Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 29.06.2010, 14:07:03
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu-mi place sa raspund punctual unui mesaj, dar aici, cu scuzele de rigoare, voi proceda astfel.

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Cand ceri un lucru cu credinta,atunci acel lucru se va indeplini.Dar pentru aceasta iti trebuie mult discernamant si multa credinta.Discernamant pentru a cere lucruri care nu sunt impotriva mantuirii tale.
Nimic mai adevarat. Deci, prin discernamant si multa credinta, putem cere Lui Dumnezeu orice, uneori chiar si ceva care contravine legilor fizicii (vezi exemplul Sfantului Ioan Rusul, care trimite - prin rugaciune - o farfurie cu pilaf cald, stapanului sau, pagan, la Mekka). Totul din dragoste si nu marire de sine!

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Spune Mantuitorul: Daca ati avea credinta cat un bob de mustar si ati spune muntelui sa vina....
Mie mi se pare aici o cerere concreta.E adevarat ca avem si rugaciunea Faca-se voia Ta,pentru ca daca nu suntem siguri pe ceea ce cerem spunem ,dar Faca-se Voia Ta Doamne si nu a mea.
De aici incepe la tine placerea pentru detaliu, incercarea de a da propria interpretare: "Mie mi se pare..." Se stie foarte bine ca nu intotdeauna dorintele noastre sunt dupa voia Lui Dumnezeu. Cu toate astea, primim ceea ce cerem. Prima minune facuta de Mantuitor NU era dupa voia Tatalui. Si totusi, la rugamintea Maicii Sale, s-a savarsit minunea preschimbarii apei in vin. Omul primeste intotdeauna ceea ce cere, dar va trebui sa suporte si consecintele in cazul in care se dovedeste ca ceea ce si-a dorit nu-i tocmai ce-i trebuie. (Stim cu totii povestioara cu "scurtarea crucii", cand toti cei care si-au purtat-o intreaga, reusesc sa treaca dincolo de prapastie, spre viata de veci, pe cand cei care s-au tot plans ca e prea lunga si prea grea, au primit ce-au dorit, dar nu-i mai ajuta sa se mantuiasca!)

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Cand ne rugam pentru tara nu avem aici o rugaciune concreta si intr-adevar aici lasam voia lui Dumnezeu sa se manifeste.Dar tocmai de aceea nu cred ca trebuia asa un efort pentru o cerere generala.Mie mi-ar fi placut ca sa existe o cerere concreta,unde se vedeau rezultate palpabile si masurabile,si exista responsabilitate fata de rugaciune.Asa,am facut rugaciunea bine sau prost,ce putem spune,o fi facut Dumnezeu ceva,daca ne-am rugat.Nu stim ce,dar ceva trebuie sa fi facut.
Iarasi cautam sa dam propria interpretare unui fapt care deja are reguli arhicunoscute prin sfintii parinti. Ce vrei tu sa masori? Fii cu luare aminte ca asta e mai rea decat cercetarea semnelor de la maini, pe care le-a cerut Toma de la Mantuitor. Ce crezi ca am cerut in pomelnicul nostru? Poftim, iata-l aici, nu e nici un secret:
Citat:
Acatist 40 de zile


--VII--


Ne rugăm pentru:

ANA
ANCA
ANTONIA
CULAI
DORINA
GEORGETA
GABRIELA
IOANA
fratele ION cu familia
NATALIA
LUNGU
RODICA
OLIMPIA
VIORICA
si toti rugatorii si ostenitorii stiuti si nestiuti

Pentru sanatate, iertare de păcate si spor duhovnicesc, pentru poporul român greu incercat, pentru luminarea și înțelepțirea celor care ne conduc, pentru pacea in sanul bisericii ortodoxe si intarirea in credinta a tuturor slujitorilor ei, pentru bătrânii și copii noștri, pentru cei care se află în boli si neputințe, în nevoi sau rele patimi, pentru cei prigoniti pentru dreapta credință și pentru tot sufletul cel întristat,
Doamne, Iisuse Hristoase, miluieste-ne si ne mantuieste pe noi!
Amin!
Cum trebuie sa procedam acum? Sa folosim ruleta, cantarul, microscopul pentru a vedea bunatatea Lui Dumnezeu? Nu ne este noua dat sa stim si poate ca nici nu trebuie, fiindca astfel am putea sa cadem in mandrie desarta! Datoria noasrta, a mea si a ta, este sa ne rugam. Restul ne depaseste!

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Eu raman la parerea ca Dumnezeu vrea sa ne curatim sufletele si inimile noastre mai intai,asta este principalul obiectiv,iar ce o sa se intample cu tara si cu lumea aceasta se ocupa El.Dar obiectivul principal nu e lumea aceasta sau tara aceasta ,ci lumea cealalta care va exista in vesnicie.Deci ,daca ar fi sa ne rugam pentru lumea cea vesnica,da ,as fi de acord.
Revelatia este aceeasi si suntem de acord cu tine, cu o singura maaare exceptie: "Da, as fi de acord!" Noi ne depasim "prerogativele" de mireni, dar tu? Crezi ca Dumnezeu ne cere noua acordul sa selecteze binele de rau? Tu trimite-I doar gandul tau bun, si lasa judecata pentru indrazneala altora pe seama Lui!

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Daca noi o sa fim mai buni,curati,mai aproape de Hristos,poate asa vom schimba ceva in tara asta,schimbandu-i pe cei din jurul nostru,insa daca ramanem aceiasi,degeaba ne rugam pentru tara.
Sigur ca da. NOI, Dane, noi, incepand cu mine si cu tine, nu incepand cu presedintele tarii!

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
As fi de acord cu un obiectiv prin care am schimba ceva in noi insine,ceva din comportamentul nostru.Daca ramanem aceiasi,nu am facut nimic,sau aproape nimic.
Recunosc: finalul este sublim. Acum sa trecem si la fapte!
Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #142  
Vechi 29.06.2010, 22:54:20
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit rugaciune pentru fratii nostrii

Cu toate ca sunt plecata afara sa stiti ca ma doare de ce vad la televizor.Dumnezeu sa ii ierte pe cei morti ,iar pe cei ramasi sa ii ajute Dumnzeu sa treaca peste aceste incercari.Ma alatur si eu cu o mica rugaciune.
Doamne,Iisuse Hristoase,Dumnezel nostru,primeste smerita mea rugaciune si nu ne pierde
intru mania Ta cu varsarea ploilor necontenite,ci porunceste norilor sa se imprastie si
razele soarelui sa straluceasca pe pamint,spre inmultirea rodurilor pamintului si adunarea
lor,ca toata indestularea lor avind,sa preamarim Numele Tau, al Tatalui si al Fiului si al
Sfintului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor .Amin.


Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste si mantuieste-ma pe mine
pacatoasa.....Doamne Ajuta.
Reply With Quote
  #143  
Vechi 29.06.2010, 22:56:34
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Acum ar fi timpul sa se faca o rugaciune comuna pentriu incetarea ploilor devastataoare.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 29.06.2010, 23:04:45
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit http://apologeticum.wordpress.com/2010/06/25/proorocie-despre-un-masacru-in-2011-in-r

Luisa Ivana

Cititi cu atentie in Revista Atitudini sfatul Parintelui Iustin Parvu referitor la vremurile saraciei si la felul in care e nevoie de o rugaciune “aprofundata “, cu simtire a harului pentru a deosebi binele de rau .A trecut vremea supeficiala si noi mirenii e imperios necesar sa intelegem ca singura salvare este rugaciunea ,nu doar cu mintea si gura ,ci cu strapungerea inimii .Probabil Parintele Iustin vede mult mai multe ,dar nu pierde timpul cu explicatii de neinteles pentru cei mai multi dintre noi ,ci spune raspicat si clar ca asta trebuie facut acum :rugaciunea inimii cu focul Duhului Sfant .Sa trecem la treaba asadar !
Dragul meu Parinte Iustin , ce mult imi doresc sa ajung la Petru Voda !
Reply With Quote
  #145  
Vechi 30.06.2010, 00:25:58
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Luisa Ivana

Cititi cu atentie in Revista Atitudini sfatul Parintelui Iustin Parvu referitor la vremurile saraciei si la felul in care e nevoie de o rugaciune “aprofundata “, cu simtire a harului pentru a deosebi binele de rau .A trecut vremea supeficiala si noi mirenii e imperios necesar sa intelegem ca singura salvare este rugaciunea ,nu doar cu mintea si gura ,ci cu strapungerea inimii .Probabil Parintele Iustin vede mult mai multe ,dar nu pierde timpul cu explicatii de neinteles pentru cei mai multi dintre noi ,ci spune raspicat si clar ca asta trebuie facut acum :rugaciunea inimii cu focul Duhului Sfant .Sa trecem la treaba asadar !
Dragul meu Parinte Iustin , ce mult imi doresc sa ajung la Petru Voda !
Daniele, trebuie sa-ti spun ca ti-ai spalat toate pacatele cu mesajul asta. Stiam eu ca esti un om deosebit. Abia acum esti tu, cel adevarat!!
Multumim mult pentru date. Pentru mine sunt de mare pret si presupun pentru toata lumea. Poate acum vom intelege cu totii cat de necesar este sa postim si sa ne rugam.
Dumnezeu sa aiba mila de noi si sa ne ajute sa ne mantuim macar pe ultimii 10 metri, daca pana acum nu ne-a venit mintea la cap!
Redau inca o data linkul , dar si un "paste" direct de la sursa.

Proorocie despre un masacru in 2011 in Romania
06/25/2010 de admin

Pustnicul N. se nevoia mai mult pe Muntele Giumalau. Avea darul lui Dumnezeu, de a se face nevazut. In anul 2001, i-a spus fratelui I:

- Peste doua saptamani, o sa fie un eveniment important intr-o tara indepartata. Efectul daunator in Romania va fi in anul 2001. Ai sa fii in Iasi, sa nu te sperii….[1] Roaga-te lui Dumnezeu sa nu te prinda anul 2011 in oras, pentru ca va fi mare varsare de sange[2]. O sa randuiasca Dumnezeu si o sa stai in Muntele Rarau, in 2011.

Fratele I. avea 60 de ani si a intrebat:

- Mai este mult pana in 2011. O sa traisc pana atunci?

- O sa traiesti. O sa ma rog ca sa locuiesti pe Muntele Rarau.

Cu un an mai inainte de a se muta la viata cea vesnica[3], pustnicul N. i-a spus fratelui I., ziua in care sa vina si cum sa-l inmormanteze. In ziua pe care o prorocise, a fost gasit adormit intru Domnul si ingropat de fratele I. si maica T., dupa obiceiul pustnicesc, pe Muntele Giumalau, in locasul pe care si l-a sapat singur. Pustnicul N. nu a vrut sa i sa puna cruce pe mormant, ca sa nu stie nimeni locul unde este ingropat si i-a dat canon fratelui I, sa nu-i spuna nimanui numele..



--------------------------------------------------------------------------------

[1] Este vorba de atacul terorist din 11 septembrie 2001, asupra celor doua blocuri gemene din New York, care, dupa cum spunea presedintele Bush, au schimbat soarta lumii (in mai rau pentru crestinii ortodocsi).

[2] Cum vor putea trai adevaratii crestini in vremurile antihristice? Cu ajutorul lui Dumnezeu, cum au trait in toate timpurile. Dumnezeu este cel care ne ajuta, ne hraneste, ne da sanatate, putere, ne apara si ne mantuieste. Conducatorii si guvernele risipesc darurile lui Dumnezeu. Cine va participa in fiecare duminica si sarbatoare la Sfanta Liturghie, va implini canonul de rugaciuni, va posti, va face milostenie, se va spovedi si impartasi, va primi ajutorul lui Dumnezeu. Iar cine isi va pune nadejdea in oameni, se va chinui si in aceasta viata, si-n viata cea vesnica. Pentru ca spune Duhul Sfant: Blestemat este omul ce se increde in om.

[3] Pustnicul N. s-a mutat la viata cea vesnica in anul 2002, fiind in varsta de 108 ani
.

extras din cartea Pustnicii nevazuti ai Athosului, Editura Panaghia
Reply With Quote
  #146  
Vechi 01.07.2010, 22:13:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=Daniel777;264751]Luisa Ivana

Cititi cu atentie in Revista Atitudini sfatul Parintelui Iustin Parvu referitor la vremurile saraciei si la felul in care e nevoie de o rugaciune “aprofundata “, cu simtire a harului pentru a deosebi binele de rau .A trecut vremea supeficiala si noi mirenii e imperios necesar sa intelegem ca singura salvare este rugaciunea ,nu doar cu mintea si gura ,ci cu strapungerea inimii .Probabil Parintele Iustin vede mult mai multe ,dar nu pierde timpul cu explicatii de neinteles pentru cei mai multi dintre noi ,ci spune raspicat si clar ca asta trebuie facut acum :rugaciunea inimii cu focul Duhului Sfant .Sa trecem la treaba asadar !
Dragul meu Parinte Iustin , ce mult imi doresc sa ajung la Petru Voda ![/quote

Doamne ajuta sa ne putem ruga. Cu binecuvantare de la duhovnic. Cine nu e deprins cu rugaciunea inimii poate citi carti in care se vorbeste despre aceasta: ,,Pelerinul rus", ,,Vedere duhovniceasca" etc.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 01.07.2010, 22:20:36
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Luisa Ivana

Cititi cu atentie in Revista Atitudini sfatul Parintelui Iustin Parvu referitor la vremurile saraciei si la felul in care e nevoie de o rugaciune “aprofundata “, cu simtire a harului pentru a deosebi binele de rau .A trecut vremea supeficiala si noi mirenii e imperios necesar sa intelegem ca singura salvare este rugaciunea ,nu doar cu mintea si gura ,ci cu strapungerea inimii .Probabil Parintele Iustin vede mult mai multe ,dar nu pierde timpul cu explicatii de neinteles pentru cei mai multi dintre noi ,ci spune raspicat si clar ca asta trebuie facut acum :rugaciunea inimii cu focul Duhului Sfant .Sa trecem la treaba asadar !
Dragul meu Parinte Iustin , ce mult imi doresc sa ajung la Petru Voda !
Si mai am o propunere. Individual sau in grup sa nu uitam sa citim cate catisme putem din ,,Psaltirea Maicii Domnului". E o datorie de suflet sa vorbesc despre aceasta.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 24.09.2010, 14:37:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sorinela

Citat:
În prealabil postat de solentina Vezi mesajul
Cu toate ca sunt plecata afara sa stiti ca ma doare de ce vad la televizor.Dumnezeu sa ii ierte pe cei morti ,iar pe cei ramasi sa ii ajute Dumnzeu sa treaca peste aceste incercari.Ma alatur si eu cu o mica rugaciune.
Doamne,Iisuse Hristoase,Dumnezel nostru,primeste smerita mea rugaciune si nu ne pierde
intru mania Ta cu varsarea ploilor necontenite,ci porunceste norilor sa se imprastie si
razele soarelui sa straluceasca pe pamint,spre inmultirea rodurilor pamintului si adunarea
lor,ca toata indestularea lor avind,sa preamarim Numele Tau, al Tatalui si al Fiului si al
Sfintului Duh,acum si pururea si in vecii vecilor .Amin.


Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu miluieste si mantuieste-ma pe mine
pacatoasa.....Doamne Ajuta.
După câte am vorbit cu tine , de curând ai fost în România și ai plecat de aici cu un gust amar, văzând cele ce sunt pe aici și mai ales că în bisericile noastre din țară sunt aproape uitați în rugăciune cei plecați în afară. De aceea văd foarte bună inițiativa de a crea grupuri de rugăciuni atât pe forum cât și pe Comunitatea site-ului nostru . O inițiativă bună și drept de urmat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #149  
Vechi 24.09.2010, 15:04:10
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit rugaciune

Imparate Ceresc,pe credinciosul nostru popor roman intareste-l,credinta o intareste,pe pagani imblanzeste-i,lumea o impaca.Sfant lacasul acesta bine il pazeste,pe cei mai inainte adormiti,parintii si fratii nostri,in lacasurile dreptilor ii aseaza si pe noi in pocainta si marturisire ne primeste,ca un Bun si de oameni iubitor.Amin!
Reply With Quote
  #150  
Vechi 24.09.2010, 16:45:04
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Asa incepea:

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Înainte de începerea postului Învierii Domnului ne-am adunat într-un grup de rugăciune pentru citirea Psaltirii.Am propus ca această inițiativă să continue în toate posturile pentru folosul nostru al tuturor dar și pentru a ne ruga ca mila și ajutorul lui Dumnezeu să nu se depărteze de la noi în aceste vremuri grele pentru toți.

Deschid acest topic pentru a putea comunica între noi
public, astfel încât acei care doresc să se alăture nouă să o poată face aici. Având în vedere că sunt destule threnduri unde putem să ne adresăm cuvinte ironice sau jignitoare, rog pe acei care nu pot sau nu doresc să se roage alături de noi, să se abțină de la comentarii pe acest topic.

Ne rugăm pentru:
- noi și pentru iertarea păcatelor noastre,pentru dreptcredinciosul popor român,pentru luminarea și înțelepțirea celor care ne conduc,pentru Sfânta Biserică ortodoxă,pentru bătrânii noștri,pentru tinerii și copii noștri,pentru acei care se află în neputințe și griji,în nevoi și în rele pătimirii,pentru cei izgoniți pentru dreapta credință și pentru tot sufletul cel întristat și necăjit.

Leaderul nostru este Iisus Hristos "unde sunt doi sau trei care se roagă în numele Meu acolo sunt și Eu".
Iar mai apoi cineva intreaba:

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Va rog sa-mi spuneti, daca a luat cineva binecuvantare de la duhovnic pentru aceasta actiune.
Bun lucru se vrea acesta! Este doar un pic "haios" (in sensul bun, nu peiorativ). Internetul asta! O sa ajungem sa ne rugam in grupuri virtuale! Brrrr.....!!!! Ma cam ia cu frig!

Iar legat de binecuvantare, nu va jucati fiindca (m-a rog sa gresesc eu, mai bine) sunteti pe... "ghiata foarte subtire"! Nu din cauza Psaltirii ci a felului prea detasat de randuiala Bisericii in care se pune problema. Sau poate ca aceasta (randuiala) a devenit insuficienta si trebuie completata? Sa nu intelegeti cum ca as fi impotriva rugaciunii de acasa sau a rugaciunii in comun in alte spatii decat biserica dar... Pentru asta poate ar trebui binecuvantare, dupa cum intreba si Miha-anca; nu pentru Psaltire ci pentru actiune!

Oricum este ceva inedit si merita retinut ca ceva interesant spre bine, chiar. M-as prinde si eu dar nu o fac fiindca, pentru mine, iertati-ma, este foarte asemanator cu ceea ce fac aproape in fiecare zi in biserica.

Va rog sa nu va grabiti sa ma certati, nu va condamn deloc, n-am de ce; rugati-va si pentru mine! Dar sa fiti atenti, da?

Last edited by Pr.Gheorghe; 24.09.2010 at 17:26:22.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grup de rugaciune delia31 Umanitare 286 11.03.2024 04:41:48
Rugaciune pentru elevi si pentru profesori spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 07.07.2012 02:50:19
Acatiste la Manastiri, pentru cei care nu se afla in tara Iulia11 Generalitati 7 01.11.2010 12:48:47
Sfântul Vasile cel Mare : picături de înțelepciune - PENTRU SUFLETELE NOASTRE cristiboss56 Pocainta 19 12.01.2010 18:45:34
Pentru cei diaspora (dar si din tara)-aveti biblioteca de carti religioase? sophia Biserica Ortodoxa Romana 6 08.10.2009 23:35:55