, Veilur ! Cum de-ti zboara gandul in alta parte cand te rogi ? Oare nu sti ca e bine sa reiiei rugaciunea de atatea ori pana simti ca cel rau te lasa in pace.
Cu multa rugaciune poti depasi acest impediment, daca ai o icoana a Maicii Domnului in fata candelei, si o rogi fierbinte, din tot sufletul sa vezi cum ura, mania, mandria te va parasi si vei simti ca mine, multa caldura, pace sufleteasca, liniste ! Eu simt multa liniste si pace in camera unde arde candeluta, ziua si noaptea. Mi-a zburat si mie gandul multa vreme de la rugaciune, dar am reluat rugaciunea si de trei patru ori, pana am simtit ca
am scapat de acele ganduri rele. Incearca si tu!
Viata este grea, cunosc si eu realitatea vietii, visatoare am fost cand eram mai tanara, acum incerc si nu stiu nici eu cat reusesc, sa gasesc drumul spre mantuire ( cu sau fara a avea cadeluta aprinsa ).
Frumos raspuns ai dat Cristi, multumesc, intradevar, o candela in casa, o icoana, o carte de rugaciune, se incadreaza in normalitate, echilibru si bun simt. Este parerea mea, dar asta nu insemana ca e si cea mai buna !
Doamne ajuta!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.02.2009, 20:14:46
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Casa unui crestin te întâmpină cu icoanele din perete cu candela aprinsă, cu miros de tămâie și de mir. Iți dai seama imediat ce fel de oameni locuiesc acolo.
Pe când într-o casă unde oamenii trăiesc în pacate miroase a țigări a bautură și a tot felul de parfumuri (în cel mai bun caz).
Arderea uleiului în candela reprezinte modesta noastră jertfa pe care o aducem lui Dumnezeu și sfinților, este semn ca în casă lumina credinței nu se stinge niciodată.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.02.2009, 20:34:54
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit De ce aprindem candela ?

Răspunsuri întocmite de Sfântul Nicolae Velimirovici

Prima – deoarece credința noastră este lumină. Hristos spune "Eu sunt lumina lumii " (Ioan 8,12). Lumina candelei ne reamintește de lumina cu care Hristos luminează sufletele noastre.
A doua – pentru a ne reaminti de caracterul strălucitor al sfinților în fața icoanelor cărora aprindem candelele, pentru că sfinții sunt numiți "fiii luminii" ( Ioan 12,26, Luca 16,8).
A treia – pentru că este o întoarcere a noastră de la faptele noastre întunecate, de la gândurile noastre și dorințele diavolești și pentru a ne întoarce pe calea Evangheliei; și pentru ca noi să fim mai insistenți în împlinirea poruncilor Mântuitorului: "Și lumina ta să lumineze în fața oamenilor, ca ei să vadă faptele tale bune" (Matei 5,16).
A patra – pentru ca lumina candelei să fie micul nostru sacrificiu în fața lui Dumnezeu, Care S-a dat pe Sine Însuși pe deplin ca jertfă pentru noi, și ca un mic semn al marilor noastre mulțumiri și al dragostei pentru El, de la Care cerem prin rugăciune viață, sănătate, mântuire și tot ceea ce numai iubirea cerească fără margini poate acorda.
A cincea – pentru ca frica să cuprindă puterile diavolești care uneori ne asalteză chiar la vremea rugăciunii și ne depărtează gândurile de la Cel care ne-a creat. Puterile demonice iubesc întunericul și tremură la cea mai mică lumină, în special la cele care sunt ale lui Dumnezeu și la cele care Îi sunt bineplăcute lui Dumnezeu.
A șasea – pentru ca această lumină să ne trezească din egoism. Așa cum uleiul și fitilul ard în candelă, după voia noastră, să ne lăsăm sufletele să ardă cu flacăra iubirii în toate suferințele noastre, întotdeauna supuși voii lui Dumnezeu.
A șaptea – pentru ca să ne învețe că fără mâna noastră candela nu poate să fie aprinsă, și la fel, inima noastră, candela sufletului nostru, nu poate fi aprinsă fără focul sfânt al Duhului lui Dumnezeu, chiar dacă inima este plină de toate virtuțile. Toate aceste virtuți ale noastre, [sunt doar] combustibilul material, iar focul care le aprinde vine de la Dumnezeu.
A opta – pentru ca să ne reamintească faptul că înaintea la orice, Creatorul lumii a făcut lumina, și după aceea pe toate celelate în ordine: "Și Dumnezeu a Zis, să fie lumină; și a fost lumină" (Cartea Facerii 1,3). Și la fel trebuie să fie și cu viața noastră spirituală, adică înainte de orice, lumina adevărului lui Hristos trebuie să lumineze în interiorul nostru. De la această lumină a lui Hristos fiecare faptă bună răsare și se dezvoltă în noi.
Fie ca Lumina Mântuitorului să strălucească și în voi!
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.02.2009, 23:36:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Răspunsuri întocmite de Sfântul Nicolae Velimirovici

Prima – deoarece credința noastră este lumină. Hristos spune "Eu sunt lumina lumii " (Ioan 8,12). Lumina candelei ne reamintește de lumina cu care Hristos luminează sufletele noastre.
A doua – pentru a ne reaminti de caracterul strălucitor al sfinților în fața icoanelor cărora aprindem candelele, pentru că sfinții sunt numiți "fiii luminii" ( Ioan 12,26, Luca 16,8).
A treia – pentru că este o întoarcere a noastră de la faptele noastre întunecate, de la gândurile noastre și dorințele diavolești și pentru a ne întoarce pe calea Evangheliei; și pentru ca noi să fim mai insistenți în împlinirea poruncilor Mântuitorului: "Și lumina ta să lumineze în fața oamenilor, ca ei să vadă faptele tale bune" (Matei 5,16).
A patra – pentru ca lumina candelei să fie micul nostru sacrificiu în fața lui Dumnezeu, Care S-a dat pe Sine Însuși pe deplin ca jertfă pentru noi, și ca un mic semn al marilor noastre mulțumiri și al dragostei pentru El, de la Care cerem prin rugăciune viață, sănătate, mântuire și tot ceea ce numai iubirea cerească fără margini poate acorda.
A cincea – pentru ca frica să cuprindă puterile diavolești care uneori ne asalteză chiar la vremea rugăciunii și ne depărtează gândurile de la Cel care ne-a creat. Puterile demonice iubesc întunericul și tremură la cea mai mică lumină, în special la cele care sunt ale lui Dumnezeu și la cele care Îi sunt bineplăcute lui Dumnezeu.
A șasea – pentru ca această lumină să ne trezească din egoism. Așa cum uleiul și fitilul ard în candelă, după voia noastră, să ne lăsăm sufletele să ardă cu flacăra iubirii în toate suferințele noastre, întotdeauna supuși voii lui Dumnezeu.
A șaptea – pentru ca să ne învețe că fără mâna noastră candela nu poate să fie aprinsă, și la fel, inima noastră, candela sufletului nostru, nu poate fi aprinsă fără focul sfânt al Duhului lui Dumnezeu, chiar dacă inima este plină de toate virtuțile. Toate aceste virtuți ale noastre, [sunt doar] combustibilul material, iar focul care le aprinde vine de la Dumnezeu.
A opta – pentru ca să ne reamintească faptul că înaintea la orice, Creatorul lumii a făcut lumina, și după aceea pe toate celelate în ordine: "Și Dumnezeu a Zis, să fie lumină; și a fost lumină" (Cartea Facerii 1,3). Și la fel trebuie să fie și cu viața noastră spirituală, adică înainte de orice, lumina adevărului lui Hristos trebuie să lumineze în interiorul nostru. De la această lumină a lui Hristos fiecare faptă bună răsare și se dezvoltă în noi.
Fie ca Lumina Mântuitorului să strălucească și în voi!
8 Motive ce raspund la orice fel de "nedumeriri"mai mult sau mai putin tendentioase.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
candela! cdiasimi Generalitati 6 05.04.2016 23:21:24
Candela sau lumanarea ana ana Slujba inmormantarii 7 28.04.2011 20:56:27
Candela valiy_ilie Generalitati 10 17.05.2010 18:24:30
candela tudorcaty Stiri, actualitati, anunturi 6 19.02.2010 20:59:02
A arde in candela Mara2009 Vrajitoria 2 25.12.2009 22:07:03