Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.04.2009, 00:17:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit 21 decembrie 2012

Multe bazaconii s-au spus despre acea zi fatala: ca vom trece in a patra (!) dimensiune, ca se va opri timpul, ca se vor inversa polii Pamantului, ca vom fi vizitati de alte civilizatii, ca ni se vor adauga instantaneu 10 spirale in ADN samd. Fara sa intru in detalii, e plin internetul de documentare si de materiale despre calendarul maya care se opreste atunci, dar altceva ma macina pe mine...

Prea se bate apa-n piua cu stiri de genul celor de mai sus. Si pariez ca se vor inteti pe masura ce trece timpul, evident. Sa fie atunci momentul cand vor pune la treaba satelitii "meteorologici" sau care "fac cercetari ale spatiului" vom incepe sa vedem desene animate la scara cosmica?... Sa fie acea zi data oficiala in care vor incepe fatzish amagirile celor care deja ne indoapa cu minciuni? Nu stiu ce sa zic, dar imi pare bine ca nu mai e mult pana atunci, sa vedem ce ne mai pregatesc baietii in negru. :)

Pana atunci, puneti la butoaie mierea de albine si cititi manualele de supravietuire in conditii extreme. Fara nici o gluma.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.04.2009, 21:57:48
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Prostii din astea apar constant. Sunt hrana pentru oamenii care n-au facut nimic in viata si din aceasta cauza imbratiseaza toate ideile astea conspirationiste, unele dintre ele fara nici un fel de baza in realitate. Oamenii astia vor cu tarie sa insemne ceva, sa apara intr-un fel sau altul in fata noastra si sa ne spuna apoi "v-am spus eu!". Aia o sa fie ziua in care n-o sa mai rada nimeni de ei si o sa-i bage toata lumea in seama.

Numai ca dupa socotelile oamenilor normali la cap, ziua aia n-o sa vina niciodata.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.04.2009, 22:00:27
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

O trecere catre o alta treapta de evolutie va fi si nu neaparat cand va suna orologiul pe 21 decembrie 2012.Schimbari au inceput deja sa se simta si sa se produca inca de pe acum.
Mna,acum ma intreb si eu oare ce spuneau cei din Evul Mediu daca cineva le povestea despre curentul electric,avioane,televizoare,computere,celulare etc...Macar acum e bine ca nu te mai prajeste nimeni pe rug! :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.04.2009, 12:14:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

E vorba chiar de acea data, cand Soarele va eclipsa centru galaxiei si energiile care vin spre noi din gaura neagra eventual...

Ideea pe care o suspectez este ca se bate cam mult tam-tam pe data asta fatala si ma tem ca ni se pregateste ceva de domeniul SFului la scara planetara, tinand cont de teoria satelitilor care au fost lansati ca sa ne proiecteze holograme 3D pe cerul liber... Desene animate gratis, in care probabil ca vom putea vedea orice: nave extraterestre survoland atmosfera, planeta X apropiindu-se de Pamant, pe Mahomed sau pe Buddha predicand, venirea oficiala a hristosului mincinos care se va instala confortabil in locul deja pregatit... Stiu si eu? Vom vedea, ca nu mai e mult pana atunci. Numai sa nu fim surprinsi de posibilele iluzii fantasmagorice care vor cauta sa amageasca lumea.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.04.2009, 13:30:48
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Am citit undeva, ca anul in care vor fii doua eclipse in aceeasi luna calendaristica, este anul cind va incepe dramatica apocalipsa.

Acest an a fost 2008, luna august cu o eclipsa totala de luna si una totala de soare.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.04.2009, 13:34:30
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
E vorba chiar de acea data, cand Soarele va eclipsa centru galaxiei si energiile care vin spre noi din gaura neagra eventual...

Ideea pe care o suspectez este ca se bate cam mult tam-tam pe data asta fatala si ma tem ca ni se pregateste ceva de domeniul SFului la scara planetara, tinand cont de teoria satelitilor care au fost lansati ca sa ne proiecteze holograme 3D pe cerul liber... Desene animate gratis, in care probabil ca vom putea vedea orice: nave extraterestre survoland atmosfera, planeta X apropiindu-se de Pamant, pe Mahomed sau pe Buddha predicand, venirea oficiala a hristosului mincinos care se va instala confortabil in locul deja pregatit... Stiu si eu? Vom vedea, ca nu mai e mult pana atunci. Numai sa nu fim surprinsi de posibilele iluzii fantasmagorice care vor cauta sa amageasca lumea.
Nave extraterestre se vad si acum in lume,nu trebuie sa asteptam 2012 si nici desenele animate.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.04.2009, 17:53:32
oana_maria oana_maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.03.2009
Locație: Targu Neamt,Humulesti,judetul Neamt,o frumoasa zona depresionara plina de obiective turistice
Mesaje: 49
Implicit

numai Dumnezeu stie cand va fi apocalipsa,si va veni exact cand nimeni nu se va astepta,asa cum este mentionat in Biblie.ne indreptam,prin multimea pacatelor noastre,spre sfarsitul lumii dar sa ne ghidam dupa Cuvantul lui Dumnezeu si sa nu ne pierdem timpul cu astfel de lucruri lipsite de importanta si sa avem grja de sufletul nostru si nu de trupul nostru.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.05.2009, 13:02:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Nave extraterestre se vad si acum in lume,nu trebuie sa asteptam 2012 si nici desenele animate.
O sa se intample ceva "oficial" pe acea data, vom vedea. Desene animate sau holograme tridimensionale la scara cosmica pentru amatorii de senzatii extreme sau de minuni false.

http://www.evz.ro/articole/detalii-a...ii-Pamantului/
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.05.2009, 22:57:50
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
O sa se intample ceva "oficial" pe acea data, vom vedea. Desene animate sau holograme tridimensionale la scara cosmica pentru amatorii de senzatii extreme sau de minuni false.

http://www.evz.ro/articole/detalii-a...ii-Pamantului/
Uite aici originalul: http://www.indiadaily.com/editorial/12-26-04.asp

Crestinii ortodocsi stiu ca respectivii "extraterestri" vor fi de fapt diavoli care vor insela lumea si-l vor aduce pe antihrist.

De multi ani tot aud ca paranormalii si alti inselati ca ei prevestesc venirea iminenta a unui "mesia" din care care sa salveze lumea. E posibil insa sa fie si o inselare draceasca, si antihristul sa mai intarzie...

Sa ne rugam si sa veghem.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 04.05.2009, 00:30:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Uite aici originalul: http://www.indiadaily.com/editorial/12-26-04.asp

Crestinii ortodocsi stiu ca respectivii "extraterestri" vor fi de fapt diavoli care vor insela lumea si-l vor aduce pe antihrist.

De multi ani tot aud ca paranormalii si alti inselati ca ei prevestesc venirea iminenta a unui "mesia" din care care sa salveze lumea. E posibil insa sa fie si o inselare draceasca, si antihristul sa mai intarzie...

Sa ne rugam si sa veghem.
Din articolul tau:

"[SIZE=2]Beyond 2012, our technologies will take a different direction. People will learn the essence of spirituality, the relation between body and the soul, the reincarnation and the fact we are connected with each other are all part of “God”.[/SIZE]"

Eu nu cred ca vom vedea diavolii luand diferite chipuri, ci va fi o incercare de inselare folosind tehnologia la care puterile ascunse ale lumii au acces nelimitat. Cum descria un prooroc, in vremurile din urma oamenii vor vedea [pe cer] minuni ciudate.


Pe de alta parte, eu nu contest existenta altor civilizatii. Biblia n-o contesta, dar nici nu o afirma sus si tare, ci printre randuri, fiind un fapt neimportant de stiut la urma urmei. Dar nu cred ca aceste civilizatii vor interfera cu lumea noastra... Dar daca Dumnezeu va lasa asta sa se intample, atunci va fi un mare prilej de sminteala pentru crestinism in special. Apocalipsa este plina de metafore, cine stie ce se va intampla cu adevarat in acele vremuri grele?...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
La mulți ani, românia (1 decembrie 2012)! laurastifter Generalitati 23 02.12.2013 10:11:15
Ce veti face pe 21 decembrie? Florin-Ionut Umanitare 243 05.02.2013 00:08:31
De ce 25 Decembrie? Andie Teologie si Stiinta 23 19.01.2009 02:38:20
16 - 22 decembrie laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 11 20.12.2008 05:59:41
Decembrie... silverstar Generalitati 10 05.12.2006 21:52:57