Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.12.2009, 13:50:45
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

De ce nu stati rogu-va on topic. Doriana, zi tu ce te-a determinat sa treci la penticostali, te rog :) Ce anume nu a fost satisfacator in ortodoxie, dar a fost mult mai apetisant in cultul penticostal.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.12.2009, 14:06:58
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
De ce crezi tu ca ai fi avut mantuirea ratata? Un indiciu il vad in semnatura ta care nici macar nu este corect scrisa, pentru ca e, de fapt, o parafrazare a unui Sfant Parinte, Ciprian: Extra Ecclesia nulla salus - In afara Bisericii nu exista mantuire. Prin Biserica intelegandu-se, fireste, intai de toate, Sf. Taine. Deci ai dreptate, nu te-ar fi mantuit vietile sfintilor, filocalia si pelerinajele, ci Sf Taine, dintre care Spovedania si Impartasania cu Sf. Trup si Sange al Domnului, care, evident, presupun post si rugaciune.
Semnătura s-a vrut a fi un răspuns tocmai la acel citat, folosit de un user. Dacă deranjează (nu știu pe cine ar deranja faptul că doar Iisus mântuiește... de fapt știu...) pot s-o înlocuiesc. Nici ritualurile/sacramentele (numite de voi Sfinte Taine), nici postul și rugăciunea în sine nu ne pot mântui, acesta este atributul exclusiv al Domnului Iisus Hristos. Iar mântuirea ne-o conferă în virtutea meritelor Lui, nu ale noastre.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.12.2009, 14:14:10
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Dar daca doar Christos mantuieste (ai foarte mare dreptate, nici BO nu crede altceva)
- daca acesta nu se da dupa meritele noastre (din nou, foarte mare dreptate, nici BO nu crede altceva)

Atunci de ce sa mai incercam sa ne indreptam, daca oricum e cadou si nu pentru meritele noastre? (nu ca am avea vreunul)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.12.2009, 14:20:27
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
De ce nu stati rogu-va on topic. Doriana, zi tu ce te-a determinat sa treci la penticostali, te rog :) Ce anume nu a fost satisfacator in ortodoxie, dar a fost mult mai apetisant in cultul penticostal.
ok. Eu m-am nascut intr-un sat fara preot si am crescut intr-un dat cu BO de rit vechi, unde se predica in limba slavona. :) Cand am crescut am mers la spovedanie, impartasanie, am tinut posturile, dar nu aveam minimul de cateheza; adica sa stiu si eu ce este mantuirea, jertfa lui Hristos, Evanghelia, etc. Nu mi se spunea. Deci e o lipsa de informare si vestire a Evangheliei in BO. Ar trebui mai mult vorbit de Dumnezeu.

Am trecut prin probleme sufletesti si spirituale foarte mari, am cautat ajutor la preoti, moaste, adventisti, baptisti, dar nu am scapat de ele pana nu am intrat intr-o biserica penticostala . Oamenii se rugau, nimeni nu stia cine sunt si ce problema am, dar am simtit ca povara pe care o purtasem ani de zile s-a ridicat si de atunci problemele mele au luat sfarsit, fara ca macar fratii sa stie. A fost doar intre mine si Dumnezeu. Si asa am recunoscut ca acolo era Dumnezeu. Nu zic ca numai la penticostali este Dumnezeu, dar acolo a vrut El sa mi se reveleze si acolo m-a chemat. Pe altii ii cheama in alta parte, pe mine m-a chemat aici.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #15  
Vechi 03.12.2009, 14:40:59
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nu am fost un ortodox practicant, am devenit însă acum practicant, lucru ce-l consider net superior. Și spun acest lucru nu din lipsă de modestie, deaoarece cred că mai am foarte mult de lucrat l desăvârșirea caracterului meu. Vorbesc din punctul meu de vedere, nu o luați ca o regulă: dacă aș fi rămas ortodox, chiar devenind practicant, chiar citind viețile tuturor sfinților, Filocalia, pelerinaje la Ierusalim și Mt. Athos, aș fi fost un om pierdut cu mântuirea ratată!
Poti sa detaliezi ultimul fragment bolduit?????

Dar parca toti cei care cred in Iisus Hristos si au credinta...se mantuiesc!!!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 03.12.2009, 14:44:17
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
ok. Eu m-am nascut intr-un sat fara preot si am crescut intr-un dat cu BO de rit vechi, unde se predica in limba slavona. :) Cand am crescut am mers la spovedanie, impartasanie, am tinut posturile, dar nu aveam minimul de cateheza; adica sa stiu si eu ce este mantuirea, jertfa lui Hristos, Evanghelia, etc. Nu mi se spunea. Deci e o lipsa de informare si vestire a Evangheliei in BO. Ar trebui mai mult vorbit de Dumnezeu.
Tu generalizezi afirmand ca Biserica din satul tau inseamna intreaga Ortodoxie, sau ca asa cum ai fost tu ar fi toti ortodocsii????.. tu nu cautai cu sufletul nimic, nu citeai, nu iti doreai sa te apropii de Dumnezeu?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 03.12.2009, 14:50:02
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Andrusca, si eu sunt de parere ca acolo unde oamenii se convertesc la alte culte, nu e vina doar a lor. E esecul familiei si chiar si al preotului. Am vazut printre cei de alte culte foarte multi oameni care aveau o traire exemplara si multa ravna (eu sunt nimic pe langa convingerea si interesul lor, efectiv sunt zero barat si nu din smerenie o spun, ca nu am asa ceva, pur si simplu nici nu exist din punctul asta de vedere) si senzatia mea e ca, daca ar fi stiut cineva sa le spuna despre ortodoxie, nu ar mai fi plecat. E ca un fel de potential "irosit".
Cand eram mica, nici eu nu stiam absolut nimic despre ortodoxie, doar ce se vedea: ca e o religie de babe, ca preotul lalaie la slujbe, si mi se parea mult mai frumos si mai hmmm.. organizat si riguros totul la catolici, mai civilizat. E foarte usor sa ti se para iarba mai verde in alta parte, cand nimeni nu ti-o arata pe cea pe care pasesti acum.
Si puterea exemplului e foarte mare. Daca nu esti genul de om care sa caute si sa caute si sa caute de unul singur, dand cu capul singur si de ateism, si de hinduism, si de yoga, si de catolicism, si de ortodoxie, pana cand isi gaseste linistea - daca nu esti asa, tendinta este sa te inspiri si sa lucrezi impreuna cu altul.
Daca nu ai la indemana un exemplu ortodox, pe care sa-ti fie drag sa il urmezi -- il vei cauta in alta parte.

Last edited by lareine; 03.12.2009 at 14:52:39.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 03.12.2009, 15:01:03
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Tu generalizezi afirmand ca Biserica din satul tau inseamna intreaga Ortodoxie, sau ca asa cum ai fost tu ar fi toti ortodocsii????.. tu nu cautai cu sufletul nimic, nu citeai, nu iti doreai sa te apropii de Dumnezeu?
era doar o sugestie prieteneasca; nu ma lua in seama daca nu vrei. Insa, daca as fi preot, as spune oamenilor mai mult despre Dumnezeu, nu as spune ca lumea e deja crestinata si nu mai e nevoie.

desigur ca tanjeam dupa Dumnezeu; altfel nu L-as fi cautat pana L-as fi gasit. :)
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.12.2009, 15:10:09
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
Andrusca, si eu sunt de parere ca acolo unde oamenii se convertesc la alte culte, nu e vina doar a lor. E esecul familiei si chiar si al preotului. Am vazut printre cei de alte culte foarte multi oameni care aveau o traire exemplara si multa ravna (eu sunt nimic pe langa convingerea si interesul lor, efectiv sunt zero barat si nu din smerenie o spun, ca nu am asa ceva, pur si simplu nici nu exist din punctul asta de vedere) si senzatia mea e ca, daca ar fi stiut cineva sa le spuna despre ortodoxie, nu ar mai fi plecat. E ca un fel de potential "irosit".
Cand eram mica, nici eu nu stiam absolut nimic despre ortodoxie, doar ce se vedea: ca e o religie de babe, ca preotul lalaie la slujbe, si mi se parea mult mai frumos si mai hmmm.. organizat si riguros totul la catolici, mai civilizat. E foarte usor sa ti se para iarba mai verde in alta parte, cand nimeni nu ti-o arata pe cea pe care pasesti acum.
Si puterea exemplului e foarte mare. Daca nu esti genul de om care sa caute si sa caute si sa caute de unul singur, dand cu capul singur si de ateism, si de hinduism, si de yoga, si de catolicism, si de ortodoxie, pana cand isi gaseste linistea - daca nu esti asa, tendinta este sa te inspiri si sa lucrezi impreuna cu altul.
Daca nu ai la indemana un exemplu ortodox, pe care sa-ti fie drag sa il urmezi -- il vei cauta in alta parte.
Dumnezeu la Judecata nu ne va intrebe "din cauza cui?"...ci " de ce ai facut asta(tu)?"...asta e ideea mea de baza si nu sunt de acord sa aud, ca ba preotul, ba baba, ba tata, ba pisica..porcul sau vecinul din sat!!!!....nu discutam despre ceilalti, ce despre ce a facut fiecare persoana individual!!!!

Cu mana pe inima iti spun ca eu mai mult decat orice a facut orice preot pentru mine am incercat sa aflu, sa fac o comparatie, am studiat, am incercat sa inteleg si am crezut...cu ajutorul lui Dumnezeu!!!

Exista cu siguranta doua tipologii de crestini:
1. Cei care se impiedica de singurul exemplul din sat, acela al preotului betiv, care cade in santuri...si de fiecare data cand il vad il injura, il dispretuiesc si dispretuiesc si Biserica si pe Dumnezeu=oamenii fara credinta, fara educatie religioasa si care fac multe pacate oricum, si care nu se vor apropia cu usurinta de Biserica decat daca ii va scutura Dumnezeu bine, prin diverse evenimente din viata lor!!!

2. Credinciosii care il vor simti pe Dumnezeu, vor avea in suflet credinta sanatoasa si vor simti sfintenia Bisericii Ortodoxe ( sfintenie care nu se mai regaseste in absolut nicio alta Biserica, casa de adunare, cult, secta, denominatiune...etc), vor vedea crestinii model si ii vor aprecia, vor asculta muzica psaltica si le vor da lacrimile, vor auzi clopotele batand, vor gasi sau cauta preotii deosebiti, smeriti, vor cauta sfaturi duhovnicesti, si vor simti erezia...de la primele cuvinte!!!

In ceea ce ma priveste, in seara de dinaintea plecarii din tara am trecut pe la Mitropolie si pe la Racla Sfintei Parascheva si cum stateam la coada si se auzeau cloptele sunand atat de frumos si de grav...am inceput sa plang, pentru ca stiam ca nu voi gasi ceva asemanator in alta parte...daca am avut dreptate????...bineinteles, e ceva ce nu pot avea celelalte culte si nu poti intalni oricat te-ai autosugestiona si ai incerca sa privesti vitraliile, reprezentarile moderniste ale Mantuitorului, arhitectura sofisticata si peretii vechi, reci...fara viata, fara sfintenie!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.12.2009, 15:19:27
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Andrusca, la Judecata de obste, aia pentru care ne rugam sa primim raspuns bun, se vor vedea si circumstantele in care am ajuns sa facem un lucru. Mama va raspunde pentru ce nu si-a educat copilul, la preoti nici nu vreau sa ma gandesc prin ce vor trece. E adevarat ca nu trebuie sa dam vina pe altii, mai ales cand le facem cu buna stiinta, dar nu ne putem nega istoria personala si rolul pe care l-au jucat altii in ea.
E foarte frumos ca ai avut atata interes sa cauti si sa citesti singura, insa Dumnezeu lucreaza si prin oameni, prin noi, nu doar prin textul scris.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudinea ortodoxa fata de oamenii de alte culte religioase PetruD Morala Crestina 947 03.02.2013 10:31:35
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte beliver Secte si culte 145 30.04.2010 18:06:16
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 02:20:05