Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 14.06.2009, 19:36:16
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Dar de ce anume iubirea parintilor, chiar cea trupeasca, i-ar face rau unui copil nenascut, asta nu inteleg eu?
Nedumerirea d-tale vine tocmai din confuzia intre iubirea sufleteasca si placerea sexuala. Diferenta intre una si alta e cat de la cer la pamant. Prima e de natura subtila, inalta, spirituala, iar celalata e o manifestare grosiera, patimasa, rezultat al caderii Omului in pacat...ca nu degeaba se spune in psalmul 50 "...Ca iata intru faradelegi m-am zamislit si intru pacate m-a nascut maica mea." Tocmai aici se face referire,...la placerea sexuala prin care ne nastem toti. Dar care are rostul ei atunci cand RODUL IUBIRII este nasterea de prunci. Dar ce te faci cu "iubirea" aceea, cand in pantece exista deja rod? Mai e asta iubire?.. daca nu are ca rod zamislirea de prunci ? Nu, asta e DESFRANARE ! Si daca e desfranare, apoi tot desfranare mosteneste si pruncul care asista in pantece fara de voie la actul sexual al parintilor. Se impatimeste si fatul inca din pantece si nu cu iubirea divina, ci cu placerea sexuala patimasa...care dupa ani (in functie de impatimire) va rabufni la suprafata, impatimirea cerandu-si drepturile odata cu dezvoltarea fizica ,...adica inceperea vietii sexuale de la varste din ce in ce mai fragede, neputand rezista tanarul nici macar pana la terminarea liceului. Lucru firesc este ca tinerii sa nu fie debusolati de instincte/dorinte sexuale mai devreme de varsta de 20-22 ani.
Deci sa recapitulam, IUBIREA ADEVARATA e cea care are ca rod zamislirea de prunci. Restul este DESFRANARE !...e patima, e viciu ascuns sub umbrela iubirii.
Nu intentionez sa incep aici o noua polemica pe tema asta, caci sunt destule topicuri despre defranare ci doar sa amintesc de "rabdarea" animalelor care se imperecheaza numai in sezoanele randuite pt inmultire. Omul cu interpretarea proprie a iubirii, le-a intrecut si pe animale,... din pacate nu in sens pozitiv ci in cel mai rau decat dobitocesc.
Asta e unul din cauzele prime ale degenerarii vitzei, neamului !
Reply With Quote
  #22  
Vechi 14.06.2009, 19:49:01
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Ai dreptate Fani, ...astfel ajungem la subiectul mult disputat despre scrierile emise de cei care traiesc dincolo de viata sociala, despre aceasta viata...
"Dincolo de viata sociala"?
Am auzit de viata crestina, care prin natura ei, e implicit si sociala! Iar in afara acestei vieti e doar cea pe care multi n-o rabda...ca na! ...Calea spre Adevaratul Dumnezeu,... e si cu osteneala!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.06.2009, 20:41:57
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Post

Citat:
În prealabil postat de C.tin Vezi mesajul
Nedumerirea d-tale vine tocmai din confuzia intre iubirea sufleteasca si placerea sexuala. Diferenta intre una si alta e cat de la cer la pamant. Prima e de natura subtila, inalta, spirituala, iar celalata e o manifestare grosiera, patimasa, rezultat al caderii Omului in pacat...ca nu degeaba se spune in psalmul 50 "...Ca iata intru faradelegi m-am zamislit si intru pacate m-a nascut maica mea." Tocmai aici se face referire,...la placerea sexuala prin care ne nastem toti. Dar care are rostul ei atunci cand RODUL IUBIRII este nasterea de prunci. Dar ce te faci cu "iubirea" aceea, cand in pantece exista deja rod? Mai e asta iubire?.. daca nu are ca rod zamislirea de prunci ? Nu, asta e DESFRANARE ! Si daca e desfranare, apoi tot desfranare mosteneste si pruncul care asista in pantece fara de voie la actul sexual al parintilor. Se impatimeste si fatul inca din pantece si nu cu iubirea divina, ci cu placerea sexuala patimasa...care dupa ani (in functie de impatimire) va rabufni la suprafata, impatimirea cerandu-si drepturile odata cu dezvoltarea fizica ,...adica inceperea vietii sexuale de la varste din ce in ce mai fragede, neputand rezista tanarul nici macar pana la terminarea liceului. Lucru firesc este ca tinerii sa nu fie debusolati de instincte/dorinte sexuale mai devreme de varsta de 20-22 ani.
Deci sa recapitulam, IUBIREA ADEVARATA e cea care are ca rod zamislirea de prunci. Restul este DESFRANARE !...e patima, e viciu ascuns sub umbrela iubirii.
Nu intentionez sa incep aici o noua polemica pe tema asta, caci sunt destule topicuri despre defranare ci doar sa amintesc de "rabdarea" animalelor care se imperecheaza numai in sezoanele randuite pt inmultire. Omul cu interpretarea proprie a iubirii, le-a intrecut si pe animale,... din pacate nu in sens pozitiv ci in cel mai rau decat dobitocesc.
Asta e unul din cauzele prime ale degenerarii vitzei, neamului !

C-tin, esti casatorit?
Si indiferent daca da sau nu, ai studiat un pic casatoria dpdv ortodox?
La noi se zice ca ea este spre:
- mantuire (iubirea jertfelnica intre sot si sotie este imagine a iubirii dintre Hristos si Biserica, iar unire aintr-un trup ne face sa simti pana in trup 'alteritatea' lui Dumnezeu.. si multe altele s-ar mai putea zice.. in aceasta iubire intra si iubirea fizica)
- spre ferirea de desfranare - adica, spre canalizarea sexualitatii in cadrul unei legaturi stabile, monogame, iubitoare, respectuase de nevoile celuilalt, jertfelnice
- nastere de prunci - insa nu numai (de ex. daca un cuplu nu poate avea copii nu sunt trimisi la manastire..)

Casatoria si calugaria sunt cai cu aceeasi valoare duhovniceasca.
De altfel cununia este considerata taina, tunderea in monahism nu...

Tu zici:
"Nedumerirea d-tale vine tocmai din confuzia intre iubirea sufleteasca si placerea sexuala. Diferenta intre una si alta e cat de la cer la pamant. Prima e de natura subtila, inalta, spirituala, iar celalata e o manifestare grosiera, patimasa, rezultat al caderii Omului in pacat"

Gresit! Ce spui tu reflecta un punct de vedere neortodox. Asta este o conceptie platonizanta, origenista, care pune trupul pe planul raului si spiritul pe planul binelui.
Trupul nu e rau din fire. Trupul este facut de altfel de Dumenzeu si nu este rau din fire.
La cadere a cazut sufletul, si problema este doar ca el a devenit slab si relatia dintre ei si trup se inverseaza adesea, trupul tine haturile in loc sa fie invers.
Dumnezeu s-a facut de altfel trup. Suntelm o religie a incarnarii.

Exista bineinteles si caderea, insa prin Taine noi putem transfigura trupul si scapa de urmarile caderii. De asta se zice la noi ca 'patul cununiei neintinat este'.

Iubirea in cadrul casatoriei si expresia 'un singur trup' se refera atat la unirea trupeasca, cat si la cea sufleteasca, si amandoua sunt 'duhovnicesti' intr-un cuplu. Trupul devine duhovnicesc pentru un crestin.
Altfel, ce rost ar mai avea sfintele taine, care se fac prin materie?

Psalmul 50 nu se interpreteaza asa. Inseamna doar ca pacatul stramosesc se transmite de la om la om pe cale naturala. Nu ca actul sexual ar fi murdar sau pacatos in sine.

Dragostea fizica in cadrul cununiei crestine NU este numai spre nastere de prunci. Ea este spre unire, spre exprimare a unirii intr-un trup, este o manifestare a dragostei pe care si-o poarta cei doi. Nasterea de prunci este urmarea ei fireasca, nu SCOPUL.
Si placerea este binecuvantata de Dumnezeu si nu este rea in sine.

Iubirea adevarata da rod, da, insa nu inseamna ca orice act de iubire este 'interzis' atunci cand ea nu poate da rod. Vezi exemplul cu cei acre nu pot avea copii.

Sa nu lasam sa intre in ortodoxie conceptii straine de ea, care vin ori dintr-un platonism latent, ori din catolicismul influentat de fericitul Augustin (care avea o parere foarte negatioa despre trup).
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.06.2009, 21:30:57
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Of, iar se ajunge la o discutie despre curatia in casatorie? Sunt tare trista pentru ca eu cred ca suntem tare inchisi si inchistati in anumite privinte. Cred ca suntem mai mult ca fariseii de pe vremea lui Iisus...si eu ma includ, si ma intristeaza
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.06.2009, 21:31:58
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Fani, toata 'teologia' supunerii fata de dorintele partenerului se bazeaza pe "Sa nu va lipsiti unul pe altul ca sa nu va ispiteasca satana" a lui Pavel.

Dar astfel de îndemnuri trebuie vazute în relativitatea lor, nu ca pe niste reguli absolute de urmat. Trebuie vazut scopul din spatele acestui îndemn si în general din tot ce e scris în Biblie, altfel ajungem urmatorii orbi ai unor reguli, ca musulmanii sau evreii. Sf. Pavel a vrut sa arate ca a întoarce spatele partenerului reprezinta un pericol uneori, nu ca fiecare trebuie sa se supuna celuilalt oriunde si oricând.


Apoi uiti sau nu stii ca nu Biblia este dreptarul Bisericii ci hotarârile Sfintelor Sinoade. Biblia poate sa greseasca, Sinoadele nu.


Nu stiu ce spun canoanele despre relatiile trupesti în timpul sarcinii, dar ma îndoiesc ca ele sunt permise fiindca cred ca astfel de relatii (ca si folosirea de metode contraceptive) formeaza parintii cu o constiinta de oameni neînfrânati, necontrolati, constiinta care se va transmite si copiilor.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.06.2009, 00:06:08
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Biblia poate sa greseasca, Sinoadele nu.
Ui ui, Traditie, esti sigur?? Biblia este inspirata de Sf. Duh si despre ea se spune in ortodoxie ca nu contine greseli.
Poate vrei sa spui ca interpretarea Bibliei nu este usoara si depinde de Traditie (adica si de cum au interpterat-o parintii, si cum s-a reflectat aceasta interpretare in sinoade..)
Despre restul alta data.
Are dreptate Anna, iar am ajuns la discutia asta.. dar este undeva in aer mereu si eu una sunt convinsa ca e foarte important sa vorbim despre asta si ca e o problema in prtodoxia actuala, este un vant de origenism care bate...
Postul cu bine!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.06.2009, 00:23:43
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul

Casatoria si calugaria sunt cai cu aceeasi valoare duhovniceasca.

[COLOR="Blue"]Mai la obiect cu topicul, ar fi asa! Monahii se infraneaza desavarsit pe cand Mirenii mai au din cand in cand dezlegare pt nasterea de prunci. Deci, tot infranarea este baza si daca esti casatorit. Ca nu ai vointa sa te infranezi? Apoi ...dupa cum iti asterni asa iti dorm si copiii, asa iti va fi si vitza...mai neinfranata, mai "dragastoasa"... de pe la varste fragede [/COLOR]

Trupul nu e rau din fire. Trupul este facut de altfel de Dumenzeu si nu este rau din fire.

[COLOR="Blue"]Trupul nu este rau, daca e folosit duhovniceste! Daca il folosesti trupeste, atunci e bai! [/COLOR]


Psalmul 50 nu se interpreteaza asa. Nu ca actul sexual ar fi murdar sau pacatos in sine.

[COLOR="Blue"] Nimeni nu a zis ca actul sexual e murdar, atat timp cat urmarea sunt copii. E dupa cum e folosit! Si tocmai aici se fac interpretari si interpretari. Eu atat spun! Vazduhul e virusat de multe duhuri desfranate care abia asteapta sa se "hraneasca" cu ceva din orgasmul parintilor... De asta se si sfatuiau femeile tinere pana acum vre-o 100 de ani, ca in timpul zamislirii de copii sa nu primeasca placerea sexuala, adica sa nu se indulceasca cu ea macar ca o simtea, tocmai ca sa NU faca partase la impreunarea lor si aceste duhuri desfranate, care sunt din belsug prin jur...Mai ales cand se infraneaza crestinii...sunt mai insistenete ca ...flamanzesc. Nu degeaba e patima nr 1 in lume, ca tot s-a inputit vazduhul , ...energii care nu se deosebesc de cele simtite in timpul actului sexual si mai ales in momentul orgasmului, decat doar prin intensitatile pe care le au, mai mari ori mai mici!...doar cine traieste cu adevarat duhovniceste simte si face deosebirea aici,..pana unde e iubirea cea adevarata si de unde incepe lucrarea duhurilor desfranate. Daca Dumnezeu e prezent la actul sexual al parintilor, este doar pt momentul zamislirii de copii ATAT !!! si nu o face cu placere, caci placerea sexuala este o energie inferioara, deci din iad. Dar cum Dumnezeu e stapan si-n iad cat si in rai, are rabdare pt copilul care e pe cale sa se nasca, si-i "umbreste" pe parinti stergand apoi orice urma din excitatia orgasmica la care a luat parte. Restul indragostelilor sexuale, toate cele care nu au ca urmare nasterea de prunci ci doar asa zisa "IUBIRE de PLACERE" o iubire gresit inteleasa, sa fie clar,... sunt sub apanajul lui EROS-dracusorul desfranat! pt care omul se "bucura" cat se "bucura" in viata, dar si sufera. Sufera necazuri ori boli, tocmai ca sa se curete, sa elimine placerea asta sexuala si sa poata muri la batranete linistit, caci placerea sexuala fiind comuna cu duhurile inferioare, nu se poate mantui sufletul, ci va ramane lipit de placerile careia i-a slujit fara infranare o viata intreaga, zicandu-si ca-i iubire... rupta din rai. La fel si cu celelalte patimi[/COLOR]

Sa nu lasam sa intre in ortodoxie conceptii straine de ea, care vin ori dintr-un platonism latent, ori din catolicismul influentat de fericitul Augustin (care avea o parere foarte negatioa despre trup).

[COLOR="Blue"]Da, asta zic si eu, sa lasam etichetele de platonism etc si sa traim mai intai ortodoxia cum se cade, caci putini o traiesc pe cea adevarata si mai multi teologhisesc, fara nici-o traire... ![/COLOR]

Dumnezeu sa ne lumineze!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.06.2009, 00:44:57
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Ideea ca relatiile trupesti in timpul sarcinii ar putea face rau fatului este o teorie - nicidecum dovedita, este o teroie a parintelui Arsenie Boca si in alte cercuri ortodoxe din alte tari nu a auzit nimeni de ea.
Ma surprinzi, Fani, ca nu ai nici o retinere in a-l infirma pe Pr. Arsenie Boca, unul dintre cei ai mari duhovnici ai Romaniei. Fara citate este foarte usor sa spui orice; de aceea e mai bine cand faci asemenea afirmatii, sa demostrezi veridicitatea cu un citat, precum si sursa citatului sa fie indicata. In felul acesta ne putem completa eventualele lacune.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.06.2009, 08:38:01
SoareD SoareD is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2009
Mesaje: 16
Implicit Ar fi bine sa faca afirmati cei care sunt casatoriti

Duhovnicul incearca sa il curete pe om si sa il indrume pe drumul cel bun, cu masura. Dar in casatorie familia trebuie sa fie ca o echipa, iar daca unul este ambitios si dispus sa faca sacrificii fara a tine cont de echipa sau de partener, atunci totul e in zadar.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.06.2009, 09:14:24
ionela77
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SoareD Vezi mesajul
Duhovnicul incearca sa il curete pe om si sa il indrume pe drumul cel bun, cu masura. Dar in casatorie familia trebuie sa fie ca o echipa, iar daca unul este ambitios si dispus sa faca sacrificii fara a tine cont de echipa sau de partener, atunci totul e in zadar.
Un exemplu personal (nu zic acum ca e bine.... a nu se intelege ca dau sfaturi...): in postul Pastelui, pe care nu am reusit sa il tinem din punctul asta de vedere, tot s-a intamplat de vreo 3 ori, eu l-as fi tinut dar partenerul meu de "echipa" nu a rezistat, asa ca nu am mai considerat ca e pacat. Am marturisit duhovnicului care mi-a facut o dezlegare si cam asta a fost. Dar la voi ce sa zic... e greu. Femeile rezista mai usor, mai greu e pentru barbati. Bine ar fi sa ii poti respecta dorinta si sa te rogi sa iasa un copil bun, dar daca nu se poate... cine te poate condamna? Eu nu as fi postat problema asta pe forum, mi se pare prea intima pentru a fi supusa unei discutii publice dar acum ca tot ti-ai asumat riscurile, incearca sa discerni intre tot ce s-a spus aici si sa iei partea buna a lucrurilor. Duhovnicul mi-a spus ca Dumnezeu a lasat toate lucrurile spre bucuria omului, totul este bun doar exagerarea este rea, mancarea este buna nu si imbuibarea pantecelui, bautura e buna, betia nu, impreunarea dintre barbat si femeie e buna dar nu curvia, preacurvia, perversiunile.
Sa va lumineze Dumnezeu sa fie pace si armonie in caminul vostru ca asta e radacina bucuriilor. Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am nevoie de un sfat Nico11 Pocainta 2 06.04.2011 19:58:27
am nevoie de un sfat mariuca92 Homosexualitatea 91 26.04.2010 18:01:53
am nevoie e un sfat luminitam Generalitati 36 08.09.2009 15:29:03
Am nevoie de un sfat sophia Generalitati 10 13.05.2009 01:08:32