Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.12.2009, 20:30:52
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Question Intrebare

Am mai intai o intrebare pentru fetele de pe acest forum. Voi va machiati?
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.12.2009, 20:33:15
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Daca are careva niste pietre de aruncat in my general direction, iacata-ma-s.
Eu da.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.12.2009, 20:37:25
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

nu........Nu ca ar fi pacat prea mare(dar este pacat),dar nu vad sensul.Sa pierd timpul pt ce?
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.12.2009, 20:40:37
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Darkanian Vezi mesajul
Am mai intai o intrebare pentru fetele de pe acest forum. Voi va machiati?
Dar de ce este asa de important? Eu ma machiez doar la ocazii, si atunci discret. Machiajul e o arta si decat sa arat ca o pupaza, mai bine ma lipsesc. totusi, incerc sa arat ingrijit pentru cei din jur. nimanui nu ii place sa aiba in fata o persoana cu cearcane, cu par zbarlit si cu cosuri pe fata. e un gest respect fata de cel de langa tine. a, si mai este o problema - fardurile (cele de calitate, ca nu iti dai pe fata cu orice tampenie) sunt scumpe si iti cer timp si practica ... asa ca ma lipsesc!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.12.2009, 20:48:03
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

Eu zic ca este destul de important. Decat sa te machezi adica sa dai bani pe panaramele alea si acest lucru a te machia este pacat mai bine te lipesti de el. Eu inteleg ca voi fetele vreti sa aratati bine , frumoase , una alta..... dar totusi am crezut ca fetele dupa forum nu se machiaza caci aici se gaseste lume cu credinta in Dumnezeu si care credeam ca incercati sa nu mai faceti pacate oricat de mari sau mici ar fi, incercati sa nu le faceti pe cele care le stiti ca sunt pacate.

Nu stiu daca mam facut explicabil. Dar sper sa intelegeti. Eu cred ca un baiat ar intelege aceasta situatie.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.12.2009, 20:53:29
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Nu inteleg ce legatura are credinta in Dumnezeu cu machiatul.Daca o fata se machiaza inseamna ca nu poate fi credincioasa?Sa nu judecam dupa aparente, ca Dumnezeu nu tine cont de ele.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.12.2009, 20:56:31
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Are, pentru ca e un pacat care tine de vanitate.
Makeupul nu imi este in nici un fel util mie ca persoana (nu il simt, nu se vede), este doar o masca pe care o prezint celorlalti in scopul de a-mi face aparenta fizica mai placuta decat este in realitate.
Exista bineinteles si cazurile nefericite in care makeupul produce o aparenta NEplacuta, si e inestetic inclusiv dupa canoanele societatii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.12.2009, 20:58:08
Darkanian's Avatar
Darkanian Darkanian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 100
Implicit

Eu am incercat sa zic ca este pacat acest lucru sa te machiazi si ca dai bani destul de mult pe ele..... nu am zis ca o fata nu este credincioasa daca se machiaza.
__________________
" Unde dragoste nu e, nimic nu e ! "
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.12.2009, 21:03:12
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eheee, Darkanian, ce bine ar fi daca nefolosirea fardurilor ar fi un etalon pentru credinta!... nu ai mai vedea nici o fata nemachiata pe strada. eu una inteleg ca este considerat pacat pentru este unul din muuultele lucruri care izvoraste din mandrie.... si cu toate astea, ce preferi: o fata cinstita si care se mai machiaza si ea din cand in cand sau o lenesa care nu se preocupa nici de aspectul ei fizic, nici de sufletul ei? fireste,am luat doua situatii fortat antinomice, in lume gasesti o gama variata de machiate sau de nemachiate, insa asta nu mi se pare absolut deloc un criteriu pentru a a judeca sufletul cuiva si nici pentru a lega o prietenie cu o fata ... e o aparenta, un aspect exterior, dar care, fireste, spune multe despre persoana respectiva.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.12.2009, 21:06:34
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Mai, mie mi s-ar parea un sacrificiu foarte mare, pe care recunosc ca nu sunt in stare sa-l fac acum, a renunta la makeups Cred ca as implora, "haaaai, macar pudra compacta, pretty pliiiiiix".

Asa ca nu le consider lenese pe cele care nu poarta machiaj. Le consider mai puternice decat mine, indiferent care ar fi motivul pentru care au ales asta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare