Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.07.2008, 00:50:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Intreabarea este simpla si intrucatva haioasa: este admisa contraceptia dupa casatorie la ortodocsi? Sau cu alte cuvinte, sa facem sex numai in scopul procrearii?

Am vorbit pe tema asta demult cu un neoprotestant, insa am uitat versetul (din Noul Testament intr-una din scrisori din cate retin) care spunea ca e ok sa faci asta din necesitate, nu ca sa faci neaparat copii.

Ma gandesc ca problema e dificila pentru cei casatoriti sau care urmeaza sa se casatoreasca si carora le pasa de mantuire.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.07.2008, 01:09:25
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut
Intreabarea este simpla si intrucatva haioasa: este admisa contraceptia dupa casatorie la ortodocsi? Sau cu alte cuvinte, sa facem sex numai in scopul procrearii?

Am vorbit pe tema asta demult cu un neoprotestant, insa am uitat versetul (din Noul Testament intr-una din scrisori din cate retin) care spunea ca e ok sa faci asta din necesitate, nu ca sa faci neaparat copii.

Ma gandesc ca problema e dificila pentru cei casatoriti sau care urmeaza sa se casatoreasca si carora le pasa de mantuire.
Pai toti medicii sinceri de pe Terra,spun acelasi lucru.contraceptia pentru femeie se lasa cu boli nervoase,hormonale,sterilitate;eu am o prietena care foloseste contarceptibvele,pilule.Mi-a spus chiar ea.Arata atat de imbatranita,slabita,parac n-ar mnaca nimic.Si nu fumeaza,nu bea nu se drogheaza.Pentru barbati,folosirea contraceptivelor este cosiderata de Dumnezeu ca pcat vrednic de moarte.cititi ce apatit Onan,fiul lui Noe care facea asa ceva,L-a omarat Dumnezeu insusi.Par Arsenie Boca scrie si el foarte fain pe aceatsa tema.mai mult,contraceptivelele luate de femei,sunt de fapt abortive,adica are loc fecundarea ovului,insa acesta este impiedicat sa se dezvolte si moare.
Cat despre asa zisa problema ca apar prea multi copii,aici este vorba de credinta.Dumnezeu este cel care da suflet unui copil,si nu va da mai multi copii decat poate o familie sa creasca.Este iarais gresit sa se spuna ca relatiile intime sunt numai pentru nasterea de prunci.este fals,acesta este modul in care ,pe Terra brbatul relationeaza cu femeia iubita,de vreo 5000 de an incoace.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.07.2008, 01:19:49
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de achimovjan
Cat despre asa zisa problema ca apar prea multi copii, aici este vorba de credinta. Dumnezeu este cel care da suflet unui copil, si nu va da mai multi copii decat poate o familie sa creasca.
subscriu la opinia asta. cat despre contraceptive, nu ma pricep, n-am folosit niciodata. dar nu cred ca sunt ok.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.07.2008, 01:26:00
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut
Tu n-ai somn? :)
:) n-am, ca la noi aici e de-abia 5:30 pm

sa-ti spun un secret: nu vroiam sa ma bag pe topicul asta, dar m-a rugat Jan (pe MP), cica vroia sa stie si parerea unei femei. lol
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.07.2008, 02:01:33
alynna alynna is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2007
Mesaje: 47
Implicit

Subscriu intru totul la cele scrise de Jan. Tot ce a scris este foarte adevarat. Chiar daca la alte postari nu am fost de acord cu dansul, acum are foarte mare dreptate.
Draga Florin, ar trebui sa crezi ca pilule chiar fac foarte mult rau femeii. Daca o iubesti, nu o lasi sub nicio forma sa le ia. In plus, si prezervativul face foarte mult rau femeii, despre acest lucru vorbeste mai bine Pr Arsenie Boca in cartea "Tinerii, familia si copiii nascuti in lanturi". Si sa stii ca medicii ginecologi (cei care sunt sinceri si se intereseaza de pacientele lor) avertizeaza asupra acestor efecte daunatoare.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.07.2008, 02:16:56
Noesis Noesis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2007
Mesaje: 320
Implicit

Din cate am inteles eu vina lui Onan nu era neaparat ca "si-a varsat samanta pe pamant" ci ca nu vroia sa ridice urmasi fratelui sau care murise fara urmasi. Este destul de greu de inteles aici care era problema mai mare -- faptul ca s-a ferit sa faca copii, sau ca s-a ferit sa faca copii vaduvei fratelui sau si a incalcat legea leviticului??

Cat despre anticonceptionale -- daca sunt luate cele care se potrivesc organismului femeii ele pot chiar sa aiba efecte benefice precum reglarea ciclului, eliminarea durerii din timpul ciclului (care la unele fete poate sa fie innebunitoare si sa nu treaca cu nimic altceva), elimina chisturile ovariene. Cunosc fete care le iau nu pentru prostii, ci pentru ca aveau unle probleme ginecologice pe care anticonceptionalele le rezolva.

Jan, amica ta ar trebui sa se duca la doctor sa ia anticonceptionale care i se potrivesc, sa nu stea asa.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.07.2008, 14:21:35
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Cum sa fie contraceptivele avortive, daca ele impiedica ovulatia? Este adevarat ca in Romania, sunt prescrise ca vitaminele, fara o serie de analize complete. Insa aceste pastile nu sunt numai contraceptive, trateaza si anumite probleme hormonale(acnee, probleme menstruale etc). Daca femeilor li s-ar face analize si s-ar putea stabili in acest mod ce fel de anticonceptionale i se potrivesc, nu ar mai exista probleme medicale.(si evident, atata timp cat sunt administrate corect; exceptie fac Diane35, eu m-am ingrozit citind prospectul, la reactii adverse)
Sunt curioasa, in schimb, cu ce este daunator prezervativul femeilor
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.07.2008, 14:52:14
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

"Pilula de a doua zi" asta face: impiedica nidarea, poate fi numita metoda abortiva.
Steriletul- iar, e metoda abortiva.
Anticonceptionalele luate conform indicatiilor impiedica doar ovulatia. Problema e ca toate au reactii adverse. Am vazut femei care au luat 3-5 ani de zile sau mai mult in continuu, dupa care au avut probleme serioase de sanatate: tromboflebita, chiar accident vascular cerebral- la varsta tanara, hemangiom hepatic. Se spune ca inca nu a aparut pilula perfect acceptata de organism. Cine tine la sotia lui o intelege si nu o incurajeaza sa foloseasca astfel de metode. E adevarat ca sunt recomandate pe perioade limitate pentru boli ale femeilor si chiar ale fetelor, care nu au barbat.
Prezervativul se pare ca ii afecteaza pe ei, pe barbati, am cunoscut femei care luau anticonceptionale din cauza lor, ca nu se simteau altfel destul de bine, fara sa se gandeasca si la partenera.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.07.2008, 15:40:32
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

is atatea si atatea topicuri legate de asta dar degeaba.
ideea e ca
nu ti fa de cap inainte de casatorie,si dupa ce te casatoresti e bine sa respecti zilele in care ti poti face de cap:martea si joia in afara posturilor.
si totusi,daca va faceti de cap si ea ramane insarcinata , bucurati va ca Domnul v-a dat un copil si nu il omorati ci pretuiti darul Sau pentru voi;diavolul are multa putere,si va poate convinge sa avortati,dar tine`ti minte:
nu e mai puternic ca El.:)
peace,ionu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.07.2008, 15:42:31
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de erzbet
Cum sa fie contraceptivele avortive, daca ele impiedica ovulatia? Este adevarat ca in Romania, sunt prescrise ca vitaminele, fara o serie de analize complete. Insa aceste pastile nu sunt numai contraceptive, trateaza si anumite probleme hormonale(acnee, probleme menstruale etc). Daca femeilor li s-ar face analize si s-ar putea stabili in acest mod ce fel de anticonceptionale i se potrivesc, nu ar mai exista probleme medicale.(si evident, atata timp cat sunt administrate corect; exceptie fac Diane35, eu m-am ingrozit citind prospectul, la reactii adverse)
Sunt curioasa, in schimb, cu ce este daunator prezervativul femeilor
Pai gnadeste-te si tu.Dumnezeu afacut organismul uman,in asa fel incat fiecare instinc sa aiba finalitatea lui.In cazul reproducerii,stii si tu care este finalitatea.Daca se foloseste prezervativul ,se perverteste finalitatea,atat pt barbat cat si pentru femeie.Este ca si cum as mesteca in continuu guma de mestecat,stomacul secreta saracul in permanenta suc gastric,ficatul si el este pregatit de digestie,dar eu nu manac ,ci doar mestec guma.Sau in loc sa beau apa,iau apa,o tin in gura si apoi o scuip.La fel si cu somnul,daca ti-ar fii somn si eu te-as tine treaza,asta ar fii un chin foarte rau.La fel in cazul reproducerii ci prezervativ,organismul femeii se pregateste pentru primirea lichidului seminal,iar acesta este aruncat la gunoi.Pur si simplu,cei care folosesc acesata metoda isi bat joc de femeie,de organismul ei,si pentru asta au sa dea seama in fata lui Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rugaciuni pentru ajutor la casatorie (dupa parintele ARGATU) veronica78 Rugaciuni 160 18.10.2017 13:27:35
Barbatul/femeia inainte si dupa casatorie caty_deea Nunta 76 21.01.2013 12:57:04
Sexul fara casatorie filipstefan Intrebari utilizatori 1 19.08.2011 23:13:55
Sexul si mantuirea Florin-Ionut Nunta 577 20.10.2010 14:54:46