Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 02.11.2008, 11:54:09
misela misela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2008
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cei ce refuza sa creada in oranduiala Divina, cred in destin, in stele si alte cele ce se fac, spre deliciul celui rau. Insasi voia libera ce ne-a fost data este "tinuta-n frau", pentru ca altfel de mult am fi pierit dupa mintile noastre cazute in pacat.
Cum adica...daca incepi sa crezi ca sunt stele este pe calea celui rau?Adica,sa mi se ierte indrazneala,dar din cauza unor oameni care gandsc asa,au fost arsi pe rug oameni care au descoperit ca Pamantul este rotund.Cat despre celule atoomi,da ele exista si nu numai lumea de stiinta au dscoperit asta,dar uitati-va la voi.Pielea din ce este alcatuita.Nu din celule.Daca este sa negam faptele astea,vom devenii nu numai inculti,dar vom ajunge sa credem ca doar ce se vede este real si asa vom ajunge sa credem ce credeau filozofii din sec XVIIINumai deveniti precum Toma necredinciosul pt ca lucrurile sunt dovedite.Ca sa numai spun ca exista si multi oaeni ,parapsihologi care au observat atomii de hrdrogen cu ochiul liber,dra in curand si noi vom putea vedea asa cand vom trece la alta dimensiune.Un alt ex. concret si care-l intereseaza pe toata lumea:nutritia.Cum altfel se descopera ca in analize,cei care lesina au lipsa de fier si mai stiu eu ce vitamine?STiinta a evoluat fratilor si trebuie sa ne conformam cu ea pt ca altfel spunem ca gandim bine dar vom devenii din ce in ce mai increduli si mai distantati de Dumnezeu.
Cat despre Biblie,nu trebuie sa scrie ca la oamenii inculti(ca sa nu-i numesc altfel)ca Dumnezeu a creat lumina,Pamantul s.m.d.p. ajutandu-se de energiile sale creand o celula care a tot dezvoltat-o in timp(sa mai specific si ca lumea nu a fost creatta chiar in 6 zile precum specifica Biblia?Timpul e creat de om si el nu exista in fata lui D-zeu)Orice noua specie aparuta pe Pamant se datoreaza jocului de microbioni pe care D-zeu il aplica.Sa numai gandim ca daca noi nu vedem de tesuturile noastre grosolane,inseamna ca nu exista.Chiar si marii Sfinti Parinti simt aceste fiinte minuscule.De ce spune Iisus ca :macar un sambure de credinta daca vom avea,vom putea face lucruri pe care nici nu le visam.
  #262  
Vechi 03.11.2008, 09:11:06
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie Vezi mesajul
Eu cred ca nu.

În cartea Facerii nu e nimic despre acest lucru.

Asa-zisele descoperiri ale stiintei sunt mai degraba minunile mincinoase ale proorocului mincinos din Cartea Apocalipsei:

11. Si am vazut o alta fiara, ridicandu-se din pamant, si avea doua coarne asemenea mielului, dar graia ca un balaur
12. Si toata stapanirea celei dintai fiare ea o pune in lucrare, in fata ei. Si face pamantul si pe locuitorii de pe el sa se inchine fiarei celei dintai, a carei rana de moarte fusese vindecata.
13. Si face semne mari, incat si foc face sa se pogoare din cer, pe pamant, inaintea oamenilor...
(capitolul 13)
Pentru curiozitatea ta, iti recomand una dintre cele mai interesante carti de fizica, pe care am citit-o dintr-o suflare.

http://www.cartepremium.ro/produs/47...ubatomice.html

Autorul ne explica pe larg cum au fost descoperite particulele constituente ale atomului: electronii, protonii si neutronii. Cum au fost calculate masele si sarcinile lor, aceste masuratori fiind posibile fara a putea vedea respectivele particule sau chiar atomii insisi.

Stiinta este inspirata de la Duhul Sfant si noi nu trebuie sa fim ignoranti in fata descoperirilor care s-au facut si care se fac in continuare. Oamenii gasesc leacuri impotriva virusilor si tu spui ca nu exista microbi... :)

Bafta!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
  #263  
Vechi 09.11.2008, 23:51:14
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Iarasi o intrebare buna pentru atei sau oameni de stiinta,Cine a facut sau de unde au aparut aceste celule ,microbi sau atomi.Mai zicea cineva ca Pamantul a aparut datorita unei explozii si nu stiu ce ,dar acea explozie de ce a fost provocata ?
  #264  
Vechi 10.11.2008, 22:51:54
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Iarasi o intrebare buna pentru atei sau oameni de stiinta,Cine a facut sau de unde au aparut aceste celule ,microbi sau atomi.Mai zicea cineva ca Pamantul a aparut datorita unei explozii si nu stiu ce ,dar acea explozie de ce a fost provocata ?
Nu sunt nici ateu, nici om de stiinta (mai mult om al artei), dar intra asa de putini atei aici, incat sper ca pot raspunde la aceste intrebari.

Big-Bang-ul nu este o explozie, ci o expansiune. Este o mare diferenta aici. Principiul este, ca daca universul este in expansiune, cum observam acum, cand dam timpul inapoi este probabil ca materia (si timpul) sa fi fost mai apropiata una de cealalta. La un moment dat in trecut este asadar probabil ca aceasta sa fi fost atat de apropiata, incat semana un un punct imens de energie. Se presupune ca un primele milisecunde a existentei universului, acest "punct" de spatiu-timp si materie condensata s-ar fi marit cu o mare viteza ("Big Bang") si apoi expansiunea universului a continuat mai lent.

Expansiunea initiala a fost probabil provocata datorita instabilitatii acestui punct condensat. Pamantul a fost creeat abia mai tarziu, dupa ce s-au format diferitele tipuri de atomi (cauta "baryogenesis" sau "Nucleosynthesis" pentru teorii despre crearea barionilor si a atomilor).

Cat despre formarea celulelor, cauta "abiogenesis". Aceastea sunt teoriile curente din partea stiintei.
  #265  
Vechi 17.11.2008, 21:08:16
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie Vezi mesajul
Eu cred ca nu.

În cartea Facerii nu e nimic despre acest lucru.

Asa-zisele descoperiri ale stiintei sunt mai degraba minunile mincinoase ale proorocului mincinos din Cartea Apocalipsei:

11. Si am vazut o alta fiara, ridicandu-se din pamant, si avea doua coarne asemenea mielului, dar graia ca un balaur
12. Si toata stapanirea celei dintai fiare ea o pune in lucrare, in fata ei. Si face pamantul si pe locuitorii de pe el sa se inchine fiarei celei dintai, a carei rana de moarte fusese vindecata.
13. Si face semne mari, incat si foc face sa se pogoare din cer, pe pamant, inaintea oamenilor...
(capitolul 13)
In cartea facerii nu scrie nimic nici despre papucii tai: asta inseamna ca nu exista papuci pt tine si ca umbli fara incaltari!Papucii sunt mai degraba minunile minciunoase ale prorocului mincinos din Cartea Apocalipsei!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
  #266  
Vechi 18.11.2008, 21:23:23
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
In cartea facerii nu scrie nimic nici despre papucii tai: asta inseamna ca nu exista papuci pt tine si ca umbli fara incaltari!Papucii sunt mai degraba minunile minciunoase ale prorocului mincinos din Cartea Apocalipsei!

Daca s-ar scrie despre fiecare fel de guma care este si fiecare firma de suc ar ajunge cartea sa aiba mii de pagini......si cu detalii nefolositoare...sunt sigur ca pe langa Biblie mai sunt multe de zis,Biblia nu a cuprins tot si numai esentialul.
  #267  
Vechi 19.11.2008, 00:50:33
cristi88 cristi88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2008
Mesaje: 20
Implicit

@tiger
ia cauta singur si ai sa afli cum s-au format ...
sa iti dau eu niste indicii...


atomi is formati din 12 particule mai mici quarci, electroni etc(alea mai mici nu se stie cum s-au format dar nici nu e corect sa ne dam cu presupusu' )

atomi dieritelor elemente se pot forma prin -ntrun proces de fuziune ( doi atomi de hidrogen fuzioneaza = un atom de heliu )

pe baza acestui proces o sa fie construita o atomo centrala Iter in franta parca http://www.iter.org/

celulele sunt formate din atomi si functioneaza pe baza proprioetatiilor atomilor

forta care animeaza procesele intr-o celula sunt cauzate de proprietatea atoimilor de a vibra si misca (energie interna miscare borwniana) lucru care cauzeaza miliarde de interactiuni, ciocniri in perioade infime de timp, in urma carora supravietuiesc numai structurile stabile

tema pentru acasa ,
pt tine sau oriicine de pe forum,
cum este fabricata in celula o proteina , sau cum se divide adn-ul,
  #268  
Vechi 19.11.2008, 01:24:36
cristi88 cristi88 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2008
Mesaje: 20
Implicit

cum s-au format celulele si microbi
s-a reusit in laborator refacera aminoacizilor pe baza elementelor care erau pe pamant acum 1 miliard de ani

mai sunt doar 2 etape de refacut in ordinea asta , cea a lumi ARN si apoi ADN



cu presupusu au dreptu sa isi dea numai aia care cunosc tot ce tine de un domeniu si atunci
cand o fac imediat si testeaza, verifica imediat ce au presupus ,


http://en.wikipedia.org/wiki/Scientific_method

daca nu sti ceva NU este o rusine, ce mare lucru sa recunosti ca nu intelegi ceva ?
si mai apoi sa nu ai convingeri pe baza lucrurilor pe care nu le sti,
  #269  
Vechi 20.11.2008, 00:08:54
Askeladd Askeladd is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 143
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristi88 Vezi mesajul
cum s-au format celulele si microbi
s-a reusit in laborator refacera aminoacizilor pe baza elementelor care erau pe pamant acum 1 miliard de ani
Nu numai atat, s-au gasit in spatiu aminoacizii necesari pentru viata gata formati, indicatie ca nu numai pe pmant se formeaza respectivele molecule. Interesanta chestie.
  #270  
Vechi 20.11.2008, 18:35:50
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Askeladd Vezi mesajul
Nu numai atat, s-au gasit in spatiu aminoacizii necesari pentru viata gata formati, indicatie ca nu numai pe pmant se formeaza respectivele molecule. Interesanta chestie.

Askeladd am vazut ca te preocupa chestiile ca molecule ,chimie,etc.Cum crezi tu ca s-a format Pamantul?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Au fost "capturati" primii atomi de antimaterie Eugen7 Teologie si Stiinta 83 09.12.2010 17:58:51
Telefoanele mobile - mai multi microbi decat toaleta absolutep0wer Generalitati 6 02.08.2010 14:55:21
Exista mantuire, exista vindecare! iosif Pocainta 3 07.02.2007 13:48:29