Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 23.10.2009, 23:27:42
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Tot pentru prelucrarea pozelor, recomand site-ul www.picnik.com

Prelucreaza pozele online la o calitate exceptionala! Si ramele de acolo imi plac f mult! Am postat pe www.orthphoto.net multe poze prelucrate cu www.picnik.com !
Reply With Quote
  #92  
Vechi 24.10.2009, 01:30:56
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Un artist care-mi place mie foarte mult a patit un necaz de curand. Cu o luna inainte ca albumul sau sa apara, cineva l-a facut "scapat" pe net. Acum artistul se gandeste ca este foarte posibil sa intre in faliment, pentru ca este si patron de casa de discuri si isi punea toate sperantele in acest album la care a muncit trei ani. Trei ani dusi pe apa sambetei. Muzica pe care o face nu este neaparat o muzica comerciala, ci este o muzica facuta cu pasiune si sudoare. Omul asta este aproape de sapa de lemn si de sfarsitul unei cariere din cauza mai multor factori, bomboana pe coliva fiind scaparea albumului pe internet inainte de lansare.

Cine crede ca pirateria e o joaca, n-are decat sa se minta in continuare. Cine crede ca nu exista consecinte, se insala.

As intreba pe cine a zis ca i se pare normal sa pirateze, pentru ca Bill Gates are destui bani, daca i se pare normal sa fure din hypermarket, ca patronii sunt si ei putrezi de bogati si au sute de magazine in toata lumea.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 24.10.2009, 13:05:01
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Comparatie gresita

Cred ca faci o comparatie gresita hmiron.
Prietenul tau probabil ca nu este un nume (inca), nu lucreaza cu mari producatori si nu castiga milioane din spectacole si CD-uri.
Imi inchipui ca este greu pentru el. Si este posibil sa aibe ceva pierderi, dar nu obligatoriu.
Asa este cu cei care se straduie sa-si scoata singuri o carte sau un disc. Este greu la inceput.
Totusi s-ar putea sa fie si cumparat pe piata daca este este bun produsul lui si daca se adreseaza unei mase largi.
De multe ori punerea pe internet este o reclama pentru autor, isi face si el cunoscuta lucrarea. Prietenul tau cum isi face reclama?


Vorbind de VIP-uri si milioanele/miliardele lor:
Nimeni nu spune de furat din magazine, dar daca tot castiga atat de bine, se poat gandi si la cei care nu-si pot permite si sa asigure si pentru ei o posibilitate. Precis nu saracesc.
Nu mi se normal ca unii sa traiasca in milioane si altul sa nu poata citi o carte, asculta un CD, sau lucra ceva pe calculator.
Si un copil din India sau Africa isi doreste sa citeasca Harry Potter sa stii...
Un pas se facuse de altfel, sau macar fusese gandit: laptop-uri pentru copii saraci din diverse tari.
De altfel mi se pare ca Robbie Williams si alte staruri mai cu suflet au spus mai demult: "lasa sa ia cei saraci si de pe internet muzica mea. Nu este nimic".
Si pentru ca mi-ai dat exemplul cu supermarket-uri si hypermarketuri.
Ei ofera sanse, cel putin in strainatate, poate ca in tara inca nu, si celor saraci.
Acolo se fac periodic reduceri, asa ca poti lua produsele si mai ieftin la un moment dat. Alte ori, mai ales produsele alimentare se ofera (inca bune, dar pentru ca au ajuns la scadenta termenului de garantie) gratuit celor saraci, fie in magazinul lor, sau la organizatiile care apoi le impart.
Si inca ceva: atat vreme cat produsele se vand bine oricum, pentru ca sunt multi care pot si vor sa le cumpere, ceea ce se ia gratuit din internet este o nimica toata ("cainii care se hranesc cu firimituri de la masa stapanilor").
Cati crezi tu ca stau sa ia de pe internet? Cei care au serviciu si bani nu-si pierd timpul cu asta.

Si mai exista o categorie de autori: pentru care este mai importanta popularitatea si raspandirea produsului, decat banul. Arta si munca in general mai inseamna si altceva decat bani, mai insemna pasiune.

P.S Pentru prietenul tau nu inseamna sfarsitul unei cariere. Mai exista cai sa castige si sa se ridice: sa dea spectacole, mai intai mai restrans, dupa posibilitati, mai apoi mai mari.... Poate si chiar trebuie sa-si faca opera cunoscuta chiar si daruind CD-uri. Nu se stie cum apar fanii si cumpara si cum apar si sponsori...
Talentul adevarat iese la suprafata de obicei.

Last edited by sophia; 24.10.2009 at 13:08:17.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 25.10.2009, 18:59:11
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cred ca faci o comparatie gresita hmiron.
Prietenul tau probabil ca nu este un nume (inca), nu lucreaza cu mari producatori si nu castiga milioane din spectacole si CD-uri.
[...]
Vorbind de VIP-uri si milioanele/miliardele lor,[...]
De cate ori trebuie sa zic ca nu conteaza faptul ca este imoral faptul ca acei oameni sunt extrem de bogati? Tu nu raspunzi pentru bogatia lor, raspunzi pentru furtul tau! Cumva daca pagubesti un om care nu simte paguba, gata, e in regula??

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si un copil din India sau Africa isi doreste sa citeasca Harry Potter sa stii...
Ajung sa ma repet crunt: filmele, muzica, jocurile, toate lucrurile astea nu numai ca nu sunt utile, crestine, dar chiar sunt daunatoare rau! Violente, cu continut sexual exagerat, idei nebune, cu simboluri si religii pagane; strict in cazul filmului asta imi aduc aminte ca erau copii disperati dupa el si vroiau sa fie ca Harry, sa dea cu vraji si sa zboare cu matura...

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
De altfel mi se pare ca Robbie Williams si alte staruri mai cu suflet
In special videoclipurile cu gagici sunt pline de suflet si spirit crestin adevarat... Numai sminteala muzica acestui 'artist' ca toti de altfel. Maddona a spus "imi place crucea.. pe cruce este un barbat sexy"; Robi asta a spus "Cu toti sa ne uitam la Madonna si sa invatam" [ lauda o performanta a ei, ceva gen noi toti suntem amatori pe langa ea ]
A fost un drogat, dar acum, suflet mare, este pocait, face metanii in fiecare zi si plange lacrimi catre Hristos spre Mantuire.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si mai exista o categorie de autori: pentru care este mai importanta popularitatea si raspandirea produsului, decat banul. Arta si munca in general mai inseamna si altceva decat bani, mai insemna pasiune.
In ziua de azi.. mai toti de care se aude, care sunt cunoscuti, sunt manati de un singur lucru: BANI [ dovada si subiectele pe care le aleg; sex si violenta ca se vinde bine ]

Citat:
Talentul adevarat iese la suprafata de obicei.
Aproape nimeni dintre cei celebri azi nu este "talentat". [ nu exista talent, este alta inventie, totul se obtine prin munca ]



Cred ca o sa hotarasc sa nu mai intru pe firul asta de discutie, ca ma cam 'sminteste' ca sa folosesc un termen ce a inceput sa-mi fie foarte drag in ultimul timp.

Am spus destule...
Piraterie = Furt
Lume = Rea si trebuie cat posibil sa ne departam de ea si de 'arta' ei

Last edited by adimirea; 25.10.2009 at 19:12:51.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 25.10.2009, 19:17:56
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Asta este parerea ta, ca totul este rau si nefolositor.
Exista si lucruri (in speta programe) care iti trebuie pentru lucru (acasa, privat).
Si eu ma repet si uite scriu si bolduit ca tine: sa puna aia bogati si la preturi accesibile pentru cei saraci si atunci nu se mai fura. De ce ti se pare mai corect, mai drept si mai crestinesc sa se imbogateasca unii pe spinarea unora si altii sa nu aiba parte de nimic pentru ca nu au bani? Acestia din urma ce vina au? Si ei sunt tot oameni si au nevoie si isi doresc la fel ca ceilalti si ...
Ma opresc ca ma necajesc. Sa va ajute Dumnezeu sa nu aflati ce inseamna saracia si renuntarea si altele. Sa va puteti cumpara tot ce va cere sufletul si trupul la preturile cele mai umflate.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 25.10.2009, 19:44:51
pacatosul's Avatar
pacatosul pacatosul is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.02.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit Parerea mea...

Eu consider ca cand o sa am salariu aluia din occident sau parintii mei o sa castige macar jumatate din cat castiga aia,atunci o sa imi cumpar si eu programe sau jocuri originale.Daca un joc ar costa cateva zeci de lei l-as cumpara,dar costa tot atat cat costa in occident unde nivelul de trai si salariu e de vreo 5 ori mai mare sa fie sanatosi ei pierd nu noi.In Romania abia ai bani de hrana apai sa mai cumperi programe de care ai nevoie.La firma e altceva isi permit si e necesar sa ai licenta pentru programe,dar noi oameni de rand poti sa-ti cumpere unul doua programe,dar atat.Adika daca apare o melodie nu o sa merg la magazin dupa vreo 2 luni cand ajunge si pe aici si sa dau si bani buni pentru o melodie care imi place ,cand pot sa-l i-au la 2 clickuri distanta!
Unele au preturi exagerate daca ar fi mai mici nu ar fi rata pirateriei asa de mare in Romania!
Este furt in oarecare masura da insa ce sa faci,o sa dau bani pe programe atunci cand o sa imi permit..
Si o intrebare sa copiezi de exemplu la scoala se considera a fi furt?..
__________________
"Extra ecclesia nulla salus."
http://intorsdindrum.blogspot.com/
Reply With Quote
  #97  
Vechi 26.10.2009, 07:38:16
georgedar georgedar is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Mesaje: 34
Implicit

pacatosul, nu-mi place cum gandesti! Incerci sa justifici ce faci dar am impresia ca te pacalesti.
__________________
Cititi mai multe despre Maica Domnului a Patimii
Reply With Quote
  #98  
Vechi 18.12.2009, 22:09:33
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

"Asistăm astăzi la o creștere spectaculoasă a numărului de utilizatori de calculatoare și Internet. Însă, simultan cu această dezvoltare a apărut și un fenomen negativ: pirateria software.
Trist este faptul că și unii dintre oamenii care se declară credincioși sunt implicați în asemenea activități. Justificarea lor este că în Biblie nu scrie că pirateria software ar fi un păcat. Dar oare așa este?
Pirateria software este o formă de furt intelectual și chiar dacă Biblia nu o menționează în mod explicit, este cuprinsă in porunca "Să nu furi!" (Ieșirea 20; 15), deci este păcat.
Un alt pretext folosit de ei este acela că nu au bani să cumpere soft. Și această problemă poate fi rezolvată, întrucât există programe freeware care pot fi folosite gratuit în scop personal și care acoperă necesitățile unui utilizator obișnuit.
Dau câteva exemple:
- în loc de Windows puteți folosi o distribuție Linux gratuită (recomandarea mea ar fi Linux Mint 7, dar în funcție de necesitățile dumneavoastră puteți opta și pentru alte distribuții).
- în loc de Microsoft Office, puteți folosi Open Office (sau o variantă de cloud computing, cum ar fi Google Docs)
- în loc de Photo Shop puteți folosi Gimp
- că media player puteți folosi VLC Player
- ca antivirus puteți folosi Avira Antivirus Personal
Programele menționate mai sus pot fi descărcate gratuit de pe internet.
De asemenea puteți găsi și alte programe gratuite să răspundă necesităților dumneavoastră.
Așadar, soluții există, deci nu are rost să vă încărcați conștiința cu păcatul pirateriei software."

Sursa: http://my.opera.com/Firmilian/blog/show.dml/4361264
Reply With Quote
  #99  
Vechi 31.01.2010, 23:01:34
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de pacatosul Vezi mesajul
Si o intrebare sa copiezi de exemplu la scoala se considera a fi furt?..
Bine-nteles ca se considera furt! Parintele Adrian Fageteanu si Parintele Firmilian Gherasim spuneau ca e un furt foarte grav copiatul la examene... E inselatorie fata de toata lumea, e si minciuna, si furt!
Reply With Quote
  #100  
Vechi 31.01.2010, 23:58:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
"Asistăm astăzi la o creștere spectaculoasă a numărului de utilizatori de calculatoare și Internet. Însă, simultan cu această dezvoltare a apărut și un fenomen negativ: pirateria software.
Trist este faptul că și unii dintre oamenii care se declară credincioși sunt implicați în asemenea activități. Justificarea lor este că în Biblie nu scrie că pirateria software ar fi un păcat. Dar oare așa este?
Pirateria software este o formă de furt intelectual și chiar dacă Biblia nu o menționează în mod explicit, este cuprinsă in porunca "Să nu furi!" (Ieșirea 20; 15), deci este păcat.
Eroare, cand s-a dat porunca in cauza nu exista asa numita "proprietate intelectuala".

Oamenii compuneau cantece fara sa aiba pretentia ca cei care le canta sa plateasca pentru asta sau ascultatorii lor.

Sau cei care inventau un dispozitiv menit sa faca viata mai usoara sa pretinda "drepturi intelectuale" de la cei care le foloseau.

Porunca de a nu fura se referea EXCLUSIV la bunuri materiale a caror proprietar nu putea fi decat unic.

Conceptul de "proprietate intelectuala" este unul modern si are prea putina legatura cu porunca biblica "sa nu furi".

Este intr-adevar un furt sa iei bani pentru munca altora, adica sa comercializezi produse "piratate" sau sa le folosesti in scopuri comerciale insa si asa e destul de discutabil si in functie de context.

Citat:
Un alt pretext folosit de ei este acela că nu au bani să cumpere soft. Și această problemă poate fi rezolvată, întrucât există programe freeware care pot fi folosite gratuit în scop personal și care acoperă necesitățile unui utilizator obișnuit.

Nu e un pretext, e o realitate, ceea ce spui tu nu acopera toate necesitatile ca sa nu mai vorbim de probleme de compatibilitate.

Ai incercat sa deschizi un document office in openoffice?
Aproape intotdeuna formatarea este diferita si daca este un document de sute de pagini, ai de munca nu gluma.

Ce sa mai vorbim si de binecunoscutele tendinte monopolistice ale unor firme, care fac tot posibilul ca produsele lor sa nu fie compatible cu nimic altceva ce exista pe piata, astfel incat cineva care le-a folosit o data sa trebuiasca sa le foloseasca intotdeuna, punand bete in roate prin tot felul de mecanisme mai mult sau mai putin legale celor care vor sa ofere alternative compatibile.

De altfel, daca oamenii n-ar avea un windows si un office "piratate" acasa, cum ar mai fi un patron nevoit sa le cumpere windows si officela firma unde lucreaza, ca doar asta au invatat si nu stiu linux si openoffice?
Deci uita ca "piratatul" are si avantaje pentru vanzatorii de soft.

Sau ce pierde un gigant software daca cineva foloseste un soft in scopuri personale, soft care altfel n-ar avea bani sa-l achizitioneze?
Daca omul abia a reusit sa-si cumpere un calculator, de unde sa mai scoata inca de 2-3 ori suma respectiva (sau mai mult!) ca sa-si cumpere toate programele care de altfel le foloseste in scopuri strict personale sau din care obtine un venit derizoriu?

Last edited by AlinB; 01.02.2010 at 00:02:28.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre furtul sfintelor moaste dan73 Moaste 8 07.06.2010 00:37:52
Televiziunea Patriarhiei Române are o nouă grilă de programe cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 06.10.2009 18:39:34
Furtul ... o formalitate mirelat Generalitati 13 17.11.2007 11:13:14