Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.05.2010, 15:30:17
ginabadea ginabadea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2008
Mesaje: 16
Unhappy Ganduri de hula

Am o problema cu aceste ganduri care nu-mi dau pace. M-am rugat la Dumnezeu si la Sfanta Fecioara sa dea un copil si dupa fff putin timp mi l-a trimis. Bucuria a fost enorma cand am vazut testul pozitiv, pentru o clipa am simtit binecuvantarea lui Dumnezeu peste viata mea fara culoare pana atunci.

Acum sunt insarcinata in 3 luni si astept sa treaca timpul cat mai repede pentru a-mi tine puiul in brate. Doar ca au aparut aceste ganduri care nu-mi dau pace si mi-e teama ca sa nu-l supar pe Dumnezeu si sa ma pedepseasca.
Cea mai cumplita pedeapsa pentru mine ar fi sa-mi pierd copilasul, nici nu vreau sa ma gandesc cat de pustiu ar fi sufletul meu atunci.

Nu este prima data cand apar. De-a lungul vietii au mai aparut si au disparut de la sine. Ma bucuram cand nu mai simteam "presiunea aia rea peste sufletul meu".
In fiecare dimineata in metrou in drum spre serviciu ascult la casti paraclisul Maicii Domnului si atunci parca ma simt putin protejata, desi simt cum imi dau tarcoale gandurile acelea si incearca sa-mi fure mintea de la ascultarea rugaciunii. Cum sa fac sa scap de ele? Sa nu mai simt aceasta povara?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.05.2010, 15:40:12
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Trebuie sa le infrunti odata si odata...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.05.2010, 15:41:24
ginabadea ginabadea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2008
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Trebuie sa le infrunti odata si odata...
asta stiu....intrebarea este cum?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.05.2010, 15:56:56
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
Am o problema cu aceste ganduri care nu-mi dau pace. M-am rugat la Dumnezeu si la Sfanta Fecioara sa dea un copil si dupa fff putin timp mi l-a trimis. Bucuria a fost enorma cand am vazut testul pozitiv, pentru o clipa am simtit binecuvantarea lui Dumnezeu peste viata mea fara culoare pana atunci.

Acum sunt insarcinata in 3 luni si astept sa treaca timpul cat mai repede pentru a-mi tine puiul in brate. Doar ca au aparut aceste ganduri care nu-mi dau pace si mi-e teama ca sa nu-l supar pe Dumnezeu si sa ma pedepseasca.
Cea mai cumplita pedeapsa pentru mine ar fi sa-mi pierd copilasul, nici nu vreau sa ma gandesc cat de pustiu ar fi sufletul meu atunci.

Nu este prima data cand apar. De-a lungul vietii au mai aparut si au disparut de la sine. Ma bucuram cand nu mai simteam "presiunea aia rea peste sufletul meu".
In fiecare dimineata in metrou in drum spre serviciu ascult la casti paraclisul Maicii Domnului si atunci parca ma simt putin protejata, desi simt cum imi dau tarcoale gandurile acelea si incearca sa-mi fure mintea de la ascultarea rugaciunii. Cum sa fac sa scap de ele? Sa nu mai simt aceasta povara?
Tot adevaratul dreptmaritor crestin care se teme de Dumnezeu si face poruncile Lui, nevinovat este de niste ganduri spurcate, rele si hulitoare de Dumnezeu ale vicleanului diavol care nu sunt cu voia si invoirea omului, ci sunt niste navaliri diavolesti asupra omului, fara de voia lui. Pentru care ganduri omul nu are nici o vina sau pacat, nici pedeapsa de la Dumnezeu, fiindca omul nu le primeste nici nu le urmeaza lor, ci ii cad lui napasta. ( caci cum ar putea cineva din crestini sa-L huleasca pe Dumnezeu, Caruia i se inchina si i se roaga ? Noi crestinii Aceluia ne inchinam si ne rugam si-L binecuvantam ziua si noaptea, in toata vremea si in tot ceasul. Aceluia ii multumim si pe Dansul il preamarim. Aceluia ii slujim, pe Acela il chemam pururea intru ajutorul nostru, inaintea Lui stam si il rugam si pe El Unul il stim Dumnezeu, Tatal, Fiul si Sfantul Duh, intr-o Dumnezeire, slavit de toata faptura.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.05.2010, 15:58:15
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Un frate l-a intrebat pe unul din parinti despre gandul hulei, zicand : se necajeste sufletul meu, avvo, de dracul hulii, ci fa mila si spune-mi, din ce mi se intampla si ce voi face ? Raspuns-a batranul : un gand ca acesta ni se intampla noua din clevetire, defaimare si osandire, dar mai vartos din mandrie si dintru a-si face cineva voile sale si a se lenevi in rugaciunea sa, si din manie si iutime care sunt semne ale mandriei, caci aceasta ne arunca pe noi in patimile ce s-au zis si de acolo se naste gandul hulii si de va zabovi in suflet il da dracul hulii la cel al curviei si de multe ori il aduce pana la iesirea din minti, iar de nu se va destepta omul, piere.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.05.2010, 15:58:53
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
asta stiu....intrebarea este cum?
Cu gandul(altul, asa, ca-n zicala :cui pe cui se scoate.) ca vei izbandi si cu mare nadejde in Dumnezeu.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.05.2010, 16:13:19
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
Am o problema cu aceste ganduri care nu-mi dau pace. M-am rugat la Dumnezeu si la Sfanta Fecioara sa dea un copil si dupa fff putin timp mi l-a trimis. Bucuria a fost enorma cand am vazut testul pozitiv, pentru o clipa am simtit binecuvantarea lui Dumnezeu peste viata mea fara culoare pana atunci.

Acum sunt insarcinata in 3 luni si astept sa treaca timpul cat mai repede pentru a-mi tine puiul in brate. Doar ca au aparut aceste ganduri care nu-mi dau pace si mi-e teama ca sa nu-l supar pe Dumnezeu si sa ma pedepseasca.
Cea mai cumplita pedeapsa pentru mine ar fi sa-mi pierd copilasul, nici nu vreau sa ma gandesc cat de pustiu ar fi sufletul meu atunci.

Nu este prima data cand apar. De-a lungul vietii au mai aparut si au disparut de la sine. Ma bucuram cand nu mai simteam "presiunea aia rea peste sufletul meu".
In fiecare dimineata in metrou in drum spre serviciu ascult la casti paraclisul Maicii Domnului si atunci parca ma simt putin protejata, desi simt cum imi dau tarcoale gandurile acelea si incearca sa-mi fure mintea de la ascultarea rugaciunii. Cum sa fac sa scap de ele? Sa nu mai simt aceasta povara?
Nu te stresa prea mult. Este o ispita de la diavol. In patericul egiptean este un intreg capitol despre aceste ganduri. Citeste aici si te vei lamuri: http://www.sfaturiortodoxe.ro/pateric/8.htm .
Tu alunga-le din minte de indata ce vin si nu vei raspunde tu inaintea lui Dumnezeu. Ele vor trece si nu te deznanajdui. Mai stiu pe cineva care patea la fel si s-a rugat si dupa un timp gandurile nu au mai venit. Ele vor veni oricum, dar tu alunga-le prin a te gandi la altceva, sau printr-o rugaciune. Cum spunea cineva: ,,Nu vorbi cu ele".
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.05.2010, 16:20:59
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
....... nadejde in Dumnezeu.
As dori sa iti sugerez sa nu mai folosesti semnul acesta: , pentru ca vad ca nu stii ce inseamna.... inseamna ,,loser" (in engleza), cu intelesul de ,,ratat". Este o jignire. iar tu il folosesti cu alte intelesuri....
E doar o sugestie, te rog, nu te supara.

Last edited by Hector; 05.05.2010 at 16:26:04.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.05.2010, 16:29:16
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
.. au aparut aceste ganduri care nu-mi dau pace si mi-e teama ca sa nu-l supar pe Dumnezeu si sa ma pedepseasca.
...Cum sa fac sa scap de ele? Sa nu mai simt aceasta povara?
=>iata crestinul adevarat care isi face griji si se tulbura sa nu supere pe Dumnezeu cu astfel de ganduri ,spre deosebire de altii(ateii) care il hulesc pe Dumnezeu si se mai si mandresc cu asta .

NEVINOVATA ESTI DE ACESTE GANDURI PE CARE LE RESPINGI !

dar probabil trebuie sa te gandesti ca :
1.fie gresesti undeva(indeosebi la ganduri de mandrie ,trufie) ,
2.fie chiar ai inceput "lupta cea buna" cu diavolul ,iar acesta te pizmuieste ,dar neputinta lui si-o dovedeste prin gandurile de hula, daca altceva nu poate sa-ti faca ,fiind protejata de Maica Domnului. =>

nu te mai tulbura caci NU POTI OPRI PASARILE(gandurile de hula) SA ZBOARE PE DEASUPRA GRADINII (mintea) ...tu sa fii atenta sa nu fii de acord cu ele (sa nu lasi pasarile sa se aseze in gradina alungandu-le cu " batul " rugaciunii .

DOAMNE-AJUTA!
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.05.2010, 16:56:20
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul
Am o problema cu aceste ganduri care nu-mi dau pace. M-am rugat la Dumnezeu si la Sfanta Fecioara sa dea un copil si dupa fff putin timp mi l-a trimis. Bucuria a fost enorma cand am vazut testul pozitiv, pentru o clipa am simtit binecuvantarea lui Dumnezeu peste viata mea fara culoare pana atunci.

Acum sunt insarcinata in 3 luni si astept sa treaca timpul cat mai repede pentru a-mi tine puiul in brate. Doar ca au aparut aceste ganduri care nu-mi dau pace si mi-e teama ca sa nu-l supar pe Dumnezeu si sa ma pedepseasca.
Cea mai cumplita pedeapsa pentru mine ar fi sa-mi pierd copilasul, nici nu vreau sa ma gandesc cat de pustiu ar fi sufletul meu atunci.

Nu este prima data cand apar. De-a lungul vietii au mai aparut si au disparut de la sine. Ma bucuram cand nu mai simteam "presiunea aia rea peste sufletul meu".
In fiecare dimineata in metrou in drum spre serviciu ascult la casti paraclisul Maicii Domnului si atunci parca ma simt putin protejata, desi simt cum imi dau tarcoale gandurile acelea si incearca sa-mi fure mintea de la ascultarea rugaciunii. Cum sa fac sa scap de ele? Sa nu mai simt aceasta povara?
Incearca sa le marturisesti pe cele mai sacaitoare dintre ele la spovedanie; pe celelalte, ignora-le cu desavarsire, nu incerca sentimentul de vinovatie daca stii ca nu este cazul, fireste. Din experienta stiu ca tot ceea ce deranjeaza si este vadit (marturisit) dispare de la sine.
Doamne, ajuta!

"Primeste impletirea celor bune si celor rele cu gand egal,si Dumnezeu va netezi inegalitatile dintre lucruri".

Last edited by carmina; 05.05.2010 at 17:00:13.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ganduri cred_cu_adevarat Generalitati 2 29.03.2012 19:04:41
hula impotriva Duhului Sfant mihaisepo Din Noul Testament 27 21.08.2011 01:02:17
Hula impotriva Duhului Sfant Eliana Generalitati 22 19.02.2011 01:52:40
hula impotriva Duhului Sfant anaana71 Generalitati 14 30.01.2010 14:30:27
Hula topcat Generalitati 30 01.10.2009 15:25:24