Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.06.2010, 03:08:24
marianag marianag is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.06.2010
Mesaje: 1
Implicit Rugminte pentru un baiat care s-a abatut de la calea cea buna

Am un mare necaz de mult timp. Am un baiat acum de 21 de ani. Pana la 19 ani era destul de cuminte se spovedea ,invata.De la 19 ani cand a terminat liceul parca nu- l mai cunosc. Nu-si gaseste drumul in viata, dupa ce s-a lasat de o facultate,la cateva luni dupa bacalaureat, a muncit 3 luni , s-a inscris la alta unde un an a fost la zi dar pentru ca nu frecventat cursurile l-am sfatuit sa treaca la invatamint la distanta unde este acum in anul 2 dar nu prea invata, munceste de numai doua luni. Pierde noptile e dominat de calculator, fumeaza.Nu comunica ,dispare de acasa vine dimineata dupa nopti pierdute.M-am rugat pentru el am vorbit cu preotul, am dat pomeniri pentru el,nu stiu ce sa mai fac. Am facut tot felul de rugaciuni. Cateodata isi revine invata dar pe urma reincepe cu prostiile. Va rog sa ma sfatuiti si sa va rugati pentru el.Am increderea daca mai multi s-ar ruga pentru baiatul meu Serban ar merge pe calea cea buna si s-ar schimba in bine.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.06.2010, 08:30:02
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marianag Vezi mesajul
Am un mare necaz de mult timp. Am un baiat acum de 21 de ani. Pana la 19 ani era destul de cuminte se spovedea ,invata.De la 19 ani cand a terminat liceul parca nu- l mai cunosc. Nu-si gaseste drumul in viata, dupa ce s-a lasat de o facultate,la cateva luni dupa bacalaureat, a muncit 3 luni , s-a inscris la alta unde un an a fost la zi dar pentru ca nu frecventat cursurile l-am sfatuit sa treaca la invatamint la distanta unde este acum in anul 2 dar nu prea invata, munceste de numai doua luni. Pierde noptile e dominat de calculator, fumeaza.Nu comunica ,dispare de acasa vine dimineata dupa nopti pierdute.M-am rugat pentru el am vorbit cu preotul, am dat pomeniri pentru el,nu stiu ce sa mai fac. Am facut tot felul de rugaciuni. Cateodata isi revine invata dar pe urma reincepe cu prostiile. Va rog sa ma sfatuiti si sa va rugati pentru el.Am increderea daca mai multi s-ar ruga pentru baiatul meu Serban ar merge pe calea cea buna si s-ar schimba in bine.
Doamna nu va opriti din rugaciune.Daca imi permiteti un sfat>rugati-va la Maica Domnului.Sunteti o mama care vrea sa isi salveze fiul.Rugati-va la Ea.Poate ca fiul dvs trece printr-o perioada mai grea,poate ca isi cauta drumul intr-o lume nebuna dar va asigur ca cel care va vorbeste acum a facut cu mult mai multe prostii decat fiul dvs.Cea mai blanda a fost de a fugi prin lumea larga cu un rucsac in spate.Daca nu era Cel de Sus o terminam demult,in acele timpuri,intr-un sant.Atunci si mama mea s-a rugat pentru mine.Am aflat asta mai tarziu.Va spun sa nu va indoiti.Rugati-va si Cel de Sus sa fie alaturi de dvs.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.06.2010, 11:08:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Sfanta Monica, mama Fericitului Augustin, s-a rugat optsprezece ani la Dumnezeu pentru intoarcerea fiului ei la Hristos.

http://www.calendar-ortodox.ro/luna/mai/mai04.htm

Sfânta Monica, mama Fericitului Augustin din Hiponia (prăznuit în 15 iunie), s-a născut în 322 în Tagaste, Africa de Nord. Părinții ei erau creștini dar nu avem prea multe date despre copilăria ei. Mai multe aflăm din Cartea a IX-a a Confesiunilor scrise de fiul ei.
Sf. Monica a fost căsătorită cu un funcționar păgân numit Patritius, aprins din fire și cam imoral. La început, soacra sa nu o plăcea, dar Monica s-a făcut plăcută prin firea ei blândă. Spre deosebire de multele femei care erau bătute de soți în acele vremuri, ea nu era bătută pentru că știa să tacă, "punînd strajă gurii ei" în preajma lui. (Ps. 38/39:1).
Sf. Monica și Patritius au avut trei copii: Sf. Augustin, Navigius și Perpetua. Dar faptul că soțul ei nu a lăsat-o să-i boteze i-a cauzat multă durere. Ea și-a făcut probleme pentru Augustin, care trăia cu o tânără în Cartagina și avea un fiu nelegitim cu aceasta. Rugăciunile sale stăruitoare și lacrimile nesfârșite pentru fiul ei l-au înduplecat în cele din urmă pe soțul ei să se convertească la creștinism înainte de a se stinge din viață. Însă Augustin continua prin viața pe care o ducea, să se îndepărteze de Hristos.
Aflîndu-se în Cartagina, Augustin s-a lăsat prins în secta maniheiană. Mama sa era îngrozită și a făcut tot posibilul să-l întoarcă pe drumul bun. În vis i s-a arătat că trebuie să fie blândă și să aibă răbdare cu fiul ei. Dar Augustin nu a ascultat-o și a rămas în rătăcirea sa timp de 9 ani. Sf. Monica a fost foarte dezamăgită dar nu a renunțat să spere că-l poate ajuta pe fiul ei. Chiar a încercat să ceară ajutorul unui episcop care a fost el însuși maniheian, dar acesta a refuzat să se contrazică cu Augustin spunînd că nu îl poate ilumina pe tânăr deoarece acesta este încă atras de noutatea ideologiei sale. Dar a liniștit-o pe mamă spunîndu-i: "Du-te pe drumul tău că nu se poate ca fiul unor astfel de lacrimi să rămână pierdut."
Sf. Monica s-a dus la Roma cu Augustin când acesta a ținut cursuri acolo în 383. Mai târziu, a avut o întâlnire la Milano unde l-a întâlnit pe Sf. Ambrozie (prăznuit în 7 decembrie) rămânînd foarte impresionat de predica acestuia. Episcopul Ambrozie a ajuns să o prețuiască foarte mult pe Sf. Monica și de multe ori l-a felicitat pe Augustin pentru că avea așa o mamă virtuoasă.
Într-o zi, Augustin citea Noul Testament într-o grădină și a ajuns la Romani 13:12-14. Atunci s-a hotărât să lase în urmă "lucrurile celui rău" și "să se îmbrace în Domnul Iisus Hristos". A fost botezat în ajunul Paștilor în anul 387.
După ce a fost botezat Augustin și mama lui au plănuit să meargă în Africa. S-au oprit să se odihnească în Ostia unde Sf. Monica s-a dus la Domnul la vârsta de 56 de ani. Ea a fost îngropată în Ostia și sfintele ei moaște au fost transferate în cripta unei biserici în sec. al VI-lea. Nouă secole mai târziu, moaștele Sf. Monica au fost duse la Roma.
În Occident, Sf. Monica este considerată patroana soțiilor și mamelor ale căror bărbați sau copii sunt rătăciți.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.06.2010, 14:42:18
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marianag Vezi mesajul
Am un mare necaz de mult timp. Am un baiat acum de 21 de ani. Pana la 19 ani era destul de cuminte se spovedea ,invata.De la 19 ani cand a terminat liceul parca nu- l mai cunosc. Nu-si gaseste drumul in viata, dupa ce s-a lasat de o facultate,la cateva luni dupa bacalaureat, a muncit 3 luni , s-a inscris la alta unde un an a fost la zi dar pentru ca nu frecventat cursurile l-am sfatuit sa treaca la invatamint la distanta unde este acum in anul 2 dar nu prea invata, munceste de numai doua luni. Pierde noptile e dominat de calculator, fumeaza.Nu comunica ,dispare de acasa vine dimineata dupa nopti pierdute.M-am rugat pentru el am vorbit cu preotul, am dat pomeniri pentru el,nu stiu ce sa mai fac. Am facut tot felul de rugaciuni. Cateodata isi revine invata dar pe urma reincepe cu prostiile. Va rog sa ma sfatuiti si sa va rugati pentru el.Am increderea daca mai multi s-ar ruga pentru baiatul meu Serban ar merge pe calea cea buna si s-ar schimba in bine.
Eu cred 1. ori a intrat intr-un anturaj prost,din moment ce sta mult pe calculator si acei oameni ii baga prosti in cap.Daca el era altfel inainte si acest anturaj vrea sa-l schimbe in interiorul lui are loc o stare de agitatie si de neliniste,de aceea are momente cand invata si momente cand petrece noptile afara din casa.Solutia este dialogul cu dvs.
2.are o stare de depresie, la varsta lui e posibil sa fie o problema din dragoste
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.06.2010, 18:16:43
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Sa nu deznadajduiti! Maica Domnului si Sfantul Nectarie mult, foarte mult ajuta! Pe Ei sa ii aveti aparatori si mijlocitori!

Poate ca situatia baiatului este o incercare pentru dumneavoastra, o treapta pe care trebuie sa o urcati in drumul spre mantuire. Trebuie sa discutati cu el, sa simta dragostea dumneavoastra sigur are nevoie de sfaturi pe care le cauta in alta parte si poate nu sunt tocmai demne de urmat cele pe care le gaseste. Sa gasiti un preot care are rabdare si poate sa se aplece asupra problemelor lui cu mare atentie.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.06.2010, 18:28:05
eucred's Avatar
eucred eucred is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.11.2009
Locație: ***
Religia: Ortodox
Mesaje: 83
Implicit

“Fiilor, rugăciune! Rugăciune, părintilor, ca să ne descopere Dumnezeu si să nu facem vreo greseală. Ceea ce ne va descoperi Dumnezeu, aceea vom primi”. (Gheron Iosif Isihastul)
__________________
,,-Doamne, n-am timp!"
am spus supărat,
uitând vinovat
că Tu mi l-ai dat!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.06.2010, 19:21:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Nu prea aveti ce face decit sa-l impingeti de la spate si sa nu-i dati bani!(mare atentie)

Inainte exista armata care le scotea baietilor gargaunii din cap la virstele astea 18-20, insa acum aceste "instrumente" nu mai exista si parintii sunt lasati sa lupte individual cu aceasta stare de parazitism si puturosenie.

Ar fi fost poate mai bine daca era indragostit, insa si de aceste lucruri se plictisesc repede si revin la jocuri.
Indragosteala este munca MULTA, prea multa pentru ei.

In democratii, baietii de regula se maturizeaza tirziu pe la 24-25 de ani( dau semne), si asta din nevoie, altfel stau ca capusele acasa
Taiati-l complet de la surse fiananciare( ..stiu ca nu este usor)!

Rugati-va la Dumnezeu mai intii pentru dumneavoastra, sa va dea tarie sa fiti puternica!!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.06.2010, 19:50:41
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Desi sunt si eu mama, nu stiu ce sfat sa iti dau. ESte foarte greu sa dai sfat fara sa fi trecut tu insuti prin acea situatie.. De aceea Mariana, nu pot spune decat
Maicuta Domnului sa va acopere si sa va bucure. Cere toate de la Ea ca de la o Mama si sunt sigura ca vei primi mangaiere.
Cu drag te imbratisez
Fruntea sus, va fi bine! Ai nadejde la Stapana.
Jenica

Last edited by eduardd; 22.06.2010 at 19:52:48.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.06.2010, 20:02:33
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit slabiciune

parintii slabi,si toleranti,sunt de vina, fac pariu ca baiatu nu a fost atins niciodata cu o nuia !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.06.2010, 21:30:06
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Intrebare offtopic

Radu, tu esti casatorit? Ai copii?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce putem face pentru ca societatea in care traim sa devina mai buna? Andu30 Generalitati 38 24.03.2011 22:03:30
Cum sa revin pe calea cea buna? ASPIRANT Generalitati 1 11.08.2010 17:04:16
care-mi este calea? ElaManolache Generalitati 1 09.07.2010 21:25:51
Iubesc un baiat care a distrus un suflet ce l-a iubit sincer Fata_Sihastra Generalitati 59 02.03.2010 14:57:07