Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 07.12.2011, 10:59:55
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de inspiron Vezi mesajul
E mai complicat. Ideea este urmatoarea , m-am rugat in ultima perioada pentru ceva desi acum multe luni erau destui care-mi spuneau ca nu are rost. Cu ajutorul duhovnicului si a catorva peroane de pe forum care m-au sustinut foarte mult nu am abandonat, dar acum ma aflu la o rascruce ca sa zic asa. Nu mai am putere sa cred, am renuntat chiar si la rugaciune, mers la biserica... In nebunia/prostia mea mi-a trecut prin minte sa ma duc la o ghicitoare (nu m-am dus niciodata si nici nu stiu daca vreaus a ajung, nici macar nu cunosc) sa vad daca acel lucru este posibil sa se intample si atunci eu sa ma spovedesc si sa revin la rugaciune pentru a se indeplini acea dorinta a mea.
Sunt gandurile unui om disperat, slab asa ca-mi cer iertare anticipat daca supar pe cineva.
Dragul meu,
Momente din acestea avem cu totii. Cu totii avem caderi si ridicari. Cu totii avem momente cand suntem isipiti de diavoli sa nu ne mai rugam sau sa nu mai mergem la biserica.
Ai spus ca te-ai rugat ptr un lucru. Am inteles, poate am inteles gresit, ca nu s-a implinit.
daca asa e inseamna ca nu era in folosul tau.
Sa-ti dau un exemplu: poate iti doreai prietenia unei fete. Poate aveai si ganduri frumoase cu ea. Si poate ca si ea arata dragut si parea buna. Dar cine stie oare ce s-ar fi ascuns in spatele aparentelor. poate ca ptr tine, care esti o persoana sensibila ar fi insemnat multa suferinta. Sau poate ar fi degenerat in altceva.
Acum treaba 2. Daca Domnul nu ti-a raspuns inca la rugaciune asta nu inseamna ca tu trebuie sa fugi direct la satana si la slujitorii lui ca sa ti-o rezolve. Domnul este Atotputernic. Daca ceva nu ti se indeplinseste inseamna ca nu ti de folos. Diavolul e opusul. Si-ar dori el sa fie atotputernic, dar nu este. E marginit. Dar aproape toate lucrurile lumesti ti le poate darui. Daca Domnul nu ti le daruieste ca sa iti fie tie bine, diavolul ti le daruieste ca sa te darame.
Si in conditiile astea e un pacat foarte grav sa te duci la ghicitoare. Adica preferi in locul Dumnezeulului nostru un alt stapan. Il Inlocuiesti pe Hristos cu ....celallalt.Asta e pacat foarte grav, chiar daca il faci o singura data.
Daca in nestiinta mergeai la vrajitoare si apo te-ai fi intors la Biserica, pacatul nu era asa de mare(dar tot mare era). Dar odata facand cunostiinta cu Tainele Bisericii sa le lepezi ptr satana e foarte grav.
E ca in cazul desfranarii. E pacat sa ai relatii sexuale cu o fata inaintea casatoriei, dar cu mult mai grav e ca dupa ce te-ai casatorit si ai nimerit peste o fata buna, cuminte, harnica iubitoare sa o inseli cu una de pe strada, o desfranata.
Rana care o provoci in al doilea caz e mult mai adanca si se iarta mult mai greu. De aceea si Biserica primul pacat il numeste desfranare, iar pe cel de-al doilea preadesfranare.
Un umil sfat: rabda, inca putin mai rabda. Asa a rabdat si sfantul Siluan . Si cand era pe punctul sa cedeze,caci cu adevarat nu mai putea datorita zbciumului sufletesc foarte mare. Ajutorul Domnului a venit ca cel mai dulce balsam. Mai rabada putin, ca mare va fi bucuria ta. Ramai credincios Dumnezeului tau, asa cum ai fost si pana acum. Si lasa-l in pace pe satana si slujitorii lui.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 07.12.2011 at 11:07:25.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 07.12.2011, 10:59:59
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit Ghicitoare

Mersul la ghicitoare ,daca stii ca este pacat nu este benefic pentru noi in primul rand.
Sunt atatia preoti vazatori cu duhul care pot spune multe taine din viata noastra.
Este parintele Iustin Parvu ,mai greu accesibil ,mai e un parinte la manastirea Sadinca ,parintele David , langa Sibiu ,parintele Ciprian de la man.Sihastria care acum e in Bucuresti la oun paraclis pe calea 13 septembrie.
Sa nu mergem pentru ca ele lucreaza cu puterea diavolului si apoi tot noi avem de tras ,diavolul incepe sa aiba puteri asupra noastra ,sa isi ceara dreptul.
Imi povestea cineva de o studenta care noaptea ,dormind singura in o camera de camin s-a trezit cu o mana nevazuta pe picior.
Colega ei care se spovedea si se impartasea si mai era pomenita de parinti la manastire ,cu toate ca a dormit si ea singura nu a avut parte de asemenea evenimente.
Daca il avem pe Dumnezeu in viata noastra prin sfintele Taine ,suntem feriti de tot raul.
Prin faptele noastre noi ne facem viata ,Dumnezeu lucreaza dupa cum ne purtam.
Spunea par.Arsenie Boca ,"dupa cum ne purtam noi cu oamenii asa se poarta si Dumnezeu cu noi"
Dar trebuie multa rabdare.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #193  
Vechi 26.02.2012, 11:54:35
_ruxa_ _ruxa_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Mesaje: 56
Implicit

Macar din dorinta de a nu fi pe aceasi treapta a inteligentei si evolutiei cu Oana Zavoranu nu as calca pe la vrajitoare. Acu, serios, cat de lipsit de preocupare si naiv sa fii sa crezi in vrajitoare & ghicitoare. Cineva mai sus spunea de o tiganca ca nu ar fi ghicitoare adevarata, ci doar o pretinsa ghicitoare. A discuta autenticitatea unei ghicitoare mi se pare la fel ca a discuta veridicitatea unei pretinse Alba ca Zapada: "Nu are cum sa fie Alba ca Zapada, ca era satena, nu bruneta, era o impostoare care se pretindea Alba ca Zapada". Oameni buni, nu exista vrajitoare sau ghicitoare (definitia unei ghicitoare fiind ca ghiceste si "vede" cu adevarat in viitor, nu doar pretinde asa ceva), e aberant sa discuti despre care e adevarata sau nu!
Reply With Quote
  #194  
Vechi 26.02.2012, 13:16:50
anamaria simleu anamaria simleu is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Sa nu va duceti la ghicitoare. Eu am fost si mi a zis ca o sa ma imbolnavesc si o sa mor la 28 de ani(acum am 25)...nu mai pot sa traiesc linistita...imi vine in minte mereu ca o sa mor...am inceput deja sa am probleme de sanatate acolo unde mi a spus ghicitoarea...NU MERGETI LA GHICITOARE

daca nimeni in afara de D-zeu nu stie cand vine sfarstitul lumii...cum poti sa ai incredere intr-o persoana ca iti poate prezice viitorul si ora mortii?....vezi-ti de treaba fata si vino-ti in fire...cauta-ti linistea in D-zeu...EL stie totul cu adevarat...nu mai trece pragul tigancilor ghicitoare care nu fac altceva dacat sa insele oamenii....problema de sanatate se datoreaza autosugestiei fiindca ai crezut cu tarie in ce ti-a spus o dobitoaca...schimba macazul...repeta in fiecare zi ca esti sanatoasa...multa rugaciune...si cere-i lui Dumnezeu sa-ti arate pasii in viata....
Reply With Quote
  #195  
Vechi 26.02.2012, 14:22:58
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Dragii mei,


Eu am trecut de varsta de 28 de ani si in plus am si un copil un dar de la Dumnezeu pe care nici acum nu mi vine sa cred ca l-am primit.
Va imbratisez cu drag!!!
Ce veste buna! A fost o incercare peste care ai trecut cu bine si ai primit si un mare dar, rasplata credintei tale si a caii pe care ai ales-o, cea buna!
Reply With Quote
  #196  
Vechi 26.02.2012, 20:56:09
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Dragii mei,

Imi cer scuze ca nu am mai scris, desi am mai intrat pe forum ...si mereu ma tot gandeam ca trebuie sa scriu.
Eu am trecut de varsta de 28 de ani si in plus am si un copil un dar de la Dumnezeu pe care nici acum nu mi vine sa cred ca l-am primit.Aceasta intamplare din viata mea consider ca nu a fost intamplatoare m-a smerit si m-a ajutat sa ma apropii de Dumnezeu, chiar daca sunt ca fiul risipitor... ma abat si iarasi ma intorc.
Multumesc tuturor celor care au raspuns mesajului meu disperat si ma gandesc cu durere ca mai sunt suflete ratacite care cauta sa afle viitorul.


Vreau sa mai impartasesc ceva cu voi...care m-a uimit pe moment, insa nu am pierdut mult timp in mintea mea cu asta.Cand eram insarcinata am fost la o manastire si un preot mi-a spus printre altele sa tin minte ora si minutul la care o sa nasc sa i pot face daca vreau astrograma copilului.Imediat m-am agitat avand in vedere framantarile mele, care ma chinuiau privind ghicirea viitorului si i-am spus parintelui ca nu exista zodii.Dumnealui mi-a zis ca exista ca sunt trecute si in Liturghier, si mi-a adus Liturghierul in care apareau semnele zodiacale.Mi-am zis in sinea mea ca acestea probabil au alta semnificatie de apar acolo si nu au legatura cu astrologia....

Va imbratisez cu drag!!!
o veste buna. Multa sanatate tie si familiei tale. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #197  
Vechi 12.12.2012, 00:14:36
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Pentru toti cei care mi-ati fost alaturi, in starea grea in care ma aflam atunci...pentru multi poate a parut o gluma...insa eu am fost intr-o depresie f mare...in fine, am revenit sa impartasesc cu voi o alta bucurie din viata mea, am devenit mamica pentru a doua oara...am o fetita Nectaria si un baietel Ioan.Ii multumesc Domnului...a fost atat de bun cu mine pacatoasa!
__________________
În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea. (Sfanta Evanghelie dupa Ioan-cap.16)

Singura fericire pe care o ai vine de la cea pe care o dai (Eduard Pailleron)
Reply With Quote
  #198  
Vechi 12.12.2012, 00:51:16
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatoasa Vezi mesajul
Pentru toti cei care mi-ati fost alaturi, in starea grea in care ma aflam atunci...pentru multi poate a parut o gluma...insa eu am fost intr-o depresie f mare...in fine, am revenit sa impartasesc cu voi o alta bucurie din viata mea, am devenit mamica pentru a doua oara...am o fetita Nectaria si un baietel Ioan.Ii multumesc Domnului...a fost atat de bun cu mine pacatoasa!
Vazand astfel de intamplari, ma intreb cum de mai sunt inca dintr-acei care nu cred in mila bunului Dumnezeu?
Sa fiti sanatosi cu totii, draga noastra surioara si sa aveti grija de voi. Daca ai trecut cu bine, Dumnezeu are sigur un plan in care te include si pe tine! Doamne-ajuta!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #199  
Vechi 15.12.2012, 23:08:39
gabreela's Avatar
gabreela gabreela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gabreela
Implicit

foarte frumos:)
__________________
"Doamne, dă-mi seninătatea să accept ce nu pot schimba, curajul să schimb ceea ce pot și înțelepciunea să le deosebesc. Fie voia Ta - nu a mea!"
Reply With Quote
  #200  
Vechi 05.05.2013, 16:05:39
bebeblu bebeblu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2009
Mesaje: 5
Implicit

Incep prin a va da acelasi indemn: nu mergeti la ghicitori! Va spun acest lucru din inima ca si cum ati fi fratii mei carora va doresc tot binele.
Intr-un moment de disperare fiind despartita de sotul meu am mers la cineva care mi-a ghicit in cafea. Mi-a spus printre altele ca divortul va fi iminent si ca pot sa merg la cate biserici vreau ca nu voi putea face nimic sa impiedic acest lucru. La fel ca si in povestea anterioara tot ceea ce mi-a spus femeia aceasta pana acum s-a indeplinit, nefiind prima oara cand imi ghiceste. Asadar din acel moment viata mea a luat o intorsatura dramatica. Nu mai am liniste, nu ma pot odihni, la serviciu nu mai dau randament, intr-un cuvant nu mai sunt om. Imi rasuna in cap mereu cuvintele ghicitoarei. Mi-am dat seama abia acum ca acesti oameni lucreaza cu diavolul. Imi doresc din inima sa nu-mi fi dat seama prea tarziu de acest lucru si sa nu se adevereasca spusele ghicitoarei. M-am spovedit insa nu m-am linistit. Sper din suflet ca Dumnezeu sa-mi ierte pacatele si sa aiba mila si de mine pacatoasa, sa nu aibe loc divortul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slovenia a spus NU Adriana Cluj Homosexualitatea 43 01.08.2013 04:54:45
Cand vom muri? Florin-Ionut Pocainta 40 31.01.2011 15:31:24
Ce ai face daca ai afla ca peste 3 zile vei muri? alexdu Generalitati 50 31.12.2010 12:14:14
ce mi-a spus parintele.... NiCcoleta Arta bisericeasca in general 17 20.02.2007 20:13:14
Ce mai e de spus? Iustin Din Vechiul Testament 3 11.08.2006 21:05:48