Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1041  
Vechi 12.05.2010, 22:15:05
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Vezi tu, ei afirma ca Apostolii nu propovaduiau Cuvantul lui Dumnezeu cu ajutorul acestui dar, ci doar se rugau asa...deci indiferent ce spunem noi, si ce credem citind Sfanta Scriptura, vorbim limbi diferite pur si simplu.

Pentru mine e foarte clar ca Sfintii Apostoli propovaduiau Cuvantul lui Dumnezeu unor neamuri straine, vorbeau despre faptele minunate ale lui Dumnezeu...unor popoare care nu aveau inca Biblia, care nu auzisera de Dumnezeu, de Hristos...dar ei nu vad asa lucrurile, ce sa mai!


Acesta este adevarul: "vorbirea in limbi" a fost necesara pentru propovaduirea Evangheliei la neamuri. Este evident ca Apostolii nu cunosteau toate limbile pamantului, asa ca Dumnezeu le-a dat acest dar, tocmai pentru a face cunoscut Cuvantul Domnului. Si ca va place sau nu, fratele gibi are dreptate: Biblia spune ca "limbile vor inceta", pentru ca dupa ce Cuvantul va fi cunoscut de catre neamuri, acest dar nu va mai fi de nici un folos... Asa cum astazi nu mai e de nici un folos, mai ales intr-o adunare in care toti cei prezenti vorbesc aceeasi limba...
Mie mi se pare atat de clar spus in Sfanta Scriptura, incat nu-mi pot imagina cum altii se pot sminti pe baza catorva versete....
Iertati-ma
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
  #1042  
Vechi 12.05.2010, 22:25:42
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Acesta este adevarul: "vorbirea in limbi" a fost necesara pentru propovaduirea Evangheliei la neamuri. Este evident ca Apostolii nu cunosteau toate limbile pamantului, asa ca Dumnezeu le-a dat acest dar, tocmai pentru a face cunoscut Cuvantul Domnului. Si ca va place sau nu, fratele gibi are dreptate: Biblia spune ca "limbile vor inceta", pentru ca dupa ce Cuvantul va fi cunoscut de catre neamuri, acest dar nu va mai fi de nici un folos... Asa cum astazi nu mai e de nici un folos, mai ales intr-o adunare in care toti cei prezenti vorbesc aceeasi limba...
Mie mi se pare atat de clar spus in Sfanta Scriptura, incat nu-mi pot imagina cum altii se pot sminti pe baza catorva versete....
Iertati-ma

Lacrimi, pari o persoana destul de cerebrala. Nu lasa sa-ti sufle in gura cumatra Andrusca. Ea este pusa numai pe bagat intrigi, fara sa vina cu ceva ziditor (sau macar concret).

Ai scos din context expresia "limbile vor inceta". Vezi tot versetul:"Dragostea nu va pieri niciodatã. Proorociile se vor sfîrsi; limbile vor înceta; cunostinta va avea sfîrsit."(1 Corinteni 13:8). Daca tu intelegi, din acest verset, ca vorbirea in limbi (care este un dar al Duhului Sfant) s-a sfarsit, inseamna ca si celelate s-au sfarsit (proorociile, cunostinta).

As vrea sa aflu si parerea ta referitor la vorbirea in limbi in ortodoxie (ma refer, in special, la ortodocsii vorbitori in limbi din zilele noastre).
  #1043  
Vechi 12.05.2010, 22:29:38
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Cat timp nu vorbesc "ingereste", e ok :)))
Si ia da sa vad si eu ortodocsi vorbind in limbi ca m-ai facut curioasa. Si vreau sa vad si ce zice arhiereul despre darul asta, nu ca -mi ia mie al rau mintile maine si delirez si zic ca am dar. Nu, sa vad ce zice si restul comunitatii.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
  #1044  
Vechi 12.05.2010, 22:45:25
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Si ia da sa vad si eu ortodocsi vorbind in limbi ca m-ai facut curioasa.
.

Vezi la postarea aceasta:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=664

Citeste "Acatistul Parintelui Profirie noul facator de minuni" (in special condacul al10-lea si icosul al 10-lea).

Nu cred ca este cazul sa mai repet ceva.
  #1045  
Vechi 12.05.2010, 22:50:04
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Vezi la postarea aceasta:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=664

Citeste "Acatistul Parintelui Profirie noul facator de minuni" (in special condacul al10-lea si icosul al 10-lea).

Nu cred ca este cazul sa mai repet ceva.
Ah, da, ei, cu un Sfant se face primavara! :)
Ia sa vedem:

" Fiind aprins de dragostea cea duhovnicească și vrând să propovăduiești oamenilor credința în Hristos. pentru râvna ta Domnul te-a chemat să fii părtaș darurilor Sfinților Apostoli și prin harisma vorbirii în limbi ai grăit pe înțelesul celor de alt neam, iar ei mirându-se de sfințenia ta au strigat lui Dumnezeu: Aliluia! "

Știind micimea viețuirii noastre, să nu deznădăjduim aflând nevoințele Preacuviosului Părinte Porfirie, nici să încercăm a le urma fără dreaptă socoteală, și mai ales să nu căutăm a agonisi harismele sale, căci nu puțină vătămare vom afla. Ci să căutăm a învăța de la el smerenia și dragostea pentru cele sfinte, ca să îi putem cânta lui Dumnezeu: Aliluia!

[COLOR=red]Bucură-te[/COLOR], că ne-ai lămurit că puterile celor depărtați de Biserică vin de la îngerii căzuți;
[COLOR=red]Bucură-te[/COLOR], stavilă pentru cei care fiind stăpâniți de diavol imitau darul vorbirii în limbi; "

Slava Tie Doamne :)

1. Parintele vorbea o limba straina existenta, nu "ingereste"
2. Zicem acolo ca nu cautam harisma asta ca sa nu ne vatamam [ de inselare si slava desarta ]
3. Mai zice ca cine nu e in Biserica (prin asta toti sfintii ortodocsi si noi ortodocsii intelegem Biserica drept-maritoare, ortodoxa) si are darul asta al limbilor , il are de la ingeri cazuti

Mai zi si altul, ca-mi place :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 12.05.2010 at 22:52:33.
  #1046  
Vechi 12.05.2010, 22:59:15
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Lacrimi, pari o persoana destul de cerebrala. Nu lasa sa-ti sufle in gura cumatra Andrusca. Ea este pusa numai pe bagat intrigi, fara sa vina cu ceva ziditor (sau macar concret).

Ai scos din context expresia "limbile vor inceta". Vezi tot versetul:"Dragostea nu va pieri niciodatã. Proorociile se vor sfîrsi; limbile vor înceta; cunostinta va avea sfîrsit."(1 Corinteni 13:8). Daca tu intelegi, din acest verset, ca vorbirea in limbi (care este un dar al Duhului Sfant) s-a sfarsit, inseamna ca si celelate s-au sfarsit (proorociile, cunostinta).

As vrea sa aflu si parerea ta referitor la vorbirea in limbi in ortodoxie (ma refer, in special, la ortodocsii vorbitori in limbi din zilele noastre).
Deci Vasalie, zau daca nu imi dai cam multa importanta, pentru mesajele mele atat de nedemne de luat in considerare, fara substanta, si neziditoare!

Ba ma faci cuscra, ma cumatra...oi vei, oi vei...lasa-ma dom'le sa zic ce am pe suflet, nu ma mai hartui atata!
  #1047  
Vechi 12.05.2010, 22:59:48
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Ah, da, ei, cu un Sfant se face primavara! :)
Si, acela unu nu este "valabil". Care este norma? Daca vrei, mai cerceteaza si vei mai gasi si altii, pe care nu-i stii (cum nu l-ai stiut nici pe asta indicat de mine). Vrei sa-ti arate un adventist care sunt vorbitorii in limbi din ortodoxie?



Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Slava Tie Doamne :)

1. Parintele vorbea o limba straina existenta, nu "ingereste"
2. Zicem acolo ca nu cautam harisma asta ca sa nu ne vatamam [ de inselare si slava desarta ]
3. Mai zice ca cine nu e in Biserica (prin asta toti sfintii ortodocsi si noi ortodocsii intelegem Biserica drept-maritoare, ortodoxa) si are darul asta al limbilor , il are de la ingeri cazuti
Problemele acestea discuta-le cu cei care zic ca au darul vorbirii in limbi.

P.S. La punctul 3 se greseste. Un dar al Duhului Sfant nu este dat numai celor dintr-o confesiune religioasa. Dumnezeu nu este asa marginit (mai ales in gandire) ca noi.
  #1048  
Vechi 12.05.2010, 23:04:03
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Problemele acestea discuta-le cu cei care zic ca au darul vorbirii in limbi.
Pai asta-i, ca ei zic...da problema e gogonata!
  #1049  
Vechi 12.05.2010, 23:05:32
vasalie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Deci Vasalie, zau daca nu imi dai cam multa importanta, pentru mesajele mele atat de nedemne de luat in considerare, fara substanta, si neziditoare!

Ba ma faci cuscra, ma cumatra...oi vei, oi vei...lasa-ma dom'le sa zic ce am pe suflet, nu ma mai hartui atata!

Ma supara incorectitudinea ta. Stiai ca si in ortodoxie exista darul vorbirii in limbi si totusi, te faci ca nu stii, ca sa poti sa-i arati cu degetul pe altii (care vorbesc in limbi desi acest dar a incetat - dupa cum spui tu, si te copiaza si altii).

Spune ce ai pe suflet dar fii macar fair-play.
  #1050  
Vechi 12.05.2010, 23:12:55
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Cat timp nu vorbesc "ingereste", e ok :)))
Si ia da sa vad si eu ortodocsi vorbind in limbi ca m-ai facut curioasa. Si vreau sa vad si ce zice arhiereul despre darul asta, nu ca -mi ia mie al rau mintile maine si delirez si zic ca am dar. Nu, sa vad ce zice si restul comunitatii.
Ei pai eu zic asa, daca arhiereul nu striga la tine sa incepi sa vorbesti, sa faci acolo frumos...nu prea merge.

De altfel ar trebui sa existe un moment dinainte stabilit, pentru care tu sa te pregatesti psihic...ori noi la noi se creeaza atmosfera, ca daca ai vedea in jur cum comunitatea vorbeste, ai intra in joc...dar asaaaa, crezi ca tu s-ar ridica vreun penticostal sa inceapa sa vorbeasca in limbi ( atunci cand hotaraste Duhul Sfant), daca nu ar hotari pastorul...si nu ar sprijini credinciosii in sensul asta, sau daca cei din jur nu ar fi daruiti?

Am auzit de un penticostal care vorbea in limbi/se ruga in gradina personala...deci in sfarsit un caz demn de consemnat, dar oare restul cum de nu primesc darul si in afara Bisericii?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Care este adevarul despre vorbirea in limbi ? petrut-angel Secte si culte 1534 12.03.2018 22:00:37
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Dilema unui ortodox privind darul vorbirii in limbi la penticostali gpalama Secte si culte 4 29.05.2010 21:11:29
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10