Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 26.05.2012, 21:00:09
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Stiu, stiu :) Adventistii cred ca intre arhanghelul Mihail (pe care ei il considera Iisus Hristos) si Diavol s-ar fi dat o lupta pentru corpul lui Moise, dupa ce acesta a murit. E o doctrina fundamentala a lor.
Ați intrat și dvs. în hora diversiunii? Spun asta, pentru că spre deosebire de ceilalți, dvs. cunoașteți bine doctrina adventiștilor de ziua a șaptea. Și știți că "doctrină fundamentală" este Marea Luptă dintre Hristos și Satana, iar nu "învierea lui Moise" - acesta fiind un episod colateral.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 26.05.2012, 21:05:32
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Am dat link cu "doctrinele fundamentale" de pe site-ul oficial al bisericii adventiste. Acolo scrie de lupta pentru trupul lui Moise, nu e nicio diversiune. Cine doreste intra si citeste. Nu cunosc bine doctrina adventista,uitati, detaliile acestea pe care le considerati minore, gen Mihail=Iisus sau invierea lui Moise nu le stiam.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 26.05.2012, 21:06:06
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Prin modul acesta de a pune problema, păreți a spune că vă imaginați că ar exista și cititori ai topicului care vă iau în serios.

Pe bune, chiar credeți asta ?!
Este chiar irelevant. Infinit mai important este să creadă Scriptura, deci pe Dumnezeu. Din partea mea, pot să rămână foarte bine în continuare ortodocși, dar să creadă Scriptura, iar nu miturile sumeriene, ritualurile egiptene, filosofia lui Platon&Aristotel, basmele tradiției omenești, ori perfidele amăgiri ale spiritismului modern. Asta cu privire la subiectul atât de uitat al topicului...
Reply With Quote
  #124  
Vechi 26.05.2012, 21:09:11
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Asta cu privire la subiectul atât de uitat al topicului...
Sa inteleg ca doriti revenire on topic, acum cand s-a atins un subiect sensibil privind credintele adventistilor? Cred ca lumea trebuie sa cunoasca in ce crede acest cult adventist si asemanarile cu cultul martorilor lui Iehova, pentru a-si forma o idee.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 26.05.2012, 21:09:17
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Eu n-am inteles inca cum pot ei sa creada ca Mihail e Iisus Hristos? La martori sa spun ca ceva logica exista, doar ei nu cred in Dumnezeu ipostaziat ca si Cuvant si Duh, deci nu cred in Sf.Treime, deci Iisus e un inger coborat in plan uman, ce ulterior trece inapoi in plan angelic, dar adventistii spun ca ei cred, deci Dumnezeu-Cuvantul e inger (fiinta creata) ce apoi se intrupeaza intr-o alta fiinta creata, in om?
Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Nu chiar. Ei nu susțin că arhanghelul Mihail este un înger în sesnul de ființă creată, ci doar un alt nume pentru Iisus: Arhanghel în sensul că e șeful îngerilor, Mihail ("Cine e ca Dumnezeu") în sensul că e chiar Dumnezeu.
Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Sa inteleg ca doriti revenire on topic, acum cand s-a atins un subiect sensibil privind credintele adventistilor? Cred ca lumea trebuie sa cunoasca in ce crede acest cult adventist.

De ce nu comentați dvs. aici ?
Ori vă rezervați dreptul acolo de a comenta despre "sufletul după moarte" după formula deja bine cunoscută...
Reply With Quote
  #126  
Vechi 26.05.2012, 21:10:40
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Am dat link cu "doctrinele fundamentale" de pe site-ul oficial al bisericii adventiste. Acolo scrie de lupta pentru trupul lui Moise, nu e nicio diversiune. Cine doreste intra si citeste.
Da, acum am văzut. Să nu credeți că orice virgulă de acolo reprezintă "doctrină fundamentală". Sunt amănunte care pot rămâne simple... amănunte. Cu ce schimbă "doctrina fundamentală" dacă fructul din pomul oprit era măr sau pară? Poate am mai spus-o, din punctul meu de vedere putea să nici nu fie un fruct, important e principiul.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 26.05.2012, 21:11:42
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
De ce nu comentați dvs. aici ?
..
Asta ma intrebam si eu, de ce comentati d-voastra la slujba de inmormantare a Bisericii Ortodoxe?
Reply With Quote
  #128  
Vechi 26.05.2012, 21:12:42
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Asta ma intrebam si eu, de ce comentati d-voastra la slujba de inmormantare a Bisericii Ortodoxe?
Poate pentru că celelalte topice de profil au fost închise?
Reply With Quote
  #129  
Vechi 26.05.2012, 21:15:00
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Chiar tot forumul trebuie infectat cu virusul adventist? Nici sa ne inmormantam mortii sau sa ne rugam pentru sufletul lor nu mai putem de d-voastra, care apareti sa infierati credinta in nemurirea sufletului? Daca am dat link cu ce spune cultul d-voastra, NU MAI TREBUIE SA REPETATI. Cine doreste intra si citeste!

Last edited by ioanna; 26.05.2012 at 21:17:03.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 26.05.2012, 21:16:27
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Chiar tot forumul trebuie infectat cu virusul adventist? Nici sa ne inmormantam mortii sau sa ne rugam pentru sufletul lor nu mai putem de d-voastra, care apareti sa infierati credinta in nemurirea sufletului?
Nu vă supărați, dar nu cred că vreun ortodox își înmormântează morții pe acest forum
Va trebui să vă hotărâți: este acesta un forum public, ori un cimitir?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletele dupa moarte silverstar Generalitati 112 24.03.2012 09:47:27
Sufletul dupa moarte ...? Templier Knight Generalitati 3 30.11.2010 00:58:26
Moarte dupa 2 saptamani ? Robertworld Generalitati 6 03.08.2010 13:26:33
Ce se intampla cu sufletul dupa moarte heorhe Generalitati 85 02.08.2010 16:09:02