Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 06.08.2011, 13:17:05
_ruxa_ _ruxa_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Mi se pare de bun-simț să recunoaștem că îl au. De când îl au (de la concepere, de la 3 luni, de la naștere) cred că nu poate intra în discuție.
Mi se pare de bun simt sa recunosti si ca o femeie duce o sarcina daca vrea ea. Sunt curioasa cati barbati sunt de acord sa isi doneze, de exemplu, un testicul in numele vreunei cauze de pe lumea asta, asa cum spun si ei ca statul ar trebui sa impuna unei femei cum sa isi foloseasca uterul.

Numero 2, cum spuneam, uterul este la femeie, nu la stat. Daca vrea si isi pune ambitia poate avorta oricum, de la infometare, andrele, pana la epuizare fizica, se gasesc metode, iar toate femeile moarte dupa astfel de avorturi probabil vor crea imaginea unui regim de trista amintire. S-a mai facut, nimic nou sub soare.
  #142  
Vechi 06.08.2011, 13:32:55
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Mi se pare de bun simt sa recunosti si ca o femeie duce o sarcina daca vrea ea. Sunt curioasa cati barbati sunt de acord sa isi doneze, de exemplu, un testicul in numele vreunei cauze de pe lumea asta, asa cum spun si ei ca statul ar trebui sa impuna unei femei cum sa isi foloseasca uterul.

Numero 2, cum spuneam, uterul este la femeie, nu la stat. Daca vrea si isi pune ambitia poate avorta oricum, de la infometare, andrele, pana la epuizare fizica, se gasesc metode, iar toate femeile moarte dupa astfel de avorturi probabil vor crea imaginea unui regim de trista amintire. S-a mai facut, nimic nou sub soare.
dar despre educatie, metode contraceptive, nu ai auzit?
  #143  
Vechi 06.08.2011, 14:09:28
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=_ruxa_;386668]
Citat:
Mi se pare de bun simt sa recunosti si ca o femeie duce o sarcina daca vrea ea.
In aceeasi logica, o femeie da de mancare pruncului si il ingrijeste daca vrea; daca nu, il poate lasa sa moara de foame, nu? De ce sa ii impuna cineva sa-l creasca?

Citat:
Sunt curioasa cati barbati sunt de acord sa isi doneze, de exemplu, un testicul in numele vreunei cauze de pe lumea asta, asa cum spun si ei ca statul ar trebui sa impuna unei femei cum sa isi foloseasca uterul.
Nu cred ca cineva are vreo treaba cu felul in care isi foloseste o femeie uterul propriu. Problema apare daca acel uter contine o fiinta umana vie.

Last edited by N.Priceputu; 06.08.2011 at 14:27:49.
  #144  
Vechi 06.08.2011, 15:24:24
_ruxa_ _ruxa_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 56
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
In aceeasi logica, o femeie da de mancare pruncului si il ingrijeste daca vrea; daca nu, il poate lasa sa moara de foame, nu? De ce sa ii impuna cineva sa-l creasca?
Pai asa se si intampla. Femeile care au nascut copii si nu ii vor, ii abandoneaza.
Faptul ca numarul de avorturi este mai mare decat cel de copii abandonati demonstreaza ca femeile nu sunt totusi nerabdatoare sa isi lase copiii sa moara de foame, si cand raman, avorteaza.

Si in plus, ce propui? Vad ca incriminezi avortul, dar spre deosebire de alti crestini care spun "sa-l dea spre adoptie", tu vrei o lege care sa oblige o femeie nu numai sa nasca, dar si sa creasca un copil pe care nu il doreste.

Personal consider s-ar putea merge inspre educare - contraceptie, planificare familiala pentru a nu a se ajunge la avort, dar din cate stiu BOR si crestinii practicanti nu prea sunt de acord cu contraceptia, si nu le-ar conveni nici daca ar aparea niste stiri gen "40000000 prezervative vandute anul acesta". Nu ii multumeste nimic in afara de abstinenta sau incriminarea avortului.

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Nu cred ca cineva are vreo treaba cu felul in care isi foloseste o femeie uterul propriu. Problema apare daca acel uter contine o fiinta umana vie.
Perfect. Eu o scot si ti-o dau tie. O cresti, daca supravietuieste in afara uterului meu?

Last edited by _ruxa_; 06.08.2011 at 15:30:20.
  #145  
Vechi 07.08.2011, 04:56:35
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Mi se pare de bun simt sa recunosti si ca o femeie duce o sarcina daca vrea ea. Sunt curioasa cati barbati sunt de acord sa isi doneze, de exemplu, un testicul in numele vreunei cauze de pe lumea asta, asa cum spun si ei ca statul ar trebui sa impuna unei femei cum sa isi foloseasca uterul.
.
nu stiam ca un testicul ajuta la aparitia unei alte vieti independent de el IN EL? dar daca tu asa stii ce sa spunem noi ,,,, iti dorim premiul nobel pentru descoperire
eu zic sa scoatem uterul si asa nu mai exista nici o problema cu crima... femeia isi scoate uterul si poate sa faca ce vrea in continuare ... ce zici ? te supui procedurii ?
multa iubire


Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Numero 2, cum spuneam, uterul este la femeie, nu la stat. Daca vrea si isi pune ambitia poate avorta oricum, de la infometare, andrele, pana la epuizare fizica, se gasesc metode, iar toate femeile moarte dupa astfel de avorturi probabil vor crea imaginea unui regim de trista amintire. S-a mai facut, nimic nou sub soare.
waw ... cita intelepciune .... asadar daca femeia dupa un avort moare e ok... s-a dus o viata pentru o viata ... au platit o crima.....
asadar eu propun sa lasam copilul sa se nasca si OMORIM FEMEIA ... SIMPLU
multa iubire
  #146  
Vechi 07.08.2011, 04:58:50
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de _ruxa_ Vezi mesajul
Perfect. Eu o scot si ti-o dau tie. O cresti, daca supravietuieste in afara uterului meu?
desigur , numai daca te ŽŽavortamŽŽ pe tine .... nu de alta dar esti nefolositoare si ne incurci planurile sociale , visele , sperantele etc etc etc... ce zici ? nu ti se pare corect ?
multa iubire
  #147  
Vechi 07.08.2011, 20:08:35
preamultadezbinare preamultadezbinare is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de the_Listener Vezi mesajul
desigur , numai daca te ŽŽavortamŽŽ pe tine .... nu de alta dar esti nefolositoare si ne incurci planurile sociale , visele , sperantele etc etc etc... ce zici ? nu ti se pare corect ?
multa iubire
Cata iubire!!!Cine nu gandeste ca noi...trebuie "avortat"!
Dar cine iti incurca planurile sociale,visele,sperantele,etc?Nu poti sa faci cati copii vrei,cu cine vrei,in indiferent ce circumstante?Cine te opreste?
  #148  
Vechi 07.08.2011, 20:31:07
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Parerea mea:

Cred ca nu ar mai fi atatea avorturi in tara (si in lume) daca barbatii cand au chef de sex de placere ar recurge la autoexcitare. Tot pacat este, dar nu cred ca din autoexcitare rezulta sarcina nedorita
  #149  
Vechi 07.08.2011, 22:30:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
nu cred ca din autoexcitare rezulta sarcina nedorita
Aveți dreptate, nu rezultă. O altă modalitate ar fi practicarea sexului anal. De asemenea, din zoofilie nu rezultă sarcini nedorite.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 07.08.2011 at 22:33:34.
  #150  
Vechi 08.08.2011, 03:14:26
the_Listener
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de preamultadezbinare Vezi mesajul
Cata iubire!!!Cine nu gandeste ca noi...trebuie "avortat"!
Dar cine iti incurca planurile sociale,visele,sperantele,etc?Nu poti sa faci cati copii vrei,cu cine vrei,in indiferent ce circumstante?Cine te opreste?
cine e pro moarte ( avort ) incepem cu el , ca daca maica-sa ar fi gindit la fel acum nu mai comenta aiurea .... asadar ziceti mersi ca ati avut sansa sa nu picati pe mina unor mame de doi lei .... capisci ?
femeile care fac avort .. eu vreau generatie noua CU MENTALITATI DE OAMENI , nu drepturi de doi lei inventate de niste vagabonzi ..... intelegi sau iti fac mai marunt?
multa iubire
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avort - pro sau contra? Bast-et Generalitati 224 25.02.2018 20:42:21
Istorioara despre avort spre_rasarit Generalitati 53 09.04.2011 21:18:44
Despre avort-metodele contraceptive o solutie? urzicuta Generalitati 61 02.06.2009 23:26:49