Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #871  
Vechi 27.12.2016, 20:49:48
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Toti acestia au intrerupt pomenirea ierarhului din cauza ereziilor semnate la Creta. Cine vrea se documenteaza despre fiecare.
Antonia, un lucru mie nu-mi este clar. De ce mai postezi asemenea lucruri "prețioase" pe un forum eretic, ecumenist? De ce nu-ți faci un site/forum unde să prezinți credința sectei tale? Nu crezi că mai corect este să faci prozelitism sectei tale în altă parte?
Reply With Quote
  #872  
Vechi 27.12.2016, 20:52:30
NicolaeM NicolaeM is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.11.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ce s-a hotărât la Sinodul din Creta?
Acum, toată lumea își dă seama – a început epoca lui Antihrist. Sângerările vor fi mult mai grele decât cum a fost pe vremea marxismului, pentru că antihriștii de acum care conduc toată lumea, ne urăsc ortodoxia, mai mult decât marxiștii.
Falsifică și Evanghelia, și Adevărul, și creeză un HAOS ca lumea să nu știe cum să se orienteze, să nu știe nici să-și facă așa
un mic plan de nădejde, cum să se apere, legile se schimbă vertiginos de pe o zi pe alta, se desființează tot ce mai are o pregătire legală, armata desființată, toate se vor desființa, CA SĂ FIE NUMAI LEGEA CĂLĂILOR.
Mântuitorul a spus că Libertate, înseamnă să cunoști Adevărul. Cunoaște întâi Adevărul și atunci ești Liber, conștiința ta o să hotărască orice (ceea ce trebuie).
Când pe timpul lui Iov, Dumnezeu vorbea cu diavolul și spunea:
”Vezi diavole, Iov nu acceptă nimic din ceea ce-l ispitești și îi spui tu. Face numai voia Mea.”
”Da, pentru că ții cu el. Ia lasă-l pe mâna mea.”
”Uite, îl las cu o condiție – să nu te atingi de sufletul lui, de conștiința lui, de liberul lui arbitru.”
Pentru majoritatea mirenilor care nu știu ce s-a hotărât în Creta, vara aceasta, iată pe înțelesul celor mulți, ce s-a hotărât:
1.Biserica ortodoxă este o ”sectă”, și de aceea trebuie să se unească cu toate celelalte credințe, pentru a nu mai fi ”sectă”.
2.Și ereticii, și ceilalți
. sunt ”botezați” , deci sunt creștini.
3.Și păgânii sunt ”credincioși” ai Lui Dumnezeu
4.Sfinții Părinți sunt moșnegi anacronici pentru aceste vremuri.
5.Sfânta Scriptură este o carte ”învechită”.
6.Hristos ”numai este” Capul Bisericii.
7.Patriarhii devini Papi și Capi ai Bisericii
8.Episcopii devin prefecți bisericești în județe, și aghiotanții patriarhilor-papi.
9.”Stăpânul” lumii ”este” diavolul.
10.Hristos Iisus a fost un simplu om, ”nu” și Dumnezeu.
11.Preoții devin aghiotanții episcopilor.
12.Niciun slujitor numai are voie să zică de eretici că-s eretici.
13.Slujitorii mireni care nu vor ”unirea” credințelor și-a religiilor, vor fi excomunicați.
14.În bisericile ortodoxe, trebuie să se predice progresul societății, binele comun, tolerarea tuturor credințelor și religiilor care vor să se unească cu tine.
15.Posibilitatea de a te ”boteza” la alte credințe, de a merge în locașurile și la slujbele lor.
16.Toate bisericile numite până acum eretice, sunt tot ale lui Iisus Hristos.
17.Slujbele sunt ”sfinte” la toate credințele din lume.
18.Dumnezeu este ”omul”, pentru că în Ceruri ”nu” există niciun Dumnezeu, iar Iisus a fost un simplu om care a întemeiat creștinismul.
19.Biserica ortodoxă trebuie să facă ceea ce hotărăște Statul, Politicul, Europa și omenirea întreagă.
20.Orice ortodox care nu se va supune patriarhului-papă și Statului, va deveni fanatic și periculos pentru societate.
Sursa: comentarii

http://aparam-ortodoxia.ro/2016/12/1...tilor-parinti/
Atâtea prostii intr-un spatiu atât de mic rar mi-a fost dat să văd.
În ce documente ai găsit prostiile pe care le debitezi?
Reply With Quote
  #873  
Vechi 27.12.2016, 20:59:44
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Binecuvântare de la duhovnicul tau și nu alt preot.Ca tu trebuie sa faci ascultare de duhovnicul tau.Deci nu ai binecuvântarea duhovnicului tau pentru cele afirmate inlegatura cu sinodul din Creta.
Întrebare:De ce răspândești informații privind Biserica fara avea binecuvântare in acest sens de la duhovnicul tau ?
Când voi fi ecumenista, voi gândi la fel. Acum trebuie sa mă conving cine are dreptate: cei care critica hotărârile luate la Creța sau cei care ni le impun de pe tron cu forța.... iubirii ecumeniste!
Reply With Quote
  #874  
Vechi 27.12.2016, 21:08:08
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NicolaeM Vezi mesajul
Atâtea prostii intr-un spatiu atât de mic rar mi-a fost dat să văd.
În ce documente ai găsit prostiile pe care le debitezi?
Am indicat sursa.
Reply With Quote
  #875  
Vechi 27.12.2016, 21:10:46
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Antonia, un lucru mie nu-mi este clar. De ce mai postezi asemenea lucruri "prețioase" pe un forum eretic, ecumenist? De ce nu-ți faci un site/forum unde să prezinți credința sectei tale? Nu crezi că mai corect este să faci prozelitism sectei tale în altă parte?
Forumul este creștin -ortodox.
Reply With Quote
  #876  
Vechi 27.12.2016, 21:12:03
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Forumul este creștin -ortodox.
Corect, nu secta din care faci parte!
Reply With Quote
  #877  
Vechi 27.12.2016, 21:18:36
NicolaeM NicolaeM is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.11.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Am indicat sursa.
Eu ma refer la documentele oficiale, nu alea ale lui Vulcănescu &Ci.
Reply With Quote
  #878  
Vechi 27.12.2016, 21:26:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Forumul este creștin -ortodox.
Da , dar nu are legătură cu secția de psihiatrie pe care o frecventezi , draga noastră Antonia :)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #879  
Vechi 27.12.2016, 21:28:46
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Corect, nu secta din care faci parte!
Biserica ortodoxa este acolo unde se rostește adevărul cu dragoste și cu frica de Dumnezeu. Nimeni nu e mai important decât Dumnezeu. Nici papa, nici sinodul X. A-I acuza pe ortodocși pentru faptul ca își apără credința cum se cheama? Tu ai putea sa stai la masa cu cineva care o înjură pe mama ta?

În urma sinodului din Creta, ni se cere sa le recunoaștem ca fiind biserici și cofesiunile care au deraiat grav. Dacă recunoastem acest lucru, ne facem părtași la ereziile lor. Așa ca, un pic de documentare e binevenita.
Reply With Quote
  #880  
Vechi 27.12.2016, 21:28:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Am indicat sursa.
Câte cipuri mai ai implantate, Antonia dragă ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde