Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.10.2010, 00:12:59
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Doamne ajuta frati crestini
eu am cerut de la bunul dumnezeu si nu mi s adat mai nimic
am batut la usa nu in zua de azi nu mi sa deschis
nu stiu exact la ce sa referit dar uite ca mie nu ma ajutat aceste cuvinte a lui iisus hristos
si vb aceea nu am cerut case multe sau bogatii sau sa fiu cela mai frumos sau cel mai intelept
lucruri simple care nu mi sau dat
iar in legatura cu bateti si vi se va deschide in zia de azi nu prea mai este valabil
pt ca si crestinii sunt mai putini chiar f putini
draga Ionut
poate postarea 14 din linkul de mai jos o sa-ti largeasca un pic privelistea.
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...179#post301179

p.s. ar fi bine sa nu mai scrii Dumnezeu cu d mic.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.10.2010, 00:23:33
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Doamne ajuta frati crestini
eu am cerut de la bunul dumnezeu si nu mi s adat mai nimic
am batut la usa nu in zua de azi nu mi sa deschis
nu stiu exact la ce sa referit dar uite ca mie nu ma ajutat aceste cuvinte a lui iisus hristos
si vb aceea nu am cerut case multe sau bogatii sau sa fiu cela mai frumos sau cel mai intelept
lucruri simple care nu mi sau dat
iar in legatura cu bateti si vi se va deschide in zia de azi nu prea mai este valabil
pt ca si crestinii sunt mai putini chiar f putini
Adevarul acestor cuvinte nu este cu nimic micsorat,daca la tine nu s-au indeplinit.
Caci nu s-a incheiat viata ta ca sa zici ca Dumnezeu nu ti-a dat nimic. Poate El mai asteapta,poate starea ta de acum nu iti permite sa primesti mai mult.

Orice cuvinte eu le judec prin reversul lor.Ai cerut si nu ti s-a dat .Bunn !
Dar daca nu ai cere nimic,crezi ca vei primi ceva,crezi ca vei obtine ceva vreodata?
NUuuu.Pentru ca nici macar nu vei sti ce vrei sa obtii !
Simpla cerere te ajuta chiar si pe tine,ca sa stii ce vrei.Deci sper ca am demonstrat ca, Cuvantul e adevarat.Doar daca ceri ,primesti.
Asa ca cere in continuare,dar ai grija la ceea ce ceri,poate ca nu ceri ceva folositor pentru tine.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.10.2010, 19:29:27
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Adevarul acestor cuvinte nu este cu nimic micsorat,daca la tine nu s-au indeplinit.
Caci nu s-a incheiat viata ta ca sa zici ca Dumnezeu nu ti-a dat nimic. Poate El mai asteapta,poate starea ta de acum nu iti permite sa primesti mai mult.

Orice cuvinte eu le judec prin reversul lor.Ai cerut si nu ti s-a dat .Bunn !
Dar daca nu ai cere nimic,crezi ca vei primi ceva,crezi ca vei obtine ceva vreodata?
NUuuu.Pentru ca nici macar nu vei sti ce vrei sa obtii !
Simpla cerere te ajuta chiar si pe tine,ca sa stii ce vrei.Deci sper ca am demonstrat ca, Cuvantul e adevarat.Doar daca ceri ,primesti.
Asa ca cere in continuare,dar ai grija la ceea ce ceri,poate ca nu ceri ceva folositor pentru tine.
Mi s-a intamplat si mie sa cer si sa imi para ca Dumnezeu nu ma aude. Dar nu mi-am pierdut increderea. Am continuat sa ma rog si sa astept cu rabdare. Da, Dumnezeu ne aude, dar El stie cand hotaraste sa ne dea, sa ne ajute - daca intradevar este spre folosul nostru.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.11.2010, 16:53:19
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Doamne ajuta frati crestini
eu am cerut de la bunul dumnezeu si nu mi s adat mai nimic
am batut la usa nu in zua de azi nu mi sa deschis
si mie mi s-a intamplat sa cer dar nu mi s-a dat.... pe moment ... caci am primit mai tarziu ... intr-un moment in care nu ma ateptam ... sau au fost lucruri pe care le-am cerut si nu le-am primit si acum sunt recunoscatoare ca nu le-am primit pentru ca ce ceream eu era o prostie, era ceva ce vroiam eu acum vreo 7 8 ani dar acum cand ma uit in urma multumesc lui Dumnezeu ca nu mi-a dat ceea ce vroiam ...

eu zic ca totul in viata se intampla cu un scop, Dumnezeu stie cel mai bine ce e bun pentru noi si ce nu si din tot ce cerem noi, Dumnezeu ne da doar ce ne este folositor ... ai incredere in Dumnezeu ca El nu ne vrea raul... voia noatra cu e dupa Voia Lui si intotdeauna Voia Lui e cea mai buna.

roaga-te sa poti sa accepti Voia Lui oricare ar fi.
__________________
Sa ne fereasca Dumnezeu pe toti de tot ce e mai rau in lumea asta...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.11.2010, 17:40:09
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut12 Vezi mesajul
Doamne ajuta frati crestini
eu am cerut de la bunul dumnezeu si nu mi s adat mai nimic
am batut la usa nu in zua de azi nu mi sa deschis
nu stiu exact la ce sa referit dar uite ca mie nu ma ajutat aceste cuvinte a lui iisus hristos
si vb aceea nu am cerut case multe sau bogatii sau sa fiu cela mai frumos sau cel mai intelept
lucruri simple care nu mi sau dat
iar in legatura cu bateti si vi se va deschide in zia de azi nu prea mai este valabil
pt ca si crestinii sunt mai putini chiar f putini

Ai rabdare , credinta, nadejde si dragoste!Dumnezeu nu te va lasa fara raspuns- ti-o spune un om care a batut, a asteptat rabdator , cu staruinta si cu dragoste si care a gustat din preaplinul iubirii lui Dumnezeu.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.11.2010, 17:47:31
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Ionut, esti printre putinii care au curajul sa-si expuna public temerile intime. In general pe forum se pedaleaza pe ideea ca rugaciunea se face cu (relativa) usurinta, ca nu trebuie sa ne pierdem speranta, ca stim ce avem de facut pentru a ne mantui, asadar ce ne impieduca sa purcedem pe cale, samd. De parca toate lucrurile astea se fac lesne.
Fireste ca intotdeauna neputinta (neputinta de-a te ruga, de-a crede ca Dumnezeu te aude si-ti va indeplini ruga) va fi pusa pe seama puzderiei de pacate pe care o ai si respectiv (si pe cale de consecinta) a indepartarii tale de Dumnezeu.

Si eu ma tem, cad, ma indoiesc, ma revolt, toate astea pe rand iar uneori chiar in acelasi timp...

"Credinta este adeverirea celor nadajduite, dovada lucrurilor nevazute" (Evrei 11, 1) - dar ce ne facem atunci cand cele nadajduite nu se adeveresc iar cele nevazute nu se dovedesc... cel putin in timpul vietii noastre, pentru a ne intari credinta?

Sf. Apostol Toma a fost contemporan (!!) cu Iisus Hristos, ba chiar a asistat la multe din minunile Sale si tot s-a indoit: "Daca nu voi vedea in mainile Lui semnul cuielor si daca nu voi pune degetul meu in semnul cuielor si daca nu voi pune mana mea in coasta Lui, nu voi crede" (Ioan 20.25).

Nu fac apologia firii umane (slaba prin excelenta), insa cred ca ne-ar fi de folos sa ne sprijinim mai mult unii pe altii atunci cand cadem.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.11.2010, 17:54:18
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sfantul Isac Sirul spune: "Dumnezeu ne daruieste harul Sau pentru smerenia care vine din multe osteneli". Imi amintesc de minunea petrecuta pe mare, cand Mantuitorul ii porunceste lui Petru sa arunce mreaja in mare. Desi acesta se ostenise toata noapte, la porunca Sa arunca mreaja in mare. Stim ce se intampla, prinde mai mult decat si-ar fi inchipuit ca poate prinde.

Este pentru mine exemplul ca niciodata nu trebuie sa renuntam. Cand doresti sa faci ceva bun, Dumnezeu te ajuta sa ajungi la bun sfarsit. E adevarat ca uneori ne dorim sa se implineasca mai repede, dar ceea ce nu poate fi inteles la un moment dat, ni se va lumina mai tarziu. Totul e sa ramanem credinciosi Lui.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.11.2010, 18:26:47
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
E adevarat ca uneori ne dorim sa se implineasca mai repede
Aici cred ca este MAREA PROBLEMA : lipsa de rabdare , si nu numai !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.11.2010, 18:41:36
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
(...) E adevarat ca uneori ne dorim sa se implineasca mai repede, dar ceea ce nu poate fi inteles la un moment dat, ni se va lumina mai tarziu. Totul e sa ramanem credinciosi Lui.
Cineva spunea mai sus ca ii multumeste lui Dumnezeu fiindca nu i-a indeplinit atunci dorinta si ca abia mai tarziu a realizat ce planuri avea Dumnezeu de fapt...
E tare greu sa vorbim de rabdare, cand ni se pare ca nu-i nimeni mai napastuit decat noi. E foarte simplu sa dam sfaturi despre rabdare si intelepciune cand noi insine in situatii asemanatoare poate ne-am fi pierdut demult curajul, rabdarea si increderea!
Ce poti sa-i spui unui om care isi striga neputinta si necazul? "Roaga-te!" "Pai m-am rugat!" "Mai roaga-te!" "OK! Cat? O saptamana, o luna, un an ... o viata?"
Omul vrea certitudini, vrea sa se agate de ceva, vrea acea luminita de la capatul tunelului, macar sa-i intrevada licarirea, ca sa puna suport consistent in rugaciunea lui... Dar se intampla un lucru paradoxal: ne uitam cu disperare si cautam sa distingem acea luminita pe o directie anume, cand de fapt ea e la cativa pasi de noi. Iar noi n-o percepem ca pe o luminita, ci ca pe o alta greutate ce se agata de cuiele crucii noastre...

Oare s-a intrebat cineva, ce e rabdarea in ochii lui Dumnezeu? Isi pune ceasul sa sune sa-si aminteasca de cineva, isi noteaza in agenda, isi face semn pe degete cu pixul... Cine spune ca Dumnezeu nu intervine la nevoie, daca ii cerem ajutorul? Sunt atatea cazuri cand Dumnezeu a intervenit instantaneu. Disperarea ne creaza acea stare de abandon total fata de eul nostru si fata de cei din jur. Este momentul cand ne deschidem cu adevarat inima si ajungem la conditia de supunere si smerenie. Am mai spus-o si cu alte ocazii; cel mai bine traieste rugaciunea o mama pentru copilul ei aflat in pericol.
Atat timp cat pe de o parte ne rugam, iar pe de alta judecam imprejurarile si le dam propriul nostru sens, suntem in conflict cu noi insine, iar rugaciunea se pierde. Nu exista rugaciune fara raspuns, ci oameni care doar cred ca se roaga, sau dorinte pe care nici ei nu le inteleg. Ca sa te rogi trebuie sa te aduni, sa-ti faci curat in suflet si... sa fii hotarat. Daca doua zile te rogi, iar a treia iei o pauza, degeaba te mai apuci. Si intr-o afacere sau o intelegere oarecare, daca nu esti serios si consecvent, nimeni nu va pune baza in vorbele tale. Poate e greu la inceput cand pare ca nimic nu merge, ci dimpotriva, dar mai spre final, cand dorinta ta prinde contur din senin, ajungi sa-ti dai seama ca ai fost si surd, si orb si naiv si... neinspirat. Si, dupa un timp, parca iti cam vine sa repeti experienta, dar mai cu tragere de inima de data asta, fiindca ai inteles ca la Dumnezeu orice e cu putinta!...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.11.2010, 18:52:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Disperarea este insasi deznadejdea , ce odata instalata in sufletele noastre are mari sanse de a se generaliza , de a paraliza orice legatura cu Dumnezeu , si poate fi inceputul sinuciderii noastre !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Te rog deschide! ionela80 Umanitare 2 14.02.2007 14:46:10