Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.06.2011, 13:17:26
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

eu zic tot asa sa iti vezi de viata, sa lasi sa decurga lucrurile in mod normal, dar totusi incearca o perioada sa stai mai departe de el ... poate iti va face si tie bine si poate asa vezi si el ce simte pentru tine, daca iti simte lipsa prieteniei ...

Last edited by Mirela0110; 23.06.2011 at 13:20:58.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.06.2011, 13:53:12
IonelaC IonelaC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Arrow

@ Georgeval: Da, spre spovedanie ma indrept cat de curand!
@ Mirela: Da, asta am sa si fac. Cum spuneam, de voie de nevoie.Trebuie.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.06.2011, 14:43:16
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelaC Vezi mesajul
@ Vintage: Multumim pentru carte! De multa vreme voiam sa o cumpar, mereu am amanat pentru alte prioritati... iar acum iat-o cadou! Multumesc mult!
Cu multa placere!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.06.2011, 14:56:26
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vintage Vezi mesajul

"Abstinenții în numele lui Hristos fac aceasta din voia lor liberă, ei nu sînt siliți de circumstanțe și de aceea nu pot fi comparați cu frustrații lui Freud."
http://www.scribd.com/doc/45254615/I...C5%9Fi-Hristos
Am dar acest citat din cartea "Intre Freud si Hristos " a parintelui Savatie Bastovoi pe care-l citez cu orice ocazie cand in discutie sunt problemele tinerilor din zilele noastre. Este tanar si a trait din plin necazurile si rusinile tineretii.

Mulțumim!
Abia astept sa o citesc.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.06.2011, 16:07:35
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Poate ar fi fost bine daca o cunosteai personal si pe iubita acestui baiat....cum se zice sa vezi cu ochii tai ce si cum....si abia dupa asta poti lua hotararea de a sta deoparte si mai ales sa nu mai discutati despre o persoana care nu-i de fata....gasiti alte subiecte....parerea mea.....daca continuati discutiile s-ar putea ,la un moment dat sa nu mai fii obiectiva...
Deci vezi cum faci......Doamne Ajuta!!!!!......Stie Dumnezeu cum sa oranduiasca lucrurile...ai rabdare
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.06.2011, 16:11:25
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
Poate ar fi fost bine daca o cunosteai personal si pe iubita acestui baiat....cum se zice sa vezi cu ochii tai ce si cum....si abia dupa asta poti lua hotararea de a sta deoparte si mai ales sa nu mai discutati despre o persoana care nu-i de fata....gasiti alte subiecte....parerea mea.....daca continuati discutiile s-ar putea ,la un moment dat sa nu mai fii obiectiva...
Ia-ta un sfat deosebit de echilibrat si intelept si realist! Bravo Iolanda!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.06.2011, 17:59:22
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Un parinte spunea foarte frumos ca perechea este cel sau cea langa care simtim ca ne odihnim sufleteste... deci, rabdare, rugaciune si incredere!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.06.2011, 18:00:59
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelaC Vezi mesajul
Dragi cititori,
Vin si eu, ca multi altii, sa cer sfatul si parerea dvs.
Baiatul este student la Teologie, eu sunt mai mare cu trei ani, am terminat deja facultatea. Din cunostinte intamplatoare, am devenit prieteni. Stam de vorba, de fiecare data cand timpul ne permite, foarte mult. Ne intelegem extrem de bine, pot spune ca este prima oara cand comunic pe aceeasi lungime de unda cu un baiat. S-a inchegat o prietenie extrem de rara si jertfelnica, in care Hristos e centrul.
Eu sunt singura. El are o prietena, despre care am vorbit de multe ori, el cerandu-mi sfatul sau parerea in anumite chestiuni. De atatea ori mi-a marturisit ca in ciuda problemelor din relatia lor, el nu se vede decat alaturi de ea pentru tot restul vietii. De atatea ori am stat de vorba despre ei doi, incercand sa il sfatuiesc in masura priceperii mele, pe langa sfaturile duhovnicului.
Din pacate, eu am inceput sa simt mai mult decat prietenie pentru el. Oricat m-as stradui, nu mai reusesc sa-l mai vad la fel ca la inceput: cel mai bun prieten de discutii. Si mi-e teama ca incep sa ma indragostesc de el.
Nu stiu cum ar fi mai bine sa procedez. Sa continuu asa, straduindu-ma din rasputeri sa imi cenzurez noile sentimente sau pur si simplu sa incetez prietenia? Cum ati proceda daca v-ati gasi intr-o situatie de acest fel?
Parerile dvs sunt binevenite!
Ai merita un raspuns sincer , frumos , deschis si motivat intru Hristos .
Dar pt. ca ai asemenea ginduri , adica ai ajuns la indoiala nestiind ce sa faci, tu ortodoxa si el asemenea (adica tu stiind bine ca el s-a pregatit teologic ) cind ar trebui sa-ti fie deja clar , atunci eu iti raspund ca am sa mai astept 2-3 ani pina ce vei deschide un thread asemenea Anei_Maria dar si a altora prin care sa ne intrebi ce-i de facut deoarece iubitul tau te-a parasit !

Am mai spus intr-un tread al sorei amintite mai sus : daca purtati nenumarate discutii teologice si aveti preocupari teologice comune cum se face ca dorinta si modelul vostru actual nu este Hristos ci este lumea aceasta ? Voiesti sa iti iei plata acum, in aceasta lume ?
In cazul acesta nu ai decit , da curs indemnurilor pe care le-ai primit mai inainte !
Si ca sa parafrazez o sora segalnica in credinta : ne spun sfintii parinti din patericul egiptean si cei capadocieni ca pe diavolul desfrinarii sau al iubirii aproapelui nu in duh ci in trup , nu l-a biruit nimeni pina acum luoptindu-se cu el ci numai fugind de el .
Si ca sa nu dai curs unei iubiri veniale si nici sa nu iti para rau ca ar putea fi unica sansa la dragoste din viata ta , te invit sa il crezi pe proorocul David care ne invata : ,, Arunca toata grija ta asupra Domnului si el te va hrani pe tine "!

Parerea mea de frate intru Hristos este sa faci cum sti mai repede si mai bine si sa nu il mai vezi nici o data pe acest flacau! Daca nu, va trebui sa inveti sa rabzi batjocura diavolului care dupa ce inseala muritori de rind voieste si ceva mai special , teologi (lasindu-i apoi doar OLOGI) preoti mireni, preotese, calugari, episcopi , s.a.m.d.
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.06.2011, 18:33:12
o nestiutoare_
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Parerea mea de frate intru Hristos este sa faci cum sti mai repede si mai bine si sa nu il mai vezi nici o data pe acest flacau! Daca nu, va trebui sa inveti sa rabzi batjocura diavolului care dupa ce inseala muritori de rind voieste si ceva mai special , teologi (lasindu-i apoi doar OLOGI) preoti mireni, preotese, calugari, episcopi , s.a.m.d.
Sa inteleg ca e un pacat sa te indragostesti de un absolvent de teologie?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.06.2011, 18:50:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Sa inteleg ca e un pacat sa te indragostesti de un absolvent de teologie?
Cred ca ideea era ca el, fiind absolvent de teologie, deci viitor preot, ar trebui canonic sa se pastreze virgin pentru sotia lui, deci sa nu cada in pacat...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Renuntarea sau refuzarea unui tratament Hionia Eutanasia 54 25.01.2013 15:58:49
Prietenie ovidiu b. Generalitati 30 14.05.2012 15:50:55
Despre prietenie mirela1990 Generalitati 42 24.03.2011 09:28:46
cu dragoste si prietenie catalin_ Secte si culte 20 21.05.2010 15:13:33
prietenie aida975 Umanitare 10 14.02.2010 03:12:08