Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.09.2013, 09:28:46
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit Impotenta - motiv de divort

Spuneti-mi va rog daca printre motivede de divort acceptate de Biserica Ortodoxa este si impotenta? Care sunt alte motive acceptate la divort (pe langa adulter despre care scrie in Biblie)? Rog sa raspunda cine stie la aceste intrebari. Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.09.2013, 09:39:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Uite aici: http://www.crestinortodox.ro/morala/...oxa-70818.html
Se pare că da, este motiv acceptat de biserică.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.09.2013, 17:53:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cam ciudat totusi daca pe de alta parte se sustine ca scopul principal al casatoriei nu ar fi nasterea de copii (satisfactia sexuala nici atat) ci mantuirea.

Ca sa nu mai vorbim ca regula vine dintr-o periaoda in care impotenta era asociata automat cu imposibilitatea de a procrea.

Ceea ce la ora actuala nu este neaparat asa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.09.2013, 18:05:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Din cîte știu a fost o Sfîntă care mai înainte fiind căsătorită, din cauză că nu putea avea copii, a convenit cu soțul ei să se retragă fiecare la mănăstire. Iată că ea a ajuns în calendar - parcă e Sfînta Teodora de la Sihla dacă nu mă înșel.

Deci există și astfel de soluții înălțătoare.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.09.2013, 18:08:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cred ca iti dai seama ca aici problema se pune astfel, vezi si titlul topicului.

Iar o data ce s-a pus astfel, cred ca iti imaginezi care e nivelul duhovnicesc, cel putin de o parte..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.09.2013, 18:22:46
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Eu cred ca aceste lucruri sunt f. delicate si tocmai delicatetea si finetea lor arata ca astazi, ca si d-aiurea, omul nu vrea nici in ruptul capului sa urmeze Maicii Domnului supunindu-se ("... Iata roaba Domnului; fie mie dupa cuvintul Tau !) ci sa urmeze "maicilor de ocazie"(trupul lor, tarina cumparata, perechea de boi cumparata, etc, etc, tec.) multumindu-si simturile si scapind psihologic din aceste incercari binecuvintindu-se singuri si agatindu-se de fire de paianjan.
Desi, desi, tot pe acest site am intilnit exermplara situatie in care parinti seriosi si normali au fost pusi in confruntare, in fata situatiei in care fica lor i-a anuntat ca doreste din tot sufletul sa se casatoreasca cu un tetraplegic.
Desi este adevarat ca taria oamenilor nu este la fel si ca nu toti cu adevarat urmaresc mintuirea cu toate ca o tot trimbiteaza la tot pasul, aceste lucruri se intimpla din pronie divina tocmai ca sa se vadeasca cei tari in virtute, cei tari in credinta.


Dar, departe de aceasta incordare, impotenta ireductibila, netratabila, nefasta, atit la barbati cit si la femei,este extrem de rara. Si aceasta este impotenta organica, atunci cind organele respective chiar au un defect fizic, morfologic.
Restul, orice, dar orice fel de impotenta se trateaza cu rezultate bune si f. bune.
Dar la rugaciunea si tratamentul medicului credincios trebuie pusa neaparat dorinta arzatoare a pacientului, dorinta din suflet, focul din inima lui, de a-l izbavi Domnul dintr-o incercare ca aceasta . Altminteri merge mult mai greu .
Dar aceste afectiuni sunt de cuplu, adica necesita multa rabdare din partea celuilalt partener, intelegere, moralitate si ajutor crestin in forma cea mai curata.
De regula femeile nu vor sa rabde impotenta partenerului nici macar pe o perioada scurta dar sunt mult mai numeroase cazurile, de departe mult mai numeroase, cind si-o rabda pe a ei cu virf si indesat ani si zeci de ani in sir alaturi de barbati barbari moraliceste (= mitocani, ciobani) si mult vatamatori cu orice ocazie aluziva la starea respectiva.
Insa dragoste cu sila nu s-a facut niciodata chiar daca organele sunt indemne (imaculate).
Dragostea si cu atit mai mult iubirea , sunt daruri dumnezeiesti pe care le pune Dumnezeu in om tocmai pt. rivna si rabdarea partenerilor si nu pt. vreo insusire deosebita trupeasca.
Garantia iubirii a doi oameni este sufletul lor curat si necurvit, nesmecherit, iar nu trupul perfect .
Trupul perfect nu este decit garantia ispitirii trupesti !
Dar in lumea aceasta fiecare din noi cautam altceva si altceva si altceva...

Sfatul meu este sa nu desnadajduiasca nimeni in legatura cu impotenta sexuala si sa se roage cu foc in inima inaintea Domnului, si de va face asa va vedea minuni dumnezeuiesti cu ochii lui negresit, caci Domnul nu lasa pe nimeni !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.09.2013, 11:53:56
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Este bun articolul citat de Dragos si cu explicatiile necesare.
Cred ca se pierde aici un lucru din vedere.
Exista cazuri, e drept rare si acestea, in care cineva se casatoreste de buna voie si nesilit de nimeni cu o persoana neputincioasa trupeste, sexual, chiar mintal.
Si da, poate sa functioneze.
Dar exista nisate conditii sine qua non:

1. Sa fie in cunostinta de cauza, adica sa fie lucrurile pe fata. Sa se discute totul inainte de casatorie. Si nu ca la piata, marul frumos si sanatos ca pictat si pe dinauntru putred. Si nici macar la cei paralizati nu poti stii ce anume este afectat si ce nu.

2. Si sa fie totul de comun acord. Adica dupa ce s-au discutat lucrurile, ambele persoane cad de acord asupra modului de viata. Renunta la viata trupeasca, la copii, sau accepta alte moduri de a avea copii.
Dar daca unul nu accepta asa ceva, nu poti sa-l obligi.

Exista si situatii in care impotenta fizica sau sexuala apare pe parcursul casatoriei, in urma unei boli. Si acolo este vorba de o decizie delicata si importanta. Si da, depinde mult de intelegerea celuilalt si de iubire.


Cu iubirea se pot face multe, dar atentie...nu chiar totul. Adica iubirea te ajuta sa faci si sa porti o viata intreaga un compromis. Dar problema in sine nu o rezolva.

Si la aceste situatii trupesti si sexuale mai intervine ceva. Nu numai organele sunt afectate, sau oasele, ci si sufletul este in suferinta. Acesti oameni, constienti de neputintele lor, pot deveni gelosi sau pot sa faca depresii, sa cada in tulburari psihice.

Asa ca nu chiar asa simplu. Gata stam asa si nu mai facem nici sex si nici copii. Ne iubim si ne e bine si asa. Iar in suflet isi duce fiecare povara...

Eu am inteles ca Dumnezeu ne-a dat casatoria tocmai pentru a ne feri de pacate. Si asta inseamna mantuire pana la urma. Sa nu facem pacate.
Si daca trupul nostru omenesc are anumite nevoi, sub binecuvantarea cununiei ele nu mai sunt pacatoase.
Si daca totusi oamenii nu-si (mai)indeplinesc datoriile conjugale si se ajunge la pacate (adulter), mai bine se despart. Asa citesc eu si in acel articol. Biserica este constienta de aceste situatii si accepta divortul fara probleme.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.10.2013, 08:09:25
klamath klamath is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Atunci o alta intrebare ar fi: scopul casatoriei este de a aduce copii pe lume? Adica este o obligatie acest lucru daca te casatoresti? Bineinteles ca vorbim aici de punctul de vedere crestin ortodox!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.10.2013, 11:49:33
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de klamath Vezi mesajul
Atunci o alta intrebare ar fi: scopul casatoriei este de a aduce copii pe lume? Adica este o obligatie acest lucru daca te casatoresti? Bineinteles ca vorbim aici de punctul de vedere crestin ortodox!
Unul dintre scopuri este si aducerea pe lume de prunci.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.10.2013, 12:19:08
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

S-a mai discutat asta, foloseste functia de cautare pe forum daca vrei raspunsuri mai pe larg.

De exemplu daca exista conditiile necesare procreerii iar unul sau ambii refuza din "motive spirituale" asa numita "casatorie alba" este gresit.

Daca problema este actul fizic in sine, cum ziceam, impotenta nu inseamna neaparat imposibilitatea de a concepe.

Interesant lucru este ca am vazut ca se pune problema de divort in cazul impotentei, dar nu se pune in cazul infertilitatii??

Ceva este gresit aici si cred ca de fapt se urmareste mai degraba satisfactia sexuala decat procreerea si asta intr-adevar ar fi un lucru pacatos, cel putin dpdv ortodox ca altfel media e plina de "sfaturi intelepte" cum sa faci cat mai des sex ca altfel iiti poti pierde partenerul.

Trebuie sa te intrebi: din ce motive este derajat celalalt de aceasta situatie?

1. ca nu puteti avea copii? atunci putem infia, sunt cupluri infertile si nu se despart din cauza asta, infiaza copii si asta este.

2. satisfactie sexuala? atunci chiar ca ai o problema, perspectiva asta nu e usor de schimbat, omul nu se poate induhovnici peste noapte, poti cere sa ti se acorde timp si spera ca in acest timp acel om, apropiindu-se de viata Bisericii va avea o alta perspectiva asupra prioritatilor din cadrul casatorie - asta ca alternativa la divort daca acolo merge acum discutia

Iar daca nu se poate schimba, nu vrea si prefera divortul, cine stie, poate ca e mai bine asa pentru tine ai scapat de o mare bataie de cap care acum nu o intuiesti dar in mod sigur o aveai.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde