Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 11.06.2012, 22:08:58
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.187
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Stim in adevar ca Hristos este Cuvantul lui Dumnezeu, "exprimarea" voii Sale.

Insa Cuvantul lui Dumnezeu este si Cuvantul scris, Porunca sau Legea.

Iata doar cateva repere (din mai multe) prin care Cuvantul lui Dumnezeu este asemuit diferit, de la context la context:


"Semanatorul a iesit sa-si semene samanta... Iata ce inteles are pilda aceasta: Samanta este Cuvantul lui Dumnezeu. (Luc.8:5,11)

"Dar El, drept raspuns, a zis: "Mama Mea si fratii Mei sunt cei ce asculta Cuvantul lui Dumnezeu si-l implinesc." (Luc.8:21)

"Daca Legea a numit "dumnezei" pe aceia carora le-a vorbit cuvantul lui Dumnezeu - si Scriptura nu poate fi desfiintata." (Ioan.10:35)

"Luati si coiful mantuirii si sabia Duhului, care este Cuvantul lui Dumnezeu." (Efes.6:17)

Si chiar in textul Epistolei catre Evrei gasim aceasta referinta:

"Aduceti-va aminte de mai marii vostri, care v-au vestit Cuvantul lui Dumnezeu; uitati-va cu bagare de seama la sfarsitul felului lor de vietuire si urmati-le credinta! (Evr.13:7)
Dacă în toate versetele pe care le-ai turnat mai sus, voi penticostalii credeți că e vorba de cuvântul scris atunci sunteți total analfabeți în cultura biblică (aia adevărată nu memoratul mecanic de versete).

Cineva făcea observația mai sus că penticostalii nu se înghesuie la scris cărți, însă se pare că nu prea au spor nici la citit lucruri elementare pentru înțelegerea Bibliei.

Logos poate să însemne înțeles, sens, logică, tâlc, sens etc. Abuzul de interpretare exprimat în formula ”Cuvântul lui Dumnezeu= Biblia” este una dintre marile inepții ale gândirii neoprotestante. Patristica târzie a arătat că Biblia este revelația lui Dumnezeu, dar revelația lui Dumnezeu nu se limitează la Biblie, chiar dacă este centrată pe Biblie și pe tâlcuirea ei adecvată în Biserică.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #92  
Vechi 11.06.2012, 22:10:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Bine, în concepția lui Cătălin nici Papa de Roma nu este creștin....
Recunoste BO Tainele din afara ei? Citatul, va rog, nu consideratii filozofice personale. V-am rugat sa nu ma mai pomeniti ca si cand as spune ceva diferit de ortodoxie.
Am spus ca sub umbrela ecumenismului prozelitismul neoprotestant are mai multa aderenta. In schimb prozelitismul catolic e pe culmi prin intermediul ecumenismului, mai ales ca multi ortodocsi cred ca BC e o biserica la fel ca BO.
  #93  
Vechi 11.06.2012, 22:12:16
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Adventistilor si penticostalilor trinitarieni care trec la BC li se face doar mirungerea? Avem senzatia ca sunt si botezati.
Nu mai sunt botezați.
  #94  
Vechi 11.06.2012, 22:15:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Biserica Catolică recunoaște botezul care îndeplinește trei condiții:
1. Intenția celebrantului - cel care botează dorește să boteze;
2. Materia - botezul se face cu apă; doar în împrejurări excepționale, când apa nu este disponibilă, cu altă materie cum ar fi, spre exemplu, nisip;
3. Formula trinitară : Te botez în numele Tatălui, Fiului și Sfântului Duh.
Dacă aceste trei condiții sunt îndeplinite, botezul este valid.
De aceea vom observa că nu putem vorbi despre "botezul neoprotestant" la grămadă.
Exempli gratia: botezul săvârșit în Biserica Adventistă de Ziua a Șaptea este valid, pe când botezul săvârșit într-o biserică penticostală unitariană (există și așa ceva) sau în cadrul grupării Martorii lui Iehova nu este valid, deoarece aceștia din urmă au o teologie netrinitariană.
Bun, aceasta teorie e valabila in BC (numai dupa Conciliul Vatican II). Nu e valabila in BO, desigur. La mai multi catolici am intalnit gandirea ca daca ceva e intr-un fel in BC, rezulta ca e la fel si in BO. Unii chiar merg mai departe, spunand ca BO este o parte din BC (cum e de exemplu BRU), deci are aceleasi invataturi.
  #95  
Vechi 11.06.2012, 22:16:13
Dasy de Mara Dasy de Mara is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.12.2010
Locație: Nürnberg
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Send a message via Skype™ to Dasy de Mara
Exclamation Botezul

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Adventistilor si penticostalilor trinitarieni care trec la BC li se face doar mirungerea? Avem senzatia ca sunt si botezati.
__________________________________________________ ________________________

Sa boteze poate si-i musai sa boteze orisicine, chiar si moasa, care vede ca un copil este nascut si nu vede sansa de supravietuire: Sa spuna: "se boteaza robul lui Dumnezeu "NUMELE" (ii dai nume) In numele Tatalui, Amin si al Fiului, Amin si al SFANTULUI Duh AMIN. In caz ca supravietuieste ii Spune preotului si ceea ce este legat de acest ritual nu mai face preotul ci implineste numai celelalte. Iar daca moare se ingroapa cu preot, se pune la pomelnic si cred ca poate si la Proscomidie sa fie pomenit.
  #96  
Vechi 11.06.2012, 22:16:57
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Recunoste BO Tainele din afara ei? Citatul, va rog, nu consideratii filozofice personale.
Nu am ce citat să vă dau, pentru că în BO nu există o poziție unitară și clar definită cu privire la acest aspect, ceea ce se vede și din praxă.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
V-am rugat sa nu ma mai pomeniti ca si cand as spune ceva diferit de ortodoxie.
Dar de ce nu, dacă spuneți ? Convingerea dumneavoastră personală nu ține întotdeauna loc de adevăr obiectiv.

De altfel, nu trebuie să mă credeți pe mine. Interesați-vă la episcopul dumneavoastră, sau la Patriarhie, cu această întrebare: Papa Benedict al XVI-lea este sau nu este creștin ?

Last edited by MihaiG; 11.06.2012 at 22:20:52.
  #97  
Vechi 11.06.2012, 22:19:35
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.187
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
O hermeneutica corecta ma face sa-l reproduc pe Fericitul Augustin astfel: "Iubeste pe Dumnezeu si poti sa faci ce vrei."

Ce ar intelege vecinul meu, din expresia "Iubește și fă ce ți-ai propus." care ultima oara cand a fost la biserica era in cristelnita?

Acum, ma va judeca oare Domnul, pentru ca L-am introdus intr-o expresie unde oricum isi are locul? Nu cred, vad insa ca a facut-o altcineva inaintea Lui.

...


Dar ca sa nu fiu o pricina de sminteala cu postarile mele ma vad nevoit sa aduc aici contextul respectiv.

„Intr-un cuvant, primeste aceasta scurta porunca: iubeste si fa ce vrei! Daca pastrezi tacerea, sa fie din iubire; daca strigi sa fie din iubire; daca indrepti, indreapta din iubire; daca ierti, iarta din iubire. Radacina interioara sa fie cea a iubirii, din aceasta radacina nu poate iesi decat bine.”

sursa:
http://www.razbointrucuvant.ro/2007/...si-fa-ce-vrei/
E o traducere eronată care a contaminat tot internetul (și nu numai). Și eu credeam cu ani în urmă în formula ”iubește și fă ce vrei”, până am fost corectat de către un călugăr catolic augustinian, latinolog competent și traducător a numeroase scrieri a episcopului de Hippona, printre care și celebrele ”Confesiuni”.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #98  
Vechi 11.06.2012, 22:25:30
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Bun, aceasta teorie e valabila in BC (numai dupa Conciliul Vatican II). Nu e valabila in BO, desigur. La mai multi catolici am intalnit gandirea ca daca ceva e intr-un fel in BC, rezulta ca e la fel si in BO. Unii chiar merg mai departe, spunand ca BO este o parte din BC (cum e de exemplu BRU), deci are aceleasi invataturi.
O corecție necesară: Aceasta nu este o "teorie", ci este dogma Bisericii legată de sacramentul Botezului. Ea este adevăr revelat, și ca urmare este valabilă oriunde și oricând. Distincția între BC și BO este că BC recunoaște acest adevăr, iar BO (cel puțin în accepțiunea dumneavoastră), nu.
  #99  
Vechi 11.06.2012, 22:36:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Nu am ce citat să vă dau, pentru că în BO nu există o poziție unitară și clar definită cu privire la acest aspect, ceea ce se vede și din praxă.
Dar eu v-am dat nu unul ci multe citate despre acest lucru, dvs. nu imi puteti da niciunul. V-am explicat pe larg, cu citate, inclusiv practica iconomiei in BO. In cazul in care doar parerile dvs. sunt ca argument va rog ca pe viitor sa spuneti ceva doar daca aveti si argumente. Mai mult, va rog daca gasiti ca inainte de sec. XX (cand se foloseste limbajul corect politic) citate in care BO numeste catolicii altfel decat papisti.
  #100  
Vechi 11.06.2012, 22:38:27
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
O corecție necesară: Aceasta nu este o "teorie", ci este dogma Bisericii legată de sacramentul Botezului. Ea este adevăr revelat, și ca urmare este valabilă oriunde și oricând. Distincția între BC și BO este că BC recunoaște acest adevăr, iar BO (cel puțin în accepțiunea dumneavoastră), nu.
Asadar dogma BC, bine ca intelegem amandoi acelasi lucru. Acesta este adoptata dupa Vatican II, dar este o alta poveste, nu intereseaza pe ortodocsi.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos S-a nascut pentru toti oamenii! laurastifter Alte Religii 24 05.04.2013 14:10:48
De ce romanii nu mai fac filme istorice. Theodor_de_Mopsuestia Generalitati 22 27.03.2012 17:53:00
Bisericile din Apocalipsa joseph_ben_iacob Secte si culte 36 01.01.2011 14:38:29
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cine cunoaste adaposturi pentru oamenii fara casa ? irina1f Umanitare 3 24.12.2008 08:47:09