Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.02.2011, 23:02:54
allisa's Avatar
allisa allisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit Cum judecati voi cu mintea voastra??

Prin o durere, ori printr-un necaz,boala sau varii mijloace ...Dumnezeu pune varguta pe noi si ne trezeste la realitate si atunci ne Ăźndreptam spre EL.Dar, cand faci erori ireparabile cum te mai poti salva sau ce mai poti salva?
Nu pot scrie aici tot ce mi-as dori si tot ce simt sau gandesc,Ăźnsa mi-ar placea sa aud ale voastre juditii,daca pot sa le spun asa.
L-a 23 de ani m-am casatorit cu primul meu barbat din viata mea,dar a durat doar 3 luni. Barbatul pe care-l credeam principe azzuro s-a dovedit a fi violent. Cu prima palma, Ăźn ideea ca vor veni si celelalte, am rupt o casnicie plecand si neuitandu-ma Ăźn urma si neacordandu-i macar a doua sansa.Anii au trecut si tacere multa. Mai tarziu,dupa vreo 5 ani, un baiat cu stare economica mai buna decat a mea s-a Ăźntamplat ca sa-mi plateasca toata Ăźnmormantarea lui tata...
Am ajuns sa fac o casatorie din constiinta sau din obligatie fata de el.Acest sacrificiu l-am facut ptr tata dar nu am sa-nteleg niciodata de ce s-a legat de mine stiind ca nu-l iubesc. Am dus traiul greu si toate acestea la urma urmei st convinsa cA SE DATOREAZA ptr pacatele mele facute. Am nascut si un copil hidrocefal la care traieste cu un drenaj dar slava Domnului e bine acum! Ptr 17 ani am dus crucea dar si pe aceasta am lasat-o jos.Am divortat.Din 2 solutii pe care le aveam :ori fac pace cu sotul meu ori raman singura toata viata, am ales sa raman singura decat rau acompaniata. Eram linistita,Ăźn pace, ma obisnuisem cu Ăźnfranarile, cu lipsurile,ma rugam la Dumnezeu sa-mi conduca
EL pasii caci eu de cate ori am facut pe cont propriu am dat gres. Nustiu ce sa cred daca e destinul sau un caz,üntamplarea a facut sa dau de primul meu sot. În cele din urma ma vrea ünapoi.Eu nu ma vad, nu mai am curaj...dar o parte din inima mea spune da,cealalta spune nu!Ce-am taiat nu se mai lipeste. Voi ce credeti? Puneti-va ün postul meu,ce a-ti face? Eu am ales deja dar tin sa vad si alte pareri. Sper ca am fost destul de explicita. Am scris acestea, poate ca va fi de folos ptr tinerii care, ca si mine pot alege un lucru gresit üntr-un moment gresit din viata lor. Nu va pripiti si nimic fara Dumnezeu.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.02.2011, 01:32:21
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Care-i poveste primului sot? El cum a evoluat dpdv social? S-a recasatorit? Copii? Divortat?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.02.2011, 14:31:19
allisa's Avatar
allisa allisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Unhappy Ratacire

Primul meu ex sot,ne-am casatorit doar la comuna nu am mai ajuns la cununia religioasa. S-a recasatorit si nu o data de doua ori si cu fiecare dintre ele a facut cate un copil. Nu copiii ma deranjeaza si faptul ca a umblat din floare în floare ,nu a mutat muntii ptr mine daca ma iubea cum spune dansul. Tot o da cu prima lui iubire, care am fost eu,ma învinovateste ca daca eu nu fugeam nu eram ajunsi unde am ajuns, ca am ocupat un loc în inima lui si cu orice femeie a stat îsi imagina ca sunt eu si ta ta ta.... Sunt multe. Eu recunosc ca am gresit si îmi pare rau, foarte rau dar sunt totusi 17 ani,o viata.... doar acum m-a gasit? Cand trebuia sa fie mai frumos bum....la nici trei luni de trai împreuna,bammm! prima palma. Consider ca a fost normal sa ma sperii, ptr ca orice ai face mâinile se tin acasa, corect?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.02.2011, 14:38:34
allisa's Avatar
allisa allisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Este divortat acum si ma gandesc ca vrea sa ma foloseasca, ptr ca fiind singur acum poate ca e el ca are nevoie de mine,de protegerea mea,de sustinerea mea,de mine...în general.Nustiu,spun si eu ce gandesc. A ramas fara casa,fara masa....si nu stie de ce sa se agate.POSIBIL CA GRESESC CUM GANDESC, dar nu-mi miroase a bine. Îl simt fals. Si mereu se plange de bani; ca a odata i-a furat haine, alta data a venit apa si le-a luat, alta data nu-i ajune sa plateasca nustiu ce....ooooooooo! Ma vrea pe mine sau ..??
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.02.2011, 14:44:12
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Duhovnic ai?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.02.2011, 15:39:42
allisa's Avatar
allisa allisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit duhovnic?

Am doi duhovnici. Tin legatura cu parintele meu din ROMANIA,datorita dumnealui l-am cunoscut pe DUMNEZEU, întoarsa acasa de la o operatie cu fiul meu am dorit sa fac un sfantu maslu acasa si aici ne-am descoperit . Iar celallat e de aici din Italia. Bineînteles ca mi-au sfatuit multe,dar, alegerea la fine a fost a mea si am ales sa raman singura cu fiul meu si Tatal Ceresc. Am ratacit nestiind caile lui Dumnezeu. Cati nu spunem: daca l-as fi cunoscut înainte pe Dumnezeu nu faceam ce am facut ?! Dumnezeu ne cunoaste înclinarea noastra fireasca,omeneasca mai mult spre rau si sunt convinsa ca ne iarta ratacirea noastra daca ne întoarcem la el precum fiul risipitor. Oriunde si oricand se hotaraste un suflet pentru Dumnezeu trebuie sa mearga cu îndrazneala si cu fruntea sus pe aceasta cale sfanta si sa nu mai traiasca în ratacire.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.02.2011, 15:48:27
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Banuiesc ca acum ai in jur de 45 de ani.
Parerea mea din ce povestesti este sa nu te mai incurci cu ex-ul, ci sa-ti cauti un italian mai in virsta, de treaba cu care sa-ti petreci restul vietii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.02.2011, 15:59:46
allisa's Avatar
allisa allisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit Luminarea vointei noastre

Am 39. Rimedio exista ptr toate,doar la moarte nu este. Problema e ca din acel vas de odinioara ,frumos ,întreg....a ramas doar bucatele. Cine vrea bucatele? Ma simt distrusa fizic si psihic.Tocmai de aceea am si divortat ptr ca nu puteam sa las sa ma distrug de tot mai ales ca fiul meu are nevoie de mine.PTR LINISTEA LUI AM ALES IZOLAREA. Eu ,oricum, trenul meu a plecat ,e vina mea ca nu am stiut sa afrontez lucrurile cum trebuia cand trebuia ,nu este gresit ca ma dedic fiului meu iar daca Dumnezeu va schimba ceva în drumul meu, fie voia Lui si nu a mea. Multumesc ca mi-ati scris .Pace,har si înger pazitor.Cu stima...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.02.2011, 18:39:08
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Daca te-a batut o data, te va mai bate si a doua oara. Lupul isi schimba parul, dar naravul ba. Iarta-ma daca te voi rani acum, dar daca tu nu ai fost in stare sa rezisti celei de-a doua casatorii, in conditiile in care respectivul nu cred ca te batea si, din ce scrii, era om generos, mai cu dare de mana si trecea cu vederea ca nu il iubeai - lucru pe care numai un barbat foarte indragostit o poate face - ce te face sa crezi ca vei rezista cu unul care te bate si care alearga din floare in floare?

Dumnezeu sa te ajute sa alegi bine si sa iti duci crucea!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.02.2011, 21:06:13
allisa's Avatar
allisa allisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit Multumesc

Nu ma ranesti deloc.AI dreptate. Recunosc dintotdeauna si ptr totdeauna caci am gresit. Ajutandu-ma am crezut ca mi-a pus DUMNEZEU MANA ÎN CAP, dar banii lui s-au dus si eu am ramas cu inima goala si cu tasca goala. Si iata ca s-a adevarat o vorba din batrani ca dragostea cu sila nu se face si unde dragoste nu e nimic nu e. Am cules ce-am semanat. Am primit ce-am meritat. Am adaugat chin peste chin pana ce paharul s-a umplut si cred ca nici divortul si nici rugaciunile poate nu ma mai salveaza,dar raman de acum încolo pe calea cea sfanta cum am mai spus. Cand sunt copii la mijloc se accepta multe lucruri dar parintele m-a lasat sa aleg eu ptr ca a constatat ca nu se mai poate. Eu poate am fost o otrava, recunosc dar nici el ca om sa-l mentina nevasta în spinare. O casa, o familie, nu se cladeste doar cu gulu-gulu,trebuiesc multe si multe alte lucruri mai ales în unire cu DUMNEZEU, ceea ce eu am înteles tarziu taina casatoriei. În sfarsit! Crestem cu fregaturi, acumulam expierenta si la urma nu ne serveste la nimic. Iarta-ma Doamne, ca nu am stiut ce fac! Sunt un suflet pacatos. Doamne ajuta! si multumesc înca o data ptr opinia dv.PACE SI HAR!

Last edited by allisa; 31.03.2011 at 23:27:54.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suflet Románesc-Suflet Crestinesc C-tin Generalitati 27 11.10.2017 16:07:48
Din nou despre suflet osutafaraunu Secte si culte 363 07.06.2012 08:21:34
Despre suflet, duh si starea omului in moarte tricesimusquintus Secte si culte 1674 06.02.2012 09:56:04
Intrebare despre suflet Adelinaa Generalitati 3 11.06.2009 11:52:43
Despre suflet silverstar Generalitati 64 09.01.2007 18:43:52