Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.04.2013, 14:02:45
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu te lasa pacalit de relativa libertate existenta. Noi stim ca se poate si altfel, caci trecutul nostru, ne-a invatat acest lucru.
Comparatia de mai sus nu mi se pare fortata, caci au avut de suferit si oameni complet nevinovati.
DragosP, tu te consideri nevinovat, dar nu stii ce vor gandi cei, care vor hotari, daca esti sau nu vinovat. Si apoi se fac si greseli, nu?
Esti pregatit sa te supui total voii Domnului si sa accepti tot ce vine peste tine? Daca da, bravo tie. Dar va trebui sa duci crucea pana la capat.
Nu mă las păcălit de nimic. Cât despre trecut, amândoi bunicii au fost deținuți politic: unul țărănist, altul liberal, amândoi foști eroi ai nației în cel de al 2-lea război mondial.
Așa că știu prea bine.
Eu ziceam strict din punctul meu de vedere, nu de ce i se poate năzări sistemului.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.07.2013, 14:36:51
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit AVERTISMENTUL CERCETĂTORILOR: Urmează "ciuma secolului XXI"

"Oameni de știință canadieni trag un semnal de alarmă, încercând să avertizeze omenirea în legătură cu o boala neexplorată până în prezent și care poate să devină o plagă a secolului XXI.

Boala îi afectează îndeosebi pe locuitorii țărilor dezvoltate: electro-hipersensibilitatea. Simptomele sunt severe: perturbarea activității cardiace, migrene, crize hipertensive, sufocare, după cum a relatat recent postul Pervâi Kanal al televiziunii ruse, în pagina sa electronică.

Canadienii au experimentat pe voluntari și susțin că, în timpul experimentului, 40% dintre participanți au fost pe punctul de a face un accident vascular cerebral după ce au adormit cu telefonul mobil pe pernă. Însă este greu de spus unde este linia de demarcație dintre suspiciune și boala care forțează sute de familii să caute salvare departe de progresele civilizației.

Magda Havas, de la Trent University Peterborough, studiază de 20 de ani efectele negative ale undelor electromagnetice asupra organismului uman. Ea susține fără tăgadă: radiațiile telefonului mobil obișnuit distrug celulele roșii din sânge. Lumea a ajuns la un anumit punct critic, spune ea, adăugând că orașele sunt într-atât de învăluite de așa-numitul 'smog electric', încât în anii următori ar trebui să ne așteptăm la o adevărată explozie a alergiei la microunde, rețelele Wi-Fi și celulare.

'Simptomele includ dureri de cap, insomnie, probleme de memorie, de concentrare, tulburări de dispozitie, cum ar fi depresia, anxietatea, precum și dureri în diferite părți ale corpului' - susține profesorul Magda Havas.

Aceste declarații au căzut pe un sol fertil, remarcă postul de televiziune citat. Spaima față de rețelele fără fir a fost agitată anii trecuți de un videoclip pe Youtube.com. Un grup de studenți încearcă să facă popcorn cu ajutorul telefoanelor lor mobile. Pare o nebunie, dar cine nu își amintește că telefoanele mai vechi încălzeau urechea exact ca o sobă. Ulterior, s-a dovedit că videoclipul fusese comandat de un producător de căști fără fir, în timp ce milioane de oameni cred în continuare că telefoanele mobile le prăjesc creierii.

'Agenția internațională pentru cercetare în domeniul cancerului, pe baza studiilor "Interfon " realizate în 13 țări ale Uniunii Europene, a ajuns la concluzia că aceste câmpuri electromagnetice ale telefoanelor mobile cresc de două ori riscul dezvoltării unor tumori ale sistemului nervos central' (gliom), declară Nina Rubțova, cercetător principal la Institutul de Medicină a Muncii din Moscova, de pe lângă Academia de Științe a Rusiei.

Gliomul este cea mai frecventă tumoare cerebrală, astfel se pare că nu este o simplă poveste de groază nefondată atunci când auzim îndemnul: 'Nu vorbi prea mult la telefonul mobil, căci riști să faci cancer!'

Iar pericolul pândește la fiecare pas. Aproape în fiecare casă pot fi detectate până la zece rețele Wi-Fi. Ele există aproape în fiecare cafenea și chiar în stradă. Numai în Suedia mai mult de 200.000 de oameni susțin că suferă de alergie la dispozitivele fără fir și acesta este doar începutul, avertizează experții.

Să presupunem că aveți hipersensibilitate la radiații electromagnetice. Atunci cel mai bun mijloc de protecție ar fi 'cușca lui Faraday' - o incintă special concepută pentru a proteja de efectul undelor electrice și electromagnetice din exterior sau pentru a împiedica un aparat să polueze mediul înconjurător. Ei bine, o astfel de 'cușcă' poate fi instalată într-un apartament, dar nu ai cum să mergi cu ea pe stradă, mai ales că radiațiile electromagnetice ne pândesc de peste tot: la serviciu, la metrou etc.

În acest sens, oamenii de știință s-au împărțit în două tabere: cei care cred că nu există niciun pericol și cei care întrevăd o amenințare enormă în creșterea necontrolată a numărului de rețele wireless.

Până când savanții vor ajunge la un numitor comun, Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei (APCE) a recomandat deja interzicerea telefoanelor mobile, a telefoanelor fără fir DECT și a altor dispozitive Wi-Fi în școli și grădinițe." AGERPRES
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ascultarea rugaciunilor zilei RadioTV-Trinitas si pe mobil savudanmihai Rugaciuni 6 02.06.2010 13:40:13
Omul cu telefon mobil. Oare nu suntem pacaliti ?! windorin Teologie si Stiinta 46 27.05.2010 00:21:18
Sfantul Efrem Sirul - Cuvant de pocainta folositor, acum, la inceputul Postului andrei_im Generalitati 11 11.02.2010 21:45:04
Hai ca ma suna cineva pe celalalt mobil Ioan_Ciobota Generalitati 6 12.10.2008 20:48:18