Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.06.2010, 12:20:40
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Ia priviti cum umbla un lup pe langa un calugar! Imi cer scuze ca postez aici, dar nu mai deschid alt topic
http://www.youtube.com/watch?v=dIH0n...os=SWIm26jnjW4
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.06.2010, 12:59:40
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Imi pare ca ajungem doar sa discutam despre rugaciune si sa ramanem fara ea. Sa-mi fie cu iertare, dar imi este mai usor sa spun o rugaciune in gand langa ceilalti, decat in padure.

Oare cand vom intelege ca Dumnezeu nu tine seama de cat de mult spunem, ci de cum spunem? Pana si un simplu "te iubesc" spus din inima celui drag, valoreaza mult mai mult decat o declaratie de cateva minute in care inima nu este prezenta.

Ce ramane de facut? Sa spui din inima, inainte de culcare, cateva cuvinte in gand lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.06.2010, 14:41:57
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Ia priviti cum umbla un lup pe langa un calugar! Imi cer scuze ca postez aici, dar nu mai deschid alt topic
http://www.youtube.com/watch?v=dIH0n...os=SWIm26jnjW4
Multumesc,Zoridezi,mi-ai facut un cadou minunat! :)
Se stie ca adevaratii oameni spirituali traiesc in pace si comuniune cu intreaga creatie a Tatalui Ceresc.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.06.2010, 11:00:49
paul75 paul75 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maria_A Vezi mesajul
Cred ca numai cu binecuvantarea duhovnicului se poate face asta, pe de o parte pentru ca sunt o multime de pericole noaptea in padure,iar pe de alta parte pentru ca, da, vrasmasul ne poate lovi prin ispite cumplite.
Doamne ajuta!

Din "Viata Parintelui Cleopa" :


Citat:
CUM A ISPITIT DIAVOLUL

PE FRATELE GHEORGHE

În anul 1927, Gheorghe s-a retras ca ucenic la pustnicul Paisie de la Cozancea. Acolo făcea ascultare de bătrânul, lucra la grădină, cânta la strană si repeta mereu rugăciunea lui Iisus, mâncând o dată în zi. Uneori mai stătea si la Schitul Sihăstria din Muntii Neamt.

Odată însă, ispitindu-l vrăjmasul si umblând după sfatul mintii sale, a intrat în chilie si a lăsat pe masă această scrisoare: ''Iartă-mă, Părinte Paisie, că am plecat în pădure pentru cinci zile, să mă pocăiesc!''

Seara, citind bătrânul scrisoarea, a zis: ''Acest lucru este din ispita diavolului si nu îi va fi de folos fratelui Gheorghe, căci a plecat fără binecuvântare!'' Pe la miezul noptii a bătut cineva în usa chiliei sale:

- Binecuvintează, Părinte Paisie, si mă iartă pe mine, păcătosul!

- Cine esti tu? a întrebat bătrânul.

- Fratele Gheorghe păcătosul!

- Cum se poate asta? Fratele Gheorghe este plecat în pădure să se pocăiască pentru cinci zile!

- Iartă-mă, Părinte Paisie, că am gresit!

- Dumnezeu să te ierte, frate Gheorghe. Intră în chilie si spune-mi ce ti s-a întâmplat.

- De mult voiam, Părinte Paisie, să mă rog singur câteva zile în pădure. Deci am luat Ceaslovul, Psaltirea, câteva lumânări si chibrituri si m-am ascuns în pădure într-o groapă. Acolo am început a face metanii si a mă ruga cu lacrimi. Pe la miezul noptii aud lângă mine un glas înfiorător: ''Ce faci aici?'' Mă întorc putin si văd un arap urias, cu chip foarte înfricosător. Era vrăjmasul! Apoi îmi zice: ''De ce ai plecat fără blagoslovenie?'' Atunci, cuprins de mare frică, am luat Ceaslovul si am fugit! Deci te rog, Părinte Paisie, iartă-mă pe mine păcătosul si mă primeste înapoi!

Din ceasul acela fratele Gheorghe nu a mai făcut nimic fără binecuvântare.
http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleop...a_p_cleopa.htm
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.06.2010, 03:52:01
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Ia priviti cum umbla un lup pe langa un calugar! Imi cer scuze ca postez aici, dar nu mai deschid alt topic
http://www.youtube.com/watch?v=dIH0n...os=SWIm26jnjW4
ce putere avea asupra lui data de harul divin, daca eram eu ma halea de mult:))
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.06.2010, 04:40:22
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Poate

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Ia priviti cum umbla un lup pe langa un calugar! Imi cer scuze ca postez aici, dar nu mai deschid alt topic
http://www.youtube.com/watch?v=dIH0n...os=SWIm26jnjW4
La fi crescut de pui mic cine stie fiara tot fiara ramane.Curajos calugar.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.06.2010, 05:40:41
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up "din inima, sa-i spunem cateva cuvinte in gand lui Dumnezeu"

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Imi pare ca ajungem doar sa discutam despre rugaciune si sa ramanem fara ea. Sa-mi fie cu iertare, dar imi este mai usor sa spun o rugaciune in gand langa ceilalti, decat in padure.

Oare cand vom intelege ca Dumnezeu nu tine seama de cat de mult spunem, ci de cum spunem? Pana si un simplu "te iubesc" spus din inima celui drag, valoreaza mult mai mult decat o declaratie de cateva minute in care inima nu este prezenta.

Ce ramane de facut? Sa spui din inima, inainte de culcare, cateva cuvinte in gand lui Dumnezeu.
foarte foarte frumos si bine spus, subscriu intru totul.

PS: Costel, scrii asa frumos incat chiar daca nu mai am nimic de adaugat,
de data asta nu m-am abtinut sa nu postez si sa SUBSCRIU.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.06.2010, 09:23:43
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iarta-ma !!!

Fratele Windorin are dreptate, roaga-te din toata inima si cu toata dragostea Domnului si Domnul iti va auzi rugaciunea oriunde ai fi. Cat despre padure, noaptea; trebuie sa fii bine pregatit pentru lupta caci mari ispite se vor ivi. Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.06.2010, 09:57:44
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Teama si mandria sunt doua dintre slabiciunile cu care diavolul lucreaza impotriva mantuirii si a apropierii omului de Imparatia Cerurilor. Mandria ne poate face sa ne inchinam cu evlavie exagerata ca sa aratam lumii cat de dedicati suntem lui Dumnezeu, sau dimpotriva sa ne rusinam fata de oameni daca suntem inafara bisericii, cand trebuie sa ne inchinam.
Teama, iarasi ne este transmisa pentru a ne detasa de ajutorul lui Dumnezeu si a ne limita la propria noastra neputinta ca si cum am fi singuri si nu cu Mantuitorul Hristos care salasluieste in fiecare dintre noi. Parintele Arsenie Boca era vazut deseori noaptea in inima padurii. Sfanta Teodora de la Sihlea a vietuit in padure atatia ani. Padurile noastre batrane sunt inpanzite de ostenitori intru Hristos despre care nu stiu decat duhovnicii lor. Si asa au fost mereu daca ascultam cu atentie ce ne povestesc sfintii nostri parinti. Poate si de aceea multi considera ca Romania este pamant sfant de unde se ridica spre Dumnezeu rugaciune curata si multa osteneala duhovniceasca.
Iata un text scurt dintr-unul mai amplu , unde putem afla mult mai multe legate de tema acestui topic. Sper sa va fie de folos celor care doresc sa cunoasca tainele credintiei, sau – de ce nu? – sa se desavarseasca pe sine.
Doamne-ajuta!
Adevăratule lucrător al rugăciunii mintii, dacă doresti să ajungi la măsura cea adevărată si înaltă a rugăciunii acesteia, ascultă cu atentie ceea ce vreau să-ti spun în continuare. Uneori, în timpul noptii, mergi singur în locuri neumblate, în locuri sălbatice, înfricosătoare, în astfel de locuri în care ai crede că este cuibul si locuinta demonilor. Dar înainte de a merge în astfel de locuri să te pregătesti pentru un astfel de drum si pentru un astfel de plan al tău.
(…) Mergând într-acolo, împotriva lor, însemnează-te iarăsi des cu semnul cinstitei si de viată făcătoarei cruci si ia aminte ca nu cumva să deschizi gura si să scoti vreun strigăt de frică, precum copiii, cerând ajutor cu glas tare. Ci, tinând gura închisă si spunând în taină si neîntrerupt, cu multă atentie "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-mă", o dată la fiecare respiratie a ta, mergi cu curaj si fără frică împotriva vrăjmasilor tăi, care, vâzând că te îndrepti astfel spre ei, vor încerca să-ti tulbure din nou cugetul cu nesfârsitele ispite ale gândurilor de tot felul. Si atât de tare te vor lupta, încât vei simti aievea, pe fată, războiul înfricosător. Pentru că acesti demoni ai fricii se năpustesc asupra ta ca niste tauri sălbatici si ca niste bivoli înfricosători, ca si când te-ar împunge cu coarnele din toate părtile si te-ar călca în picioare.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.06.2010, 12:39:38
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Teama si mandria sunt doua dintre slabiciunile cu care diavolul lucreaza impotriva mantuirii si a apropierii omului de Imparatia Cerurilor. Mandria ne poate face sa ne inchinam cu evlavie exagerata ca sa aratam lumii cat de dedicati suntem lui Dumnezeu, sau dimpotriva sa ne rusinam fata de oameni daca suntem inafara bisericii, cand trebuie sa ne inchinam.
Teama, iarasi ne este transmisa pentru a ne detasa de ajutorul lui Dumnezeu si a ne limita la propria noastra neputinta ca si cum am fi singuri si nu cu Mantuitorul Hristos care salasluieste in fiecare dintre noi. Parintele Arsenie Boca era vazut deseori noaptea in inima padurii. Sfanta Teodora de la Sihlea a vietuit in padure atatia ani. Padurile noastre batrane sunt inpanzite de ostenitori intru Hristos despre care nu stiu decat duhovnicii lor. Si asa au fost mereu daca ascultam cu atentie ce ne povestesc sfintii nostri parinti. Poate si de aceea multi considera ca Romania este pamant sfant de unde se ridica spre Dumnezeu rugaciune curata si multa osteneala duhovniceasca.
Iata un text scurt dintr-unul mai amplu , unde putem afla mult mai multe legate de tema acestui topic. Sper sa va fie de folos celor care doresc sa cunoasca tainele credintiei, sau – de ce nu? – sa se desavarseasca pe sine.
Doamne-ajuta!
Adevăratule lucrător al rugăciunii mintii, dacă doresti să ajungi la măsura cea adevărată si înaltă a rugăciunii acesteia, ascultă cu atentie ceea ce vreau să-ti spun în continuare. Uneori, în timpul noptii, mergi singur în locuri neumblate, în locuri sălbatice, înfricosătoare, în astfel de locuri în care ai crede că este cuibul si locuinta demonilor. Dar înainte de a merge în astfel de locuri să te pregătesti pentru un astfel de drum si pentru un astfel de plan al tău.
(…) Mergând într-acolo, împotriva lor, însemnează-te iarăsi des cu semnul cinstitei si de viată făcătoarei cruci si ia aminte ca nu cumva să deschizi gura si să scoti vreun strigăt de frică, precum copiii, cerând ajutor cu glas tare. Ci, tinând gura închisă si spunând în taină si neîntrerupt, cu multă atentie "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-mă", o dată la fiecare respiratie a ta, mergi cu curaj si fără frică împotriva vrăjmasilor tăi, care, vâzând că te îndrepti astfel spre ei, vor încerca să-ti tulbure din nou cugetul cu nesfârsitele ispite ale gândurilor de tot felul. Si atât de tare te vor lupta, încât vei simti aievea, pe fată, războiul înfricosător. Pentru că acesti demoni ai fricii se năpustesc asupra ta ca niste tauri sălbatici si ca niste bivoli înfricosători, ca si când te-ar împunge cu coarnele din toate părtile si te-ar călca în picioare.
Foarte frumoasa acea carte. M-am apucat si eu sa citesc din ea. Imi aduce aminte de Pelerinul Rus.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce suntem singuri? luciamanta Generalitati 67 04.04.2011 23:12:41
Ce ne-ar spune Dumnezeu despre buretii de padure? unamic Despre Sfanta Scriptura 20 24.10.2010 00:42:21
De ce sunt oamenii singuri? sofia_78 Generalitati 31 07.03.2010 11:56:17
Suntem singuri? s_snape Umanitare 17 26.11.2008 08:36:51
Singuri pe lume ? irinafm Generalitati 23 09.03.2008 18:37:26