Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 07.02.2012, 11:28:24
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu am niste prieteni care vor sa divorteze deoarece unul dintre ei este vadit nemultumit de dezordinea creata de celalalt in casa.Adica totul,dar pana la dezordine si curatenie!
Ciudat!
O alta prietena la lucru(care are mania plantelor ca si mine)spune ca sotul ei o ameninta mereu cu aruncarea plantelor sau cu disparitia lui,caci dupa judecata lui sunt prea multe la numar...

Unde este acceptarea celuilalt cu bune si rele?
Cata superficialitate,unde sunt adevaratele probleme existentiale?
Ori aceste casnicii au erodat din alte varii motive insa frustarile ies la suprafata prin diverse bagatele?
In general dezordinea exterioara denota dezordine interioara.

Mi se pare exagerata mania asta cu plantele inteleg una, doua, trei dar cand se exagereaza...

Mai bine iesi afara in natura decat sa iti faci jungla in casa....

Cat despre acceptarea celuilalt e adevarat, daca iubesti un om accepti orice, ierti totul. Si problemele mici sunt probleme si daca se adauga mai multe devin probleme mari, care pana la urma dau pe dinafara.

Raspunsul este in ultima intrebare.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 07.02.2012, 11:29:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

In realitate,persoana dezordonata are acest defect dar este imposibil sa nu aiba si alte calitati,este absurd si incorect sa o taxam pt un singur defect si sa nu-i luam in considerare celelalte daruri/calitati!
Pana la urma este o nedreptate facuta cuiva!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 07.02.2012, 11:34:11
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
In general dezordinea exterioara denota dezordine interioara.

Mi se pare exagerata mania asta cu plantele inteleg una, doua, trei dar cand se exagereaza...

Mai bine iesi afara in natura decat sa iti faci jungla in casa....

Cat despre acceptarea celuilalt e adevarat, daca iubesti un om accepti orice, ierti totul. Si problemele mici sunt probleme si daca se adauga mai multe devin probleme mari, care pana la urma dau pe dinafara.

Raspunsul este in ultima intrebare.
Ma rog,persoana respectiva are plante si afara pe terasa si in curte,problema lui sunt plantele ca si inventar.Nu conteaza locatia.
Ca fapt divers, casa lor nu este jungla ci un camin foarte elegant cu lucruri de valoare.
Pe el il deranjeaza luxul si frumosul,vrea spatii goale si lucruri ieftine...exact opusuri!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 07.02.2012, 11:41:05
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Poate si tipa cu plantele exagereaza, dar e urat sa-i spuna ca le arunca. Nu cred ca vrea sa faca asta, (cu toate ca stiu pe cineva a facut-o), dar unele persoane o iau personal. Probabil nu-si da seama cat inseamna pentru ea, si asta e nasol. Daca ajunge sa o faca, ea s-ar putea in sufletul ei a nu-l ierte niciodata. Si asta e o alta problema : tinerea de minte a raului si imposibilitatea iertarii; si e greu de iertat o situatie dinasta pt ca nu ti s-a facut rau numai tie, ci unor "chestii" la care tineai (lucruri, plante, animale, etc, cu cat mai "insufletite" cu atat mai rau). Ma rog, poate e si o oarecare doza de paranoia pe care o avem fiecare dintre no intr-o masura mai mare sau mai mica.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 07.02.2012, 11:59:08
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Poate si tipa cu plantele exagereaza, dar e urat sa-i spuna ca le arunca. Nu cred ca vrea sa faca asta, (cu toate ca stiu pe cineva a facut-o), dar unele persoane o iau personal. Probabil nu-si da seama cat inseamna pentru ea, si asta e nasol. Daca ajunge sa o faca, ea s-ar putea in sufletul ei a nu-l ierte niciodata. Si asta e o alta problema : tinerea de minte a raului si imposibilitatea iertarii; si e greu de iertat o situatie dinasta pt ca nu ti s-a facut rau numai tie, ci unor "chestii" la care tineai (lucruri, plante, animale, etc, cu cat mai "insufletite" cu atat mai rau). Ma rog, poate e si o oarecare doza de paranoia pe care o avem fiecare dintre no intr-o masura mai mare sau mai mica.
Nu stiu daca exagereaza sau nu,oamenii au hobby -urile lor,pasiunile lor de care trebuie sa tinem seama cand ne insotim cu ei;este ca o prelungire a personalitatii lor.Aruncandu-i plantele sau interzicandu-i sa se mai ocupe de ele ii interzice defapt sa fie ea insasi,ii cere sa fie altcineva!
Imi pare destul de necliopita o persoana care sa-mi interzica o bucurie nevinovata,cum este pasiunea cresterii florilor(judecand dupa propria mea dragoste pt plante).
Sunt acele persoane care iti controleaza bolnavicios viata,iti pun limite pe baza unei superioritati agresive.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 07.02.2012, 12:02:13
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
In realitate,persoana dezordonata are acest defect dar este imposibil sa nu aiba si alte calitati,este absurd si incorect sa o taxam pt un singur defect si sa nu-i luam in considerare celelalte daruri/calitati!
Pana la urma este o nedreptate facuta cuiva!
Nu am spus ca nu are calitati, nu cunosc persoanele, din experienta mea persoanele dezordonate aveau si dezordine interioara, in idei, conceptii.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 07.02.2012, 12:07:14
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cunosc un cuplu care a avut mari probleme de comunicare deoarece amandoi erau orgoliosi si mandri. In primii douazeci de ani, orgoliile li s-au accentuat pe masura trecerii timpului. Apoi, ea s-a apropiat de Dumnezeu putin cate putin.

Mai intai el n-a inteles ca schimbarea aceasta a ei este de profunzime, nu de suprafata... In momentul in care ea a inceput sa se roage in prezenta lui, nu pe furis, s-a intamplat minunea. A inceput si el sa citeasca dintr-un acatistier.

Atunci cand ne rugam lui Dumnezeu sa ne arate unde am gresit, vedem in noi insine singuri sau cu ajutorul duhovnicului aspecte la care nici nu ne-am gandit. Dar repet, dupa rugaciune. Caci altminteri diavolul ne face sa credem ca avem cam prea multa dreptate...

Pe masura ce sotii se roaga unul pentru altul cu toata inima, Dumnezeu ii ocroteste mai mult pe amandoi. Prin sot/sotie ne slefuim de orgolii, de egoism, de mandrie, asa cum fac si calugarii in manastire. Daca cerem ajutorul lui Dumnezeu, il vom primi.

Fiecare dintre noi avem de purtat si razboiul nevazut cu duhurile cele rele (manie, pomenire de rau, invidie, desfranare, mandrie, lene, zgargenie etc.) Acestea se indeparteaza prin post si rugaciune. Atunci cand unul cade din pricina acestora, bine este ca sotul/sotia sa-l ajute in primul rand prin rugaciuni.

Altfel primim loviturile cand suntem spovediti si impartasiti si in comuniune cu Dumnezeu si cu un duhovnic si altfel le primim atunci cand ne luptam singuri.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 07.02.2012, 12:08:52
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu stiu daca exagereaza sau nu,oamenii au hobby -urile lor,pasiunile lor de care trebuie sa tinem seama cand ne insotim cu ei;este ca o prelungire a personalitatii lor.Aruncandu-i plantele sau interzicandu-i sa se mai ocupe de ele ii interzice defapt sa fie ea insasi,ii cere sa fie altcineva!
Imi pare destul de necliopita o persoana care sa-mi interzica o bucurie nevinovata,cum este pasiunea cresterii florilor(judecand dupa propria mea dragoste pt plante).
Sunt acele persoane care iti controleaza bolnavicios viata,iti pun limite pe baza unei superioritati agresive.
Se poate spune si invers. Daca iubesti pe cineva iti poti lasa deoparte si o parte din hobbyuri daca celuilalt nu ii plac. Este egoism sa faci doar ce iti place fara sa tii cont si de celalalt. si nu ma refer doar la plante.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 07.02.2012, 12:15:05
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu stiu daca exagereaza sau nu,oamenii au hobby -urile lor,pasiunile lor de care trebuie sa tinem seama cand ne insotim cu ei;este ca o prelungire a personalitatii lor.Aruncandu-i plantele sau interzicandu-i sa se mai ocupe de ele ii interzice defapt sa fie ea insasi,ii cere sa fie altcineva!
Imi pare destul de necliopita o persoana care sa-mi interzica o bucurie nevinovata,cum este pasiunea cresterii florilor(judecand dupa propria mea dragoste pt plante).
Sunt acele persoane care iti controleaza bolnavicios viata,iti pun limite pe baza unei superioritati agresive.
Acum nici nu poti sa i reprosezi celuilat ca are, de exemplu, prea multe haine sau pantofi, si ocupa prea mult loc, in timp ce tu umpli casa cu ghivece, acvarii sau mai stiu eu ce. (poate doar daca vii cu argumentul "irefutabil" ca tu faci bani din hobby-ul tau).
Oricum, ceea ca ma deranjeaza si cred ca e cauza multor conflicte, e faptul ca in multe relatii, mai ales in generatia noastra, se continua un raport de "dominanta", de "concurenta", se prelungeste daca vreti din perioada cand eram doar colegi sau altceva (chiar concurenti), si nu mai apare acel raport care ar fi normal intr-o casnicie de colaborare, cooperare, echipa, intreg. Si asta s-ar putea sa fie si consecinta vietii pe care o ducem, pur si simplu ne asociem doar ca sa mancam o paine mai buna, sa imapartim chiria, sa punem bani impreuna sa ne luam o casa, si in rest, fiecare cu ... era sa zic o vorba necuvenita. Adica, nu ne "hranim" unul cu pasiunile celuilat, ci incercam sa le anihilam, sa il reducem pe celalalt doar la o "masina" de facut bani, curatenie, mancare, copii s.a.md., sa demonstram ca noi suntem "masculul/femela alfa."
Repet, poate sunt eu, totusi, paranoica.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 07.02.2012, 12:29:23
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ceea ce descrii este o relație oarecare, într-adevăr, nu o căsătorie trăită ca taină. Dacă Hristos lipsește, lupta nu mai are o miză duhovnicească, ci doar de dominare a celuilalt.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mataniile mirenilor in Biserica Dacian Reguli in Biserica 30 27.04.2012 17:15:11
casnicia alaturi de un necredincios Aspasia Nunta 38 12.12.2010 22:15:41
Ajutatima sa-mi salvez casnicia eduard40 Rugaciuni 6 06.01.2010 16:19:22
Patericul mirenilor Laurentiu Generalitati 17 20.07.2009 09:49:11