Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #741  
Vechi 01.02.2015, 08:51:05
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
...
Iarăs™i nu înt›eleg de ce se invocă atentarea la intimitate. Nimeni nu mi-a cerut să dezvălui chestiuni pe care le consider intime.
Nu t›i-au cerut fiidncă le-au dedus(sau sunt pe cale să le deducă).
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #742  
Vechi 01.02.2015, 11:35:03
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
CristianR, amestecul de miere cu fiere nu e caracteristic Ortodoxiei. Ori suntem ortodocsi si ne asumam acest statut, ori suntem slujitori ai lui antihrist si ne asumam statutul respectiv cu tot ce presupune.

Nu putem fi in ambele parti. Pe Dumnezeu nu-L inselam noi.
Ti-am mai zis ca atitudinea ta amana a doua venire a lui Iisus?

Vezi ce-ai facut! Refuzand cardul, ai amanat venirea cu inca vreo o mie de ani. offf :))
Reply With Quote
  #743  
Vechi 01.02.2015, 13:24:13
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ti-am mai zis ca atitudinea ta amana a doua venire a lui Iisus?

Vezi ce-ai facut! Refuzand cardul, ai amanat venirea cu inca vreo o mie de ani. offf :))
Tant mieux! Nu ma topesc dupa apucarea respectivului moment.
Reply With Quote
  #744  
Vechi 01.02.2015, 15:53:33
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Mai este un aspect ,in afara de centralizarea informatilor posibila prin carduri si coduri de bare, si anume centralizarea produselor, in supermarketuri
Nu inteleg de ce sa fim doar impotriva cardului si sa nu fim si impotriva ideei de supermarket
La fel trebuie sa fim si impotriva ideei de robinet,pentru ca printr-un simplu robinet se poate taia apa la un intreg cartier
Acestea toate sunt aparute de maxim 100 de ani si sunt semen clare ale POSIBILITATII de a controla distributia bunurilor necesare omului. Sunt semen ale posibilitatii antihristului de a isi supune oamenii . Sunt doar mijloace care vor fi folosite de antichrist
Nu ele insele reprezinta raul cel mare ,sunt doar mijloace .
Si nu este inca momentul de a le refuza ,decat daca ne intoarcem la tara, ceea ce nu mai e posibil la explozia demografica de acum.
Aceste mijloace de control vor trebui intradevar refuzate,dar atunci cand va veni antihristul ,nu acum.
Bineinteles,vei zice sa le refuzam preventiv de acum.
Dar e imposibil , pentru ca ar trebui sa refuzam intreaga organizare actuala a oraselor
Lumea a luat-o pe o directie dupa care nu se mai poate intoarce
Degeaba luptam impotriva semnelor vremurilor , in loc sa ne pregatim de marea confruntare si sa ne interim credinta
E ca si cum ai vrea sa incerci sa opresti sa cada frunze toamna, pentru ca aceasta e un semn al venirii iernii,in loc sa te pregatesti efectiv pentru iarna si sa aduni proviziile , care sunt cele ce ti le va cere Hristos atunci
Nu va ingrijiti de vremuri,acestea vor veni oricum , ci ingrijiti-va cum veti fi gasiti la implinirea acelor vremi.
Reply With Quote
  #745  
Vechi 01.02.2015, 17:03:52
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cuvioase procipist, tu nu cauti argumente, ci vrei sa contribui la impunerea unei pareri. In timp ce eu iti vorbesc cu cuvintele unor parinti, tu vii cu ideile tale. In materie de religie, parerile personale trebuie supuse unei analize atente. Cum sa ne permitem sa ignoram parerile unor sfinti si chiar Apocalipsa si sa venim noi cu pareri personale, ca, de! Noi suntem mai destepti decat aia si mai incarcati de duh. Ce fel de duh, insa?
Hai sa vedem care sunt ideile mele. Am sa dau doar cateva exemple. Este o ideea a mea sau o parere personala ca:

In Apocalipsa nu scrie nicaieri de cip?

Ca Sfintii Parinti care au talcuit apocalipsa nu au vorbit de cip?

Ca obiectivul crestinilor nu este amanarea apocalipsei?

Ca ideea ca cipul este Semnul Fiarei din Apocalipsa a fost lansata de sectanti?

Ca teologi recunoscuti au descris semnul 666 ca fiind patimi ale omului?

Cred ca ajunge. Ajungea si un singur exemplu, pentru ca era cu unul mai mult decat ai tu. Pentru ca, repet, tu nu ai nici unul. Dar dupa ce aberezi cum ca mari duhovnici au sustinut prostia ca "cip=666", iar mai nou vorbesti chiar de sfinti, cand ti se cere sa dai exemple ignori postarea. Si dupa continui sa vorbesti de "cuvintele unor parinti", dar nu spui care sunt acele cuvinte si care sunt acei parinti.

Asa ca revin cu rugamintea de a spune care mare duhovnic si care sfant au sustinut asa ceva. Si te rog cu citat si sursa. Daca nu, te rog, recunoaste ca ai mintit cu nerusinare ca sa iti sustii ideea sectanta.

In acelasi timp, revin si cu rugamintea mai veche, de a aduce un singur argument in sustinerea idei ca "cip=666". Te rog, totusi, nu mai da link-uri catre site-uri extremiste si sa spui dupa ca ai dat argumente. Scrie cu mana ta: "Argumentul este....". Pentru ca tu citesti niste lucruri pe care nu le intelegi (probabil de asta le crezi savante) si asa ajungi la concluzia ca sunt corecte si "ortodoxe", fara sa constientizezi ca, de fapt, sunt sectante.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #746  
Vechi 01.02.2015, 20:12:39
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Frate Cristian, nu te supara, dar, daca tot ai cerut sa ti se spuna, eu iti zic: dupa cat ma duce mintea mea, intr-adevar dai doovada, in parte, de o anume naivitate. Repet: in parte.
Ce ti se poate intimpla daca mult-cantatul sistem stie despre tine cam...totul? Pai, stii ce se cheama acela "abuz", nu? Imagineaza-ti un stat politienesc post-modern, garnisit si cu balcanismul autodestructiv tipic romanesc sau grecesc.
Sigur că nu mă supăr, pentru că de-asta am întrebat, cunoscându-mi oarecum naivitatea și știind că nu m-am vindecat de ea. După cum spui, însă, este chestie de imaginație. Iar scenarii se pot imagina cu duiumul, în orice condiții social-politice ne-am afla. Este adevărat, cred că oamenii sunt mai mult buni decât răi, pentru că altfel n-am putea trăi în viața de zi cu zi, pentru că posibilitățile ca cineva să ne facă rău sunt la tot pasul și, totuși, toți străinii pe care-i întâlnești zilnic aleg dacă nu să-ți facă vreun bine, măcar să nu-ți facă un rău. Dumnezeu ține lumea asta să nu se prăbușească și o ține prin oameni. Cu toate astea, nu sunt atât de curat la suflet încât să nu mi se întâmple destul de des să bănuiesc de intenții, de gânduri sau de fapte rele diverse persoane. Iar bănuiala este un păcat grav, pe care-l justificăm adesea ca ferindu-ne de naivitate. Opusul acesteia, însă, consider că este luciditatea, care este de dorit.

Venim dintr-o societate în care abuzul era la ordinea zilei, fără să fie nevoie pentru asta de informatizare. Se știe că adesea orice inovație tehnică este o sabie cu două tăișuri, putând fi folosită bine sau rău, pentru a vindeca sau pentru a distruge (spre exemplu energia nucleară, nu?). A lipsi statul de un instrument nu înseamnă că îl împiedici să comită abuzuri; sau persoanele particulare cu acces la informație.
Reply With Quote
  #747  
Vechi 01.02.2015, 20:15:19
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
CristianR, amestecul de miere cu fiere nu e caracteristic Ortodoxiei. Ori suntem ortodocsi si ne asumam acest statut, ori suntem slujitori ai lui antihrist si ne asumam statutul respectiv cu tot ce presupune.

Nu putem fi in ambele parti. Pe Dumnezeu nu-L inselam noi.
Răspunsul tău nu mă lămurește cu privire la întrebarea pe care am pus-o cu sinceritate, nu cu vreo ascunsă ironie (dacă la asta te-ai gândit).
Reply With Quote
  #748  
Vechi 01.02.2015, 22:44:13
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Hai sa vedem care sunt ideile mele. Am sa dau doar cateva exemple. Este o ideea a mea sau o parere personala ca:

In Apocalipsa nu scrie nicaieri de cip?

Ca Sfintii Parinti care au talcuit apocalipsa nu au vorbit de cip?

Ca obiectivul crestinilor nu este amanarea apocalipsei?

Ca ideea ca cipul este Semnul Fiarei din Apocalipsa a fost lansata de sectanti?

Ca teologi recunoscuti au descris semnul 666 ca fiind patimi ale omului?

Cred ca ajunge. Ajungea si un singur exemplu, pentru ca era cu unul mai mult decat ai tu. Pentru ca, repet, tu nu ai nici unul. Dar dupa ce aberezi cum ca mari duhovnici au sustinut prostia ca "cip=666", iar mai nou vorbesti chiar de sfinti, cand ti se cere sa dai exemple ignori postarea. Si dupa continui sa vorbesti de "cuvintele unor parinti", dar nu spui care sunt acele cuvinte si care sunt acei parinti.

Asa ca revin cu rugamintea de a spune care mare duhovnic si care sfant au sustinut asa ceva. Si te rog cu citat si sursa. Daca nu, te rog, recunoaste ca ai mintit cu nerusinare ca sa iti sustii ideea sectanta.

In acelasi timp, revin si cu rugamintea mai veche, de a aduce un singur argument in sustinerea idei ca "cip=666". Te rog, totusi, nu mai da link-uri catre site-uri extremiste si sa spui dupa ca ai dat argumente. Scrie cu mana ta: "Argumentul este....". Pentru ca tu citesti niste lucruri pe care nu le intelegi (probabil de asta le crezi savante) si asa ajungi la concluzia ca sunt corecte si "ortodoxe", fara sa constientizezi ca, de fapt, sunt sectante.
Iata o scurta bibliografie. Sfantul Paisie Aghioritul explica foarte bine cum stau lucrurile:
http://bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=4&cap=13

http://www.cuvantul-ortodox.ro/2009/...i-pecetea-666/

http://www.buciumul.ro/2013/01/10/pr...le-de-pe-urma/

http://profetiiortodoxe.blogspot.ro/...-din-urma.html
Reply With Quote
  #749  
Vechi 01.02.2015, 23:03:31
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Actele biometrice și lepădarea Credinței

,,Care e legătura între Actele Biometrice și lepădarea Credinței? Sunt creștini, ba chiar și preoți care ne zic că între acestea nu ar fi nicio legătură. Lepădarea de Credință va fi, zic ei, un act absolut explicit. Potrivit lor, cineva va veni să te întrebe ”Te lepezi de Hristos?”, iar tu vei răspunde. În cazul lepădării ți se va aplica pecetea fiarei, pe frunte sau pe mâna dreaptă, în caz contrar, ți se va tăia capul. Cei care vă prezintă acest scenariu sunt, cel mai probabil, profeți mincinoși.
Nicăieri în Apocalipsă nu se vorbește de o astfel de întrebare adresată oamenilor, de o astfel de lepădare formală. În Apocalipsă se spune că toți oamenii pământului vor fi convinși să își pună pe mâna dreaptă sau pe frunte, semnul fiarei. Iar aceasta va fi opera profetului mincinos, ajutorul antihristului: ”Și ea (a doua fiară – n.m.) îi silește face (Atenție! Aceasta e traducerea exactă!) pe toți, pe cei mici și pe cei mari, pe cei bogați și pe cei săraci, pe cei slobozi și pe cei robi, să-și pună semn pe mâna lor cea dreaptă sau pe frunte. Încât nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât numai cel ce are semnul, adică numele fiarei, sau numărul numelui fiarei. (…) Și numărul ei este șase sute șaizeci și șase.”
Asta spune Sfântul Ioan Evanghelistul, care este un apostol și un profet adevărat. Deducem, logic, că lepădarea Credinței nu se face prin abandonarea verbală sau scrisă a Domnului Hristos, ci prin acceptarea însemnelor necuratului.
Aceste însemne sunt deja prezente în viața noastră. Codurile de bare ale tuturor produselor comercializate în România conțin trei linii duble mai lungi, una la începutul codului, alta la mijlocul său și alta la finalul codului. Aceste linii sunt citite de aparatul de scanat ca fiind cifra șase.
Actele biometrice reprezintă primul pas în punerea acestui însemn satanic asupra noastră. Dar și primul pas în năruirea libertății umane. Aceste acte conțin un microcip, un microprocesor care stochează date personale. Cei care le vor accepta vor putea fi scanați, cu niște aparate speciale, de la distanță, ca niște produse. Cei care îi vor scana vor ști multe despre ei.
În timp, aceste acte biometrice (carte de identitate, pașaport, permis auto, card bancar) vor deveni un singur act, fără de care omul nu va mai putea face nimic.
Următorul pas în acceptarea însemnelor diavolului va fi acela al renunțării la acest act, fie sub pretextul faptului că actele se pot pierde, fie sub acela al ”grijii” Sistemului față de sănătatea noastră, fie sub amândouă. Cipul va fi introdus direct sub pielea mâinii drepte a oamenilor. Acest lucru a devenit deja o realitate. În Statele Unite se implantează deja astfel de cipuri (care emit unde radio) în mâna dreaptă sub pretextul faptului că prin aceste cipuri se poate verifica de la distanță starea de sănătate a respectivilor oameni.
Aceste implanturi cu cip vor fi obligatorii, iar aceste cipuri implantate reprezintă, în mod clar, pecetea satanei.
Cum în România actele biometrice vor fi, din 2014, „oferite” tuturor, și cum mult sprijin nu găsim la conducătorii Bisericii, aflați sub influența masonilor, soluția pe care o propun eu este aceea a protestelor, sub orice formă. Dar fără rugăciune, cât mai multă, nimic nu vom izbândi. Lucrurile sunt avansate, iar masonii impun aceste acte biometrice în întreaga lume.
Dacă acceptați actele biometrice, sub cuvânt că ele nu sunt încă pecetluirea, veți fi părtași la construirea sistemului tehnic și comercial care va permite pecetluirea!
Actele nu sunt o obligație, ci un drept, un drept care poate fi refuzat! Cereți în locul actelor biometrice adeverințe de hârtie, fără coduri și însemne, scrise și semnate"

Sursa:https://yanush.wordpress.com/2014/01...rea-credintei/
Reply With Quote
  #750  
Vechi 01.02.2015, 23:19:05
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
E clar ca pricepi greu. Te-am rugat sa vii cu un singur argument pe care tu l-ai inteles si am specificat sa nu sa pui niste link-uri. Si tu ce ai facut?
Asa ca am sa repet (citeste in liniste fiecare cuvant): care este citatul in care un teolog spune "cip=666"?

Ps: Nici unul din link-urile pe care le-ai dat nu spune ca cip-ul este Semnul Fiarei. Daca folosim interpretarea, interpretarii, interpretari... si prin deductie... ajungem la ce vrem, este inutila (lucru evident, de altfel) discutia.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 01.02.2015 at 23:27:27.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 14:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 17:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 02:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 13:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 13:58:53