Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.06.2013, 19:25:02
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Va multumesc pentru grija.

Ce priveste duhovnicul NO COMMENT.

Legat de procedura de disparitie ( amprente, probe etc) tot ce am spus e tot ce stiu de la fratele prietenei mele,(el s-a interesat, are relatii pe la politie) nu cunosc alte informatii, comunic foarte mult cu el, ne sunam de f multe ori pe zi. Nu ma minte, si el vrea la fel de mult ca si mine sa o gasim. Saracu se gandeste si la mama lui.

Distanta dintre Bucuresti si orasul in care locuieste este 100 si ceva de km, nu este ffff departe, avea doar metroul de luat si apoi cu microbuzul direct la oras.

Last edited by Geo_Geo79; 18.06.2013 at 19:30:03.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.06.2013, 19:39:57
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ultimul lucru la care m-am gandit este sa o caut pe la spitalele de psihiatrie (ea nu are probleme psihice bine era cam depresiva , avea multe probleme acasa), ca nu mai stiu unde sa o caut, nu pot sa stau cu mainile in san asteptand raportul detectivului, sper si ma rog sa nu fie rapita, batuta, in coma pe undeva offf nici nu vreau sa ma gandesc
Reply With Quote
  #13  
Vechi 18.06.2013, 19:45:59
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Nu trebuie sa va suparati daca se pun intrebari legate de informatiile pe care le-ati spus, mai ales cand este vorba de disparitia unei fete. Nu am intrebat si raspuns cu cand rau.


Poate vor dori cei din Bucuresti sa ajute cum pot. Eventual sa intrebe acel preot sau daca o zaresc sa anunte. Poate pare pueril, dar altfel nu stiu cum. Oricum, in caz ca se prelungeste lipsa, trebuie anuntata politia.

Sper sa o gasiti sanatoasa si cat mai repede. Imi pare rau ca nu pot face mai multe, doar sa ma rog sa fie totul bine si sa pun intrebari.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.06.2013, 19:50:45
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Păi nu ai întrebat din ce județ era...

Părerea mea este că fiecare este liber să îți aleagă duhovnicul oriunde poftește, la asta se referă intervenția mea.
Am crezut ca s-a subinteles. Dupa cum a spus si initiatoarea topicului, nu este o distanta foarte mare.
*
Asa e, ai voie sa ai duhovnic unde poftesti, doar ca cu cat distanta e mai mare cu atat e mai greu sa fi in prezenta lui.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.06.2013, 19:51:29
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Nu trebuie sa va suparati daca se pun intrebari legate de informatiile pe care le-ati spus, mai ales cand este vorba de disparitia unei fete. Nu am intrebat si raspuns cu cand rau.

Sper sa o gasiti sanatoasa si cat mai repede.

Poate vor dori cei din Bucuresti sa ajute cum pot. Eventual sa intrebe acel preot sau daca o zaresc sa anunte. Poate pare pueril, dar altfel nu stiu cum. Oricum, in caz ca se prelungeste lipsa, trebuie anuntata politia.
Nu m-am suparat, am inteles pana la urma la ce v-ati referit, si eu sper. speranta moare ultima. Cu pr duhovnic tin legatura prin telefon, de vazut nu a mai vazut-o.

Sunt f ingrijorata, au trecut 4 zile de cand nu se stie nimic de ea, si am momente cand ma gandesc la tot ce e mai rau, hai nu are baterie la telefon dar nu poate sa roage pe cineva, sa imprumute un telefon pt doar 2 minute??? de aici trag concluzia ca nu e bine.

Doamne ai grija de ea!!!!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.06.2013, 19:55:05
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu poti cauta legal o persoana fara sa o dai disparuta. Telefoneaza la 112 pentru a afla daca acest serviciu nu dispune cumva de informatii in legatura cu aceasta problema.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.06.2013, 22:21:49
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Se stie cine este duhovnicul sau manastirea / biserica din Bucuresti la care s-a dus? S-a luat legatura cu ei acolo? Se stie unde avea de gand sa innopteze? Are cunostinte in Bucuresti cu care s-ar fi putut intalni?
Si eu stiam ca politia nu ia nicio amprenta in cazuri de disparitie. Nu de aici, dar o prietena a plecat de acasa fara sa le spuna parintilor si ei au sunat imediat la politie, sa o dea disparuta. E ceva putred aici. Daca povestea e adevarata, ori fratele ei are un comportament toral deplasat, ori stie mai multe despre ce se intampla cu fata si dintr-un motiv sau altul, nu vrea sa spuna. In orice caz, mama nu ar putea fi transportata in alta parte, cat timp ar veni politia sa ia amprente?
Stiu ca exista aplicatii care te ajuta sa localizezi telefonul mobil, in cazul in care ti-a fost furat, chiar daca e inchis. Dar cum e al altei persoane, in acest caz, si pentru asta cred ca trebuie ajutorul politiei.
E bine sa cauti si la spitalele de psihiatrie, dar si sa suni la manastirile de maici din jurul Bucurestiului, sa vorbesti cu alte persoane care ar putea sti unde e...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.06.2013, 22:50:14
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc de mesaj glykys,

Il cunosc f bine pe parintele duhovnic, nu este la manastire dar e ca un regim de manastire, si da am luat legatura cu parintele de acolo si dupa cum am mai spus comunic prin telefon cu el, deci cand prietena mea a ajuns la spovedit se simtea f rau (stiu asta de la pr duhovnic) . A plecat de acolo si stiu ca s-a simtit in continuare rau pt ca am gasit informatii despre ea la un spital de urgenta din apropiere, cei de la spital au spus ca a plecat de acolo si alte informatii nu au vrut sa-mi spuna, din acest punct nu se stie nimic de ea.

Nu avea de gand sa innopteze, mama ei are un handicap si cand pleaca pleaca doar pentru cateva ore si sta cu grija mamei, nu are cunostite in Bucuresti, este o fata simpla de la tara muncitoare si serioasa.

Mama nu poate fii transportata in alta parte dupa cum am spus are handicap si nu poate sa stea oriunde, sau mutata.

Legat de politie, eu asa stiu de la fratele ei ca trebuie sa vina sa ia amprenta, probe ADN etc, are relatii la politie si nu cred ca ma minte.

O sa ma interesez si de aplicatia cu telefonul mobil, sa vad ce pot face.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.06.2013, 23:02:49
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Imi doresc din tot sufletul ca tot ceea ce va povestesc sa nu fie adevarat, uneori ma trezesc din somn si imi spun ....nu se poate este doar un vis urat, astfel de lucruri se intampla doar in filme. Dar nu este asa.

Sper macar ca traieste, am sunat azi la multi preoti, pe la manastiri, sa o pomeneasca
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.06.2013, 23:14:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geo_Geo79 Vezi mesajul
Legat de politie, eu asa stiu de la fratele ei ca trebuie sa vina sa ia amprenta, probe ADN etc, are relatii la politie si nu cred ca ma minte.
Amprente si ADN doar daca trebuie sa faca identificarea unui cadavru, desi ma indoiesc ca se obosesc atat de mult, mai ales analiza ADN este destul de costisitoare.

Daca e totusi musai, ADN -ul pentru identificare se poate recolta si de la frate, fara sa stie mama, iar cu amprentele, poate vorbi in prealabil cu politistii sa gaseasca un pretext, se pot duce niste obiecte personale la laborator, etc.

Si mie imi miroase parca a pretext.

Dar ce probleme de sanatate are mai exact?

Poate v-ati certat si vrea sa dispara o perioada? Sa mediteze? Sa vada ce faci?

Nu te mai agita degeaba ca nu poti schimba nimic, roaga-te pentru un deznodamant fericit si ca sa-ti gasesti linistea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde