Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2431  
Vechi 01.07.2023, 23:10:12
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Binecuvantarile celor Adormiti

https://www.youtube.com/watch?v=6GM3DAAxLDA
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #2432  
Vechi 17.08.2023, 00:01:09
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit World Youth Day - Portugalia

Deci, am ramas suprins placut cand am vazut ceva la catolici de care nu stiam, si nici nu ma asteptam vreodata sa aud si sa vad. Va prezint festivalul World Youth Day din Portugalia, infiintat pentru prima oara de Papa Ioan Paul al II-lea in anul 1985.

Ce vedeti dvs aici este o muzica total diferita, dar mai aproape de gusturile mele. Va rog sa nu ajungeti sa judecati Biserica Catolica pentru asa ceva. Eu sunt mirat tare, ca exista un preot care este si DJ, parintele Guillherme si care chiar a facut atmosfera acolo. La scena vedeti ca sunt si episcopii lor catolici (sau cum se numesc), dar am vazut si un preot ortodox acolo care ii facea poza la parinte. Momentul acela cand parintele a pus melodia "Avicii - The Night" m-a luat o stare foarte placuta si nostalgica cu goosebumps :D :D ...si vedeti fericirea pe chipul tinerilor? Si pe mine m-a luat asa cand am auzit ca Parintele a pus Avicii, am ramas uimit:D, pun pariu ca acolo nu se consuma droguri (mai ales ca e ziua). Despre asta e vorba mai mult muzica buna, FERICIRE = DUMNEZEU. Stiu ca publicul crestin din Romania are o parere rea legata de festivale, dar se pare ca la catolici se poate si altfel. Vedeti? (daca vreti sa vorbim de festivale, deschidem alt subiect in alta rubrica)

Clar, cred ca la anul ma duc in Portugalia special pentru parintele acesta sa ascult muzica :D.

https://youtu.be/8Iruq7b34xI?t=1126 (momentul cu piesa lui Avicii)
https://youtu.be/8Iruq7b34xI?t=367 (momentul cand un preot ortodox face poza parintelui)

Deci super, imi place maxim!!! \o/\o/\o/
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #2433  
Vechi 17.08.2023, 06:26:48
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul

https://youtu.be/8Iruq7b34xI?t=1126 (momentul cu piesa lui Avicii)...

Deci super, imi place maxim!!! \o/\o/\o/
Ia uite unde-si duce mana stanga la min. 19,40, parca-i Michael Jackson. In cealalta, cu poza, vezi minutul 8,07.

Facem pariu ca la anu' vei gasi acolo droguri? Nu va trebui sa le cauti tu, te vor cauta ele pe tine.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #2434  
Vechi 17.08.2023, 14:27:30
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ia uite unde-si duce mana stanga la min. 19,40, parca-i Michael Jackson. In cealalta, cu poza, vezi minutul 8,07.

Facem pariu ca la anu' vei gasi acolo droguri? Nu va trebui sa le cauti tu, te vor cauta ele pe tine.
Ai mai Demetrius, cum ai ajuns la concluzia ca acolo el ascunde ceva :)) ?

Sa ma caute cat vor, eu nu ma droghez niciodata la asa ceva. Eu percep si inteleg muzica altfel fata de cei care iau droguri. Nu am nevoie de asa ceva. Eu ascult si Armin Van Buuren in posturi, piesele vechi, ca intr-un fel imi da un sentiment de ambitie, bucurie, dar si de smerenie la unele melodii.

Avand in vedere ca am experienta ca DJ si am citit diferite anturaje la festivale si etc, din ce ma uit per total la videoclip, aici toata lumea e calma (cei varstnici), iar o parte din tineret se distreaza, iar altii stau in corturi, dorm eu stiu si parca nu le place muzica, ca se vede unii se simt plictisiti. Dupa cum vezi aproape nimeni nu poarta ochelari de soare. Cand iti dai seama cand cineva ia droguri, acela poarta tot timpul ochelari de soare ca sa isi ascunda ochii (fie pupile mari, fie cearcane negre mari) si are miscari din astea mai lente ale corpului: miscatul capului de la stanga la dreapta, miscarea corpului tot asa lenta stanga-dreapta, o "dragoste" din asta unde vezi ca se pupa lumea, sau holbarea in exces la ceva anume. Stiu astea, pentru ca m-am documentat de la oameni cum se manifesta diverse.

Aici nu se vede ca ascunde cineva ceva sau ca a consumat ceva. E un fel de balci cu adulti, tineri, copii si atat.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 17.08.2023 at 14:30:49.
Reply With Quote
  #2435  
Vechi 17.08.2023, 17:43:14
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Ai mai Demetrius, cum ai ajuns la concluzia ca acolo el ascunde ceva :)) ?
...
Pai tocmai ca (fara sa-si dea seama) nu vrea s-ascunda, fiind dominat de spiritul... de (mascul) holtei.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #2436  
Vechi 22.08.2023, 11:33:29
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Deci, am ramas suprins placut cand am vazut ceva la catolici de care nu stiam, si nici nu ma asteptam vreodata sa aud si sa vad. Va prezint festivalul World Youth Day din Portugalia, infiintat pentru prima oara de Papa Ioan Paul al II-lea in anul 1985.

Ce vedeti dvs aici este o muzica total diferita, dar mai aproape de gusturile mele. Va rog sa nu ajungeti sa judecati Biserica Catolica pentru asa ceva. Eu sunt mirat tare, ca exista un preot care este si DJ, parintele Guillherme si care chiar a facut atmosfera acolo. La scena vedeti ca sunt si episcopii lor catolici (sau cum se numesc), dar am vazut si un preot ortodox acolo care ii facea poza la parinte. Momentul acela cand parintele a pus melodia "Avicii - The Night" m-a luat o stare foarte placuta si nostalgica cu goosebumps :D :D ...si vedeti fericirea pe chipul tinerilor? Si pe mine m-a luat asa cand am auzit ca Parintele a pus Avicii, am ramas uimit:D, pun pariu ca acolo nu se consuma droguri (mai ales ca e ziua). Despre asta e vorba mai mult muzica buna, FERICIRE = DUMNEZEU. Stiu ca publicul crestin din Romania are o parere rea legata de festivale, dar se pare ca la catolici se poate si altfel. Vedeti? (daca vreti sa vorbim de festivale, deschidem alt subiect in alta rubrica)

Clar, cred ca la anul ma duc in Portugalia special pentru parintele acesta sa ascult muzica :D.

https://youtu.be/8Iruq7b34xI?t=1126 (momentul cu piesa lui Avicii)
https://youtu.be/8Iruq7b34xI?t=367 (momentul cand un preot ortodox face poza parintelui)

Deci super, imi place maxim!!! \o/\o/\o/
Am vazut si eu aseara la stirile protv, ma gandesc ca e vre-o strategie a Bisericii Catolice sa atraga tinerii, daca ei nu se duc la Biserica atunci vine Biserica la ei cu o abordare ultramoderna. Nu stiu ce sa zic, daca e de bine sau de rau totusi mi s-a parut ciudat sa vad atatia preoti intr-o ambianta de muzica de dans, dj-ul catolic mixa la un moment dat muzica tehno cu discursuri papale.
Reply With Quote
  #2437  
Vechi 22.08.2023, 11:48:24
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ALARIC Vezi mesajul
daca ei nu se duc la Biserica atunci vine Biserica la ei cu o abordare ultramoderna. Nu stiu ce sa zic, daca e de bine sau de rau
Mie mi se pare ca e de rau. Biserica trebuie sa se mentina dreapta, sfanta, lumina adevarului. Nu poate sa se injoseasca dupa vremuri pentru ca o biserica injosita nu e salvifica deci nu-si mai indeplinineste functia. Dar vorbim de romano-catolici si eu unul nu am pretentii mai mari de la ei. Sa ne fereasca Dumnezeu sa urmam vreodata aceste caderi si sa ne ajute sa stam in lumina.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #2438  
Vechi 22.08.2023, 12:58:54
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 94
Implicit https://www.festivalenescu.ro/ro/

Daca tot suntem la capitolul muzica vreau sa spun ca saptamana viitoare incepe si Festivalul George Enescu, pentru iubitorii muzici clasice.
Reply With Quote
  #2439  
Vechi 10.09.2023, 21:56:01
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

De la ITO Timisoara 2023

https://www.youtube.com/live/q-PjlS3...=shared&t=6069
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #2440  
Vechi 17.09.2023, 19:41:45
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Cedry2k - Strigăt (de Constantin Oprișan)

https://youtu.be/x4HxsnbDTxE

Din cate stiu, americanii l-au canonizat ca Sfantul Noul Mucenic Constantin Oprisan pe 26 iulie.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 17.09.2023 at 20:49:34.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
muzica



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica Patrie si Credinta Spiritualitatea ortodoxa 4 12.03.2017 00:12:54
Muzica elena20 Generalitati 20 09.12.2013 21:50:52
Muzica tudor2012 Muzica Bisericeasca 40 12.07.2011 19:51:20
muzica petrubarko Generalitati 3 23.12.2008 02:50:24