Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.05.2008, 15:17:56
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

cand incepe mamona lumii asteia sa puna intrebari sau mamona aia batrana sa-tzi educe copilul atunci poate ca ar trebui sa shtii ca shi gandul la sex sau la propriul sex este pacat iar placerile shi gustul placut al florii ierbii simtzit cu simtzurile sufleteshti nu este ushor de scos din instinct adica narav defapt... dar imi aduc aminte de mine ca nu aveam nevoie de intrebari chiar in lipsa de informatzii, copii shtiu mai mult decat parintzii, deci ar fi bine sa-l lashi sa-tzi explice ala micu shi atunci te vei mira rau de tot.... shi te vei tangui shi mai rau daca vei avea conshtiintza curata ca itzi vei da seama ce nenorociri se abat aspupra copilashului tau....... parerea mea este formata dupa cum a spus sf Varsanufie shi Ioan care spunea ca tinerii incep o discutzie despre ceva shi pana la urma ajung la discutzia cu pricina deci de aceea spunea ca este bine de evitata pentru monahi intalnirile cu fete sau discutziile despre sau amintirea sau gandirea la..... deci ce traim noi din punct de vedere sexual shi medical este un fiasco total.... un fel de orgie imbracata in staniol shtiintzific ..... iar mamona nu iarta! ci scoate fii de-ai lui Frankenshtain :(??????
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.05.2008, 15:45:18
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.546
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CelMaiMarunt
(8 ani)... Va rog sa imi spuneti ce considerati potrivit de spus unui copil, sau sa imi indicati resurse (preferabil pe net) in care pot gasi raspuns potrivit la aceasta intrebare.
Parerea mea este ca la aceasta virsta extrem de frageda sa-i spui cit mai putine si cu maaaaaaaari retineri, jena si sa dati impreuna cu sotia semne vadite ca este o mare rusine sa vorbiti de asa ceva. In nici un caz nu trebuie vorbit explicit despre acesti termeni tulburatori si intinatori ..iar de internet nici nu poate fi vorba
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.05.2008, 16:14:43
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de CelMaiMarunt
(8 ani)... Va rog sa imi spuneti ce considerati potrivit de spus unui copil, sau sa imi indicati resurse (preferabil pe net) in care pot gasi raspuns potrivit la aceasta intrebare.
Parerea mea este ca la aceasta virsta extrem de frageda sa-i spui cit mai putine si cu maaaaaaaari retineri, jena si sa dati impreuna cu sotia semne vadite ca este o mare rusine sa vorbiti de asa ceva. In nici un caz nu trebuie vorbit explicit despre acesti termeni tulburatori si intinatori ..iar de internet nici nu poate fi vorba
Da, si cand va avea prima menstruatie sa planga pe la prietene ca moare. Daca nu afla de la parinti,afla din alte parti. Mai bine sa i se explice de mica, si sa inteleaga ce se intampla cu ea si cu organismu ei mai tarziu. Comunicarea si sinceritatea il fac pe copil ca atunci cand are o problema, sa apeleze cu incredere la parinti, mai ales daca stie ca de acolo ii vine ajutorul si sustinerea. Jena, rusinea si pudoarea fortata nu vor starpi curiozitatea, ci o vor mari pe masura ce creste. Si revin, daca cele mai intime discutii au loc cu prietena cea mai buna si nu cu mama sau tata, e pacat. Sunt parinti care nu au idee ca fetele lor au facut avort(si asta din lipsa de comunicare si nestiinta).
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.05.2008, 16:28:12
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.546
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Da, si cand va avea prima menstruatie sa planga pe la prietene ca moare. Daca nu afla de la parinti,afla din alte parti. Mai bine sa i se explice de mica, si sa inteleaga ce se intampla cu ea si cu organismu ei mai tarziu.
Pina la prima menstruatie , ohoo, mai este. Erzbet, la 8 ani trebuie sa stie si sa faca cu precizie ce fac fetitele la 8 ani nu la 12 ani. Pentru noi adultii o diferenta de 4 ani nu conteaza, mai ales daca suntem blocati si refuzam sa mai "crestem" dar pentru fetite si baieti este o diferenta enorma.

Menstruatia o va observa CIND EA VA OBSERVA la mama, care cu delicatete ,ii va sugera ...in treacat, ca si ea odata va avea asa ceva. Si incet , incet, picatura cu picatura in timp... asa se acumuleaza aceste cunostinte, facind-o atenta la rusine.

Pentru copii nu exista MAI TIRZIU....acest concept de a informa copiii din "fasa" ca este bine de stiut pentru mai tirziu vine de la scolile de psihologie moderne care nu dau nici un rezultat ci din contra ne strica copiii. Daca dadeau rezultate S-AR FI VAZUT
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.05.2008, 23:44:52
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Menstruatia o va observa CIND EA VA OBSERVA la mama, care cu delicatete ,ii va sugera ...in treacat, ca si ea odata va avea asa ceva. Si incet , incet, picatura cu picatura in timp... asa se acumuleaza aceste cunostinte, facind-o atenta la rusine.
Eu nu am observat la mama. Mi-a spus. In felul asta, nu m-am speriat. Am anuntat-o linistita pe mama evenimentul, la 12 ani.
Prietena mea, de care spuneam ca s-a speriat, nu mai avea mama. A fost crescuta de o bunica si de tatal ei.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.05.2008, 12:51:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Mare dreptate are ispita _ta. Astfel si Parintele Paul , ne spunea intr-o predica de a lui , ca parintii care au copii de peste 7 ani, sa-i aduca intai la spovedit si dupa aceea la impartasit, pentru ca, spunea Parintele, nici nu va da-ti seama cat pot sti copii la aceasta varsta si ce poate sa-i auda urechile la spovedanie, de la acesti copii.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.05.2008, 12:58:13
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Eu consider ca trebuie discutat cu ei absolut orice si in asa fel incat sa nu le fie rusine niciodata sa-si intrebe parintii ceva. De aflat oricum afla si este important de la cine si cum afla ceva. Deci de mici sa li se raspunda sincer la intrebari, in asa fel, incat sa inteleaga cat de cat ceva.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.05.2008, 13:03:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana
Eu consider ca trebuie discutat cu ei absolut orice si in asa fel incat sa nu le fie rusine niciodata sa-si intrebe parintii ceva. De aflat oricum afla si este important de la cine si cum afla ceva. Deci de mici sa li se raspunda sincer la intrebari, in asa fel, incat sa inteleaga cat de cat ceva.
Nu cat de cat ! Pentru ca jumatatiile de masura sunt extrem de periculoase in educatia sexuala si in educatie in general. Ori este, ori lipsteste cu desavarsire !
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.05.2008, 13:28:05
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de iana
Eu consider ca trebuie discutat cu ei absolut orice si in asa fel incat sa nu le fie rusine niciodata sa-si intrebe parintii ceva. De aflat oricum afla si este important de la cine si cum afla ceva. Deci de mici sa li se raspunda sincer la intrebari, in asa fel, incat sa inteleaga cat de cat ceva.
Nu cat de cat ! Pentru ca jumatatiile de masura sunt extrem de periculoase in educatia sexuala si in educatie in general. Ori este, ori lipsteste cu desavarsire !
"cat de cat", adica la nivelul lor de intelegere, nu te apuci sa explici mecanisme.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.05.2008, 16:08:42
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

majoritatea tinerilor daca le vorbesti despre asta se amuza si fac ca toti ,,nebunii':D
mai ales la scoala
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23