Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 01.06.2009, 01:10:02
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Sursa oricarei cunoasteri si a oricarui bine este Dumnezeu, nu altceva. Nici experienta vietii de cuplu crestin nu face exceptie. Lucrurile lumii create, inclusiv experientele unui cuplu crestin, pot fi intelese de orice om cu ceva cultura, fie el crestin, ateu sau pagan, pentru toti oamenii avem aceeasi structura si putem deduce ce rezulta din convietuire sau alte forme de interactiune interumana.


Ce spui tu despre cuplul crestin cred ca e rodul impresiilor tale. Pentru ca si in viata de cuplu dreptarul trebuie sa fie Dumnezeu, nu propriile teorii si metode.
Sunt multe gaselnite, metode si teorii false cum e si cea cu relativitatea de care vorbeai astazi.

Daca ce spui nu e in Scriptura sau in scrierile Parintilor e probabil fals.

Mantuitorul a atras atentia sa nu iubim nimic mai mult decat pe El pentru ca sa nu gresim in ceea ce facem raportandu-ne la altceva decat la El:

26. Dacă vine cineva la Mine și nu urăște pe tatăl său și pe mamă și pe femeie și pe copii și pe frați și pe surori, chiar și sufletul său însuși, nu poate să fie ucenicul Meu. (Luca 14).



Si inca ceva: daca un lucru nu poate fi pus in cuvinte acel lucru nu exista sau nu l-ai cunoscut inca, deci daca ar exista acea experienta la care numai oamenii casatoriti au acces ai putea-o transmite si lor verbal. Dar eu cred ca esti sub efectul euforiei.


Apoi, mantuirea inseamna plinatatea existentei si a fericirii, deci cum crezi tu ca Dumnezeu lasa pe cei necasatoriti cu lipsuri in cunoastere? Astfel de lipsuri ar insemna o limitare a fericirii.

Cunoasterea lui Dumnezeu este infinit superioara cunoasterii oricarui lucru creat, deci dobandirea acestei cunoasteri este adevarata valoare.
Pai ce spun eu nu se contrazice cred cu ce spui tu. Vorbeam despre un cuplu crestin, deci un cuplu care incearca sa raporteze totul de la Dumnezeu, si care isi lasa dragostea transfigurata de El.

In ceea ce priveste cunoasterea: este adevarat ca ea vine de la Dumnezeu. Insa Dumnezeu foloseste lumea, existenta noastra chiar fizica, pentru a o face sa ajunga la noi. Ne face sa cunoastem si prin situatia din viata in care ne-a pus, deci inclusiv prin starea de om casatorit. Casatoria este data spre mantuire, deci experienta care decurge din ea este o experienta care da si cunoastere de si de la Dumnezeu.
Prin 'atingerea alteritatii' in cuplu, noi invatam sa ne raportam la Cel cu totul altul...

Este o carte foarte frumoasa de parintele Marc Antoine Costa de Beauregard , despre Sexualitate si Homosexualitate in ortodoxie (nu am acum titlul exact), in care scrie foarte bine despre lucrurile astea.
(Nu va speriati, nu apara homosexualitatea ci dimpotriva)

Revenind, un om casatorit poate avea cred o cunoastere venita de la Dumnezeu PRIN experienta lui. Iar unul necasatorit poate avea alta cunoastere venita tot de la Dumnezeu, insa pe alte cai. Totusi, experientele nefiind aceleasi, nici cunoasterea nu e choar aceeasi.
  #62  
Vechi 01.06.2009, 15:47:46
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Din cate am citit eu, din parerile unor teologi, anticonceptionalele nu ar trebui sa fie o regula ci o exceptie, dar sunt multe cazuri in care e bine si chiar se recomanda sa le folosim.
care-s acele cazuri? Care-s anticonceptionalele recomandate?
  #63  
Vechi 01.06.2009, 15:52:21
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kosmy022 Vezi mesajul
care-s acele cazuri? Care-s anticonceptionalele recomandate?
Pai nu le-am scris in mesajul din care citezi?
Am dat diverse exemple de cazuri... Boala gentica, chemioterapie, pericol de moarte la nastere, cuplu in care unul nu e de acord cu abstinenta, etc etc.
Eu nu stiu ce recomanda fiecare preot, dar ideea este ca nu recomanda din cate stiu eu acticonceptionale abortive.
  #64  
Vechi 01.06.2009, 16:05:11
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

As mai vrea sa adaug dfin nou ca un cuplu care nu poate avea copii pe cale naturala din motive genetice sau medicale si este nevoit sa recurga la anticonceptionale (metode sigure de pazire, in orice caz, fie ele si naturale cum propunea cristina mai sus sau chiar inchiderea trompelor uterine in, cazuri extreme) poate ori infia copii, ori sa ii conceapa prin inseminare cu sperma prelevata inainte de inceputul tratamentului (in cazul chemioterapiei barbatului).
Deci nu e vorba aici de egoismul de a nu avea copii din comoditate..
Este o situatie departe de a fi ideala, dar traim in lumea cazuta, in care exista boli si anomalii...
  #65  
Vechi 01.06.2009, 16:16:25
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pai nu le-am scris in mesajul din care citezi?
Am dat diverse exemple de cazuri... Boala gentica, chemioterapie, pericol de moarte la nastere, cuplu in care unul nu e de acord cu abstinenta, etc etc.
Eu nu stiu ce recomanda fiecare preot, dar ideea este ca nu recomanda din cate stiu eu acticonceptionale abortive.
Fani, preotii nu au suficiente cunostinte de medicina pt a sti care anticonceptionale sunt abortive si care nu (in plus, se vorbeste de procente.. nu exista anticonceptional 100% ne-abortiv).
Am o cunostinta (mai multe, de fapt) ginecolog si HABAR NU ARE despre efecte abortive ale metodelor anticonceptionale si nici nu-l intereseaza. Este tipic pentru un ginecolog sa te "linisteasca" si sa te trimita la plimbare pt. ca ei NU INTELEG gravitatea avortului. Nu ai pe cine sa intrebi.
Eu nu traiesc in Romania si aici ginecologii practic te forteaza sa recurgi la o metoda anticonceptionala.. aste este "regula". Deci in preajma nasterii am fost hartuita la propriu de ginecologii de la spitalul unde mergeam sa accept fie sterilizare, fie DIU, fie un alt dispozitiv sub piele.. Hartuire la modul ca statea cu pixul deasupra dosarului si insista "hai, spune, ce bifez aici: sterilizare, DIU.. "etc. Groaznic! A fost ca un dialog cu un om surd. Nu am deloc incredere in ginecologi si sfaturile lor.
De unde sa stie preotii? Nu tot de la medici ginecologi?

Nu vreau sa par foarte ciudata, dar cred ca in privinta anticonceptionalelor exista atatea dubii incat nu le-as recomanda nimanui. Si daca este 0,001% abortiv, sansa inca exista.. eu nu as risca stiind ca exista o posibilitate mica de a face avort fara sa stiu.
  #66  
Vechi 01.06.2009, 20:07:44
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Eu nu traiesc in Romania si aici ginecologii practic te forteaza sa recurgi la o metoda anticonceptionala.. aste este "regula". Deci in preajma nasterii am fost hartuita la propriu de ginecologii de la spitalul unde mergeam sa accept fie sterilizare, fie DIU, fie un alt dispozitiv sub piele.. Hartuire la modul ca statea cu pixul deasupra dosarului si insista "hai, spune, ce bifez aici: sterilizare, DIU.. "etc. Groaznic! A fost ca un dialog cu un om surd. Nu am deloc incredere in ginecologi si sfaturile lor.
De unde sa stie preotii? Nu tot de la medici ginecologi?

.

Pai stai putin Anna, ca nu ne spui tot. Care era problema ta, fiindca ma indoiesc ca doctorii, din orice tara ar fi ei, ar recomanda sterilizarea asa, ca sa aiba ei ce face.
  #67  
Vechi 01.06.2009, 20:11:17
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Pai stai putin Anna, ca nu ne spui tot. Care era problema ta, fiindca ma indoiesc ca doctorii, din orice tara ar fi ei, ar recomanda sterilizarea asa, ca sa aiba ei ce face.
Locuiesc in sua. Nu stiu care este situatia pe toata tara, dar in statul in care stau eu legarea trompelor uterine este alegerea nr. 1 a femeilor care nu vor copii.. este la fel de banala ca o extractie dentara. Nu am nici o pb medicala. (Si da, o recomanda, mai fac si ei un ban. Nu glumesc)
  #68  
Vechi 01.06.2009, 20:20:59
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Locuiesc in sua. Nu stiu care este situatia pe toata tara, dar in statul in care stau eu legarea trompelor uterine este alegerea nr. 1 a femeilor care nu vor copii.. este la fel de banala ca o extractie dentara. Nu am nici o pb medicala. (Si da, o recomanda, mai fac si ei un ban. Nu glumesc)
Este adevarat ca si aici, in vestul Europei, se recomanda insistelnt contraceptia imediat dupa nastere ca sa nu concepi prea repede alt copil (ceea ce se considera nesanatos - si este, evident, obositor pentru intreaga familie).
Da, si eu m-am simtit hartuita de medic dupa nastere.

Ce chestie, sa propuna sterilizarea asa usor... este totusi socant.
  #69  
Vechi 01.06.2009, 20:21:20
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
In tarile din europa de vest, dupa ce o femeie naste, medicul ii propune contraceptia, de obicei cu anticonceptionale, sau sterilet, dar se practica si ligatura de trompe, reversibila, sau ireversibila. si intr-adevar, propunerea e foarte insistenta! si la noi se ajunge la asta...
Situatia este asa cum o descrie anna, din pacate.
De fapt cunosc numai situatia din Franta, dar cred ca e cam la fel peste tot. intr-adevar, pentru femeile care nu doresc copii (nici in viitor), se face ligatura de trompe...fara nici o problema.
in afara de discutiile legate de efectul abortiv al contraceptivelor orale, sa nu uitam si de efectele adverse. sunt factor de risc pentru cancerul mamar, endometrial, probabil uterin. desi ginecologii spun ca riscul e mic, mai ales acum cu noile contraceptive minidozate, daca vom intreba un oncolog, va zice ca numarul femei cu cancer mamar sau endometrial care au luat anticonceptionale este foarte mare. la fel ca si cu terapia de substitutie hormonala, folosita dupa menopauza.
la femeile peste 35 de ani care fumeaza si iau contraceptive orale, riscul de a face tromboflebite profunde (chesguri de sange in vene, mai ales la picioare), si trombembolie pulmonara (potential fatala), este FOARTE mare.
  #70  
Vechi 01.06.2009, 20:22:34
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de monica.miholca Vezi mesajul
In tarile din europa de vest, dupa ce o femeie naste, medicul ii propune contraceptia, de obicei cu anticonceptionale, sau sterilet, dar se practica si ligatura de trompe, reversibila, sau ireversibila. si intr-adevar, propunerea e foarte insistenta! si la noi se ajunge la asta...
Situatia este asa cum o descrie anna, din pacate.
Nu stiam ca exista ligatura de trompe reversibila.

Uite, inca un mijloc de contraceptie neabortiv pentru cazurile speciale descrise de mine mai sus. Daca nu ma insel nu era in lista Cristinei2012.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Avort - pro sau contra? Bast-et Generalitati 224 25.02.2018 20:42:21
Istorioara despre avort spre_rasarit Generalitati 53 09.04.2011 21:18:44
Despre avort-metodele contraceptive o solutie? urzicuta Generalitati 61 02.06.2009 23:26:49