Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #801  
Vechi 01.12.2016, 14:23:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si acum au biserica de youtube :))
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #802  
Vechi 01.12.2016, 14:33:31
NicolaeM NicolaeM is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.11.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si acum au biserica de youtube :))
Nu numai atat, dar sunt si martiri de youtube.
Reply With Quote
  #803  
Vechi 01.12.2016, 16:01:19
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Eh, cred ca n-ar strica sa revizuiesti putin exprimarea..
Pai da, in al doilea link dat de coleg, se explica clar cum ca imbalsamarea poate duce la intarzierea descompunerii: de aici, un fals aspect de moaste. Dar in esenta, poate fi vorba de corpul neinsufletit al unui om care a adormit in Domnul, nu e vorba de a judeca viata sau meritele cuiva, sau eventuala sfintenie, ci pur si simplu e vorba de procese prin care poate trece invelisul nostru dupa ce adormim si plecam Acasa.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.

Last edited by suslik; 02.12.2016 at 00:54:59.
Reply With Quote
  #804  
Vechi 01.12.2016, 16:02:22
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NicolaeM Vezi mesajul
Nu numai atat, dar sunt si martiri de youtube.
Sfinti in viata, dom'le, ce sa mai... Ei salveaza Biserica (??!??!!?).
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #805  
Vechi 01.12.2016, 16:16:39
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Nu o sa inteleg niciodata primatul evlaviei, nu mai zic al celei gresite sau manifestate furios/fanatic, asupra ratiunii si discutiei.
Grupul ala, care sustine ca BOR isi va pierde Harul, e un astfel de exemplu.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #806  
Vechi 01.12.2016, 18:28:12
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Pai da, in al doilea link dat de coleg, se explica clar cum ca imbalsamarea poate duce la intarzierea descompunerii: de aici, un fals aspect de moaste. Dar in esenta, poate fi vorba de corpul neinsufletit al unui om care a adormit in Domnul, nu e vorba de a judeca viata sau meritele cuiva, sau eventuala sfintenie, ci pur si simplu e vorba de procese prin care poate trece invelisul nostru dupa ce adormim si plecam Acasa.
Sper ca nu mai sare de fund in sus psiho-... cel razgaiat al forumului (si toata lumea ii cauta in coarne, ca de, (ex-)pilangii si copiii sunt iertati intotdeauna) ca cine stie ce am zis... Adevarul stiintific, sau macar practic e mai presus de exprimari evlalvioase si/sau de tact pastoral. Oricum nu voi baga in seama ce mai poate scrie. Nu ma priveste, chiar de m-ar privi, ca sa zic asa. :)
OK, sa revenim on-topic.
Confunzi tipologia modificărilor corpului ca proces biologic (și da, așa cum spui există multe variații, atât în funcție de organismul respectiv cât și în funcție de efectul diverselor substanțe asupra corpului celui decedat)
cu lucrarea lui Dumnezeu asupra corpului neînsuflețit, care face ca transformările acestuia să urmeze o cale extra/supra-naturală.

Pe de altă parte, asta nu înseamnă că atunci când corpul cuiva putrezește, acesta nu poate fi un sfânt. Superstiția sau prejudecata unor tradiții locale care susțin că sfințenia stă în putrezirea sau neputrezirea unui corp, nu are de-a face cu lucrarea lui Dumnezeu.

Când vrea Dumnezeu, corpul unui sfânt poate putrezi. Sau, dimpotrivă, poate rămâne nestricăcios.

P.S. Te-aș ruga să îți controlezi expresiile referitoare la mine. Nu-ți face bine la suflet să îți alimentezi pe ascuns resentimentele și să le exprimi, ocazional, ca o răbufnire mai mult sau mai puțin fără perdea.
Reply With Quote
  #807  
Vechi 01.12.2016, 19:13:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Smeriți-vă unul pe altul.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #808  
Vechi 01.12.2016, 19:31:44
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Dragoș, e vorba doar de a încerca o clarificare (atât cât e posibil la fiecare) în privința problemei moaștelor. Că se tot face taifun, când și când, pe această temă.
Or, din câte am înțeles, sunt două extreme: unii care reduc chestiunea la simple procese fiziologice și spun că moaștele nu reprezintă nimic supranatural (iar aceștia neagă inclusiv faptul că între moaște și sfânt ar fi o legătură vie, inclusiv faptul că prin moaștele sfinților lucrează Dumnezeu), iar alții care dimpotrivă spun că orice neputrezire e garanție sigură a sfințeniei, iar dacă nu e neputrezire nu e nici sfințenie. În jurul acestor poziții extreme tot felul de implicări patimașe.
Eu nu pot fi de acord nici cu unii nici cu alții, deoarece în învățătura de credință și în unele cărți duhovnicești sunt precizate alte rațiuni referitoare la moaștele sfinților.
Deci nu-i nimic de exaltat sau de negat în legătură cu realitatea sfintelor moaște.
Reply With Quote
  #809  
Vechi 01.12.2016, 19:59:17
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu mă refeream la înțepăturile pe care vi le tot faceți unul altuia.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #810  
Vechi 01.12.2016, 20:29:53
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Confunzi tipologia modificărilor corpului ca proces biologic (și da, așa cum spui există multe variații, atât în funcție de organismul respectiv cât și în funcție de efectul diverselor substanțe asupra corpului celui decedat)
cu lucrarea lui Dumnezeu asupra corpului neînsuflețit, care face ca transformările acestuia să urmeze o cale extra/supra-naturală.

Pe de altă parte, asta nu înseamnă că atunci când corpul cuiva putrezește, acesta nu poate fi un sfânt. Superstiția sau prejudecata unor tradiții locale care susțin că sfințenia stă în putrezirea sau neputrezirea unui corp, nu are de-a face cu lucrarea lui Dumnezeu.

Când vrea Dumnezeu, corpul unui sfânt poate putrezi. Sau, dimpotrivă, poate rămâne nestricăcios.

P.S. Te-aș ruga să îți controlezi expresiile referitoare la mine. Nu-ți face bine la suflet să îți alimentezi pe ascuns resentimentele și să le exprimi, ocazional, ca o răbufnire mai mult sau mai puțin fără perdea.
Ai dreptate. Te rog sa ma scuzi de aberatiile intelectualiste exprimate.
In seara asta am decoperit trei lucruri: smerenia, autocenzura la nivelul mai profund, si frica de Intuneric (da, Intunericul cel mai din afara). Nu spun mai mult. Nu are rost.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.

Last edited by suslik; 02.12.2016 at 00:57:27.
Reply With Quote
Răspunde