Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 18.07.2011, 09:53:43
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcus Aemilius Vezi mesajul
Când m-am rugat lui Hristos, cu ultima fărâmă de credință, să mă ajute și să nu mă lase pradă disperării, nu mi-a răspuns. Atunci am înțeles, după o serie de oscilații, faptul că singurul lucru care mă va determina să lupt în continuare, va fi doar tăria voinței mele.

Hristos a spus :"fara Mine nu puteti face nimic"
Hristos ,Dumnezeu , nu ne ajuta cand vrem noi ci cand considera El.Fiind o persoana primim ajutor daca suntem vrednici.
Sa-i cerem ajutorul rugandu-ne cu cele cateva cuvinte "Doamne Isuse Hristoase ,fiul lui Dumnezeu ,miluieste-ma pe mine pacatosul!"
Noi ,ortodocsii gasim multa alinare cu aceasta rugaciune spusa cat mai des cu putinta.
Sectantii cred ca numai credinta ii mantuieste ,dar nu e suficient.
E necesara o conlucrare cu Dumnezeu prin faptele credintei:Post ,milostenie ,spovedanie ,impartasanie,sfintele slujbe .
Avand sufletul curatat de patimi prin sfanta spovedanie Dumnezeu e mai aproape de noi si ne asculta.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 18.07.2011, 09:55:19
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcus Aemilius Vezi mesajul

Niciodată nu am înțeles, în pofida amalgamului de interpretări primite, de ce Dumnezeu, în atotcunoașterea și atotputernicia Sa, preferă să ne lase pradă suferinței crunte; pentru mine, simbolistica pildei lui Iov este probă incontestabilă în acest sens, numai că uneori, la finalul drumului anevoios, Iov-ul zilelor noastre moare fără să fi primit vreodată răsplata mult așteptată.

De asemenea, nu am înțeles de ce Acesta își tratează discreționar propria creație, oferindu-le câtorva totul, iar celorlalți nimic.
Dumnezeu lucreaza in scop educativ pentru mantuirea noastra.
La unii le ofera totul pe acest pamant si nimic dincolo.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 18.07.2011, 10:53:25
Marcus Aemilius Marcus Aemilius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Hristos a spus :"fara Mine nu puteti face nimic"
Tocmai de aceea m-am rugat Lui, în speranța că mă va ajuta, însă în afara durerii și a tribulațiilor, nu s-a întâmplat nimic. Există poate și o altă explicație pentru acest lucru, exceptându-le pe cele de genul "voia Domnului", "Dumnezeu are un plan cu tine" sau "Necunoscute sunt căile Domnului", care fac parte dintr-un anumit tipar?
Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Hristos ,Dumnezeu , nu ne ajuta cand vrem noi ci cand considera El.
Cunosc acest lucru foarte bine. Dumnezeu nu ne răspunde exact în clipa când avem cea mai mare nevoie de El. Și atunci, mă întreb: ce sens are să răspundă atunci când nu mai avem nevoie? În cazul meu, de pildă, totul este pierdut pentru totdeauna. Luând în considerare trădarea lui Hristos - de care am avut parte - este posibil ca Acesta să mă fi considerat nevrednic de a primi fericirea? În acest caz, din nou nu înțeleg sensul căilor Lui, devreme ce în jurul meu sunt o sumedenie de nevrednici fericiți.
Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Dumnezeu lucreaza in scop educativ pentru mantuirea noastra.
La unii le ofera totul pe acest pamant si nimic dincolo.
Știu că pentru unii, Paradisul se concretizează aici, pe pământ, în timp ce altora nu le rămâne decât incertitudinea unui Eden dincolo de mormânt. Și acest fapt nu este corect.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 18.07.2011, 11:01:52
anamaria simleu anamaria simleu is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!
Dragi frați întru Hristos,
M-am gândit că ar fi deosebit de interesant și folositor duhovnicește să medităm împreună la această întrebare: cine este Iisus Hristos pentru fiecare dintre noi? Altfel spus: toți cei credincioși știm că El este Dumnezeu-Omul, a doua Persoană a Sfintei Treimi, dar întrebarea mea este cum ne raportăm la Persoana Sa? Ce loc ocupă El în viețile noastre? Credința în El este pentru noi doar o convingere intelectuală, o idee abstractă, sau o trăim ca pe o relație de comuniune cu El? În ce măsură conștientizăm faptul că El este Mântuitorul întregii lumi și, la fel de adevărat și de concret, Mântuitorul fiecăruia dintre noi și - îndrăznesc să spun - Cel mai iubit Prieten al nostru? Ne umple de bucurie ideea că El este "Calea, Adevărul și Viața"? Acceptăm adevărurile de credință despre Persoana Mântuitorului doar în mod rațional, sau ni le asumăm și afectiv? Ce putem spune despre relația noastră personală cu Cel pe Care teologul Paul Evdokimov Îl numea "Cel mai intim cunoscut"? :)
Sfinții Părinți învață, în scrierile lor, faptul că cei care se străduiesc să împlinească poruncile divine se împart în trei categorii: robii (care păzesc poruncile Domnului doar din teama pierderii mântuirii), slugile (care împlinesc poruncile pentru a dobândi Împărăția cerurilor) și fiii adevărați (care-L ascultă pe Dumnezeu pentru El Însuși, din iubire necondiționată față de El, Care "Cel dintâi ne-a iubit"). În acest sens, Sfântul Ioan Gură de Aur spunea: "Nici scăparea de Iad, nici bucuria cerescului locaș, nimic nu poate întrece bucuria care le covârșește pe toate: să fim, totodată, iubitorii și iubiții lui Hristos". Oare noi Îl căutăm pe Hristos pentru El Însuși, sau pentru minunile Sale? Iubirea noastră față de El este total necondiționată?
M-aș bucura să discutăm, în această rubrică, despre relația noastră cu Mântuitorul Hristos.

O seară binecuvântată!
Cu respect,
Laura Stifter
Hristos este singurul prieten adevarat, care vegheaza necontenit...
Reply With Quote
  #65  
Vechi 18.07.2011, 11:17:46
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Penru Dumnezeu nu este atit de importanta fericirea noastra paminteasca ci doar masura in care ea contribuie la sau se bazeaza pe un anumit progres spiritual al personalitatii noastre.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 18.07.2011, 11:20:15
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Asa incit uneori fericirea si nefericirea sint doar ingrediente adugate in proportii diferite in functie de specificul lectiilor pe care tocmai urmeaza sa le invatam.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 18.07.2011, 11:44:47
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Wink

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

Adevărurile de credință (dogmele) pot fi acceptate NUMAI afectiv, fiindcă la nivel rațional apare la cele mai multe dintre ele ceva ce se blochează, ceva ce nu înțelegem. Cine spune că a înțeles cum Dumnezeu este Unul și totuși Trei, cine spune că a înțeles cum Isus este și om și Dumnezeu ori cine explică, doct, cum e cu purcederea Sf Duh numai de la Tatăl, pesemne că are o inteligență mai mare decât a oamenilor obișnuiți, cel puțin în timpul vieții lor în trup.


"
acum,noi nu intelegem material,cum lumina este si unda si particula,ceea ce este ceva f simplu,prin comparatie,cum am putea sa deslusim ceea ce ai enumerat mai sus,ca oameni cu creierasul finit.
cum ar spune si Petru Tutea:Un filozof care se zbate fie să găsească argumente pentru existenta lui Dumnezeu, fie să combată argumentele despre inexistenta lui Dumnezeu reprezintă o poartă spre ateism. Dumnezeul lui Moise este neatributiv. Cînd îl întreabă Moise pe Dumnezeu: Ce să le spun ălora de jos despre Tine? - Dumnezeu îi spune: Eu sînt cel ce sînt.

Last edited by Patrie si Credinta; 18.07.2011 at 11:49:51.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 18.07.2011, 12:00:08
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Masura in care Iisus (ca Dumnezeu si ca Hristos) este in noi este masura in care noi prin personalitatea-caracterul nostru manifestam desavirsirea.
Doar cunoscind aceasta desavirsire -prin trairea ei - putem cunoaste pe Dumnezeu.
Apostolul scria ca trebuie sa atingem desavirsirea inaltimii plinatatii lui Hristos.
Chiar daca e posibil ca inaltimea Sa sa fie un pic mai mare decit potentialul desavirsirii omenesti -fiindca nu vom putea fi Iisusi sau Dumnezei -insa acest potential uman implinit ne este destul in cunosterea naturii existentei divine. Avind dar si intelepciunea desavirsita vom fi doar "ca Dumnezeu"- dupa cum spunea si sarpele cu dreptate adamilor.

Daca nu nu vom fi Iisusi sau dumnezei atunci ce vom fi?

In VT la un moment dat intro proorocie Dumnezeu se ia la intrecere cu unii falsi prooroci ca sa se vada "care sintem dumnezei."

Deci dintr-un anume punct de vedere proorocii sint considerati ca facind parte intro oarecare masura din dumnezeire.

In NT Iisus prin Apocalipsa lui Ioam ii numeste pe mai marii celor 7 biserici ingeri. "Spunei ingerului din.."
Ceea ce inseamna ca in realitate sfintii arhanti vor putea fi ingeri implinind lucrari "mai mari chiar decit Mine."

Referitor la vamesul de pe cruce despre care Iisus a spus ca in acea zi el va vedea Imparatia lui Dumnezeu- trebuie inteles si ca o pilda caci vamesul nu era inca desavirsit ca sa poata intra in imparatie -poate cel mult intro revelatie (vizita) ca sa vada cam cum e dupa puterea lui de perceptie nedesavisrita. Pilda se referea la sinceritatea spirituala.
Exagerarea este si ea o forma de stil prin care se doreste accentuarea unui lucru. In acest caz "minciuna" se numeste diplomatie divina.

O posibila manifestare a diplomatiei poate fi prezenta si in situatia referirii la Ioan Botezatorul- despre care ni s-a spus ca el in imparatie este mai mic decit cel mai mic inger.
Aici este posibil ca lucrurile sa nu fi stat chiar asa caci interesul si aprecierea trebuia mutata de pe Ioan Botezatorul pe Iisus -care trebuia preamarit iar Ioan "preamicsorat".
Pentru ca deja el isi facuse o seama de discipoli care trebuiau trasnferati catre calauzirea lui Iisus.
Si deasemnea fructificata la maxim situatia nasterii miraculoase din fecioara in sensul in care ea trebuia considerata un semn important- un mare avantaj.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 18.07.2011, 12:11:20
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcus Aemilius Vezi mesajul
Tocmai de aceea m-am rugat Lui, în speranța că mă va ajuta, însă în afara durerii și a tribulațiilor, nu s-a întâmplat nimic. Există poate și o altă explicație pentru acest lucru, exceptându-le pe cele de genul "voia Domnului", "Dumnezeu are un plan cu tine" sau "Necunoscute sunt căile Domnului", care fac parte dintr-un anumit tipar?

Cunosc acest lucru foarte bine. Dumnezeu nu ne răspunde exact în clipa când avem cea mai mare nevoie de El. Și atunci, mă întreb: ce sens are să răspundă atunci când nu mai avem nevoie? În cazul meu, de pildă, totul este pierdut pentru totdeauna. Luând în considerare trădarea lui Hristos - de care am avut parte - este posibil ca Acesta să mă fi considerat nevrednic de a primi fericirea? În acest caz, din nou nu înțeleg sensul căilor Lui, devreme ce în jurul meu sunt o sumedenie de nevrednici fericiți.

Știu că pentru unii, Paradisul se concretizează aici, pe pământ, în timp ce altora nu le rămâne decât incertitudinea unui Eden dincolo de mormânt. Și acest fapt nu este corect.
Dumnezeu nu este un robot care sa raspunda cand am apasat pe buton.
V-ati gandit ca Dumnezeu ne da necazuri pe masura faptelor noastre pacatoase ca sa ne indreptam?
Daca noi suntem drepti si avem parte de necazuri inseamna ca avem parte de un Dumnezeu nedrept.
Dar noi stim persoane care traiesc corect si au parte de binecuvantari.
Dumnezeu ne oranduieste viata intr-un mod placut atunci cand si noi vrem sa ne facem placuti Lui.
Voia Lui pentru noi este ceea ce ne face bine spre mantuire
"Fie Doamne mila Ta spre noi precum si noi am nadajduit intru Tine"
,e o rugaciune a Sfintei Liturghii
si "Doamne fie voia Ta care vrei ca toti sa se mantuiasca si la cunostinta adevarului sa vina"
Deci voia Lui este cea mai buna .
Reply With Quote
  #70  
Vechi 18.07.2011, 12:49:34
Marcus Aemilius Marcus Aemilius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Deci voia Lui este cea mai buna .
Pe baza acestui raționament, se poate afirma că vrerea Lui a fost ca eu să pierd totul și să sufăr pentru tot restul vieții mele. Voia Sa a fost, deci, săparea unei prăpastii infinite între mine și El, ceea ce înseamnă că eu nu sunt unul dintre cei aleși.

De ce Dumnezeu se manifestă astfel, prin teste, încercări, chinuri și piedici? Pentru ca un individ să primească salvarea, trebuie să cunoscă în mod obligatoriu suferința cu rol epurator, chiar dacă poate fi cel mai drept și temător om de pe pământ? Din nou, acest fapt este nedrept.



Încă un lucru. Eu, când am postat pe acest site, nu am căutat argumente și opinii care aparțin unui format standard, unui anumit șablon - ca unele de mai sus - ci am căutat explicații practice, realiste, care nu sfidează logica.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inima ioan cezar Sectiune dedicata profesorilor de religie 84 06.06.2013 22:05:48
Rugaciunea din inima alexina Rugaciuni 10 17.10.2011 00:01:21
De la inima la inima eduardd Umanitare 6 14.08.2011 09:23:30
cu ce se ocupa un centru cultural-social? o copila Generalitati 2 12.08.2010 08:37:13
Va rog din inima !!! SimonaP Umanitare 4 04.07.2010 19:35:38