Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 31.05.2011, 15:37:55
ioanid31 ioanid31 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2011
Mesaje: 5
Implicit

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si va rog mult sa ma iertati pentru ca nu v-am raspuns la timp. In ciuda scepticismului meu cu privire la credinta in Dumnezeu si la posibilele minuni ale crestin-ortodoxiei, va spun ca de cand am primit aceasta icoana lucrurile in viata mea s-au schimbat cu mult in bine. Este o icoana sculptata in piatra cu o poveste interesanta. In ultimele zile am facut "cercetari". Ea a fost cumparata de la firma The Stone Story din Constanta. Sculptorul care a facut-o are o poveste incredibila. Pur si simplu nu are maini. Da, am spus corect. Nu are maini! Deasemenea icoana a fost sfintita la o manastire din Techirghiol acolo unde este preot Arsenie Papacioc recunoscut ca un parinte sfant. Ma gandesc ca aceasta ciudata alaturare a unui artist fara maini cu marele parinte poate sa fie un miracol in sine.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 31.05.2011, 16:01:42
ioanid31 ioanid31 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.05.2011
Mesaje: 5
Implicit

http://www.stonestory.ro/blog/. Aici il vedeti pe sculptorul fara maini!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.05.2011, 16:13:41
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Uite ce poti sa faci: duci sculptura in alta parte, departe, si vezi daca lucrurile incep sa mearga iarasi prost, daca e asa, o aduci inapoi si daca merge iarasi bine inseamna ca este sculptura responsabila...
Personal cred ca este o coincidenta.
Mult noroc!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.06.2011, 02:15:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Are un handicap, intr-adevar, dar are brate si ceva care poate folosi ca si maini.
Si nu sclupteaza doar icoane.

Este acolo un video in care arata ceva ce seamana mai degraba cu un nud.

Ce mai e pe acolo?

"Oferta ICOANE SCULPTATE IN PIATRA se prelungeste pana la Inaltare"

"30% REDUCERE la ICOANE pentru un PASTE FERICIT!"

Eu zic ca nu e nici un miracol, doar reclama si inca una nerusinata.

Last edited by AlinB; 01.06.2011 at 02:19:26.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.06.2011, 11:34:54
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Uite ce poti sa faci: duci sculptura in alta parte, departe, si vezi daca lucrurile incep sa mearga iarasi prost, daca e asa, o aduci inapoi si daca merge iarasi bine inseamna ca este sculptura responsabila...
Personal cred ca este o coincidenta.
Mult noroc!
Da... hai sa ne jucam de-a "uite Domnul, nu e Domnul"...

Frate Ioanid, acum suntetii incercat la modul pozitiv. Nu puneti lucrurile la incercare in mod negativ.

Stiti ce a patit un fel de ateu cand era pe munte ?
S-a dezechilibrat si cazut in gol. Din fericire, a reusit sa se agate de o craca ce era pe traseu.
Si a inceput sa il invoce pe Dumnezeu, promitand ca de acum inainte va asculta numai de EL daca il salveaza.
"Am sa fac tot ce ai sa-mi spui tu !", zice omul.

Si o voce ii spune : "Lasa craca aia din mana!"

Ce credeti, care era de la Dumnezeu ? craca sau vocea ?

Last edited by AdrianAamz; 01.06.2011 at 11:37:06.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.06.2011, 11:40:09
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Are un handicap, intr-adevar, dar are brate si ceva care poate folosi ca si maini.
Si nu sclupteaza doar icoane.

Este acolo un video in care arata ceva ce seamana mai degraba cu un nud.

Ce mai e pe acolo?

"Oferta ICOANE SCULPTATE IN PIATRA se prelungeste pana la Inaltare"

"30% REDUCERE la ICOANE pentru un PASTE FERICIT!"

Eu zic ca nu e nici un miracol, doar reclama si inca una nerusinata.
"Dumnezeu scrie drept cu linii strambe".

Daca icoana este sfintita la biserica, atunci chiar e icoana. Nu mai e un produs comercial din reclame. Si, cum spunea cineva, minuile le face Hristos. Uneori, ca sa intelegem, sau mai bine zis ca sa vedem Cine le face, le face in prezenta unor lucruri vizibile, precum icoana.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.06.2011, 12:35:26
anamaria simleu anamaria simleu is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanid31 Vezi mesajul
Nu cred in Dumnezeu. Asa am fost educat si as aim crescut. Dumnezeu era tipul ala cu barba alba, o poza si atat tot. In acelasi timp nu am trait in pacat. Sau poate ca da, am facut-o. L-am considerat pe Dumnezeu dupa chipul si asemanarea mea. Sunt om si Dumnezeu trebuie sa ma respecte pentru simplu motiv ca el m-a facut si l-a trimis si pe Iisus ca sa ma absolve. Asa credeam.

Pe scurt ce ma nelinisteste. Am primit o icoana sculptata in piatra de Pasti. Un cadou de la Ioana. Nu i-am dat atentie. Nici Ioanei si nici cadoului. Nu credeam in icoane si nici in jessus. Am lasat-o neatinsa pe masa din debara, ea fiind ambalata. Am gasit-o in dormitor. Si jur ca nu am asezat-o acolo. Apoi s-a intamplat ceva:

Tot ce imi mergea prost s-a transformat in bine! Am prins un contract, m-am impacat cu prietena mea, mama mea care avea un chist hidatic, a luat in greutate si in sfarsit vrea operatie. Ce sa fie? Este o icoana facatoare de minuni?
Este o icoana sculptata in piatra!
nu stiu daca e facatoare de minuni sau nu, dar cu siguranta este un semn, ca d-zeu e langa tine..
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.06.2011, 16:51:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
"Dumnezeu scrie drept cu linii strambe".

Daca icoana este sfintita la biserica, atunci chiar e icoana. Nu mai e un produs comercial din reclame. Si, cum spunea cineva, minuile le face Hristos. Uneori, ca sa intelegem, sau mai bine zis ca sa vedem Cine le face, le face in prezenta unor lucruri vizibile, precum icoana.
Din pacate in ziua de azi o icoana este in egala masura si un obiect comercial.
O icoana care costa 3-400ron cum costa cele din reclama de mai sus cred ca se incadreaza mai degraba in sfera comertului decat a religiosului.

Ca sa nu mai vorbim ca icoanele scluptate nu sunt tocmai un specific ortodox.

Icoanele nu se plimba prin casa si "aduc noroc in dragoste si afaceri", asta e ce cauta din pacate multi pe la Biserica dar din pacate pentru ei nu pentru asta este Biserica.

In schimb, pentru categoria asta de indivizi exista o alta industrie, a celor care vand talismane, vraji si chiar "icoane facatoare de minuni".

Iar pe acest topic ati asistat tocmai la un produs de marketing al acestei industrii, din partea unui individ care este ateu si lucrul asta nu se va schimba prea curand la modul la care face misto de voi si convingerile voastre si din pacate pe buna dreptate.
Nu mai fiti atat de naivi.

Last edited by AlinB; 01.06.2011 at 16:54:48.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.06.2011, 22:22:47
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Cred ca are dreptate Alin...
Daca la inceput am fost sceptica cu acest topic,mai tarziu cand am vazut si reclama mascata am stiut de ce!
Suna mai degraba a miracol infaptuit de o icoana care are proprietati deosebite si nu de rugaciuni sau prezenta credintei;daca vreti minuni si rezolvare de probleme,cumparati si voi una,aveti adresa site-ului!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.06.2011, 22:30:29
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanid31 Vezi mesajul
Nu cred in Dumnezeu. Asa am fost educat si as aim crescut. Dumnezeu era tipul ala cu barba alba, o poza si atat tot. In acelasi timp nu am trait in pacat. Sau poate ca da, am facut-o. L-am considerat pe Dumnezeu dupa chipul si asemanarea mea. Sunt om si Dumnezeu trebuie sa ma respecte pentru simplu motiv ca el m-a facut si l-a trimis si pe Iisus ca sa ma absolve. Asa credeam.

Pe scurt ce ma nelinisteste. Am primit o icoana sculptata in piatra de Pasti. Un cadou de la Ioana. Nu i-am dat atentie. Nici Ioanei si nici cadoului. Nu credeam in icoane si nici in jessus. Am lasat-o neatinsa pe masa din debara, ea fiind ambalata. Am gasit-o in dormitor. Si jur ca nu am asezat-o acolo. Apoi s-a intamplat ceva:

Tot ce imi mergea prost s-a transformat in bine! Am prins un contract, m-am impacat cu prietena mea, mama mea care avea un chist hidatic, a luat in greutate si in sfarsit vrea operatie. Ce sa fie? Este o icoana facatoare de minuni?
Este o icoana sculptata in piatra!
toate icoanele devin facatoare de minuni daca ne rugam cu credinta. daca nu avem credinta nici cele mai cunoscute icoane facatoare de minuni nu ne ajuta.cat despre cele intamplate tie poate fi un semn ca domnul iisus te iubeste si vrea sa te intorci din ratacire.DOAMNE AJUTA!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoana facatoare de minuni a Sfantului Ioan Botezatorul cristiboss56 Pictura si Sculptura Bisericeasca 1 06.01.2013 23:13:03
Icoana facatoare de minuni la Mihai Voda glykys Pelerinaje la locuri Sfinte 6 21.01.2012 22:59:41
Icoana Maicii Domnului-facatoare de minuni StoicaFlorina Intamplari adevarate 1 21.09.2010 17:25:29
icoana facatoare de minuni roxicka Generalitati 9 12.09.2010 08:48:42
Ajutati-ma icoana cu Sfantul Nectarie pacatoasa Generalitati 4 01.06.2010 23:25:09